*

Αποστολέας Θέμα: Απόδειξη ανεργίας στην πρόσκληση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για εκπαιδευτές στα ΔΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 2098 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakis_ser

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για την απασχόληση εκπαιδευτών στα ΔΙΕΚ (αρ. πρωτ. 4911/290/08-08-2017), στην σελίδα 7, ενότητα που αφορά το Αποδεικτικό Ανεργίας, αναφέρεται ότι: «Η ανεργία αποδεικνύεται με πρόσφατη βεβαίωση του ΟΑΕΔ, η ημερομηνία έκδοσης της οποίας πρέπει να συμπίπτει με την προθεσμία υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων (08/08/2017 – 24/08/2017). […]Προσμετράται μόνο η συνεχιζόμενη ανεργία».

Σήμερα, έχοντας παρουσιαστεί στο τοπικό ΔΙΕΚ της περιοχής μου, έμαθα από το προσωπικό πως η βεβαίωση ανεργίας που εξέδωσα την ίδια μέρα (1-Σεπτ) από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΟΑΕΔ (όπως προβλέπεται δηλαδή) δεν μπορεί να γίνει δεκτή διότι δεν έχει ημ/νία έκδοσης από 8-Αυγ έως 24-Αυγ. Στην ερώτησή μου για το εάν αυτό που μας ενδιαφέρει να αποδείξω, ότι δηλαδή είμαι συνεχιζόμενα άνεργος κατά τις ημερομηνίες που αναφέρονται στην παραπάνω παράγραφο, αποδεικνύεται από το έγγραφο που καταθέτω ασχέτως με το ότι δεν έχει εκδοθεί το ίδιο κατά τις ημερομηνίες αυτές, η απάντηση ήταν ότι δεν μπορεί να γίνει δεκτό παρόλα αυτά γιατί «έτσι λέει η πρόσκληση».

Η επόμενη κίνησή μου ήταν να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στα τηλέφωνα που αναφέρονται στο κάτω μέρος της πρόσκλησης. Η απάντηση που πήρα από την υπάλληλο ήταν ακριβώς η ίδια. Σε προτροπή μου να μιλήσω με τον προϊστάμενό της ή την ομάδα σύνταξης της πρόκλησης ή νομικό εκπρόσωπο του οργανισμού για να δούμε εάν στέκει κάτι τέτοιο νομικά και με ποια λογική υπάρχει αυτός ο περιορισμός, το μόνο που κατάφερα είναι να προσπαθούν να με ξεφορτωθούν δίνοντάς μου τηλέφωνα από άσχετα τμήματα στον οργανισμό (σε κάποια από τα οποία μου απάντησαν). Όταν έπειτα ξαναεπικοινώνησα με την ίδια υπάλληλο η ίδια εμφανίστηκε μπερδεμένη «γιατί μου έδωσε καταλάθος άλλο τηλέφωνο, από τον παλιό κατάλογο».

Η επιχειρηματολογία ότι οι ηλεκτρονικές αιτήσεις έχουν κλείσει από τις 24-Αυγ (αν και η υποβολή των δικαιολογητικών παρατείνεται μέχρι και 4-Σεπτ) και ότι όφειλα να έχω εκδόσει έως τότε τη βεβαίωση ανεργίας αλλά δεν γίνεται τώρα γιατί γράφει άλλη, πιο πρόσφατη ημ/νία η βεβαίωση, ενώ παράλληλα το περιεχόμενο του εγγράφου αποδεικνύει το ουσιώδες που μας ενδιαφέρει, ότι δηλαδή ήμουν και συνεχίζω να είμαι άνεργος κατά τις ημ/νίες που αναφέρονται (από 8-Αυγ έως 24-Αυγ) είναι τουλάχιστον παράλογη και πιθανότατα νομικά έκπτωτη. Επειδή εικάζω πως το πρόβλημα αυτό δεν το αντιμετωπίζω μονάχα εγώ και παράλληλα τη Δευτέρα είναι η τελευταία μέρα υποβολής δικαιολογητικών, προτείνω να συγκεντρωθούμε όσοι ενδιαφέρονται και να προσβάλουμε μαζικά νομικά την πρόσκληση. Αφού το ΙΝΕΔΙΒΙΜ προσπαθεί να καταργήσει την κοινή λογική, ίσως πρέπει να κάνουμε κάτι γι’ αυτό. Αν μη τι άλλο, σε δημόσιες προσκλήσεις και έγγραφα δεν θα έπρεπε να γράφουμε ό,τι θέλουμε.

Προτείνω λοιπόν να συγκεντρωθούμε (κάντε μία επίσκεψη εδώ: https://apps.facebook.com/groups/1581672841853331/ ) και να εξετάσουμε την περίπτωση νομικής κίνησης εναντίον της πρόσκλησης. Έτσι μπορεί να αναγκαστούν να την ακυρώσουν και να την επανεκδώσουν από την αρχή. Με αυτόν τον τρόπο, ίσως την επόμενη φορά λείψουν τέτοιοι παραλογισμοί.

Αγοραστός Αθανάσιος
Πληροφορικός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Αν και καταλαβαίνω τι λέτε, δυστυχώς το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχει αποδείξει ότι βρίσκει διάφορους τρόπους για να μας ταλαιπωρεί με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις στις προκηρύξεις που εκδίδει. Ωστόσο, το συγκεκριμένο πεδίο αναφέρεται ρητώς συστηματικά στις διάφορες προκηρύξεις του φορέα (ΔΙΕΚ, ΚΔΒΜ, ΣΔΕ) τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον που κάνω αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν και είναι προφανές ότι άλλες ήταν οι προθέσεις αυτού που έγραψε την προκήρυξη και αλλιώς του βγήκε, συνέπεια της προχειρότητας που γράφονται πολλές φορές αποφάσεις, προκηρύξεις κλπ, δυστυχώς έτσι λέει η προκήρυξη.
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η πρόθεση ήταν να μην υποβάλλονται αποδεικτικά ανεργίας με προγενέστερη ημερομηνία της προκήρυξης, έτσι ώστε να μην μπορεί να υποβάλλει κάποιος κάποια παλαιότερη απόδειξη ανεργίας που πλέον δεν ισχύει γιατί  εργάζεται. Εφόσον τυχόν μεταγενέστερη της προκήρυξης βεβαίωση αποδεικνύει ότι μέχρι το επίμαχο διάστημα των προθεσμιών ο αιτών ήταν άνεργος, είναι το λιγότερο εξωφρενικό και νομικά αστήρικτο να μην προσμετράται η ανεργία.

Αποσυνδεδεμένος Sofenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βγηκαν οι προσωρινοι πινακες
https://mis.inedivim.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Βρήκε κάποιος πώς κάνουμε ένσταση; Έχω μπει με τους κωδικούς αλλά δε βλέπω κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159417
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 173
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 159
Σύνολο: 169

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.