*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;  (Αναγνώστηκε 98244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #560 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 04:35:52 μμ »
Αν είσαι βολεμένος στο κέντρο ναι είναι αστείο , αλλά είπα και για το ότι ο άλλος έχει και φυσική κούραση όταν είναι από το πρωι στο πόδι και όλα παίζουν το ρόλο τους . Τώρα λοιπόν εσύ παραποιείς τα λογια μου και αναφερεσαι επιλεκτικά , όπως με κατηγόρησες πιριν. Να σου υπενθυμίσω ότι για τις συνθήκες, οι οποίες σου φαίνονται αστειες το κρατος έχει θεσπίσει τις δυσμενείς συνθήκες και τα δυσπρόσιτα...Πάντως πολύ ώρα έκανες να απαντήσεις για να πεις ότι κάτι απλώς είναι αστείο...



Συμφωνω 100%
Ειναι εξαιρετικα δυσαρεστο να συναντα κανεις (ειδικα μεταξυ εκπαιδευτικων) ανθρωπους που δ

 
Πολλοι νομιζουν (λανθασμενα φυσικα), οτι μπορουν να ονομαζουν "εγκαθετο", "πληρωμενο" ή οτι αλλο σχετικο οποιονδηποτε διατυπωνει αποψη ή εκτιμηση που δεν τους αρεσει-συμφερει, κατεβαζοντας δραματικα το επιπεδο ( σε σημειο που οποιος το βλεπει εκπλησσεται ειδικα ξεροντας οτι προκειται για εκπαιδυτικους(*))
Σχετικα με το οτι την ημερα των συνδικαλιστικων εκλογων πρεπει να γινεται κανονικοτατα μαθημα, εχετε επισης απολυτο δικιο.

(*) αλλα οπως προειπα, δεν ειναι ετσι ολοι οι εκπαιδευτικοι.
Υπαρχει λοιπον ακομα ελπιδα.


 Τι ακριβώς διαστρεβλώνεται πουλακι μου στο" είστε κακοπληρωμνένοι, γιατί είστε τεμπεληδες;;Το είπε και ο Μητσοτακης ενάμισι χρόνο πριν".. ;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:52:58 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #561 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 04:40:26 μμ »
Συμφωνω 100%
Ειναι εξαιρετικα δυσαρεστο να συναντα κανεις (ειδικα μεταξυ εκπαιδευτικων) ανθρωπους που διαστρεβλωνουν ( ειτε εσκεμμενα ειτε λογω αγνοιας στη χρηση των ελληνικων) τα λεγομενα  των αλλων.
Πολλοι νομιζουν (λανθασμενα φυσικα), οτι μπορουν να ονομαζουν "εγκαθετο", "πληρωμενο" ή οτι αλλο σχετικο οποιονδηποτε διατυπωνει αποψη ή εκτιμηση που δεν τους αρεσει-συμφερει, κατεβαζοντας δραματικα το επιπεδο ( σε σημειο που οποιος το βλεπει εκπλησσεται ειδικα ξεροντας οτι προκειται για εκπαιδυτικους(*))
Σχετικα με το οτι την ημερα των συνδικαλιστικων εκλογων πρεπει να γινεται κανονικοτατα μαθημα, εχετε επισης απολυτο δικιο.

(*) αλλα οπως προειπα, δεν ειναι ετσι ολοι οι εκπαιδευτικοι.
Υπαρχει λοιπον ακομα ελπιδα.


 Θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο στο ότι ευτυχώς δεν είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί ίδιοι, θα διαφωνήσω στο θέμα των εκλοογών . Όταν μιλάμε για εκλογές πραγματικών συνδικαλιστών ναι ναι πραγματοποιούνται κι ας κλέινιε μια μέρα το σχολείο . Μια μέρα ανα δυο χρόνια. Εκεί φαινεται ο τεμπέλης.. Στη μια μέρα ανα δύο χρόνια. Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο!!!!! Α ρε γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές....ΑΝ είναι να εκλέγονται επαγγελματίες συνδικαλιστές ας καταργηθεί κ ο θεσμός.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #562 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 05:33:33 μμ »
@ th1, @ sgdoup

Δυο απλές ερωτήσεις. Έχετε υπηρετήσει σε ημιορεινή ή ορεινή περιοχή; Γνωρίζετε τι σημαίνει πάγος στο οδόστρωμα  7 η ώρα το πρωί χειμώνα και σκοτάδι;
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #563 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 05:36:57 μμ »
Δεν είναι εκπαιδευτικοί λέμε! Άριστοι είναι, του γνωστού χώρου.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:52:58 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #564 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 05:41:12 μμ »
Δεν είναι εκπαιδευτικοί λέμε! Άριστοι είναι, του γνωστού χώρου.

Για να είμαι ειλικρινής παρόμοιες λογικές εχω συναντήσει ανεξαρτήτως πολιτικού χώρου. Ο ένας δηλώνει ΠΕ4.1
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #565 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 05:47:55 μμ »
παιδια χαλαρωστε... ψευδοπροφητες και τρολ εχουμε δει και καλυτερα...
σε τετοιου ειδους προβοκατορικα posts
1ον δεν απαντας
και
2ον τα αναφερεις στον admin ως ασχετα με το θεμα συζητησης.
ας ανοιξουν ενα δικο τους θεμα να τα γραφουν και να τα διαβαζουν μονοι τους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2018, 05:58:30 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #566 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 08:57:47 μμ »
@ th1, @ sgdoup

Δυο απλές ερωτήσεις. Έχετε υπηρετήσει σε ημιορεινή ή ορεινή περιοχή; Γνωρίζετε τι σημαίνει πάγος στο οδόστρωμα  7 η ώρα το πρωί χειμώνα και σκοτάδι;

1) Αν θέλεις να αναφερθείς σε μένα, μην αναφέρεις και τον th1. Λέμε διαφορετικά πράγματα με τον th1
και τα "πακεταρίσματα" είναι άστοχα.

2) Έχω υπηρετήσει και σε ορεινή περιοχή και σε παντού.
Αλλά αυτή τη γελειότητα ότι 3 φορές το χρόνο (και όχι μία όπως αναφέρει εσκεμμένα ο/η nemi) δεν κάνουμε μάθημα γιατί πάμε να ψηφίσουμε και φοβόμαστε ότι θα γλυστρίσουμε στον πάγο, κρατήστε την για εδώ.
Μην την πείτε παραέξω γιατί θα γελάνε κανά μήνα με αυτό που είπατε.

Κατά τα άλλα όποιος λεέι κάτι που δεν μας αρέσει, είναι troll και δεν είναι καθηγητής!!!!
Ωραία λογική. Μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #567 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 09:02:08 μμ »
Αν θέλεις, ΕΣΥ μπορείς να πηγαίνεις στο σχολείο για μάθημα και μετά να πηγαίνεις να ψηφίζεις. Και όχι δεν είσαι εκπαιδευτικός! Άλλοι είναι οι "συνάδελφοί" σου...
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #568 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 09:05:01 μμ »
   Εγώ ψηφίζω αιρετους μια φορά ανα 2 χρόνια. Πες εσύ ποιες ειναι οι τρεις μεσα σε μια χρονια. Και ασε με ποιους γελάνε και με ποιους κλαίνε μερικοί. Δε θα το πεις εσυ εξ ονοματος άλλων.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #569 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 09:14:04 μμ »
1) Αν θέλεις να αναφερθείς σε μένα, μην αναφέρεις και τον th1. Λέμε διαφορετικά πράγματα με τον th1
και τα "πακεταρίσματα" είναι άστοχα.

2) Έχω υπηρετήσει και σε ορεινή περιοχή και σε παντού.
Αλλά αυτή τη γελειότητα ότι 3 φορές το χρόνο (και όχι μία όπως αναφέρει εσκεμμένα ο/η nemi) δεν κάνουμε μάθημα γιατί πάμε να ψηφίσουμε και φοβόμαστε ότι θα γλυστρίσουμε στον πάγο, κρατήστε την για εδώ.
Μην την πείτε παραέξω γιατί θα γελάνε κανά μήνα με αυτό που είπατε.

Κατά τα άλλα όποιος λεέι κάτι που δεν μας αρέσει, είναι troll και δεν είναι καθηγητής!!!!
Ωραία λογική. Μπράβο.

Αγαπητέ μου εγώ σου ανέφερα το καθημερινό μας πρόγραμμα....προσωπικά καλύπτω 250 χιλιόμετρα εβδομαδιαία σε ημιορεινή περιοχή, σε 5 σχολεία. Σε μερικά σημεία του οδικού δικτύου περνώ με την ψυχή στο στόμα -στροφές και πάγος. Αυτά που σου αναφέρω και ανέφερα έχουν καποια σχέση με τις εκλογές που αναφέρεις διαρκώς;

Από πότε ψηφίζουμε τρεις φορές τον χρόνο;  Ήδη σε αρκετές περιοχές οι εκλογές για ΔΣ γίνονται ταυτόχρονα με αυτές των αιρετών.
Όσο για το αν θα πρέπει οι συνδικαλιστικές εκλογές να γίνονται απόγευμα , αν ο νομοθέτης το εφαρμόσει για μένα ουδέν πρόβλημα.....το πολύ πολύ να μην κάνω 80 χιλιόμετρα για να επιστρέψω στην πρωτεύουσα του νομού....τέτοια πολυτέλεια δεν την εχω.

Όσο για το πακέτο με τον /την th1 που αναφέρεις η ερώτηση μου αφορά τα σημεία που συμφωνείτε.   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2018, 09:26:19 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #570 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 09:29:22 μμ »
Νομίζω ότι επικρατεί μία σύγχηση στην αντίληψή σας για τη λογική ενός forum.
Σε ένα forum κρίνεται το τι γράφει κάποιος και απαντάμε σε αυτό.
Όταν δεν έχουμε κάτι ουσιαστικό να πούμε πάνω σε αυτό που λέει,
τότε αρχίζει η πραφιλολογία-μπουρδολογία  για το τι είναι ο άλλος, σε ποια σχολεία είναι κτλ κτλ.
Σε ένα forum μπορούν να γράφουν όλοι και κρίνουμε αυτό που γράφει (αν θέλουμε φυσικά) χωρίς
προσωπικές επιθέσεις.

Κατά τα άλλα, θα έπρεπε ήδη να γνωρίζεται ότι υπάρχουν οι πιο κάτω εκλογές στους καθηγητές:
1) Εκλογές ΕΛΜΕ/ΟΛΜΕ
2) Εκλογές για αιρετούς (κάθε δύο χρόνια)
3) Εκλογές για το συνέδριο της ΟΛΜΕ (γίνονται Άνοιξη και είναι διαφορετικές από τις πρώτες)
4) Εκλογές για τεχνικές ειδικότητες (ΕΛΤΕ λέγεται? Δεν είμαι σίγουρος)

Σε όλες αυτές τις εκλογές (πλην ίσως της τελευταίας που δεν είμαι σίγουρος) τα σχολεία είναι κλειστά
(γιατί έχει πάγους στο δρόμο  ;D ;D ;D ;D ;D)

Μήπως τελικά εσείς δεν είσαστε καθηγητές  ;D ;D
Εντάξει καθηγητές είσαστε... Ίσως όχι και το  ανοιχτόμυαλοι όσο νομίζετε, ίσως...

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #571 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 09:33:07 μμ »
@ th1, @ sgdoup

Δυο απλές ερωτήσεις. Έχετε υπηρετήσει σε ημιορεινή ή ορεινή περιοχή; Γνωρίζετε τι σημαίνει πάγος στο οδόστρωμα  7 η ώρα το πρωί χειμώνα και σκοτάδι;

Φυσικά και υπηρέτησα ΚΑΙ σε ορεινές περιοχές ( όπως και σε νησιωτική περιοχή επίσης), και μάλιστα για κάμποσα χρόνια.
Τα γνωρίζω αυτά που αναφέρετε για τον πάγο και τις δύσκολες συνθήκες ( που όντως υπάρχουν κατά τις καθημερινές μετακινήσεις - και όχι βέβαια κατά την υποτιθέμενη μεσημεριανή μετακίνηση την ημέρα των εκλογών που αφορούν την συγκρότηση των υπηρεσιακών συμβουλίων, Αυτά είναι "αστείες δικαιολογίες" κατά τη γνώμη μου).

Σχετικά με τις λεγόμενες "συνδικαλιστικές εκλογές για την ανάδειξη αιρετών κάθε δύο χρόνια", τη γνώμη μου την είπα και είναι ξεκάθαρη:
Πρέπει να γίνονται μετά το μάθημα.

Ο κύριος λόγος για τον οποίο το λέω αυτό, είναι ότι οι συγκεκριμένες εκλογές ΔΕΝ αφορούν τον συνσικαλισμό του κλάδου επί της ουσίας, αλλά την διοίκηση. Συγκεκριμένα, αφορούν την σύσταση των υπηρεσιακών συμβουλίων ( τα οποία είναι όργανα της διοίκησης: ΠΥΣΔΕ ΑΠΥΣΔΕ και ΚΥΣΔΕ).
Συνδικαλιστικές εκλογές, είναι οι εκλογές που αφορούν την τοπική μας ΕΛΜΕ, καθώς και οι εκλογές που αφορούν την ανάδειξη εκπροσώπου για το συνέδριο της ΟΛΜΕ μέσα από το οποίο προκύπτει η σύνθεση του ΔΣ της.
Προσωπικά δυσκολεύομαι να δεχθώ ότι η διοίκηση επιβάλλει αργία σε ότι αφορά τις εκλογές που αφορούν την συγκρότηση των οργάνων της, και να "φορτώνει" έμμεσα στην πλάτη του μέσου εκπαιδευτικού και την μομφή ότι "κάθεται για να ψηφίσει για τα συνδικαλιστικά του" ( ενώ στην πραγματικότητα απλά θέλει να διευκολύνει την συμμετοχή στις εκλογές δια των οποίων συγκροτούνται και νομιμοποιούνται οι συνθέσεις των οργάνων της).
Όχι λοιπόν κυρίες και κύριοι...
Η διοίκηση έχει θεσπίσει αργία για την ημέρα των εκλογών που αφορούν την συγκρότηση των δικών της οργάνων, ενώ φυσικά δεν έχει κάνει το ίδιο για τις εκλογές που αφορούν τον συνδικαλισμό των εκπαιδευτικών!
Η εν λόγω ιδιότυπη αργία πρέπει κατά τη γνώμη μου να καταργηθεί, ενώ παράλληλα ο κλάδος πρέπει να εξηγήσει καθαρά προς τα έξω ( όπου απευθύνεται και η σχετική προπαγάνδα εναντίον του κλάδου) το ότι αυτή ΔΕΝ αφορά τα συνδικαλιστικά των εκπαιδευτικών αλλά την σύσταση των οργάνων της διοίκησης ( υπηρεσιακά συμβούλια δηλαδή), και έχει θεσπιστεί ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ από αυτήν χωρίς να έχει υπάρξει ποτέ κάποια επίσημη συνεννόηση με τα συνδικαλιστικά όργανα των εκπαιδευτικών ( ασχέτως του ότι κάποιοι εκπαιδευτικοί το υπερασπίζονται ως "κεκτημένο" -κάτι το οποίο και θεωρώ εντελώς λάθος προσωπικά).
Καθαρή τοποθέτηση, χωρίς περιστροφές, δικαιολογίες και "μισές κουβέντες".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2018, 09:38:40 μμ από th1 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #572 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 09:40:29 μμ »
@ sgdoup

Αφού αντιπαρέλθω το ιταμό ύφος σου σε ξαναρωτώ...όλες αυτές οι εκλογές γίνονται μέσα στο ίδιο σχολικό έτος; Όχι φυσικά.
Και εν πάσει περιπτώσει αν σε αυτές οφείλονται όλα τα προβλήματα στον χώρο της εκπαίδευσης...ας τις μεταθέσουν απογευματινές ώρες.
Οι εκλογές για το συνέδριο δεν γίνονται άνοιξη...γίνονται μετά τις 10 Μαΐου.
Μου κάνει εντύπωση όμως ότι επιμένεις στις εκλογές ενώ εγώ αναφέρω άλλα στα σχόλια μου τα οποία δεν έθιξες καθόλου.
Τα τόσα προβλήματα στον χώρο μας δεν σε απασχολούν...το μόνο πρόβλημα σου είναι οι εκλογές!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #573 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 09:42:51 μμ »
 @ th1
Το μόνο πρόβλημα που σε απασχολεί και σένα είναι οι εκλογές...όλα τα άλλα είναι τέλεια.

 Σε σελίδα με θέμα "Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών" ξαφνικά αρχίζουμε συζήτηση για τον χρόνο των συνδικαλιστικών εκλογών. Άνοιξε ένα καινούργιο θέμα αφού σε καίει τόσο πολύ και εκεί θα πούμε πάρα πολλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2018, 09:50:47 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.