*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;  (Αναγνώστηκε 98223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #378 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 06:53:49 μμ »
@ kinegiros
Δεν απευθύνεσαι σε αδαή.....φυσικά και θα και καλύψουμε οποιαδήποτε έκτακτη ανάγκη ...και πράγματι προκύπτουν πολλές. Για τους διευθυντές ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα...επίβλεψη και συντονισμός....δεν καταλαβαίνω την άτοπη ένσταση του.
Για τα υπόλοιπα δυο παρατηρήσεις. Δεν γνωρίζω αν τα έλεγες πριν το 2015 και αν θα συνεχίσεις να τα λες  σε ενδεχόμενη κυβερνητική αλλαγή.  Για το καθηκοντλγιο δεν μας είπες τίποτε....να εφαρμόζεται ή όχι...εμένα πάντως δεν με ενοχλεί η εφαρμογή του.

Παράθεση
Οι συνάδελφοι που την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια για να πάνε στις εξωτερικές τους δουλειές θα συνεχίσουν να μας ξεφτιλίζουν.

Τι έγραψα στο παράδειγμα μου....; Και τελικά δεν δικαιούμαστε ποτέ να έχουμε κάποιες δίκες μας εξωτερικές εργασίες....γιατί σε ξεφτιλίζουμε...ενώ όλοι οι άλλοι έχουν δικαίωμα  να έχουν εξωτερικές εργασίες και να σχολιάζουν εμάς; Δεν μας τα λες καλα σύντροφε....
ΥΓ Ειδικά αυτό με τις καρέκλες των μαθητών να το παρουσιάσεις σε σύγγραμμα. Προσωπικά σου είμαι ευγνώμων γιατί με απάλλαξες από ένα πρόβλημα. Αυτές που έχουμε στα γραφεία επειδή είμαι κοντός δεν με εξυπηρετούν....ενώ αυτές της Α δημοτικού ειναι τελειες. Πως δεν το είχα σκεφθεί τόσα χρόνια; Αληθεια πόσα χρόνια έχεις να μπεις σε σχολικό κτίριο;
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:32:47 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #379 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 07:14:18 μμ »


@ kinegiros
Δεν απευθύνεσαι σε αδαή.....φυσικά και θα και καλύψουμε οποιαδήποτε έκτακτη ανάγκη ...και πράγματι προκύπτουν πολλές. Για τους διευθυντές ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα...επίβλεψη και συντονισμός....δεν καταλαβαίνω την άτοπη ένσταση του.
Για τα υπόλοιπα δυο παρατηρήσεις. Δεν γνωρίζω αν τα έλεγες πριν το 2015 και αν θα συνεχίσεις να τα λες  σε ενδεχόμενη κυβερνητική αλλαγή.  Για το καθηκοντλγιο δεν μας είπες τίποτε....να εφαρμόζεται ή όχι...εμένα πάντως δεν με ενοχλεί η εφαρμογή του.

ΥΓ Ειδικά αυτό με τις καρέκλες των μαθητών να το παρουσιάσεις σε σύγγραμμα. Προσωπικά σου είμαι ευγνώμων γιατί με απάλλαξες από ένα πρόβλημα. Αυτές που έχουμε στα γραφεία επειδή είμαι κοντός δεν με εξυπηρετούν....ενώ αυτές της Α δημοτικού ειναι τελειες. Πως δεν το είχα σκεφθεί τόσα χρόνια; Αληθεια πόσα χρόνια έχεις να μπεις σε σχολικό κτίριο;

Επαναλαμβάνω δεν είναι μόνο επίβλεψη και συντονισμός, είναι όργανο διοίκησης του σχολείου, μπορεί να σου αναθέσει να εκτελέσεις κάποιο έργο.

Ναι τα έλεγα από γεννησιμιού μου. Έτσι μου έλεγαν τουλάχιστον, ότι από μικρός ο ορθολογισμός ήταν χαρακτηριστικό μου.

Είδες που μαθαίνεις μπαίνοντας σε διάλογο με άλλους συναδέλφους ότι υπάρχουν λύσεις αν θέλεις να ζυμώσεις; Αν.

Τελευταία φορά που μπήκα σε σχολικό κτήριο ήταν στις 8:22 το πρωί την Παρασκευή 12/1. Είναι το σχολείο που υπηρετώ (και χρησιμοποιούμε σε αυτό καρέκλες μαθητών όταν χρειάζεται). Για μπόνους σου λέω και πότε βγήκα τελευταία φορά ήταν την ίδια Παρασκευή που μπήκα στις 14:10.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #380 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 08:08:01 μμ »
@ kinegiros

Κυνάγειρε είμαι πολύ μεγαλύτερος και παλαιότερος από σένα.... μου θυμίζεις την παροιμία έλα παπούλη μου....
Δεν είσαι ο μόνος που είσαι 8-14 στο σχολείο....είναι χιλιάδες.
 Δεν μας είπες όμως σε πια δημόσια υπηρεσία δεν υπάρχει γραφείο για τον κάθε υπάλληλο....πολυτέλειες θα μου πεις...
Την καληνύχτα μου
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #381 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 08:16:38 μμ »
@ kinegiros

Κυνάγειρε είμαι πολύ μεγαλύτερος και παλαιότερος από σένα.... μου θυμίζεις την παροιμία έλα παπούλη μου....
Δεν είσαι ο μόνος που είσαι 8-14 στο σχολείο....είναι χιλιάδες.
 Δεν μας είπες όμως σε πια δημόσια υπηρεσία δεν υπάρχει γραφείο για τον κάθε υπάλληλο....πολυτέλειες θα μου πεις...
Την καληνύχτα μου
Σε κάτι ΔΔΕ που έχω βρεθεί κατά καιρούς, όχι μόνο καρέκλα, ούτε γραφείο για τις συναδέλφισσες υπήρχε, ώστε να ... εργαστούν οι κυρίες!
Και ξέρεις γιατί; Γιατί δεν τις περίμεναν! Και γιατί δεν τις περίμεναν; Πώς να φαντάζονταν ότι μέσα σε μια νύχτα θα διορίζονταν επί Κουτσίκου 30 καθηγήτριες Γαλλικών σ' ένα νησί, που όπως προείπα, όχι στα σχολεία, αλλά ούτε στα γραφεία δεν είχαν που να τις βάλουν; Και επί υφυπουργίας του Λυκουρέντζου, πάλι κάτι ανάλογο είχε γίνει με ένα σωρό ΟΑΕΔίτες και Γυμναστές που διορίστηκαν έτσι για να διοριστούν και κατέκλυσαν κάποιες ΔΔΕ! Και μετά γράφετε για καρέκλες και γραφεία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:32:47 »

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #382 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 08:29:46 μμ »

Επαναλαμβάνω δεν είναι μόνο επίβλεψη και συντονισμός, είναι όργανο διοίκησης του σχολείου, μπορεί να σου αναθέσει να εκτελέσεις κάποιο έργο.

Ναι τα έλεγα από γεννησιμιού μου. Έτσι μου έλεγαν τουλάχιστον, ότι από μικρός ο ορθολογισμός ήταν χαρακτηριστικό μου.

Είδες που μαθαίνεις μπαίνοντας σε διάλογο με άλλους συναδέλφους ότι υπάρχουν λύσεις αν θέλεις να ζυμώσεις; Αν.

Τελευταία φορά που μπήκα σε σχολικό κτήριο ήταν στις 8:22 το πρωί την Παρασκευή 12/1. Είναι το σχολείο που υπηρετώ (και χρησιμοποιούμε σε αυτό καρέκλες μαθητών όταν χρειάζεται). Για μπόνους σου λέω και πότε βγήκα τελευταία φορά ήταν την ίδια Παρασκευή που μπήκα στις 14:10.

8:22;;; Αργοπορημένο σε κόβω.... Άλλοι πάνε από τις 07:45. 14:10;;; Εξαφανίζεσαι κατευθείαν μόλις χτυπήσει το κουδούνι;; Άλλοι μένουν μέχρι τις 14:30...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #383 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 08:37:46 μμ »
Σε κάτι ΔΔΕ που έχω βρεθεί κατά καιρούς, όχι μόνο καρέκλα, ούτε γραφείο για τις συναδέλφισσες υπήρχε, ώστε να ... εργαστούν οι κυρίες!
Και ξέρεις γιατί; Γιατί δεν τις περίμεναν! Και γιατί δεν τις περίμεναν; Πώς να φαντάζονταν ότι μέσα σε μια νύχτα θα διορίζονταν επί Κουτσίκου 30 καθηγήτριες Γαλλικών σ' ένα νησί, που όπως προείπα, όχι στα σχολεία, αλλά ούτε στα γραφεία δεν είχαν που να τις βάλουν; Και επί υφυπουργίας του Λυκουρέντζου, πάλι κάτι ανάλογο είχε γίνει με ένα σωρό ΟΑΕΔίτες και Γυμναστές που διορίστηκαν έτσι για να διοριστούν και κατέκλυσαν κάποιες ΔΔΕ! Και μετά γράφετε για καρέκλες και γραφεία!

Μάλλον τα εχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα.... μόνιμοι διορισμοί με ρουσφέτι δεν έγιναν ποτέ στην εκπαίδευση...κάτι άλλο θελεις να πεις... τώρα ούτε σε 10 δέκα χρόνια θα γίνουν μαζικοί διορισμοί μονιμων εκπαιδευτικών...αν δεν συνταξιοδοτηθεί η πλειοψηφία
Καληνύχτα
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #384 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 08:49:39 μμ »
8:22;;; Αργοπορημένο σε κόβω.... Άλλοι πάνε από τις 07:45. 14:10;;; Εξαφανίζεσαι κατευθείαν μόλις χτυπήσει το κουδούνι;; Άλλοι μένουν μέχρι τις 14:30...

Επίσης,
παρακαλώ όσοι εκφέρουν άποψη για το θέμα αυτό και έχουν θέση ευθύνης (δ/ντες κλπ) να το δηλώνουν πριν την εκφράσουν. ;)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #385 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 12:02:44 πμ »

και για να πω και την άποψη μου για την ώρα σίτισης. Κακός την βάφτισαν εξ αρχής διδακτική. Δεν έχει κανένα διδακτικό ρόλο.
Από την στιγμή που η Α.θμια έχει ολοήμερο (δηλαδή διδασκαλία) έπρεπε να υπάρχει και η σίτιση των παιδιών με την ίδια λογική που υπάρχουν διαλείμματα ανάμεσα στις διδασκαλίες μας και πρέπει να έχουμε εφημερίες.
Η σίτιση λοιπόν είναι κάτι αντίστοιχο της εφημερίας, όπου όπως και στην εφημερία έχουμε ευθύνη για τα παιδιά και τρέχουμε στις ανάγκες τους.
Αν λοιπόν θέλουν στην Α/θμια ολοήμερο για να παίρνουν ώρες και να καλύψουν το ωράριο τους τότε αναγκαίο κακό είναι και η σίτιση. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι απαλλαγή του υπεύθυνου σίτισης από κάποια άλλη εξωδιδακτική εργασία ή ακόμα και από εφημερίες, αλλά με τίποτα να λέμε ότι είναι διδακτική ώρα. Αυτή είναι η άποψη μου για την σίτιση.
Βοηθητικό προσωπικό (π.χ. τραπεζοκόμους) θα μπορούσε να πάρει με πρόγραμμα ΟΑΕΔ, εκεί νομίζω ότι πρέπει να εστιάσει η ΔΟΕ για να λύσει το πρόβλημα.

Όσο αφορά τις καρέκλες, υπάρχουν πάρα πολλές ειδικά μαθητών. Από εκεί και πέρα ποτέ δεν είναι ταυτόχρονα όλοι οι εκπαιδευτικοί σε κάποια συγκεκριμένη διδακτική ώρα στο γραφείο, αφού κάνουν μάθημα. Όταν δε η μεγάλη μάζα των μαθητών έχει σχολάσει π.χ. στις 13:15 στο δημοτικό, υπάρχουν και αίθουσες και γραφεία ελεύθερα για να δουλέψεις μέχρι της 2 αν έχεις δουλειά να κάνεις.


Υ.Γ. Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει


Συγνώμη, αλλά αν το υπουργείο θέλει ολοήμερα να φροντίσει να βρει το προωπικό και τις υποδομές που χρειάζεται και όχι να ψάχνει τζάμπα προσωπικό να τους φορτώσει ότι βρει μπροστά του. Και για να έχυμε καλό ρώτημα, αφού η ώρα σίτισης δεν ανήκει στον παιδαγωγικό ρόλο του εκαιδευτικού απο που και ως που είμαι υποχρεωμένη να φουρνίζω και να ξεφουρνίζω παστίτσια , να ταίζω τα πρωτάκια που δεν θέλουν να φάνε γιατί έχουν φακές , να μαζεύω απο το πάτωμα τη σούπα που έχυσε ο χ μαθητής γιατί των έσπρωξε ο ψ , ή να τρέχω να βρώ κουτάλια και πιρούνια γιατί ξέχασε η μαμα το πρωί να τ βάλει στο τσαντάκι του φαγητού; Εγώ Αγγλική τελείωσα , όχι τραπεζοκόμος...Ήμαρτον δηλαδή. Με το ίδιο σκεπτικό να κάνουμε και ένα σφουγγάρισμα στις σκάλες πριν φύγουμε (να απολύσουμε και τις καθαρίστριες) και θα μπορούσαμε κάλλιστα να αντικαταστήσουμε και τους σχολικούς τροχονόμους (κι άλλη οικονομία, μια χαρά)
Επίσης, η ώρα σίτισης -με βάση τις οδηγίες του υπουργείου -ονομαζεται ώρα σίτισης-χαλάρωσης. Δεν τρώνε όλη την ώρα τα παιδιά , αλλά μόλις  κάθε παιδί τελειώνει το φαγητό του είσαι υποχρεωμένος να το απασχολείς κάπως, είτε με επιτραπέζια , με κάποια δραστηριότητα που μπορούν να κάνουν σε ομάδες, με κάποια κατασκευή,  με σχετικό έντυπο υλικό κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #386 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 10:00:29 πμ »
@ georgia06

Το υπουργείο αναζητά την εύκολη λύση και ορισμένοι σιγοντάρουν αποκαλώντας μας τεμπέληδες κλπ Σημεία των καιρών.
Βέβαια δεν είπαν βέβαια κουβέντα για την κατάργηση των ΕΑΕΠ, για την μείωση των ωρών διδασκαλίας διαφόρων μαθημάτων, την κατάργηση του 7ωρου και άλλα πολλά. Πιθανόν σε λιγο καιρό να ζητούν την επαναφορά τους για άλλους λόγους!!!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #387 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 10:02:52 πμ »
Μάλλον τα εχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα.... μόνιμοι διορισμοί με ρουσφέτι δεν έγιναν ποτέ στην εκπαίδευση...κάτι άλλο θελεις να πεις... τώρα ούτε σε 10 δέκα χρόνια θα γίνουν μαζικοί διορισμοί μονιμων εκπαιδευτικών...αν δεν συνταξιοδοτηθεί η πλειοψηφία
Καληνύχτα
Όχι, δεν έγιναν με ρουσφέτι, αλλά χαριστικά, για να βολευτούν κάποιοι συγγενείς και κάποιοι κολλητοί τους, που με κάποιον τρόπο ήθελαν να τους τακτοποιήσουν!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #388 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 10:11:31 πμ »
Όχι, δεν έγιναν με ρουσφέτι, αλλά χαριστικά, για να βολευτούν κάποιοι συγγενείς και κάποιοι κολλητοί τους, που με κάποιον τρόπο ήθελαν να τους τακτοποιήσουν!

Καλήμερα,
ούτε με ρουσφέτι ούτε χαριστικά έγιναν. Όταν μπορέσεις να διατυπώσεις ορθά αυτό που θέλεις να γράψεις ...το γραφεις.
Ειναι δε τόσο το μένος που έχεις με τους μονίμους που δεν έχεις αντιληφθεί τι ακριβώς συζητάμε.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #389 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 11:46:10 πμ »
@ georgia06

Το υπουργείο αναζητά την εύκολη λύση και ορισμένοι σιγοντάρουν αποκαλώντας μας τεμπέληδες κλπ

Βέβαια, είναι πολύ της μόδας.Διαφωνείς σ'αυτο; , είσαι τεμπέλης ..τολμάς να αμφισβητήσεις  το άλλο; Δεν είσαι επαγγελματίας.

έχω όμως την εξής απορία...Όλοι όσοι έχουν σταθεί σπαθί όλα αυτα τα χρόνια και χάρη στων οποίων τη φιλοτιμία λειτουργεί ότι έχει απομείνει να λειτουργεί σ'αυτή τη δόλια την εκπαίδευση, πώς τελικά αναγνωρίζονται;Ποτέ δν ακούγεται καλός λόγος... Όλοι κακοί, μη επγγελματίες κια τεμπέληδες είναι; Εγώ ξέρω να πω πως έχουμε καταλήξει ανθρωποφάγοι. Κατηγορεί ο κάθε έναςτον διπλανό του και οι απο πάνω -οι εκαστοτε απο πάνω- κάνουν τη μνημονιακή δουλίτσα τους ανενοχλητοι...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #390 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 01:54:34 μμ »
Καλήμερα,
ούτε με ρουσφέτι ούτε χαριστικά έγιναν. Όταν μπορέσεις να διατυπώσεις ορθά αυτό που θέλεις να γράψεις ...το γραφεις.
Ειναι δε τόσο το μένος που έχεις με τους μονίμους που δεν έχεις αντιληφθεί τι ακριβώς συζητάμε.

βολέματα και ρουσφέτια έγιναν (και διορίστηκαν), αν εσύ δε το έχεις καταλάβει ή δε το αντιλήφθηκες ποτέ είναι δικό σου πρόβλημα.
Τα έχουμε γράψει και αναφέρει άπειρες φορές στο φόρουμ. Δε σημαίνει όμως ότι όποιος διορίστηκε είχε μπάρμπα στη κορώνη.
Όμως αυτό το ρουσφετολογικό σύστημα άφησε άλλους απέξω και επίσης δεν έδωσε ευκαιρίες σε άλλους και σε νέους.
Καλό είναι όμως να τα παραδεχόμαστε για να πάμε κάποια στιγμή μπροστά.
Ρώτησε να μάθεις πως γινόντουσαν οι προσλήψεις αναπληρωτών στη Σιβιτανίδειο σχολή και θα καταλάβεις.
Κάθε τόσο πρέπει να εξηγούμε τα αυτονόητα σε όποιον γράφεται καινούριο μέλος στο φόρουμ, δεν είναι κακό να μη ξέρεις αλλά είναι ενοχλητικό να μη ρωτάς να μη ψάχνεις και να εκ φέρεις γνώμη σε κάτι που δε γνωρίζεις όλες τις πτυχές.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #391 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 02:10:39 μμ »
βολέματα και ρουσφέτια έγιναν (και διορίστηκαν), αν εσύ δε το έχεις καταλάβει ή δε το αντιλήφθηκες ποτέ είναι δικό σου πρόβλημα.
Τα έχουμε γράψει και αναφέρει άπειρες φορές στο φόρουμ. Δε σημαίνει όμως ότι όποιος διορίστηκε είχε μπάρμπα στη κορώνη.
Όμως αυτό το ρουσφετολογικό σύστημα άφησε άλλους απέξω και επίσης δεν έδωσε ευκαιρίες σε άλλους και σε νέους.
Καλό είναι όμως να τα παραδεχόμαστε για να πάμε κάποια στιγμή μπροστά.
Ρώτησε να μάθεις πως γινόντουσαν οι προσλήψεις αναπληρωτών στη Σιβιτανίδειο σχολή και θα καταλάβεις.
Κάθε τόσο πρέπει να εξηγούμε τα αυτονόητα σε όποιον γράφεται καινούριο μέλος στο φόρουμ, δεν είναι κακό να μη ξέρεις αλλά είναι ενοχλητικό να μη ρωτάς να μη ψάχνεις και να εκ φέρεις γνώμη σε κάτι που δε γνωρίζεις όλες τις πτυχές.
Αντιπαρέρχομαι το απαξιωτικό σου ύφος και απαντώ.
Όσο ήταν η επετηρίδα το μοναδικό μέσο διορισμού δεν είχε συμβεί το παραμικρό. Όταν καταργηθηκε και παράλληλα με τον ΑΣΕΠ άρχισαν να υπάρχουν οι διάφοροι πίνακες άρχισε και η γκρίνια. Αν είχες στοιχεία ότι κάποιοι διορίστηκαν ως μόνιμοι εκπαιδευτικοί κατά παράβαση των κειμένων διατάξεων...ιδού η δικαιοσύνη. Επώνυμη καταγγελία και όχι ανέξοδες αναφορές με διάφορα υπονοούμενα. Από αυτά χορτάσαμε.

ΥΓ. Αλήθεια ποιο ακριβώς σύστημα διορισμού αποκαλείς ρουσφετολογικό;
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.