*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 66397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 27, 2017, 11:44:14 μμ »
Ας γραψω εδω και τη γνωμη μου εγω. Φυσικα και δεν πιστευω τα παραμυθια τους για μεγαλη πρωτη φαση σε οτι αφορα δευτεροβαθμια γενικη που πληρωνει το κρατος! Οι μεγαλες φασεις ειναι οπου εχουμε εσπα... Αρα παμε στα περσινα νουμερα, επειδη ομως φετος δεν κανανε καποιο νεο κολπο (ακομη τουλαχιστον) κοβοντας ωρες σε μαθηματα για το καλο της ανθρωποτητας και επειδη εγιναν ικανοποιητικες αποσπασεις (οχι βεβαια μεταθεσεις) και ειχαμε καποιες συνταξεις, λιγες βεβαια θεωρω πως στους παραδοσιακους κλαδους ΠΕ02,03 και 04.01,04.02 θα εχουμε ενα μικρο ποσοστο αυξησης 5 με 10% το πολυ.
Υ.Γ. Τα οσα γραφω ειναι για φιλολογους και τις παρεμφερεις ειδικοτητες που εγραψα, μιας και εχει γινει σφαγη στις αποσπασεις αλλων ειδικοτητων, μην παρεξηγηθω.
υπονοείς ότι οι αποσπάσεις δημιουργούν κενά  ??? ????
για ξήγα το αυτό σε όσους δεν το καταλαβαίνουν!  :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 27, 2017, 11:51:49 μμ »
υπονοείς ότι οι αποσπάσεις δημιουργούν κενά  ??? ????
για ξήγα το αυτό σε όσους δεν το καταλαβαίνουν!  :D
Φυσικα και δημιουργουν κενα, οταν ενα μερος των αποσπασεων ειναι εκτος ταξης. Οσο για τις αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε ειναι πιο πιθανο να δημιουργησουν κενα παρα να μειωσουν κενα, μιας και συνηθως κατευθυνονται προς τα 4 με 5 μεγαλα αστικα κεντρα της χωρας. Και φυσικα πρεπει να γινονται για να εξυπηρετουνται οι μονιμοι οι οποιοι ειναι χρονια μακρια απο τα σπιτια τους,  τη στιγμη που τα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ κενα (και οχι τα οργανικα που εναι αλλου παππα ευαγγελιο) ειναι τοσα πολλα στις περισσοτερες ειδικοτητες. Γιατι συγνωμη αλλα αν ημουν μονιμος σε νησι για χρονια και καθε χρονο εβλεπα αναπληρωτες τη ειδικοτητας μου στην πολη μου ειδικα απο Α φαση δε θα μου αρεσε! Και το λεω ενω ειμαι αναπληρωτης! Οσο για τις μεταταξεις μακαρι να υλοποιηθουν, δεν τις ανεφερα γιατι δεν εχουν ακομη γινει! Σιγουρα θα βελτιωσουν την κατασταση καπως.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 28, 2017, 04:22:40 μμ »
sikat για το 2, σχετικά με τους ωρομίσθιους, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός, έτσι δεν είναι;
Ισχύει ότι και για τους μειωμένου. Για το ωρομίσθιους στην εγκύκλιο γράφει αυτό:

Ενότητα 3. Περιπτώσεις προσλήψεων
1. Υποψήφιος σε έναν (1) κλάδο
...
γ. Σε περίπτωση πρόσληψης υποψήφιου εκπ/κού ως ωρομισθίου ο εκπ/κός παραμένει υποψήφιος για πρόσληψη ως αναπληρωτής για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του διδακτικού έτους. Προκειμένου, δε, να αναλάβει ως αναπληρωτής υποχρεούται να παραιτηθεί από ωρομίσθιος.


και αυτό:

2. Υποψήφιος σε δύο (2) ή περισσότερους κλάδους (ή πίνακες πρόσληψης):
...
Κατά τα λοιπά ισχύουν τα αναφερόμενα στην παρ. 1 της παρούσας Ενότητας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2017, 04:28:47 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 29, 2017, 06:49:58 μμ »
Μετά την ανακοίνωση των κενών :P, για πείτε...έχουμε καμιά εκτίμηση για πρώτη φάση φιλολόγων;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 29, 2017, 07:10:52 μμ »
Μετά την ανακοίνωση των κενών :P, για πείτε...έχουμε καμιά εκτίμηση για πρώτη φάση φιλολόγων;;;
Το έχω ξαναγράψει: 300-320 φιλόλογοι. Παραπάνω δύσκολα για α΄ φάση.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 29, 2017, 08:35:05 μμ »
Το θέμα δεν ειναι μόνο η α φάση αλλά και ο συνολικός αριθμός φιλολόγων που θα προσληφθεί τη φετινή χρονιά όπως και πού θα ανοίξουν τα κενά και αν θα πάει χαμηλά ο πίνακας κλπ κλπ.Ειναι πολλά δηλαδή που θα παιξουν!!!!

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 29, 2017, 09:20:04 μμ »
καλησπερα παιδια! εμενα μ λεει πως δεν εχω προσβαση στη σελίδα! ξέρετε γιατι?
πρέπει πρωτα να στειλω τα δικαιολογητικά στο email?
εκανα πέρυσι πρώτα φορά άιτηηση

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 29, 2017, 09:49:17 μμ »
Μετά την ανακοίνωση των κενών :P, για πείτε...έχουμε καμιά εκτίμηση για πρώτη φάση φιλολόγων;;;
....το πολυ 250

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 29, 2017, 10:20:56 μμ »
Καλησπέρα σε όλους !!! Τι εννοείτε ανακοινώθηκαν τα κενά; Από ποιους ; Και πόσα ανακοίνωσαν;

Συνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 29, 2017, 10:44:05 μμ »
Είναι τα κενά μετά και τη β φάση αποσπάσεων.Τα έδωσε ο Κορδής .Βέβαια,είναι και τα κενά των αποσπάσεων σε φορείς,άδειες και συνταξιοδοτήσεις.Πρέπει να κληθούν περισσότεροι φιλόλογοι φέτος.Ας ελπίσουμε να μην πνίξουν τα κενά μας και ταλαιπωρηθούμε πάλι.Καληνύχτα 

Αποσυνδεδεμένος arian1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 29, 2017, 11:17:58 μμ »
Φυσικα και δημιουργουν κενα, οταν ενα μερος των αποσπασεων ειναι εκτος ταξης. Οσο για τις αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε ειναι πιο πιθανο να δημιουργησουν κενα παρα να μειωσουν κενα, μιας και συνηθως κατευθυνονται προς τα 4 με 5 μεγαλα αστικα κεντρα της χωρας. Και φυσικα πρεπει να γινονται για να εξυπηρετουνται οι μονιμοι οι οποιοι ειναι χρονια μακρια απο τα σπιτια τους,  τη στιγμη που τα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ κενα (και οχι τα οργανικα που εναι αλλου παππα ευαγγελιο) ειναι τοσα πολλα στις περισσοτερες ειδικοτητες. Γιατι συγνωμη αλλα αν ημουν μονιμος σε νησι για χρονια και καθε χρονο εβλεπα αναπληρωτες τη ειδικοτητας μου στην πολη μου ειδικα απο Α φαση δε θα μου αρεσε! Και το λεω ενω ειμαι αναπληρωτης! Οσο για τις μεταταξεις μακαρι να υλοποιηθουν, δεν τις ανεφερα γιατι δεν εχουν ακομη γινει! Σιγουρα θα βελτιωσουν την κατασταση καπως.
Και πάρα πολλοί αναπληρωτές είναι πάνω από δέκα χρόνια μακριά από τα σπίτια τους , χωρίς να ξέρουν πού θα είναι κάθε φορά

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2017, 12:29:42 πμ »
Κενά -πλεονάσματα για τοποθετήσεις στην Αιτωλοακαρνανία: +11 -43 και τρεις αποσπάσεις, άρα 29http://www.dide.ait.sch.gr/index.php/news/apospaseis/2827-aitiseis-diloseis-topothetisis-yperarithmon-ekpaideftikon-evriskomenon-sti-diathesi-tou-p-y-s-d-e-kai-apospasm

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2017, 01:31:23 πμ »
Και πάρα πολλοί αναπληρωτές είναι πάνω από δέκα χρόνια μακριά από τα σπίτια τους , χωρίς να ξέρουν πού θα είναι κάθε φορά
Εχει δικιο και εγω ειμαι αναπληρωτης που κοντευω τη δεκαετια και σχεδον παντα μακρια απο το σπιτι μου! Αλλα σκεψου πως εμεις καλυπτουμε τα κενα που αφηνουν οι μονιμοι. Και η αποσπαση ειναι δικαιωμα του μονιμου και με αυτην μπορει να παει οπου θελει στην Ελλαδα, και συνηθως διαλεγει τον τοπο μονιμης κατοικιας του. Οποτε σου αφηνει το κενο που πας και το καλυπτεις εσυ. Μπορει να ακουγομαι λιγο κακος με τους αναπληρωτες (που ειμαι και εγω αναπληρωτης) αλλα δυστυχως ετσι ειναι το συστημα. Και για να μαστε και εντος θεματος, ε μια μικρη αυξηση 10% πιστευω θα τη δειτε οι φιλολογοι σε σχεση με την περσινη πρωτη φαση.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:37:21 πμ »
....το πολυ 250
Τόσοι λίγοι για α΄ φάση αναπληρωτών; Δηλ. χειρότερα από πέρυσι; Αποκλείεται!
Πιστεύω πως, όπως γράφει κι ο Touristakos, τη φετινή χρονιά θα υπάρξει μια μικρή αύξηση, έστω 10%. Δηλ. πέρυσι κλήθηκαν 700 περίπου φιλόλογοι, φέτος 70 φιλόλογοι παραπάνω. Μικρή θα είναι η αύξηση βέβαια, αλλά καλοδεχούμενη! Με τίποτε όμως λιγότεροι αναπληρωτές!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.