*

Αποστολέας Θέμα: Μελλοντικοί... διορισμοί  (Αναγνώστηκε 80686 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #364 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 04:11:30 μμ »
Στην εκπαίδευση βλέπεις υπάρχει το ΕΣΠΑ  οπότε δωρεάν αναπληρωτές  σε όλη την πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια γλυτώνουν  τους μήνες που είναι άνεργοι !!! Γιατί να κάνουν διορισμούς ;
Γιατί θα τους αναγκάσουν τα δικαστήρια μήπως;
Δεν ξέρεις ότι εκατοντάδες συνάδελφοι έχουν προσφύγει ζητώντας τον διορισμό τους;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:26 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #365 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 04:59:34 μμ »
Ο φίλος μου είναι μόνιμος στο στρατό ,από σχολη.έχει πάθει πλάκα με τα όσα βιώνουμε και τον τρόπο πρόσληψης. Αυτός και τόσοι άλλοι μας θεωρούν κοροϊδα, αδρανεις που δεχομαστε αυτή τη κατάσταση. Δε ξέρω τι μπορεί να γίνει με το 36μηνο όπως έγινε σε Κύπρο και Ιταλία.Δεν είμαστε 22 χρονων να τρέχουμε από δω κι από εκεί. Το υπουργείο μας αντιμετωπίζει ως "αναλωσιμους" , δεν έρχεσαι εσύ θα έρθουν αλλοθ 100 που περιμένουν.Αλλα σιγά σιγά κι αυτοί οι 100 θα δουν την κατάντια του συστήματος.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #366 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 10:40:02 πμ »
Γιατί θα τους αναγκάσουν τα δικαστήρια μήπως;
Δεν ξέρεις ότι εκατοντάδες συνάδελφοι έχουν προσφύγει ζητώντας τον διορισμό τους;
Μακάρι να δικαιωθούν όσοι είναι επιτυχόντες με το ΑΣΕΠ και να διοριστούν !!! Όσοι διορίστηκαν όμως παράνομα θα απολυθούν ; ή θα πούνε ότι έγινε - έγινε .....

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #367 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 11:05:42 πμ »
Μακάρι να δικαιωθούν όσοι είναι επιτυχόντες με το ΑΣΕΠ και να διοριστούν !!! Όσοι διορίστηκαν όμως παράνομα θα απολυθούν ; ή θα πούνε ότι έγινε - έγινε .....

Απολυση δεν μπορει να γινει γιατι ο διορισμος τους δεν εγινε με δολο απο αυτους...αλλα απο το κρατος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:26 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #368 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 11:06:57 πμ »
IΚαλη χρονιά με αυταπάτες και ευχές όχι για υγεία και δύναμη για έξοδο από την κρίση....αλλά για απολύσεις.
Όλοι οι άλλοι είναι παράνομοι.. εκτός από τον εαυτό μας.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #369 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 02:35:39 μμ »
Συνάδελφε, παραλογιζεσαι. Η 527/2015 αφενός αφορά μόνιμους διορισμούς και αφετέρου κρίνει με βάση τον νόμο 2525/1997, γνωστό ως νόμο Αρσένη. Στον νόμο Αρσένη οι αναπληρωτές πάνε βάση της σειράς που κατάλαβε ο κάθε εκπαιδευτικος στον πίνακα επιτυχοντων. Η βάση του 55 ως κριτήριο για κατάληψη θέσης αναπληρωτή δεν υπήρχε ποτέ, γι αυτό ο πίνακας αναπληρωτών δεν έχει αναγνωριστεί ως νόμιμος από την 4303/2016. Για λόγους οικονομικής κρίσης δεν διαλύθηκαν οι πίνακες αναπληρωτών, αλλά το ΣτΕ διέταξε το 2018 να γίνει νέος ασεπ και να φτιαχτούν νέοι πίνακες. Δυστυχώς, η άγνοια των εκπαιδευτικών σε νομικά ζητήματα είναι παροιμιώδης και γι αυτό έχουν οδηγηθεί χιλιάδες σε αδιέξοδο.
εσύ παραλογίζεσαι εσύ λες ποιοι δεν έπρεπε να δουλέυουν αναπληρωτές και λες ε, όχι να δουλέψουν κι αυτοί ποθ έγραψαν χαμηλή επίδοση...ξεχνάς τι έγραψες;
Παράθεση
Μετά τα δικαστήρια τα σπασμένα τα πληρώνουν οι αναπληρωτές που δεν θα έπρεπε λόγω της χαμηλής θέσης τους
χαμηλή θέση που προκύπτει από που; διότι υπαινίσσεσαι μια διάκριση που θα έπρεπε να γίνει; μεταξύ ποιων άραγε και με ποιο κριτήριο; στον πίνακα έμπαιναν αυτοί που έγραψαν τη βάση αυτό δεν θέλατε;

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #370 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 12:09:49 πμ »
εσύ παραλογίζεσαι εσύ λες ποιοι δεν έπρεπε να δουλέυουν αναπληρωτές και λες ε, όχι να δουλέψουν κι αυτοί ποθ έγραψαν χαμηλή επίδοση...ξεχνάς τι έγραψες;  χαμηλή θέση που προκύπτει από που; διότι υπαινίσσεσαι μια διάκριση που θα έπρεπε να γίνει; μεταξύ ποιων άραγε και με ποιο κριτήριο; στον πίνακα έμπαιναν αυτοί που έγραψαν τη βάση αυτό δεν θέλατε;
Στους φιλολόγους το 2008 ο τελευταίος που πήρε φεκ διορισμού έγραψε 77+. Ο φιλολογος που έγραψε 70- έγραψε χαμηλά. Ο ασεπ είναι διαγωνισμός για διορισμό εκπαιδευτικών, δεν είναι σχολικές εξετάσεις να πάρεις την βάση να προαχθεις. Το κριτήριο είναι πάντα ο τελευταίος που διορίζεται, όπως στις πανελλήνιες. Καλά πανελλήνιες για να περάσεις στο πανεπιστήμιο δεν έδωσες; Εκεί η βάση της σχολής είναι ο τελευταίος εισακτεος, δεν είναι αυτός που πήρε το 10. Δεν το έχω αναλύσει γιατί θεωρώ πως αυτά τα θέματα τα έχουμε λύσει στα 18χτω μας. Δεν περίμενα στα 40ραντα μου πως θα ανέλυα ξανά την λογική των πανελληνίων!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #371 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 09:28:59 πμ »
Στους φιλολόγους το 2008 ο τελευταίος που πήρε φεκ διορισμού έγραψε 77+. Ο φιλολογος που έγραψε 70- έγραψε χαμηλά. Ο ασεπ είναι διαγωνισμός για διορισμό εκπαιδευτικών, δεν είναι σχολικές εξετάσεις να πάρεις την βάση να προαχθεις. Το κριτήριο είναι πάντα ο τελευταίος που διορίζεται, όπως στις πανελλήνιες. Καλά πανελλήνιες για να περάσεις στο πανεπιστήμιο δεν έδωσες; Εκεί η βάση της σχολής είναι ο τελευταίος εισακτεος, δεν είναι αυτός που πήρε το 10. Δεν το έχω αναλύσει γιατί θεωρώ πως αυτά τα θέματα τα έχουμε λύσει στα 18χτω μας. Δεν περίμενα στα 40ραντα μου πως θα ανέλυα ξανά την λογική των πανελληνίων!
Συνάδελφε, στους φιλολόγους στον ΑΣΕΠ του 2008-09, ο τελευταίος διοριστέος ήταν γύρω στο 74 (πάνω-κάτω), με τις προσαυξήσεις (μεταπτυχιακά, προυπηρεσία), οπότε αυτός που έγραψε γύρω στο 70 καθαρό, είχε καλή σειρά (στο λέω γιατί τόσο έγραψα κι εγώ και είχα σειρά γύρω στο 700). Επίσης, να σου θυμήσω ότι στον συγκεκριμένο ΑΣΕΠ, που ήταν κι ο τελευταίος, λόγω της μεγάλης δυσκολίας των θεμάτων (για τους φιλολόγους πάντα μιλώ) οι επιτυχόντες δεν ήταν όπως άλλλες φορές 5.000+, αλλά γύρω στους 2.500!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #372 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 05:51:40 μμ »
Συνάδελφε, στους φιλολόγους στον ΑΣΕΠ του 2008-09, ο τελευταίος διοριστέος ήταν γύρω στο 74 (πάνω-κάτω), με τις προσαυξήσεις (μεταπτυχιακά, προυπηρεσία), οπότε αυτός που έγραψε γύρω στο 70 καθαρό, είχε καλή σειρά (στο λέω γιατί τόσο έγραψα κι εγώ και είχα σειρά γύρω στο 700). Επίσης, να σου θυμήσω ότι στον συγκεκριμένο ΑΣΕΠ, που ήταν κι ο τελευταίος, λόγω της μεγάλης δυσκολίας των θεμάτων (για τους φιλολόγους πάντα μιλώ) οι επιτυχόντες δεν ήταν όπως άλλλες φορές 5.000+, αλλά γύρω στους 2.500!
Όταν λέω 77+ μιλάμε για συνολική βαθμολογία, όπου η μοριοδοτηση της έχει κριθεί νόμιμη και βάση του 2525/1997 υπολογίζεται ολόκληρη. Αυτό ισχύει για όλους, γι αυτό το 60 που λέω είναι η συνολική βαθμολογία. Ο υπολογισμός μόνο του γραπτού είναι αυθαιρεσία του πίνακα αναπληρωτών και δεν αποτελεί κριτήριο του πίνακα επιτυχοντων του ασεπ. Η ουσία είναι πως βάση για τον πίνακα επιτυχοντων είναι ο συνολικός βαθμός του τελευταίου διοριστεου εκαστης ειδικοτητας. Το 55 υπάρχει για να βγαίνουν αποτελέσματα σε όσους διάβασαν, ώστε να προλαβαίνει ο ασεπ σε ένα εξάμηνο να βγάζει αποτέλεσμα. Αν έβγαζε αποτέλεσμα σε όλους τους μετέχοντες, θα ήθελε χρόνο ολόκληρο. Το 55 είχε τεχνικό λόγω ύπαρξης και μόνο. Γι αυτό οι διορισμοί από 24μηνο καταργήθηκαν, γιατί στηρίζονταν στο ανύπαρκτο 55.

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #373 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 10:21:07 πμ »
Θα συμφωνήσω με την gia 96, καθώς στον ΑΣΕΠ 2008 ο τελευταίος φιλόλογος που πήρε ΦΕΚ είχε συνολική βαθμολογία 73,7, αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #374 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 11:23:11 πμ »
Θα συμφωνήσω με την gia 96, καθώς στον ΑΣΕΠ 2008 ο τελευταίος φιλόλογος που πήρε ΦΕΚ είχε συνολική βαθμολογία 73,7, αν θυμάμαι καλά.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #375 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 11:45:42 πμ »
Θα συμφωνήσω με την gia 96, καθώς στον ΑΣΕΠ 2008 ο τελευταίος φιλόλογος που πήρε ΦΕΚ είχε συνολική βαθμολογία 73,7, αν θυμάμαι καλά.
Δεν θυμάσαι καλά, ο τελευταίος ασεπ πήγε στο 77 για βάση διορισμού. Αυτό όμως δεν αλλάζει αυτό που είπα, πως το 65(συνολικός βαθμός) είναι χαμηλή βαθμολογία, είτε η βάση ήταν το 77, είτε το 74. Η χαμηλή βαθμολογία δεν δίνει δικαίωμα διορισμού, γιατί αυτό έχει σημασία. Το επιτυχών λοιπόν δεν σημαίνει τίποτα. Σημασία έχει ο βαθμός που πήρες σε σχέση με τον αριθμό των διορισμών που έγιναν και τους βαθμούς που είχαν αυτοί που διοριστηκαν. Το "έχω δυο επιτυχίες στον ασεπ" που λένε πολλοί, από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα. Αυτό θέλω να ξεκαθαρίσω.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #376 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 01:20:57 μμ »
Δεν θυμάσαι καλά, ο τελευταίος ασεπ πήγε στο 77 για βάση διορισμού. Αυτό όμως δεν αλλάζει αυτό που είπα, πως το 65(συνολικός βαθμός) είναι χαμηλή βαθμολογία, είτε η βάση ήταν το 77, είτε το 74. Η χαμηλή βαθμολογία δεν δίνει δικαίωμα διορισμού, γιατί αυτό έχει σημασία. Το επιτυχών λοιπόν δεν σημαίνει τίποτα. Σημασία έχει ο βαθμός που πήρες σε σχέση με τον αριθμό των διορισμών που έγιναν και τους βαθμούς που είχαν αυτοί που διοριστηκαν. Το "έχω δυο επιτυχίες στον ασεπ" που λένε πολλοί, από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα. Αυτό θέλω να ξεκαθαρίσω.

  Θα είμαι λίγο έως πολύ εκτός πνεύματος γόσον αφορά το μνμ σου-γι αυτό μην του δωσεις και μεγάλη σημασία, ξέρω ότι εσύ αναφέρεσαι στις προσφυγές για διορισμό, ενώ εγώ θα μιλήσω πιο γενικά-, αλλά, επειδή το συγκεκριμένο το έχω πει κ εγώ αρκετές φορές , σαφώς και για να δουλεύει κανείς μονο λογω ΑΣΕΠ έχει γράψει και πολύ καλά, τουλαχιστον στις περισσοτερες ειδικότητες, Αν ήσουν δάσκαλος που δεν το χρειαζόσουν καν οκ.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοι...Διορισμοι
« Απάντηση #377 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 03:44:26 μμ »
Μικρή επισήμανση: Η βάση επιτυχίας στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ εξαρτάται από την δυσκολία των θεμάτων, τον αριθμό των θέσεων και τον αριθμό των υποψηφίων. Αντικειμενικό κριτήριο για οποιαδήποτε σύγκριση είναι η σειρά επιτυχίας.
Αυτό το θέμα το συζητούσαμε και παλαιότερα σε διάφορα τόπικ για τους τρόπους διορισμού, όπου ορθά λίγοι από εμάς υποστηρίζαμε πως στους τρόπους διορισμού θα έπρεπε να μοριοδοτείται η σειρα επιτυχίας σε οποιονδήποτε διαγωνισμό και όχι ο απόλυτος βαθμός, όπως όριζε και ο 3848 της Διαμαντοπούλου. Φυσικά, τέτοιες νηφάλιες σκέψεις και προτάσεις δεν γίνονται εύκολα αντιληπτές στους σχεδιασμούς οποιουδήποτε υπουργού, υφυπουργού ή γραμματέα, μιας και δεν ακούγονται ανάμεσα στις κραύγες - ιαχές διάφορων "αντίπαλων ομάδων".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.