*

Αποστολέας Θέμα: Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;  (Αναγνώστηκε 9916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minimagiasena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;
« στις: Ιούλιος 21, 2017, 12:22:18 πμ »
Ειμαι αναπληρωτης ΠΕ08, και θα ηθελα να ρωτησω και παλιοτερους αναπληρωτες που εχουν δουλεψει σε διαφορα μερη αλλα κ καινουργιους που δουλευουν 1-2 ποιες περιοχες ειναι καλες για να δηλωσω σε λιγες μερες που θα χρειαστει. Προσοχη εννοω καλες περιοχες οχι γενικα, αλλα για αναπληρωτες ,και συγκεκριμενα χωρις αυτοκινητο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2017, 10:57:59 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιες περιοχες να δηλωσω πρωτα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:08 »

Αποσυνδεδεμένος betty2014

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχες να δηλωσω πρωτα?
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 21, 2017, 09:48:33 πμ »
Αναπληρωτης και χωρις αυτικινητο πολυ δυσκολο. Το εχω περασει και γω και πιστεψε με ημουν πολυυυυ τυχερη που ειχα μονο ενα σχολειο. Σε ειδικοτητες οπως εσυ να λαβεις υπ οψιν οτι συμπληρωνεις ωραριο τις περισοτερες φορες σε δυο τουλαχιστον σχολεια. Τωρα σε οτι αφορα τις περιοχες δεν υπαρχουν καλες και κακες βαζεις οσες σε βολευουν σε οτι αφορα αποσταση απο μονιμη κατοικια και οσες πιο πολλες μπορεις για να χεις κ πιθανοτητες να δουλεψεις.Αν ηταν πρωτη χρονια θα τις επελεγα ολες τις περιοχες. Good luck

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχες να δηλωσω πρωτα?
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:04:24 πμ »
Το μάθημα είναι μονόωρο στο Γυμνάσιο. Σε συμφέρει να βάλεις περιοχές με  σχολείο με πολλά τμήματα και  κοντά του  λύκειο ή δημοτικό για να συμπληρώνεις ώρες.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχες να δηλωσω πρωτα?
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 21, 2017, 05:53:35 μμ »
Μάλλον πρέπει να αποφύγεις μέρη με απομονωμένα χωριά.
Ίσως βρεις και συναδέλφους να μετακινεισαι
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιες περιοχες να δηλωσω πρωτα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:08 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχες να δηλωσω πρωτα?
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2017, 09:26:50 πμ »
Χωρίς αυτοκίνητο κι εγώ έχω δυσκολευτεί πολύ στο παρελθόν. Μπορείτε να δηλώσετε περιοχές με σχετικά καλή συγκοινωνία κρίνοντας κυρίως από την απόσταση σε σχέση με τη βασική σας κατοικία. Είναι γεγονός ότι συχνά εξυπηρετούν συνάδελφοι, αλλά είναι δύσκολο να βασίζεται κάνεις μόνο σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2017, 12:23:41 μμ »
minimagiasena,

Να προτιμήσεις μέρη με μεγάλα σχολεία.
Σε περίπτωση πάντως  που σε τοποθετήσουν σε νομό ή περιοχή μακριά από τον τόπο μόνιμης κατοικίας σου, καλύτερα να δεις πρώτα σε ποιό σχολείο θα σε τοποθετήσουν και μετά να ψάξεις για σπίτι κοντά στο σχολείο/α που δίνει/ουν τις περισσότερες ώρες. 

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 30, 2017, 12:54:54 μμ »
Ποτε δηλωνουμε περιοχες?

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2017, 02:12:43 μμ »
Δε θέλει αγχος... Μέσα στον Αυγουστο
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2017, 03:57:31 μμ »
Ποτε δηλωνουμε περιοχες?

όποτε δεήσουν να βγάλουν τη σχετική απόφαση.... ήταν που φέτος θα γίνονταν όλα νωρίτερα...η κοροιδία πάει σύννεφο

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2017, 04:07:26 μμ »
όποτε δεήσουν να βγάλουν τη σχετική απόφαση.... ήταν που φέτος θα γίνονταν όλα νωρίτερα...η κοροιδία πάει σύννεφο
Η κοροιδία όντως φέτος "πάει σύννεφο"! Βιάζονταν εκεί στο Υπουργείο να κάνουμε νωρίς τις αιτήσεις για αναπληρωτές και ωρομισθίους και τις περιοχές θα τις δηλώσουμε Αύγουστο! Και τι βγαίνει απ' αυτό; Κινήσεις εντυπωσιασμού!
Απορώ όμως με μερικούς: υπάρχουν αλήθεια άτομα που σκέφτονται να δηλώσουν και ύστερα να πάνε να δουλέψουν ως αναπληρωτές, για λίγους μήνες δηλ., μακριά από τον τόπο τους; Περιμένοντας τι από μια τέτοια κίνηση; Κέρδη ή διορισμό; Ήμαρτον!
Δηλώστε όλοι τις κοντινές σας περιοχές κι ό,τι κι όποτε σας "κάτσει"! Δεν θέλει πολύ μυαλό!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2017, 06:22:48 μμ »
Έτσι ακριβώς είναι...μας δουλεύουν ψιλό γαζί..θα τα πούμε στις κάλπες...

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 30, 2017, 07:46:58 μμ »
Καλησπέρα!Τα μόρια των δύο τελευταίων μηνών γιατί δεν περάστηκαν;Έπρεπε να περαστούν

Αποσυνδεδεμένος alice86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ΠΕ79.01
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 31, 2017, 06:03:23 μμ »
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάναμε αίτηση πασχαλιατικα και δήλωση περιοχων ακόμα περιμένουμε. Για να μας φάνε τα δύο μόρια;

Εγώ έχω άλλη απορία: Πέρσι με κάλεσαν λίγο πριν το Πάσχα με αποτέλεσμα να χάσω πολλές θέσεις στον πίνακα. Τα παλιότερα χρόνια δηλωνα τα πάντα και έφευγα απ τις πρώτες φάσεις όχι βέβαια στο νομό που ήθελα αλλά αρκετά μακριά σχεδόν κάθε χρόνο. Πέρσι το καλοκαίρι γέννησα, έβαλα μόνο τα κοντινά μου γι αυτό κ άργησαν να με καλέσουν.
Φέτος σκέφτομαι να δηλώσω ακόμα και δυσπρόσιτα όχι μόνο για να κερδίσω το χαμένο έδαφος αλλά και να σιγουρεψω κάπως έστω τους γειτονικούς νομούς στο μέλλον. Πιστεύετε ότι θα είναι δύσκολο να ξενιτευτω ακόμα μια φορά αλλά αυτή τη φορά με το μωρό μου που είναι πια ενός χρόνου; Θα με ενδιέφερε η γνώμη όσων το έχουν περάσει.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ποιες περιοχές να δηλώσω πρώτα;
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 31, 2017, 06:52:17 μμ »
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάναμε αίτηση πασχαλιατικα και δήλωση περιοχων ακόμα περιμένουμε. Για να μας φάνε τα δύο μόρια;

Εγώ έχω άλλη απορία: Πέρσι με κάλεσαν λίγο πριν το Πάσχα με αποτέλεσμα να χάσω πολλές θέσεις στον πίνακα. Τα παλιότερα χρόνια δηλωνα τα πάντα και έφευγα απ τις πρώτες φάσεις όχι βέβαια στο νομό που ήθελα αλλά αρκετά μακριά σχεδόν κάθε χρόνο. Πέρσι το καλοκαίρι γέννησα, έβαλα μόνο τα κοντινά μου γι αυτό κ άργησαν να με καλέσουν.
Φέτος σκέφτομαι να δηλώσω ακόμα και δυσπρόσιτα όχι μόνο για να κερδίσω το χαμένο έδαφος αλλά και να σιγουρεψω κάπως έστω τους γειτονικούς νομούς στο μέλλον. Πιστεύετε ότι θα είναι δύσκολο να ξενιτευτω ακόμα μια φορά αλλά αυτή τη φορά με το μωρό μου που είναι πια ενός χρόνου; Θα με ενδιέφερε η γνώμη όσων το έχουν περάσει.
Πρώτα απ' όλα, να σου ζήσει το μωρό σου! Να είναι υγιές και να το χαίρεσαι!
Κατά δεύτερο, το έχω περάσει κι εγώ όλο αυτό το σκηνικό, αλλά στο περίπου, όχι ακριβώς έτσι, όπως το παρουσιάζεις. Πιο συγκεκριμένα: πήγα με την κόρη μου, όταν ήταν 3 περίπου ετών σε νησί, όχι όμως σε δυσπρόσιτο, για να εργαστώ ως αναπληρώτρια, από τις αρχές Νοεμβρίου μέχρι το τέλος τς χρονιάς. Είχα πάρει μαζί και την μητέρα μου, γιατί δεν έβγαινα οικονομικά να πληρώνω γυναίκα να μου κρατάει τη μικρή και το συνολικό αποτέλεσμα ήταν να έρχομαι στο σπίτι μου μόνο 2 φορές κατά τη διάρκεια της χρονιάς, ο σύζυγος να είναι μόνος του και να στερείται το παιδί του, ο πατέρας μου επίσης να μένει μόνος του, να έχω καταξοδευτεί, αφού οι ντόπιοι νησιώτες κοιτάζουν να  βγάλουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν τον χειμώνα, που είναι δύσκολος γι' αυτούς από ενοίκια, από φαγητά, βενζίνες κλπ. και το πιο βασικό να μην εργάστηκα ούτε τις επόμενες σχολικές χρονιές στον νομό μου, αλλά σε άλλους, που ήθελα 3-4 ώρες καθημερινής μετακίνησης, πήγαινε-έλα από σπίτι-σχολείο και το αντίστροφο!
Άρα, κατά τη γνώμη μου: δεν αξίζει να πάς σε δυσπρόσιτο με το μωρό σου (υπολόγισε και το θέμα του γιατρού και της πρόσβασης σε νοσοκομείο, αχρείαστο να 'ναι), γιατί μπορεί να ανέβεις στους αναπληρωτές αυτή τη μία χρονιά, αλλά μετά θα σε ξαναπεράσουν κάποιοι άλλοι που θα δηλώσουν τα δυσπρόσιτα ή οι τρίτεκνοι που τα επιλέγουν. Πρέπει δηλ. να δηλώνεις 3-4 συνεχόμενες χρονιές δυσπρόσιτα, για να ελπίζεις ότι ίσως μετά βρεθείς στο νομό σου (κι αν κι εκεί υπάρχουν τότε κενά κι αν εν τω μεταξύ οι πίνακες μείνουν οι ίδιοι ως έχουν τώρα)!
Σκέψου το καλά και καλή επιτυχία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 399
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.