*

Αποστολέας Θέμα: Μελλοντικοί... διορισμοί  (Αναγνώστηκε 80704 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 08:32:21 μμ »
Τα αποτελέσματα της κινητοποίησης και της κατακραυγής:
https://xenesglosses.eu/2017/11/desmefsi-tou-ypourgeiou-tha-gyrisoun-apolymenes-ekpaideftikoi-aniata-nosimata-stis-theseis-tous/

Κινητοποιήθηκε ο μηχανισμός και έγινε αυτό που ζήτησαν. Εντάξει το δικό μας θέμα είναι άλλο αλλά δε μπορεί να περιμένουμε το υπουργείο από μόνο του να μας σκεφτεί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:28 »

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 10:49:22 πμ »
Βρε δεν προλαβαινουμε τα καλα νεα....27% λιγοτερο μαθητες μεσα σε μια δεκαετια....Καταλαβατε η ακομη?

https://www.esos.gr/arthra/54045/komision-stin-epomeni-10etia-ta-paidia-ilikias-5-eton-tha-meiothoyn-kata-27

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 11:48:13 πμ »
Βρε δεν προλαβαινουμε τα καλα νεα....27% λιγοτερο μαθητες μεσα σε μια δεκαετια....Καταλαβατε η ακομη?

https://www.esos.gr/arthra/54045/komision-stin-epomeni-10etia-ta-paidia-ilikias-5-eton-tha-meiothoyn-kata-27
Και τι θες να κάνουμε για αυτό; Μήπως και για αυτό οι εκπαιδευτικοί φταίνε; Στο έχω ξαναπεί, η καφενιακού τύπου συζήτηση που θες να κάνεις σε ένα εκπαιδευτικό forum δε βοηθάει. Δημιούργησε το αντίστοιχο νήμα και όσοι πιστοί προσέλθουν. Επειδή ξέρεις όμως ότι θα πάει άπατο προτιμάς να πετάγεσαι σαν ......... οπουδήποτε αντίθετα από τη ροή της κουβέντας για να πεις αυτό που θες. Εδώ βέβαια ευθύνη έχουν οι συντονιστές και οι διαχειριστές. Αν νομίζεις δε πως ζούμε σε άλλο πλανήτη και ονειροβατούμε είσαι βαθιά νυχτωμένος. Όλοι ή σχεδόν όλοι γνωρίζουμε την πραγματικότητα και ευτυχώς δεν σε έχουμε ανάγκη για να μας την θυμίζεις.
Όσον αφορά τους μελλοντικούς διορισμούς, τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Κανένα θέμα δεν θα λυθεί από το pde ή το facebook. Για ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων είναι καλά, αλλά ως εκεί. Μετά είναι χάσιμο χρόνου και ψευδαίσθηση πως τάχα αγωνιζόμαστε. Νομίζω τόσα χρόνια αδιοριστίας το θέμα έχει υπέραναλυθεί. Θα έπρεπε να είχαμε περάσει προ πολλού σε άλλο στάδιο, όχι μόνο της σύνθεσης απόψεων για ένα όσο πιο δίκαιο σύστημα διορισμών αλλά και πίεσης μέσω συλλόγων προς το υπουργείο και τη κυβέρνηση. Υπάρχουν βέβαια σύλλογοι που προσπαθούν θα πρέπει όμως και να τους στηρίξουμε ενεργά και αν διαφωνούμε σε σημεία να πάρουμε μέρος σε γενικές συνελεύσεις και να συνδιαμορφώσουμε θέσεις. Αν δε βάλουμε όλοι νερό στο κρασί μας και συνεχίσει αυτή η πολυδιάσπαση σε επιμέρους ομάδες με αντικρουόμενα συμφέροντα δεν πρόκειται να δούμε φως.
Μόνο η συμμετοχή σε συλλογικές διαδικασίες θα μας κάνει πιο δυνατούς. Το να φωνάζουμε και να εκτονωνόμαστε εδώ μέσα δε βοηθάει σε τίποτα, είναι "άσφαιρα πυρά".

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 12:10:07 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα. Εγώ είχα γραφτεί σε έναν από τους γνωστούς συλλόγους, πλήρωσα και συνδρομή, έλαβα και κάποια μεηλ στην αρχή και από τότε τίποτα.
Τελοσπάντων ας ξεκινήσουμε έμπρακτα κάτι χρειαζόμαστε μόνο κάποιον να κάνει την αρχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:28 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 01:59:57 μμ »
Βρε δεν προλαβαινουμε τα καλα νεα....27% λιγοτερο μαθητες μεσα σε μια δεκαετια....Καταλαβατε η ακομη?

https://www.esos.gr/arthra/54045/komision-stin-epomeni-10etia-ta-paidia-ilikias-5-eton-tha-meiothoyn-kata-27
Εσύ θεωρείς πως ένας σημερινός 40άρης ή 45άρης που δεν θα διοριστεί άμεσα (σε 1-2 χρόνια) και θα τον καλούν μόνο ως αναπληρωτή, θα το παλέψει περισσότερο και θα αντέξει ως αναπληρωτής μια ακόμη δεκαετία;
Αδύνατον! Αν δεν τακτοποιηθεί άμεσα, θα το συνειδητοποιήσει και θα το πάρει αποφαση ότι δημόσιο σχολείο ΤΕΛΟΣ και θα κάνει κάτι άλλο, μα ιδιαίτερα και "μαύρα" θα είναι, μα φροντιστήρια θα είναι, μα άλλο επάγγελμα θα είναι, πάντως αντικειμενικά δεν παλεύεται να τρέχει 10 ακόμη χρόνια ένας άνθρωπος τέτοιας ηλικίας και χωρίς να ξέρει τι του επιφυλλάσσει το μέλλον!
Επομένως, για ποια συρρίκνωση του μαθητικού πληθυσμού μιλάς; Το πράγμα ξεκαθαρίζει από μόνο του! Κι όσο δεν κινητοποιούμαστε ζητώντας διορισμούς, η κατάληξη για τους περισσότερους θα είναι η ίδια, δηλ. φυσική κούραση, φθορά και οριστική απομάκρυνση από το "όνειρο" του διορισμού!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 03:01:47 μμ »
Βρε δεν προλαβαινουμε τα καλα νεα....27% λιγοτερο μαθητες μεσα σε μια δεκαετια....Καταλαβατε η ακομη?

https://www.esos.gr/arthra/54045/komision-stin-epomeni-10etia-ta-paidia-ilikias-5-eton-tha-meiothoyn-kata-27
Σου αρεσει να γραφεις μονιμως μονο τα αρνητικα (δικαιωμα σου), βεβαια επιτηδες τα γραφεις σε ασχετες συζητησεις (δεν το θεωρω σωστο). Επειδη λοιπον το βλεπεις τοσο μακροπροθεσμα θα σου πω πως οι φυσικομαθηματικοι εχουν μεσο οσο ηλικιας τα 53 ετη. Οποτε μεσα στα επομενα 10 χρονια καταλαβαινεις ποσες χιλιαδες συνταξεις θα υπαρχουν απο αυτους τους κλαδους ε... Αρα μια η αλλη.
Και επειδη οπως εχω ξαναγραψει ,εκει στο υπουργειο εχουν το μαχαιρι και το πεπονι. Γουσταρουν να περνουν ενα μικρο αριθμο αναπληρωτων στη δευτεροβαθμια και ενα μεγαλο αριθμο αναπληρωτων οπου υπαρχει εσπα.  Οτι ωρα θελουν κοβουν μαθηματα για το καλο των μαθητων (οι μεν) ή κανουν αυξηση ωραριου (οι δε) και ξαναμειωνουν τους αναπληρωτες, που με τις συνταξεις ξαναανεβαινει ο αριθμος των αναπληρωτων... Οσον αφορα οσους εργαζονται μεσω εσπα , αν κοπει αυτο εκει και αν θα εξαφανιστουν οι αναπληρωτες. Και για να μην ειμαι εκτος θεματος, οι μελλοντικοι διορισμοι θα ειναι μονο οι δικαστικοι, οπως συμβαινει εδω και δυο χρονια τωρα. Για οσους φυσικα δικαιωνονται (δε δικαιωνονται ολοι οσοι προσφευγουν προφανως).

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 03:12:56 μμ »
 Newsit / Πολιτικη /
Προσλήψεις τουλάχιστον 22 μονίμων υπαλλήλων στην Βουλή προανήγγειλε ο Βούτσης
Δημοσιευθηκε: 17.11.2017 | 14:37
Προσλήψεις τουλάχιστον 22 μονίμων υπαλλήλων στην Βουλή προανήγγειλε ο Βούτσης | Newsit.gr
AddThis Sharing Buttons
Share to FacebookFacebookShare to TwitterTwitterShare to Facebook MessengerFacebook MessengerShare to Google+Google+
Σε 22 με 24 προσλήψεις μόνιμων υπαλλήλων θα προχωρήσει η Βουλή, όπως έκανε γνωστό ο Νίκος Βούτσης κατά την συνεδρίαση της ολομέλειας. Όπως ανέφερε, οι προσλήψεις θα γίνουν μέσω ΑΣΕΠ και θα καλύψουν κενά του οργανογράμματος.
..........Όπως ανέφερε ο κ. Βούτης αυτό θα γίνει τηρώντας τον δημοσιονομικό κανόνα, που είναι μια πρόσληψη για κάθε πέντε αποχωρήσεις από την υπηρεσία.




Ποιός έλεγε για τα άσχημα οικονομικά της χώρας και ότι αυτό δε γίνονται προσλήψεις; Το μέλος petko ή κάποιος άλλος;  Οκ ναι το είδαμε.... Τωρα κάποιοι προς υπεράσπιση της κυβέρνησης θα βγουν να πουν ότι άλλο 22 προσλήψεις και άλλοι μαζικοί διορισμοί στην εκπαίδευση!!!!! Αλήθεια ποιών πολιτικών οι συγγενείς δεν έχουν διοριστεί ακόμα και προκηρύχθηκαν οι εν λόγω θέσεις;;;;;;!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 03:37:38 μμ »
Ο κανόνας 1 προς 5=  5 αποχωρήσεις από την εκπαίδευση 1 πρόσληψη στη "βολή"!

Πραγματικά απορώ πως δεν έχουμε πάει ακόμα εκεί στο υπουργείο να βάλουμε ένα μπουρλότο να τελειώνει η κοροιδία μια και καλή.....

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 04:06:48 μμ »
Ωραία συνθήματα για λαϊκή κατανάλωση για διορισμούς όμως κουβέντα:

https://xenesglosses.eu/2017/11/organomenos-agonas-efere-piso-sti-douleia-tous-apolymenous-anaplirotes/








Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 04:16:31 μμ »
 Συνάδελφοι,σήμερα στην Κόρινθο κ ώρα 5:00 μ.μ στο ξενοδοχείο Ephira έλαβε χώρα συνάντηση του υφυπουργού παιδείας κ. Δημήτρη Μπαξεβανάκη με τους εκπροσώπους των ά κ ΄β Ελμε Κορινθίας για όλα τα θέματα της εκπαίδευσης κ κυρίως της Επαγγελματικής.
Οπως καταλαβαίνετε άδραξα την ευκαιρία κ έκανα κ εγώ μια παρέμβαση ως απλό μέλος της ΠΕΑΔ για κάποια από τα θέματα που απασχολούν τους αναπληρωτές.
Επειδή ο χρόνος δεν ήταν αρκετός κ υπήρχαν αρκετοί συνομιλητές μπόρεσα κ έθεσα μόνο τα εξής θέματα :

1ον.
Πλήρωση όλων των κενών από την 1η φάση για όλους κ όχι μόνο για δασκάλους κ ειδική αγωγή αλλά κ για ειδικότητες γενικής παιδείας (ΠΕ 01,02,03................)κ για ειδικότητες Επαλ κ Μουσικών κ Καλιτεχνικών κ.λ.π.
Ετσι ώστε να μην έχουμε καταστρατήγηση των πινάκων των αναπληρωτών.

Απάντηση :Αυτό θα μπορεί πλέον να συμβεί με το νέο σχολ,έτος 2018-19 αφού πια θα γίνεται ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης κ θα γνωρίζουν από τον Ιούλιο πλέον πια κ πόσα τμήματα θα δημιουργούνται οπότε θα γνωρίζουν από πολύ νωρίς το πλήθος κ τις ειδικότητες ακριβώς που θα χρειαστούν.

2ον.
Αμοιβαία μετακίνηση αναπληρωτών αμέσως μετά την πρόσληψη.

Απάντηση : θα το δεί (ήταν θετικός στην ιδέα) χωρίς να έχω κ σίγουρη απάντηση.

3ον.
Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικών.
Του επισήμανα πως ακόμη δεν έχουν καταργήσει τον νόμο Διαμαντοπούλου 3848/10 σχετικά με τους διορισμούς κ του ζήτησα να προσδιορίσει χρονικά πότε θα γίνει κάτι ώστε να απορροφηθούν όλοι όσοι τόσα χρόνια εξαγοράζουμε προϋπηρεσία τρέχοντας σε ολόκληρη την επικράτεια αναπληρώνοντας κάθε χρόνο τον εαυτό μας κ σε άλλη μεριά.

Απάντηση : Από τον Ιανουάριο κ μετά ο Υπουργός Κος Γαβρόγλου θα προβεί σε ανακοίνωση σχετικά με το θέμα αυτό.(Αρχικά μίλησε για Αύγουστο αλλά λίγο αργότερα είπε για Γενάρη)

4ον.
Σίτιση αναπληρωτών.
Επαίνεσα την διάταξη για την σίτιση όπου υπάρχουν στρατιωτικές λέσχες αλλά του ζήτησα να γενικευτεί αυτό όπου υπάρχουν φοιτητικά εστοιατόρια να μπορούμε να σιτιζόμαστε.

Απάντηση : Ηταν θετικός.

5ον.
Γραφειοκρατία
Του ζήτησα να απλοποιηθούν καταστάσεις που μας βασανίζουν π.χ στη συγκέντρωση δικαιολογητικών για το οδοιπορικά.
(Συγνώμη αλλά ξέχασα να του πω για την ηλεκτρονική ή τηλεφωνική αποδοχή κατά την πρόσληψη μέχρι την τοποθέτηση του ΠΥΣΔΕ ώστε να μην μπαίνουμε σε έξοδα)

Απάντηση : Ηταν θετικός.

6ον.
Διαύγεια -αξιοκρατία ενημέρωση κατά τις τοποθετήσεις των αναπληρωτών στις σχολικές μονάδες καθότι αλλού όλα είναι φανερά κ διαυγή κ αλλού κρυφά κ στη ζούλα.

Συνάδελφοι συγχωρέστε με αυτά πρόλαβα να θίξω καθότι ο χρόνος ήταν μικρός κ οι συνομηλιτές αρκετοί.

Απλά καλό είναι όταν παίρνουμε χαμπάρι πως γίνεται επίσκεξη υπουργού ,υφυπουργού σε κάποιο μέρος να μην αφήνουμε την ευκαιρία κ να κάνουμε συχεχείς παρεμβάσεις.
https://www.facebook.com/groups/pead2014/permalink/1403376389772728/

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 04:29:52 μμ »
[

2ον.
Αμοιβαία μετακίνηση αναπληρωτών αμέσως μετά την πρόσληψη.

Απάντηση : θα το δεί (ήταν θετικός στην ιδέα) χωρίς να έχω κ σίγουρη απάντηση.



[/quote]



   Αυτό ναι μεν από μία άποψη είναι  θετικό , αλλά, πρπει να το προσέξουμε γιατί μπορεί να οδηγήσει σε καταστρατήγηση της σειράς του πίνακα. Τί θέλω να πω ακριβώς ; Έστω ότι προσλαμβάνονται σε μία διεύθυνση 10 άτομα. Εσύ για παράδειγμα 1ος και εγώ 10η στον πίνακα. Ανάμεσά μας μεσολαβούν άλλα 8 άτομα. Αν εμείς οι δύο  γνωριζόμαστε εξ αρχής, μπορεί εσύ να πιάσεις τη θέση που θέλω μιας κ εσύ προηγείσαι κ εγώ δε μπορώ να την πιάσω , με αποτελέσμα μετά αν σε βολεύει κ εσένα  να αλλάξουμε μεταξύ μας , κ εγώ να πηδήξω 9 θέσεις με τη μεταξύ μας αλλαγή , θέση την οποία αν από την αρχή δεν μου την κράταγες εσύ σαν γνωστός μου,να την  έπιανε κάποιος άλλος που επειδή θα είχε καλύτερη σειρά στον πίνακα από εμένα καννικά θα τη δικαιούνταν αυτός. Για να μην υπάρχουν τέτοια φαινόμενα, θα πρέπει αν υπάρχει κάποιος που θελει αμοιβαία μετακίνηση, αυτό να κοινοποιείται στην ιστοσελίδα της διεύθυνσης, ώστε να γίνεται γνωσό σεόλους και να μετακινούνται τα άτομα με βάση τα μόριά τους και όχι μεταξύ γνωστών.

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 06:59:37 μμ »
[

2ον.
Αμοιβαία μετακίνηση αναπληρωτών αμέσως μετά την πρόσληψη.

Απάντηση : θα το δεί (ήταν θετικός στην ιδέα) χωρίς να έχω κ σίγουρη απάντηση.







   Αυτό ναι μεν από μία άποψη είναι  θετικό , αλλά, πρπει να το προσέξουμε γιατί μπορεί να οδηγήσει σε καταστρατήγηση της σειράς του πίνακα. Τί θέλω να πω ακριβώς ; Έστω ότι προσλαμβάνονται σε μία διεύθυνση 10 άτομα. Εσύ για παράδειγμα 1ος και εγώ 10η στον πίνακα. Ανάμεσά μας μεσολαβούν άλλα 8 άτομα. Αν εμείς οι δύο  γνωριζόμαστε εξ αρχής, μπορεί εσύ να πιάσεις τη θέση που θέλω μιας κ εσύ προηγείσαι κ εγώ δε μπορώ να την πιάσω , με αποτελέσμα μετά αν σε βολεύει κ εσένα  να αλλάξουμε μεταξύ μας , κ εγώ να πηδήξω 9 θέσεις με τη μεταξύ μας αλλαγή , θέση την οποία αν από την αρχή δεν μου την κράταγες εσύ σαν γνωστός μου,να την  έπιανε κάποιος άλλος που επειδή θα είχε καλύτερη σειρά στον πίνακα από εμένα καννικά θα τη δικαιούνταν αυτός. Για να μην υπάρχουν τέτοια φαινόμενα, θα πρέπει αν υπάρχει κάποιος που θελει αμοιβαία μετακίνηση, αυτό να κοινοποιείται στην ιστοσελίδα της διεύθυνσης, ώστε να γίνεται γνωσό σεόλους και να μετακινούνται τα άτομα με βάση τα μόριά τους και όχι μεταξύ γνωστών.
Αυτό ακριβως παντως συμβαινει  νομιμα και στις μεταθεσεις του μονιμου προσωπικου με τη διαδικασια των αμοιβαιων μεταθεσεων.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 07:21:48 μμ »
Δυστυχώς όμως δεν ισχύουν άλλα που ισχύουν για τις μεταθέσεις των μονίμων όπως εντοπιότητα (θα μπορούσε να ισχύει πριν την πρόσληψη και όχι μόνο για την τοποθέτηση) και (η μεγαλύτερη αδικία)  μόρια για κάθε παιδί και όχι απόλυτη πρόταξη του πολυτέκνου.

Όσο για το Γαβρόγλου που θα προβεί σε ανακοινώσεις για τους διορισμούς τον Ιανουάριο τι να πω; Μιλάμε για τον απόλυτο εμπαιγμό. Απλά όλοι ροκανίζουν το χρόνο και παίζουν μαζί μας.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2017, 07:30:00 μμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 07:22:43 μμ »
Συνάδελφοι,σήμερα στην Κόρινθο κ ώρα 5:00 μ.μ στο ξενοδοχείο Ephira έλαβε χώρα συνάντηση του υφυπουργού παιδείας κ. Δημήτρη Μπαξεβανάκη με τους εκπροσώπους των ά κ ΄β Ελμε Κορινθίας για όλα τα θέματα της εκπαίδευσης κ κυρίως της Επαγγελματικής.
Οπως καταλαβαίνετε άδραξα την ευκαιρία κ έκανα κ εγώ μια παρέμβαση ως απλό μέλος της ΠΕΑΔ για κάποια από τα θέματα που απασχολούν τους αναπληρωτές.
Επειδή ο χρόνος δεν ήταν αρκετός κ υπήρχαν αρκετοί συνομιλητές μπόρεσα κ έθεσα μόνο τα εξής θέματα :

1ον.
Πλήρωση όλων των κενών από την 1η φάση για όλους κ όχι μόνο για δασκάλους κ ειδική αγωγή αλλά κ για ειδικότητες γενικής παιδείας (ΠΕ 01,02,03................)κ για ειδικότητες Επαλ κ Μουσικών κ Καλιτεχνικών κ.λ.π.
Ετσι ώστε να μην έχουμε καταστρατήγηση των πινάκων των αναπληρωτών.

Απάντηση :Αυτό θα μπορεί πλέον να συμβεί με το νέο σχολ,έτος 2018-19 αφού πια θα γίνεται ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης κ θα γνωρίζουν από τον Ιούλιο πλέον πια κ πόσα τμήματα θα δημιουργούνται οπότε θα γνωρίζουν από πολύ νωρίς το πλήθος κ τις ειδικότητες ακριβώς που θα χρειαστούν.

2ον.
Αμοιβαία μετακίνηση αναπληρωτών αμέσως μετά την πρόσληψη.

Απάντηση : θα το δεί (ήταν θετικός στην ιδέα) χωρίς να έχω κ σίγουρη απάντηση.

3ον.
Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικών.
Του επισήμανα πως ακόμη δεν έχουν καταργήσει τον νόμο Διαμαντοπούλου 3848/10 σχετικά με τους διορισμούς κ του ζήτησα να προσδιορίσει χρονικά πότε θα γίνει κάτι ώστε να απορροφηθούν όλοι όσοι τόσα χρόνια εξαγοράζουμε προϋπηρεσία τρέχοντας σε ολόκληρη την επικράτεια αναπληρώνοντας κάθε χρόνο τον εαυτό μας κ σε άλλη μεριά.

Απάντηση : Από τον Ιανουάριο κ μετά ο Υπουργός Κος Γαβρόγλου θα προβεί σε ανακοίνωση σχετικά με το θέμα αυτό.(Αρχικά μίλησε για Αύγουστο αλλά λίγο αργότερα είπε για Γενάρη)

4ον.
Σίτιση αναπληρωτών.
Επαίνεσα την διάταξη για την σίτιση όπου υπάρχουν στρατιωτικές λέσχες αλλά του ζήτησα να γενικευτεί αυτό όπου υπάρχουν φοιτητικά εστοιατόρια να μπορούμε να σιτιζόμαστε.

Απάντηση : Ηταν θετικός.

5ον.
Γραφειοκρατία
Του ζήτησα να απλοποιηθούν καταστάσεις που μας βασανίζουν π.χ στη συγκέντρωση δικαιολογητικών για το οδοιπορικά.
(Συγνώμη αλλά ξέχασα να του πω για την ηλεκτρονική ή τηλεφωνική αποδοχή κατά την πρόσληψη μέχρι την τοποθέτηση του ΠΥΣΔΕ ώστε να μην μπαίνουμε σε έξοδα)

Απάντηση : Ηταν θετικός.

6ον.
Διαύγεια -αξιοκρατία ενημέρωση κατά τις τοποθετήσεις των αναπληρωτών στις σχολικές μονάδες καθότι αλλού όλα είναι φανερά κ διαυγή κ αλλού κρυφά κ στη ζούλα.

Συνάδελφοι συγχωρέστε με αυτά πρόλαβα να θίξω καθότι ο χρόνος ήταν μικρός κ οι συνομηλιτές αρκετοί.

Απλά καλό είναι όταν παίρνουμε χαμπάρι πως γίνεται επίσκεξη υπουργού ,υφυπουργού σε κάποιο μέρος να μην αφήνουμε την ευκαιρία κ να κάνουμε συχεχείς παρεμβάσεις.
https://www.facebook.com/groups/pead2014/permalink/1403376389772728/
Ως προς το τρίτο ζητούμενο/ερώτημα, σου είπε ο υφυπουργός ότι ο νυν Υπουργός θα απαντήσει τον Γενάρη του 2018 ή του 2019; Γιατί κάτι γράφεις για Αύγουστο κι ο Αύγουστος που περιμένουμε θα είναι του 2018! Ο Αύγουστος του 2017 πέρασε!
Καλή η σημερινή σου κίνηση, αλλα επίτρεψέ μου να μην είμαι ούτε πολύ αισιόδοξη, ούτε πολύ σίγουρη για το εάν θα βρίσκονται ακόμη στις θέσεις τους οι τωρινοί υπουργοί και υφυπουργοί. Επιπλέον, θεωρώ πως δεν τόνισες όσο έπρεπε την ανάγκη για άμεσους διορισμούς, όπως γίνονται τόσοι και τόσοι σε άλλα Υπουργεία, ούτε υπογράμμισες την αγανάκτηση των αναπληρωτών για το συνεχές αδιέξοδο, που κανείς δεν γνωρίζει πότε θα ξεσπάσει και μέχρι πού θα φτάσει!
Τι να τα κάνουμε τα οδοιπορικά, την σίτιση στις λέσχες και την αξιοκρατία στις τοποθετήσεις; Όλα αυτά σχετίζονται με την αναπλήρωση μόνο, ενώ εμείς ζητάμε ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 255
Σύνολο: 256

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.