*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;  (Αναγνώστηκε 98262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #364 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 09:47:50 μμ »
Ι4 γραφεας σιτιστης  .-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:07 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #365 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 10:00:52 μμ »
@Anemos2017

ο νοων νοειτο σημαινει οτι με πας σε αλλου υφους συζητηση. αν ο δ/ντης θελει να κανει καψονια με τον νεο νομο τοτε σημαινει οτι ηδη υπαρχει αναποφευκτα ενα κακο κλιμα συνεργασιας μεταξυ ολων των εμπλεκομενων οποτε σε τετοιες περιπτωσεις δεν παρακαλας να παει 14:00 αλλα να φτασει ο ιουνιος....

για την σιτιση δεν ειχα παρατηρησει αυτην την ανακοινωση, η οποια σημαινει πραγματι αντιο στην ωρα του ολοημερου...  :'( λογικα θα ανακοινωθει και επισημα με την εγκυκλιο λειτουργιας του ολοημερου απο το επομενο σχ. ετος..

κ εγω ο ιδιος μετακινουμαι απο χωριο σε χωριο αλλα επαναλαμβανω οτι δεν εχει σχεση η μετακινηση με τον νεο νομο. αφιερωνεις το ΠΟΛΥ 6 ωρες/ημερα ή 30 ωρες/εβδομαδα για εξωδιδακτικες εργασιες που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ. μεχρι τις 15:00 με ποιον θα μεινω παρεα; με την καθαριστρια;  ;D

@DONCORLEONE1

αλλες οι συνθηκες εργασιας στο υπολοιπο δημοσιο και αλλες στα σχολεια. πχ δεν υπαρχει περιπτωση να καλυφθουν με κλιματιστικα ολες οι σχολικες αιθουσες λογω κοστους και δεν υπαρχει περιπτωση να γινονται μαθηματα τον ιουνιο-ιουλιο-αυγουστο με 40 βαθμους εξω.

Όχι στην καθαρίστρια...προς το παρόν λειτουργεί ολοήμερο... μείνε λοιπόν για εφημερία....ή να τελειώσεις αυτό που άρχισες κλπ...Έχει ο Θεός εργασίες πολλές και για πολλούς... μην ανησυχείς...!!

Επιμόρφωση μέσα στο καλοκαίρι σου λέει κάτι;; Ξέρεις τι γλέντια θα γίνουν; Εδω έχει βάλει
 ότι στα καθήκοντα, είναι, η διόρθωση των γραπτών εργασιών και των διαγωνισμάτων, η συνεργασία με τους γονείς, οι διοικητικές εργασίες, η συμπλήρωση των βιβλίων και των εντύπων που τηρούνται στο σχολείο.
 Τοσα χρόνια που υπηρετώ τις εργασίες και τα διαγωνίσματα ποιος τα διόρθωνε; Η γειτόνισσα; Ο κυλικειαρχης;
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #366 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 10:16:36 μμ »
εφημερια κανουν αυτοι που ειναι τοποθετημενοι για το ολοημερο και αν σου πει να τελειωσεις αυτο που αρχισες, να του πεις θα το κανω αλλη μερα γιατι πουθενα δεν λεει να κατσω με το ζορι 6 ωρες στο σχολειο.
ο νομος λεει το ΠΟΛΥ 6 ωρες να βρισκομαι στο σχολειο.

απο ποτε η επιμορφωση θεωρειται εργασια; επαναλαμβανω ομως οτι ειναι αλλο θεμα τι σχεδια εχουν για εμας και το αν θα μας σουβλισουν ή αν θα μας τηγανισουν... ψυχραιμια και οχι πανικος

για τις εργασιες στο ξαναγραφω 3η φορα  : σκεψου τα ματια της κοινωνιας που διαβαζει τον νομο και σκεψου οτι υπαρχουν και καποιοι ελαχιστοι κακοι επαγγελματιες στο επαγγελμα μας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2018, 10:19:01 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #367 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 10:37:50 μμ »
Θα σου απαντήσω ειλικρινά...πως δεν θα απολογηθώ για τους ασυνεπείς...όσο για την κοινωνία να κοιτάξει διορθώσει τα δικά της προβλήματα. Για τους ασυνεπείς ας υπάρξουν συνέπειες...όχι όμως επί δικαίων και αδίκων. Αλλα οτι η τρόικα θα επέβαλε διόρθωση εργασιών και διαγωνισματων απο τους διδάσκοντες δεν το φανταζόμουν.....Όχι άλλες αυταπάτες αγαπητέ μου....στην κοροϊδία και στη στοχοποιηση υπάρχουν και όρια....
Η επιμόρφωση ειναι αναψυχή; Αν σου πει Ιούλιο επιμόρφωση πήγαινε με το μαγιό....μια αυταπάτη θα  ειναι και αυτή σαν της άλλες...

ΥΓ. Επειδή ο νόμος λέει οτι το ΠΟΛΥ 6 ώρες να βρίσκομαι στο σχολείο...όταν συνεδριάζουμε μετά τις 13.15 και δεν έχουμε τελειώσει στις 14.00...μπορούμε να φύγουμε χωρίς δεύτερη κουβέντα στις 14.01 η όχι;
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:07 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #368 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 02:32:01 πμ »
επιμορφωση Online με λαπτοπ στην παραλια :) , οποτε ναι, θα φοραω μαγιο  ;D

τεσπα, ας αφησουμε τα σεναρια επιστημονικης φαντασιας και σου απαντω στο ΥΓ:
γιατι μου κανεις τετοια ερωτηση ενω ξερεις ηδη την απαντηση; προφανως και εχεις το δικαιωμα να φυγεις αν το θελεις. ομως, το τι θα κανει ο καθενας σε αυτην την περιπτωση , το αφηνω στην αντιληψη και στον επαγγελματισμο του
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #369 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 08:56:17 πμ »
επιμορφωση Online με λαπτοπ στην παραλια :) , οποτε ναι, θα φοραω μαγιο  ;D

τεσπα, ας αφησουμε τα σεναρια επιστημονικης φαντασιας και σου απαντω στο ΥΓ:
γιατι μου κανεις τετοια ερωτηση ενω ξερεις ηδη την απαντηση; προφανως και εχεις το δικαιωμα να φυγεις αν το θελεις. ομως, το τι θα κανει ο καθενας σε αυτην την περιπτωση , το αφηνω στην αντιληψη και στον επαγγελματισμο του

Καλημέρα,

Αν ζητήσεις εφαρμογή των νόμων είσαι κακός επαγγελματίας.....και πιθανόν δεν έχεις καλή αντίληψη....!!!
Τότε όμως γιατί το σεβαστό μας υπουργείο βάζει όριο τις 14.00;
Διακόπτουμε λοιπόν στις 14.00 και συνεχίζουμε την άλλη μέρα, Όχι εφαρμογή κατά το δοκούν.
Αλλά προκείμενου να παρουσιάσει έργο πρόσθεσε την διόρθωση σε γραπτές εργασίες και  διαγωνίσματα!! Ποιος διεκπεραίωνε αυτά και πολλά άλλα; Ο γείτονας;
Μάλλον δεν είμαστε καλοί επαγγελματίες όταν τα παίρνουμε στο σπίτι μας και τα διορθώνουμε αυθημερόν ......είμαστε κακοί επαγγελματίες.......και απαίτησε η τρόικα να διορθώνουμε  τα γραπτά.στο σχολείο!!...και να κάνουμε υποχρεωτικά την σίτιση χωρίς προσμέτρηση στις διδακτικές ώρες. Ο Σεπτέμβριος δεν ειναι μακριά......μην αρχίσετε τις δήθεν κλάψες για τους αναπληρωτές.
ΥΓ Δεν ξέρω αν διάβασες την ανακοίνωση Κορδη για τα μόρια, Ισχυρίζεται πως το υπουργείο ζητά αναδρομική εφαρμογή, Σενάρια επιστημονικής φαντασίας θα μου πεις.

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/anakoinoseis/enimerotiko-toy-n-kordi-gia-simerino-kysde
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2018, 09:25:10 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #370 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 10:31:13 πμ »
Ο νόμος έμεινε ο ίδιος, έως 30 ώρες είχαμε πριν έως 30 και τώρα, όλα τα άλλα που γράφονται είναι υποθέσεις, φαντασιώσεις και φοβίες. Δεν βασίζονται πάνω στο συγκεκριμένο κείμενο αλλά σε ότι του κατέβει του καθενός.

Τα σχολεία λοιπόν που ήταν μπουρδέλα θα παραμείνουν ως έχουν. Αυτά που λειτουργούσαν καλά θα συνεχίσουν να λειτουργούν καλά.

Οι συνάδελφοι που την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια για να πάνε στις εξωτερικές τους δουλειές θα συνεχίσουν να μας ξεφτιλίζουν. Στον αντίποδα όσοι κάθονταν, είχαν τα κενά τους και βοηθούσαν όσο μπορούσαν θα συνεχίσουν να το κάνουν και θα σώζουν την παρτίδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2018, 10:38:13 πμ από kinegiros »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #371 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 11:27:30 πμ »
Εννοείται ότι ΔΕ θα αλλάξει τίποτα.

Όταν οι "ιδιότητες" (κάποιου/κάτι) ΔΕΝ αλλάζουν.
Υπό τους ίδιους (όπως λέτε) "νόμους",
παραμένει ίδια και η "κατάσταση" των αλληλεπιδρώντων.

Γενικά: Νόμοι ==>Ιδιότητες ==> Κατάσταση.

Όπως και όσο δεν αλλάζουν οι "ιδιότητες" των κρίνοντων μια κάποια (οποιαδήποτε) αλλαγή "νόμου".

Εννοείται και γενικά.

Να επαναλάβω:
ΔΕΝ ήγγικεν ακόμα η ώρα:
Φοβίες κ φαντασιώσεις θα ισχυρίζονται οι "όποιοι" {"Γιατί ? ": ΟΚ.....}, "Έεεεερχονται χειρότερα" οι "άλλοι" {μέσα κι εγώ στους δεύτερους}.
Αποτέλεσμα ΔΕΝ πρόκειται να "δούμε" ποτέ.

Ο M. Foucault είχε γράψει: "Η αλήθεια έχει 2 όψεις: Και οι #2# είναι ψεύτικες".

Και παραμένει το "γιατί; " (και στους ισχυρισμούς/λόγια/απόδοση χαρακτηριστικών στους άλλους):

Νόμοι ==> Ιδιότητες ==> Κατάσταση.

Εννοείται ότι ΔΕ θα αλλάξει τίποτα.

Υ.Γ.> Παρακαλώ όσοι εργάζονται αποσπασμένοι σε γραφεία (και μάλιστα διαρκείας εδώ και χρόνια) Να το δηλώνουν πριν εκφράσουν άποψη σε αυτό το topic..... :D

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #372 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 02:23:23 μμ »
Ο νόμος έμεινε ο ίδιος, έως 30 ώρες είχαμε πριν έως 30 και τώρα, όλα τα άλλα που γράφονται είναι υποθέσεις, φαντασιώσεις και φοβίες. Δεν βασίζονται πάνω στο συγκεκριμένο κείμενο αλλά σε ότι του κατέβει του καθενός.

Τα σχολεία λοιπόν που ήταν μπουρδέλα θα παραμείνουν ως έχουν. Αυτά που λειτουργούσαν καλά θα συνεχίσουν να λειτουργούν καλά.

Οι συνάδελφοι που την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια για να πάνε στις εξωτερικές τους δουλειές θα συνεχίσουν να μας ξεφτιλίζουν. Στον αντίποδα όσοι κάθονταν, είχαν τα κενά τους και βοηθούσαν όσο μπορούσαν θα συνεχίσουν να το κάνουν και θα σώζουν την παρτίδα.

AN δεν κάνω λάθος στην αρχή του σχολικού έτους συνεδριάζει ο σύλλογος διδασκόντων και γίνεται κατανομή εργασιών. Επομένως δεν είναι ζήτημα φιλότιμου....αλλά εκπλήρωσης των εργασιών που έχουμε αναλάβει...στα κενά μας φυσικά!! Όσο για τους διευθυντές είναι εκεί για να επιβλέπουν και να συντονίζουν την διεκπεραίωση των υποχρεώσεων μας....Προς τι λοιπόν το λεξιλόγιο και οι χαρακτηρισμοί;
Ώστε εάν κάποιος χρειαστεί να προσέλθει πχ σε μια τράπεζα ή σε μια ΔΟΥ αυτοπροσώπως μας εξευτελίζει;
Μου θυμίζεις ένα καλό μου φίλο επιστήμονα αρχιτέκτονα που όταν με συναντούσε στο δρόμο κατά την μετάβαση μου από το ένα σχολείο στο άλλο ( πέντε τον αριθμό) ,στην επαρχία που ζούμε, μονίμως μου έκανε την ερώτηση ...δάσκαλε δεν δουλεύεις σήμερα; Οπότε μια μέρα του έδειξα το πρόγραμμα μου, του ζήτησα να μου προτείνει ένα τρόπο μετακίνησης ωστε να μην με βλέπει στον δρόμο.....και τότε μου απάντησε...συγνώμη δεν ήξερα...!

Βεβαία για την κατάργηση της ώρας σίτισης ούτε κιχ....δεν αλλάζει τίποτα!! Από Σεπτέμβριο τα σπουδαία!!
Τα γραπτά των μαθητών ποιος τα διορθώνει μεχρι σήμερα; Προς τι η ιδιαίτερη μνεία;
ΥΓ. Μην ανησυχείς δεν θιγόμενου την σκληρά διαπραγματευόμενη κυβέρνηση....φυσικά το ωράριο μας είναι 8-2 αλλά καρέκλα και γραφεια για εργασία είναι είδος εν ανεπαρκεία ακόμα...Σε αυτή την περίπτωση δεν εξευτελίζεται ο εκπαιδευτικος! Σε ποια άλλη δημόσια υπηρεσία συμβαίνει αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2018, 06:47:36 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #373 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 02:36:55 μμ »
AN δεν κάνω λάθος στην αρχή του σχολικού έτους συνεδριάζει ο σύλλογος διδασκόντων και γίνεται κατανομή εργασιών. Επομένως δεν είναι ζήτημα φιλότιμου....αλλά εκπλήρωσης των εργασιών που έχουμε αναλάβει...στα κενά μας φυσικά!! Όσο για τους διευθυντές είναι εκεί για να επιβλέπουν και να συντονίζουν την διεκπεραισωση των υποχρεώσεων μας....Προς τι λοιπόν το λεξιλόγιο και οι χαρακτηρισμοί;
Ώστε εάν κάποιος χρειαστεί να προσέλθει πχ σε μια τράπεζα ή σε μια ΔΟΥ αυτοπροσώπως μας εξευτελίζει;
Μου θυμίζεις ένα καλό μου φίλο επιστήμονα αρχιτέκτονα που όταν με συναντούσε στο δρόμο κατά την μετάβαση μου από το ένα σχολείο στο άλλο ( πέντε τον αριθμό) ,στην επαρχία που ζούμε, μονίμως μου έκανε την ερώτηση ...δάσκαλε δεν δουλεύεις σήμερα; Οπότε μια μέρα του έδειξα το πρόγραμμα μου, του ζήτησα να μου προτείνει ένα τρόπο μετακίνησης ωστε να μην με βλέπει στον δρόμο.....και τότε μου απάντησε...συγνώμη δεν ήξερα...!

Βεβαία για την κατάργηση της ώρας σίτισης ούτε κιχ....δεν αλλάζει τίποτα!! Από Σεπτέμβριο τα σπουδαία!!
Τα γραπτά των μαθητών ποιος τα διορθώνει μεχρι σήμερα; Προς τι η ιδιαίτερη μνεία;
ΥΓ. Μην ανησυχείς δεν θιγόμενου την σκληρά διαπραγματευόμενη κυβέρνηση....φυσικά το ωράριο μας είναι 8-2 αλλά καρέκλα και γραφεια για εργασία είναι είδος εν ανεπαρκεία ακόμα...Σε αυτή την περίπτωση δεν εξευτελίζεται ο εκπαιδευτικος! Σε ποια άλλη δημόσια υπηρεσία συμβαίνει αυτό;
Άλλαξαν οι εποχές και οι συνθήκες εργασίας! Όσο γρηγορότερα το εμπεδώσετε, εσείς οι μόνιμοι, τόσο το καλύτερο για όλους!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #374 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 03:01:38 μμ »
Άλλαξαν οι εποχές και οι συνθήκες εργασίας! Όσο γρηγορότερα το εμπεδώσετε, εσείς οι μόνιμοι, τόσο το καλύτερο για όλους!
Αν αυτό κατάλαβες οπό όσα γράφω τότε εγώ καταλαβαίνω πως μόνιμοι διορισμοί θα γινουν - αν θα γίνουν - μετά δέκα χρόνια.....οποτε πάρε σειρά στα δικαστήρια!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #375 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 03:31:44 μμ »
Αν αυτό κατάλαβες οπό όσα γράφω τότε εγώ καταλαβαίνω πως μόνιμοι διορισμοί θα γινουν - αν θα γίνουν - μετά δέκα χρόνια.....οποτε πάρε σειρά στα δικαστήρια!

Γνωρίζοντας (εγώ τουλάχιστον και κατανοώντας) την παραπάνω ρήση του M. Foucault που ανέφερα...

Να πω ότι "μόνιμοι διόρισμοι" (σε μαζική κλίμακα όπως πριν 10 χρόνια για να είμαι σαφής) ΔΕ πρόκειται να γίνουν στην εκπαίδευση (εκπαιδευτικών δλδ, και πάλι για να είμαι σαφής) πριν να έχουμε δει όλοι εμείς που γράφουμε αυτή τη στιγμή εδώ στο Pde "τα θυμαράκια ανάποδα".

Μπορεί κ οι επόμενες γενιές.

"Φοβίες κ φαντασιώσεις" ? ? ΟΚ: Εγώ το'πα.
Και "κάντε" καθείς ότι νομίζει.

Υ.Γ.> Εννοώντας ότι άλλα θα "μας" προλάβουν πριν όσα επιθυμεί ο καθείς μας διακαώς.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #376 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 04:12:23 μμ »
AN δεν κάνω λάθος στην αρχή του σχολικού έτους συνεδριάζει ο σύλλογος διδασκόντων και γίνεται κατανομή εργασιών. Επομένως δεν είναι ζήτημα φιλότιμου....αλλά εκπλήρωσης των εργασιών που έχουμε αναλάβει...στα κενά μας φυσικά!! Όσο για τους διευθυντές είναι εκεί για να επιβλέπουν και να συντονίζουν την διεκπεραισωση των υποχρεώσεων μας....Προς τι λοιπόν το λεξιλόγιο και οι χαρακτηρισμοί;
Ώστε εάν κάποιος χρειαστεί να προσέλθει πχ σε μια τράπεζα ή σε μια ΔΟΥ αυτοπροσώπως μας εξευτελίζει;
Μου θυμίζεις ένα καλό μου φίλο επιστήμονα αρχιτέκτονα που όταν με συναντούσε στο δρόμο κατά την μετάβαση μου από το ένα σχολείο στο άλλο ( πέντε τον αριθμό) ,στην επαρχία που ζούμε, μονίμως μου έκανε την ερώτηση ...δάσκαλε δεν δουλεύεις σήμερα; Οπότε μια μέρα του έδειξα το πρόγραμμα μου, του ζήτησα να μου προτείνει ένα τρόπο μετακίνησης ωστε να μην με βλέπει στον δρόμο.....και τότε μου απάντησε...συγνώμη δεν ήξερα...!

Βεβαία για την κατάργηση της ώρας σίτισης ούτε κιχ....δεν αλλάζει τίποτα!! Από Σεπτέμβριο τα σπουδαία!!
Τα γραπτά των μαθητών ποιος τα διορθώνει μεχρι σήμερα; Προς τι η ιδιαίτερη μνεία;
ΥΓ. Μην ανησυχείς δεν θιγόμενου την σκληρά διαπραγματευόμενη κυβέρνηση....φυσικά το ωράριο μας είναι 8-2 αλλά καρέκλα και γραφεια για εργασία είναι είδος εν ανεπαρκεία ακόμα...Σε αυτή την περίπτωση δεν εξευτελίζεται ο εκπαιδευτικος! Σε ποια άλλη δημόσια υπηρεσία συμβαίνει αυτό;

σωστά συνεδριάζει ο σύλλογος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο σύλλογος πρόβλεψε διαδικασίες για όλες τις ανάγκες που παρουσιάζονται. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να συνεδριάσει ξανά και να ορίσει νέα καθήκοντα. Επίσης ο Δ/ντης έχει το δικαίωμα να σου ζητήσει να καλύψεις κάποια ανάγκη που μπορεί να εμφανιστεί, δεν είναι μόνο συντονιστής αν αυτό νόμιζες. Όλα αυτά υπάρχουν και συνεχίζουν να υπάρχουν.

Το παράδειγμα για τον φίλο σου, απλά άσχετο με τα όσα είχα γράψει.

και για να πω και την άποψη μου για την ώρα σίτισης. Κακός την βάφτισαν εξ αρχής διδακτική. Δεν έχει κανένα διδακτικό ρόλο.
Από την στιγμή που η Α.θμια έχει ολοήμερο (δηλαδή διδασκαλία) έπρεπε να υπάρχει και η σίτιση των παιδιών με την ίδια λογική που υπάρχουν διαλείμματα ανάμεσα στις διδασκαλίες μας και πρέπει να έχουμε εφημερίες.
Η σίτιση λοιπόν είναι κάτι αντίστοιχο της εφημερίας, όπου όπως και στην εφημερία έχουμε ευθύνη για τα παιδιά και τρέχουμε στις ανάγκες τους.
Αν λοιπόν θέλουν στην Α/θμια ολοήμερο για να παίρνουν ώρες και να καλύψουν το ωράριο τους τότε αναγκαίο κακό είναι και η σίτιση. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι απαλλαγή του υπεύθυνου σίτισης από κάποια άλλη εξωδιδακτική εργασία ή ακόμα και από εφημερίες, αλλά με τίποτα να λέμε ότι είναι διδακτική ώρα. Αυτή είναι η άποψη μου για την σίτιση.
Βοηθητικό προσωπικό (π.χ. τραπεζοκόμους) θα μπορούσε να πάρει με πρόγραμμα ΟΑΕΔ, εκεί νομίζω ότι πρέπει να εστιάσει η ΔΟΕ για να λύσει το πρόβλημα.

Όσο αφορά τις καρέκλες, υπάρχουν πάρα πολλές ειδικά μαθητών. Από εκεί και πέρα ποτέ δεν είναι ταυτόχρονα όλοι οι εκπαιδευτικοί σε κάποια συγκεκριμένη διδακτική ώρα στο γραφείο, αφού κάνουν μάθημα. Όταν δε η μεγάλη μάζα των μαθητών έχει σχολάσει π.χ. στις 13:15 στο δημοτικό, υπάρχουν και αίθουσες και γραφεία ελεύθερα για να δουλέψεις μέχρι της 2 αν έχεις δουλειά να κάνεις.


Υ.Γ. Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2018, 04:19:23 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #377 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 05:48:31 μμ »
@ kinegiros
Δεν απευθύνεσαι σε αδαή.....φυσικά και θα και καλύψουμε οποιαδήποτε έκτακτη ανάγκη ...και πράγματι προκύπτουν πολλές. Για τους διευθυντές ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα...επίβλεψη και συντονισμός....δεν καταλαβαίνω την άτοπη ένσταση του.
Για τα υπόλοιπα δυο παρατηρήσεις. Δεν γνωρίζω αν τα έλεγες πριν το 2015 και αν θα συνεχίσεις να τα λες  σε ενδεχόμενη κυβερνητική αλλαγή.  Για το καθηκοντλγιο δεν μας είπες τίποτε....να εφαρμόζεται ή όχι...εμένα πάντως δεν με ενοχλεί η εφαρμογή του.

ΥΓ Ειδικά αυτό με τις καρέκλες των μαθητών να το παρουσιάσεις σε σύγγραμμα. Προσωπικά σου είμαι ευγνώμων γιατί με απάλλαξες από ένα πρόβλημα. Αυτές που έχουμε στα γραφεία επειδή είμαι κοντός δεν με εξυπηρετούν....ενώ αυτές της Α δημοτικού ειναι τελειες. Πως δεν το είχα σκεφθεί τόσα χρόνια; Αληθεια πόσα χρόνια έχεις να μπεις σε σχολικό κτίριο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2018, 06:46:22 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.