*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου  (Αναγνώστηκε 19407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας,
υπάρχει κάποιος που κάνει διδακτορικό σε κάποιο από τα ιδ. πανεπιστήμια της Κύπρου; Θα ήταν πολύ χρήσιμο, για πολλούς από εδώ, να μοιραστεί τις εμπειρίες του(συνεργασία με τους καθηγητές,κόστος, αν τελικά υπάρχει αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ,κλπ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:23:12 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 07, 2017, 08:15:19 μμ »
Nομιζω είναι 12000 χωρίς να είμαι κ σίγουρη
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 07, 2017, 11:41:07 μμ »
Συνάδελφε δική σου είναι η απόφαση αλλά πριν ξεκινήσεις μαζί τους θα πρέπει να σκεφτείς τις τρεις παραμέτρους αυτού που θες να κάνεις: 1) διδακτορικό σε 2) ιδιωτικό πανεπιστήμιο της 3) Κύπρου.

Εξηγώ τι εννοώ: διδακτορικό συνήθως κάνουμε μια φορά στην ζωή μας. Θα πρέπει να αναρωτηθείς λοιπόν αν αντέχεις τη διαδικασία αυτή ζώντας μακριά από το πανεπιστήμιο, πληρώνοντας δίδακτρα για κάτι που όλοι σχεδόν απολαμβάνουν δωρεάν και κυρίως αν θες να το κάνεις σε ιδιωτικό της Κύπρου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2017, 03:19:34 μμ από maria_1 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 08, 2017, 12:02:27 πμ »
Καταλαβαίνω τι μπορεί να συμβαίνει στο ΑΠΚΥ, αλλα μήπως όμως  στα ελληνικά διδακτορικα με δίδακτρα τα πράγματα είναι καλύτερα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:23:12 »

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2017, 12:05:24 πμ »
Καταλαβαίνω τι μπορεί να συμβαίνει στο ΑΠΚΥ, αλλα μήπως όμως  στα ελληνικά διδακτορικα με δίδακτρα τα πράγματα είναι καλύτερα;
Τα διδακτορικά στην Ελλάδα εξ όσων γνωρίζω, ακόμα είναι δωρεάν.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2017, 09:22:17 πμ »
Συνάδελφε δική σου είναι η απόφαση αλλά πριν ξεκινήσεις μαζί τους θα πρέπει να σκεφτείς τις τρεις παραμέτρους αυτού που θες να κάνεις: 1) διδακτορικό σε 2) ιδιωτικό πανεπιστήμιο της 3) Κύπρου.

Εξηγώ τι εννοώ: διδακτορικό συνήθως κάνουμε μια φορά στην ζωή μας. Θα πρέπει να αναρωτηθείς λοιπόν αν αντέχεις τη διαδικασία αυτή ζώντας μακριά από το πανεπιστήμιο, πληρώνοντας δίδακτρα για κάτι που όλοι σχεδόν απολαμβάνουν δωρεάν και κυρίως αν θες να το κάνεις σε ιδιωτικό της Κύπρου.

Δεν έχω κάνει διδακτορικό στην Κύπρο, έκανα όμως ένα μάστερ στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο της χώρας αυτής οπότε θα σου μιλήσω για τη δική μου πείρα εκεί. Αν θες δηλαδή όσο πληρώνεις, να σου κάνουν πατ-πατ στην πλατούλα και να σου λένε "πλέρω καλέ μας φοιτητή, πλέρω καλό μας κορόιδο" κάν' το. Αν δεν θες όμως να σε
βλέπουν σαν αφελή πελάτη, μην το κάνεις.

Η πανεπιστημιακή Κύπρος είναι όλο πόζα και ιδέα για να πουλήσει ένα προϊόν, πίστεψέ με. Πέραν τούτου ουδέν. Προσωπικά δεν θα γύριζα στην χώρα αυτή για σπουδές ούτε με σφαίρες. Δεν κάνουν έρευνα οι άνθρωποι, δημόσιες σχέσεις κάνουν με όσους μπορούν να πληρώσουν τα τσιμπημένα δίδακτρα. Όσο ήμουν στο μεταπτυχιακό του ΑΠΚυ, ήμουν το καλό παιδί που πλήρωνε στην ώρα του, που υπάκουε και έσκυβε πάντα το κεφάλι. Και έτσι ήμουν αρεστή. Όταν αποφοίτησα, έγινα μια ακόμα στις τόσες που απλώς τέλειωσαν ένα πρόγραμμα. Ως τελειόφοιτη έκανα διπλωματική σε ένα δύσκολο θέμα, την κειμενική ισχύ, το οποίο φέτος το συνέχισαν και άλλοι συνάδελφοι. Αυτοί λοιπόν πήραν και τα εύσημα για την έρευνα πάνω στο αντικείμενο αυτό. Η δική μου εργασία πετάχτηκε απλώς στον κάλαθο των αχρήστων ως σαβούρα χρήσιμη μόνο για εγωπαθείς αυτο-αναφορές των ΔΕΠ.

Και μιλώντας για αυτούς τους ανθρώπους, αυτό που μου έμεινε απ' αυτούς είναι το σιωπηλό bullying που μου άσκησαν με τον τρόπο τους σε σχέση με πολλούς άλλους συναδέλφους, και το πισώπλατο μαχαίρωμα του θαψίματος της ερευνητικής μου εργασίας υπέρ άλλων πελατών τους. Φοβεροί τύποι απ' έξω, μέσα στην πρωτοπορία και στον φεμινισμό αλλά κατά βάθος μακράν τα πιο συντηρητικά, δηκτικά και φοβικά άτομα που είδα στην ζωή μου.

Ευτυχώς για εμένα βρήκα ένα διδακτορικό στην Ελλάδα και αν και στην αρχή υπήρξαν κάποιες δυσκολίες, τώρα απολαμβάνω να δουλεύω με τον καθηγητή μου μέσα σε ένα πλαίσιο αμοιβαίου σεβασμού, χωρίς το φοβερό άγχος των διδάκτρων. Πληρώνω μόνο για τα βιβλία μου και τέρμα.

Σκέψου λοιπόν αν αντέχεις να πληρώνεις κάθε χρόνο υπέρογκα ποσά, αν ανέχεσαι να είσαι αρεστός/-ή όσο έχει η τσέπη σου, αν θες να θάψεις την έρευνά σου σε ένα ιδιωτικό κυπριακό πανεπιστήμιο, αν θα σου αρέσει να μην έχεις σχέση με το πανεπιστήμιο και τη βιβλιοθήκη του και αν είσαι εντάξει με όλα αυτά, τότε προχώρα χωρίς να σε νοιάζουν λεπτομέρειες. Αν θες το χαρτί μόνο, τότε η Κύπρος θα σου το προσφέρει χωρίς να ρωτάει πολλά.

ΥΓ.: Όσο για τον δοατάπ, μου έβγαλαν το λάδι για να αναγνωριστεί. Το πανεπιστήμιο φυσικά ήταν ουδέτερο, απαθές και αδρανές. Είπαμε: εκεί υπάρχεις όσο έχεις να πληρώνεις.   
Σεβαστή η άποψή σου. Μήπως όμως λόγω της προσωπικής σου εμπειρίας/πίκρας/απογοήτευσης, δεν είσαι και τόσο αντικειμενική;
Ολοκλήρωσα φέτος το μεταπτυχιακό μου στο ΑΚΠΥ και είμαι κάτι παραπάνω από ενθουσιασμένη απ' αυτή μου την προσπάθεια και την εμπειρία! Οι καθηγητές πλήρως κατηρτισμένοι, πολύ βοηθητικοί και συνεργάσιμοι (πολλοί από αυτούς διδάσκουν σε ελληνικά Παν/μια ή σε Παν/μια του εξωτερικού), αλλά συνάμα και απαιτητικοί, χωρίς να "χαιδεύουν αυτιά"!
Το ΑΠΚΥ φυσικά και θέλει να είσαι συνεπής ως προς τις οικονομικές και λοιπές φοιτητικές σου υποχρεώσεις, όπως όλα τα Ανοικτά και Ιδιωτικά Παν/μια, αλλά προσωπικά ένιωσα να μου παρέχει μεγάλη ασφάλεια και κάλυψη, με την οργάνωση, την αναγνώριση, την εμβέλεια, την ποιότητα των προγραμμάτων του, την εξελισσιμότητα και την ευελιξία του! Επαναλαμβάνω πως πρόκειται για ένα απαιτητικό (και καθόλου "εύκολο") Παν/μιο, αλλά θεωρώ πως είναι το ιδανικό για σπουδές από απόσταση, που αξιοποιούν τις καινοτόμες πρακτικές.
Προσωπικά, θα ήθελα πολύ να συνεχίσω στο εν λόγω Παν/μιο και με ένα διδακτορικό, αλλά αφού πρώτα ξεκουραστώ λίγο!
 
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2017, 12:00:56 μμ »
Είμαι και εγώ απόφοιτος μεταπτυχιακού απο ιδ. πανεπιστήμιο Κύπρου και οι εντυπώσεις που άφησε ήταν θετικές ως επίπεδο οργάνωσης στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Για οικονομικούς αλλα και πρακτικούς λόγους  θα προτιμούσα ένα διδακτορικό στην Ελλάδα, όμως στις πρώτες μου προσπάθειες έχω βιώσει την απόρριψη, κυρίως διότι οι Έλληνες καθηγητάδες προτιμούν  αποφοίτους από ελληνικά πανεπιστήμια. Άρα, βλέπω ότι το διδακτορικο στην Κύπρο να είναι ίσως μονόδρομος για εμάς(φαντάζομαι ότι είναι πολύ στην θέση μου).Για το λόγο αυτο ξεκίνησα αυτο το post προκειμένου να μας ενημερώσει καποιος που το κάνει ήδη ή ακόμα καλύτερα  καποιος που να έχει τελειώσει ή καποιος που να έχει σοβαρές πληροφορίες.Στον Δοαταπ πάντως δεν δίνουν ξεκαθαρη απάντηση όσον αφορα στην αναγνωριση και αυτο, σε συνδυασμό   με το μεγάλο κόστος, είναι δυο παράγοντες που με αποτρέπουν.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2017, 02:05:04 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
διδακτορικά από τα ιδιωτικά πανεπιστήμια της Κύπρου δεν έχουν αναγνωριστεί εώς τώρα από το ΔΟΑΤΑΠ, τουλάχιστον στην Ειδική Αγωγή, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για το κόστος και το ρίσκο ( για κόπο δεν θα σχολιάσω γιατί δουλεύω στην ειδική αγωγή και τα μεταπτυχιακά έχω δει από πρώτο χέρι πώς βγαίνουν από συναδελφους αναπληρωτές).

Επίσης δεν έχουν αναγνωριστεί διδακτορικά Ειδικής από Ιταλία από τα πανεπιστήμια που έδιναν αυτά τα ωραία μεταπτυχιακά του 3ημερου της Καθαράς Δευτέρας, αλλά κατά τα άλλα ήταν δια ζώσης.

Είμαι στο σύλλογο υποψ. διδακτόρων και το είχαμε ψάξει, αυτό ίσχυε μέχρι και το προηγούμενο Νοέμβρη, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 08, 2017, 02:31:16 μμ »
Σεβαστή η άποψή σου. Μήπως όμως λόγω της προσωπικής σου εμπειρίας/πίκρας/απογοήτευσης, δεν είσαι και τόσο αντικειμενική;
Ολοκλήρωσα φέτος το μεταπτυχιακό μου στο ΑΚΠΥ και είμαι κάτι παραπάνω από ενθουσιασμένη απ' αυτή μου την προσπάθεια και την εμπειρία! Οι καθηγητές πλήρως κατηρτισμένοι, πολύ βοηθητικοί και συνεργάσιμοι (πολλοί από αυτούς διδάσκουν σε ελληνικά Παν/μια ή σε Παν/μια του εξωτερικού), αλλά συνάμα και απαιτητικοί, χωρίς να "χαιδεύουν αυτιά"!
Το ΑΠΚΥ φυσικά και θέλει να είσαι συνεπής ως προς τις οικονομικές και λοιπές φοιτητικές σου υποχρεώσεις, όπως όλα τα Ανοικτά και Ιδιωτικά Παν/μια, αλλά προσωπικά ένιωσα να μου παρέχει μεγάλη ασφάλεια και κάλυψη, με την οργάνωση, την αναγνώριση, την εμβέλεια, την ποιότητα των προγραμμάτων του, την εξελισσιμότητα και την ευελιξία του! Επαναλαμβάνω πως πρόκειται για ένα απαιτητικό (και καθόλου "εύκολο") Παν/μιο, αλλά θεωρώ πως είναι το ιδανικό για σπουδές από απόσταση, που αξιοποιούν τις καινοτόμες πρακτικές.
Προσωπικά, θα ήθελα πολύ να συνεχίσω στο εν λόγω Παν/μιο και με ένα διδακτορικό, αλλά αφού πρώτα ξεκουραστώ λίγο!
Σεβαστή η άποψή σου αλλά δείχνει μόνο το ένα μέρος της αλήθειας. Είναι η όμορφη διαφημιστική εικόνα, όχι όμως η πλήρως αληθινή.

Την άποψή μου για τα κυπριακά μεταπτυχιακά/διδακτορικά την έχω ήδη εκφράσει.   

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2017, 02:46:52 μμ »
Σεβαστή η άποψή σου αλλά δείχνει μόνο το ένα μέρος της αλήθειας. Είναι η όμορφη διαφημιστική εικόνα, όχι όμως η πλήρως αληθινή.

Την άποψή μου για τα κυπριακά μεταπτυχιακά/διδακτορικά την έχω ήδη εκφράσει.
Δεν κάνω καμία διαφήμιση, εξάλλου δεν νομίζω ότι τη χρειάζεται το συγκεκριμένο Παν/μιο. Απλά, παραθέτω την δική μου άποψη/γνώμη/οπτική/πλευρά, όπως βίωσα εγώ τα πράγματα ως φοιτήτρια σε μεταπτυχιακό του ΑΚΠΥ και με τις θετικότατες αναμνήσεις που μου άφησε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2017, 03:24:18 μμ »
Δεν κάνω καμία διαφήμιση, εξάλλου δεν νομίζω ότι τη χρειάζεται το συγκεκριμένο Παν/μιο. Απλά, παραθέτω την δική μου άποψη/γνώμη/οπτική/πλευρά, όπως βίωσα εγώ τα πράγματα ως φοιτήτρια σε μεταπτυχιακό του ΑΚΠΥ και με τις θετικότατες αναμνήσεις που μου άφησε!
Το ότι είχες θετικές εντυπώσεις από ένα πρόγραμμα δεν σημαίνει πως γενικά όλο το πανεπιστήμιο ή τα επιμέρους προγράμματα είναι καλά. Στην ΕΓΛ π.χ. ξέρω πως υπάρχουν πολλοί Ελλαδίτες απόφοιτοι με πολύ αρνητικές εντυπώσεις που "δεν βγαίνουν προς τα έξω" για χάρη της όμορφης διαφημιστικής εικόνας. 

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 08, 2017, 03:51:35 μμ »
Το ότι είχες θετικές εντυπώσεις από ένα πρόγραμμα δεν σημαίνει πως γενικά όλο το πανεπιστήμιο ή τα επιμέρους προγράμματα είναι καλά. Στην ΕΓΛ π.χ. ξέρω πως υπάρχουν πολλοί Ελλαδίτες απόφοιτοι με πολύ αρνητικές εντυπώσεις που "δεν βγαίνουν προς τα έξω" για χάρη της όμορφης διαφημιστικής εικόνας.
Εγώ από την πλευρά μου πάντα γράφω την καθαρά δική μου γνώμη και εμπειρία, που είναι θετικότατες σε όλες τις παραμέτρους της φοίτησής μου στο ΑΠΚΥ!
Μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που να έχουν αρνητική εκόνα, αλλά εγώ (κι αυτό είναι αλήθεια) σε καμία φάση, σε κανένα στάδιο της φοίτησής μου και μέχρι την ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού μου δεν αισθάνθηκα ότι με "χρειάζονται", με "χρησιμοποιούν" για να πάρουν κάποιες χιλιάδες ευρώ, ούτε φυσικά ότι μου έδωσαν έναν τίτλο που δεν άξιζα ή για τον οποίον δεν κοπίασα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 08, 2017, 04:01:38 μμ »
Εγώ από την πλευρά μου πάντα γράφω την καθαρά δική μου γνώμη και εμπειρία, που είναι θετικότατες σε όλες τις παραμέτρους της φοίτησής μου στο ΑΠΚΥ!
Μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που να έχουν αρνητική εκόνα, αλλά εγώ (κι αυτό είναι αλήθεια) σε καμία φάση, σε κανένα στάδιο της φοίτησής μου και μέχρι την ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού μου δεν αισθάνθηκα ότι με "χρειάζονται", με "χρησιμοποιούν" για να πάρουν κάποιες χιλιάδες ευρώ, ούτε φυσικά ότι μου έδωσαν έναν τίτλο που δεν άξιζα ή για τον οποίον δεν κοπίασα!
Ούτε εγώ γράφω πως δεν κοπίασα για τον τίτλο μου. Απλώς η έρευνα σε εμπορικά πανεπιστήμια όπως τα κυπριακά είναι εξ αρχής άκυρη γιατί δεν σε βλέπουν ως ερευνητή παρά μόνο σαν πορτοφόλι και τίποτα άλλο. Έτσι απαντώ στο ερώτημα του νηματοθέτη.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό σε Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 08, 2017, 04:26:57 μμ »
Ξέρει κανείς για το ΑΠΚΥ που είναι κρατικό αν αναγνωρίζεται από τον δοατάπ?
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.