*

Αποστολέας Θέμα: Μοριοδοτηση μεταπτυχιακου στον ασεπ  (Αναγνώστηκε 4191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marien

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μοριοδοτηση μεταπτυχιακου στον ασεπ
« στις: Αύγουστος 04, 2017, 01:30:46 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Πρόκειται να κάνω αίτηση στο μεταπτυχιακό "Εφαρμοσμένη - Κλινική Κοινωνιολογία και Τέχνη" του τμήματος Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Είμαι ΠΕ70 και αναρωτιέμαι αν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό θα μοριοδοτηθεί σε περίπτωση διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω άκρη. Ο Νόμος 3848/2010 αναφέρει ότι "μοριοδοτούνται τα μεταπτυχιακά  στο γνωστικό αντικείμενο του κλάδου ή της ειδικότητας για την οποία διαγωνίσθηκε ο υποψήφιος", κάτι που δε μου φαίνεται αρκετά σαφές. Τι θεωρείται γνωστικό αντικείμενο του κλάδου μας; Μόνο τα μαθήματα τα οποία διδάσκουμε; Ή είναι ευρύτερη η έννοια του "γνωστικού αντικειμένου"; Γιατί με την ευρύτερη έννοια, το μεταπτυχιακό προσφέρει γνώσεις σε θέματα που αφορούν την ειδικότητά μας. :-\

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, "Αντικείμενα του διατμηματικού Π.Μ.Σ. είναι η εκπαίδευση
των μεταπτυχιακών φοιτητών: α) στον σχεδιασμό και την υλοποίηση κοινωνιακών και καλλιτεχνικών παρεμβάσεων που στοχεύουν στην κοινωνική ένταξη κοινωνικών ομάδων σε κρίση ή/και αντιμέτωπων με ιδιαίτερες κοινωνικές, ψυχολογικές και άλλες προκλήσεις, β) στην απόκτηση ειδικών επιστημονικών δεξιοτήτων στην κοινωνική εμψύχωση, την κοινωνική διαμεσολάβηση, τον συντονισμό και τη δικτύωση κοινωνικών ομάδων, φορέων, οργανώσεων και άλλων συλλογικοτήτων, γ) στην απόκτηση ειδικών επιστημονικών
δεξιοτήτων στην συνεργατική και την συμμετοχική μεθοδολογία, και δ) στον σχεδιασμό και την υλοποίηση καινοτόμων μεθόδων στην εκπαιδευτική και παιδαγωγική πράξη"


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μοριοδοτηση μεταπτυχιακου στον ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:35 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση μεταπτυχιακου στον ασεπ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 04, 2017, 02:44:08 μμ »
Για να είσαι σίγουρη, ρώτησε στο Υπουργείο Παιδείας αν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό θα θεωρηθεί συναφές με το πτυχίο σου. Εκ πρώτης όψεως, δεν μου φαίνεται συναφές, αλλά δεν είμαι αρμόδια για να απαντήσω.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση μεταπτυχιακου στον ασεπ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 04, 2017, 02:55:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Πρόκειται να κάνω αίτηση στο μεταπτυχιακό "Εφαρμοσμένη - Κλινική Κοινωνιολογία και Τέχνη" του τμήματος Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Είμαι ΠΕ70 και αναρωτιέμαι αν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό θα μοριοδοτηθεί σε περίπτωση διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω άκρη. Ο Νόμος 3848/2010 αναφέρει ότι "μοριοδοτούνται τα μεταπτυχιακά  στο γνωστικό αντικείμενο του κλάδου ή της ειδικότητας για την οποία διαγωνίσθηκε ο υποψήφιος", κάτι που δε μου φαίνεται αρκετά σαφές. Τι θεωρείται γνωστικό αντικείμενο του κλάδου μας; Μόνο τα μαθήματα τα οποία διδάσκουμε; Ή είναι ευρύτερη η έννοια του "γνωστικού αντικειμένου"; Γιατί με την ευρύτερη έννοια, το μεταπτυχιακό προσφέρει γνώσεις σε θέματα που αφορούν την ειδικότητά μας. :-\

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, "Αντικείμενα του διατμηματικού Π.Μ.Σ. είναι η εκπαίδευση
των μεταπτυχιακών φοιτητών: α) στον σχεδιασμό και την υλοποίηση κοινωνιακών και καλλιτεχνικών παρεμβάσεων που στοχεύουν στην κοινωνική ένταξη κοινωνικών ομάδων σε κρίση ή/και αντιμέτωπων με ιδιαίτερες κοινωνικές, ψυχολογικές και άλλες προκλήσεις, β) στην απόκτηση ειδικών επιστημονικών δεξιοτήτων στην κοινωνική εμψύχωση, την κοινωνική διαμεσολάβηση, τον συντονισμό και τη δικτύωση κοινωνικών ομάδων, φορέων, οργανώσεων και άλλων συλλογικοτήτων, γ) στην απόκτηση ειδικών επιστημονικών
δεξιοτήτων στην συνεργατική και την συμμετοχική μεθοδολογία, και δ) στον σχεδιασμό και την υλοποίηση καινοτόμων μεθόδων στην εκπαιδευτική και παιδαγωγική πράξη"
Απ' όσο θυμάμαι όλα τα μεταπτυχιακά που φέρουν στον τίτλο τους τη λέξη: "αγωγή" αναγνωρίζονται κανονικά από το Υπουργείο, καθώς έχουν συνάφεια και σχετικότητα με τις παιδαγωγικές σχολές και μοριοδοτούνται με 2 μόρια στον γραπτό ΑΣΕΠ! Άρα, το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δεν φαίνεται να είναι συναφές με το πτυχίο σου.
Αλλά το πιο σωστό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον υπεύθυνο στο Υπουργείο.
Καλή επιτυχία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Marien

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση μεταπτυχιακου στον ασεπ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2017, 08:45:37 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Στο Υπουργείο έχω πάρει, μου έδωσαν ένα άλλο τηλέφωνο όπου πήρα και μου είπαν απλά να κοιτάξω τον νόμο 3848/10 άρθρο 3, το οποίο δε διευκρινίζει τίποτα, λέει απλά αυτό που είπα παραπάνω σχετικά με το γνωστικό αντικείμενο. Γενικά η υπάλληλος με την οποία μίλησα φάνηκε να μην ξέρει τίποτα παραπάνω.
Επιπλέον, σίγουρα αναγνωρίζονται όσα μεταπτυχιακά έχουν στο τίτλο τη λέξη "αγωγή", αλλά όχι μόνο αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2017, 08:47:46 μμ από Marien »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μοριοδοτηση μεταπτυχιακου στον ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:35 »

Αποσυνδεδεμένος Lexie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση μεταπτυχιακου στον ασεπ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 09:37:39 μμ »
Καλησπέρα σας, με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω αν μοριοδοτούνται στον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών και τα δύο μεταπτυχιακά που μπορεί να έχει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.