*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;  (Αναγνώστηκε 39029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος linkprovider

• Administrator
  • Νέο μέλος
  • Η Γνώση είναι Δύναμη. Φραγκίσκος Βάκων
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #630 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 11:22:03 πμ »
Μην κάνετε τον κόπο να μετατρέπετε το νήμα σε διαμάχη ιδιωτικού τομέα - δημοσίου καθώς και μονίμων - αναπληρωτών.
Πέρα από το ότι θα σβήνονται τα μηνύματα θα αρχίσουμε σιγά σιγά να εφαρμόζουμε ποινές για εκτός θέματος συζητήσεις!
Χρωστάμε σχεδόν όλη μας τη γνώση όχι σ’ αυτούς που συμμορφώθηκαν, αλλά σ’ αυτούς που διαφοροποιήθηκαν.
Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

• Ιστορικό μέλος
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:32 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

• Ιστορικό μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
« Απάντηση #631 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 10:14:32 μμ »
Μπορεί κάποιος να έχει πχ 21 ώρες διδασκαλίας, όμως αυτές δεν είναι ποτέ συνεχόμενες ώρες κάθε μέρα. Έχεις και κενά ενδιάμεσα, άρα εκ των πραγμάτων παραμένεις στο σχολείο παραπάνω από 21 ώρες. Εκτός αν ο προγραμματιστής του σχολείου είναι τόσο καλός που έχει βγάλει σε όλους συνεχόμενες ώρες διδασκαλίας, ώστε να διδασκεις και να μπορείς να φυγεις! Που δεν νομίζω να συμβαίνει πουθενά αυτό. Εξάλλου δεν νομίζω να το θέλει και κανείς αυτό!Ενα κενό το θες ενδιάμεσα να παρεις μια ανάσα, παρά να εχεις συνεχόμενο 5ωρο ή 4ωρο.

Με βάση την παρατήρηση αυτή, κοίταξα το ωρολόγιο πρόγραμμά μου και μέτρησα ΜΟΝΟ τις ώρες διδασκαλίας μου συμπεριλαμβάνοντας τις κενές ώρες ανάμεσα, όπου υποχρεωτικά θέλω δεν θέλω παρεμένω στο σχολείο, και τις εβγαλα 27!

Μήπως πολύς θόρυβος για το τίποτα τελικά;

ΥΓ δεν κανω τον συνηγορο του διαβόλου, μια πραγματικότητα λέω

Αποσυνδεδεμένος linkprovider

• Administrator
  • Νέο μέλος
  • Η Γνώση είναι Δύναμη. Φραγκίσκος Βάκων
    • Προφίλ
« Απάντηση #632 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 10:47:14 μμ »
Μπορεί κάποιος να έχει πχ 21 ώρες διδασκαλίας, όμως αυτές δεν είναι ποτέ συνεχόμενες ώρες κάθε μέρα. Έχεις και κενά ενδιάμεσα, άρα εκ των πραγμάτων παραμένεις στο σχολείο παραπάνω από 21 ώρες. Εκτός αν ο προγραμματιστής του σχολείου είναι τόσο καλός που έχει βγάλει σε όλους συνεχόμενες ώρες διδασκαλίας, ώστε να διδασκεις και να μπορείς να φυγεις! Που δεν νομίζω να συμβαίνει πουθενά αυτό. Εξάλλου δεν νομίζω να το θέλει και κανείς αυτό!Ενα κενό το θες ενδιάμεσα να παρεις μια ανάσα, παρά να εχεις συνεχόμενο 5ωρο ή 4ωρο.

Με βάση την παρατήρηση αυτή, κοίταξα το ωρολόγιο πρόγραμμά μου και μέτρησα ΜΟΝΟ τις ώρες διδασκαλίας μου συμπεριλαμβάνοντας τις κενές ώρες ανάμεσα, όπου υποχρεωτικά θέλω δεν θέλω παρεμένω στο σχολείο, και τις εβγαλα 27!

Μήπως πολύς θόρυβος για το τίποτα τελικά;

ΥΓ δεν κανω τον συνηγορο του διαβόλου, μια πραγματικότητα λέω

Υπάρχει μια μικρή διαφορά. Άλλο οι διδακτικές και άλλο οι ωρολόγιες. Το 30ωρο αντιστοιχεί σε 35 διδακτικές και παραπάνω μιας και τα μαθήματα ξεκινούν στις 8 και 15 περίπου και όχι στις 8 που είναι το κλασικό για 8-2 που αναφέρει το εξάωρο το μέγιστο. Για κάποιον λοιπόν που έχει 20+ χρόνια ειδικά στην Δβθμια μπορεί να συνεπάγεται έως και διπλασιασμό του χρόνου παραμονής, αν και εφόσον εφαρμοστεί αυστηρά είτε τώρα είτε στο μέλλον όπως ήδη έχει αναφερθεί από τους συναδέλφους!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2018, 10:53:43 μμ από linkprovider »
Χρωστάμε σχεδόν όλη μας τη γνώση όχι σ’ αυτούς που συμμορφώθηκαν, αλλά σ’ αυτούς που διαφοροποιήθηκαν.
Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος killbill

• Ιστορικό μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
« Απάντηση #633 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 05:30:13 μμ »
Μιλάω για ώρες παραμονής στο σχολείο. Αυτή τη στιγμή με τα ενδιάμεσα κενά μου στις διδακτικες ώρες μου, βλέπω ότι στο σχολείο παραμένω 27 ώρες, θέλω δεν θελω.
Πολύ θόρυβος για το τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

• Ιστορικό μέλος
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:32 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

• Πλήρες μέλος
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Απάντηση #634 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 06:13:55 μμ »
Μέσα από το μνμ μου δεν προσπαθώ να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν απολύτως. Προσπαθώ να εξηγήσω ότι με το να σκέφτεται κάποιος με μόνο παράδειγμα τον εαυτό του δεν βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα για μια κατάσταση και πως θα την αντιμετωπίσουμε. Γιατί μια ατομική κατάσταση μπορεί να υφίσταται φέτος ενώ του χρόνου όχι. Ενώ σε γενικότερο επίπεδο από μεριάς υπουργείου κάτι που θα δρομολογηθεί φέτος θα ισχύει-μην πω για πάντα-αλλά για χρόνια έστω. Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε ότι προσπαθώ να μπω σε νατιπαράθεση, αντί ότι θέλω να επισημάνω κάτι χρησιμοποιώντας τα λόγια άλλων συναδέλφων ως παράδειγμα και μόνο. Τώρα αν θεωρείτε ότι δεν σας πείθω διαγράψτε ότι θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος happiness

• Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
« Απάντηση #635 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 10:54:22 πμ »
νεμι
Όλα τα μηνύματα κάτω από την παρατήρηση του administrator linkprovider που δεν προσφέρουν κάποια είδηση ή βάσιμη πληροφορία σχετικά με το ενδεχόμενο αύξησης του ωραρίου των εκπαιδευτικών, θα διαγράφονται. Σταματάει εδώ η προσωπική αντιπαράθεση και η υπερανάλυση των προβλημάτων της εκπαίδευσης. Αυτό δεν είναι thgread γενικής θεματολογίας. Εϊναι συγκεκριμένο.

Pde.gr, © 2005 - 2018

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 28039
  • Τελευταία: Mekka
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 948455
  • Σύνολο θεμάτων: 16518
  • Σε σύνδεση σήμερα: 196
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1737
  • (Σεπτέμβριος 06, 2014, 04:03:51 μμ)