*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18  (Αναγνώστηκε 173868 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #588 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:42:50 μμ »
Αν είσαι σε 2 σχολεία, με απόσταση  τουλάχιστον 15 χιλιομέτρων , δεν είναι καλύτερο να βάλεις τριήμερο στο ένα σχολείο ,όπου είναι οι περισσότερες ώρες και διήμερο στο άλλο;Υπάρχει πρόβλημα με τα ένσημα;Αν κάποιος γνωρίζει, παρακαλώ ας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:21 »

Αποσυνδεδεμένος leon71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #589 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 01:38:44 μμ »
Καλησπέρα.Εδώ και πολλά χρόνια παρακολουθώ τισ συζητήσεις αλλά πρώτη φορά αποφάσισα να γράψω.Με οδήγησαν σε παραίτηση από την ενισχυτική λόγω της απαράδεκτης κατανομής των ωρών στη ΔΔΕ ΑΝ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ. Όταν μου ανακοίνωσαν τηλεφωνικά την πρόσληψη μου ως ωρομίσθια, επεσα από τα σύννεφα. Πρώτη φορά δήλωσα τη συγκεκριμένη διεύθυνση,ενώ κάθε χρόνο εργαζόμουν με 15 ώρες στη δυτική. Επειδή φοβήθηκα τις μακρινές αποστάσεις που έχει η δυτική, δήλωσα την ανατολική,θεωρώντας ότι από τα 18 άτομα η πλειονότητα θα εργαζόταν με 15 ώρες.Αντί αυτού, μόνο 3 άτομα είχαν 15 ώρες και τα υπόλοιπα 10,9, 8 ,7, 6 και 5 ώρες.Καμιά αλλη διεύθυνση σε όλη την Ελλάδα δε μοίρασε κατά αυτον τον τρόπο τις ώρες!Ο συλλογισμόςτους ήταν να εργαστούν περισσότερα άτομα, εστω και αν ήταν και 5 ώρες!

Αποσυνδεδεμένος leon71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #590 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 02:07:10 μμ »
Όταν πήγα στη δδε για να διαμαρτυρηθώ, φαντάστηκα ότι και οι υπόλοιπες κοπέλες θα έκαναν τοίδιο! Πόσο έξω έπεσα, συμπλήρωναν τις αιτήσεις λες και 'ολα ήταν εντάξει!Μόνο 5 άτομα από τις 18 υπογράψαμε μια διαμαρτυρία και μιλήσαμε με την υπεύθυνη και με τον διευθυντή. Πήραμε την ίδια απάντηση, ότι το έκαναν για να εργαστουν περισσότεροι,λες και είναιο μισθός των 5 ωρών, ικανός για να σου λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα. Περίμενα 6 μήνες ανεργίας και ενω περίμενα ότι θα εργαζομουν 15 ώρες,ξαφνικα βρέθηκα με 8 ώρες και χωρίς δυνατότητα να πάρω περισσότερες ώρες. Το εξοργιστικό της ολης υπόθεσης ειναι ότι δεν έλεγαν τίποτε για την κατανομή των ωρών όταν πέρναμε τηλ. για να μάθουμε. 'Έτσι αν είχα επιλέξει τη δυτική ,θα είχα 15 ώρες και δε θα περνούσα όλα αυτά.Το αποτέλεσμαείναι ότι εργάζονται με 15 ώρες άτομα μετά από μένα .Στο δίλημμα πάρε τις 8 ώρες και όλα μια χαρά, προτίμησα να παραιτηθώ παρά να γυρίσω στην ωρομισθία όπως ήμουν το 2004!Έτσι έπραξε μια τρίτεκνη μητέρα, με 3 ΑΣΕΠ και τρεχοντας σε νησιά και σε δυσπρόσιτα!!!Εγώ λοπόν που τρώω τις θέσεις κάποιων αλλων, παραιτήθηκα και παραχώρησα τη θέση μου σε καποιον άλλο για λόγους αξιοπρέπειας !ευχαριστώ πολύ αλλά δε τη θέλω τη φιλανθρωπία σας!!1

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #591 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 03:03:47 μμ »
Όταν πήγα στη δδε για να διαμαρτυρηθώ, φαντάστηκα ότι και οι υπόλοιπες κοπέλες θα έκαναν τοίδιο! Πόσο έξω έπεσα, συμπλήρωναν τις αιτήσεις λες και 'ολα ήταν εντάξει!Μόνο 5 άτομα από τις 18 υπογράψαμε μια διαμαρτυρία και μιλήσαμε με την υπεύθυνη και με τον διευθυντή. Πήραμε την ίδια απάντηση, ότι το έκαναν για να εργαστουν περισσότεροι,λες και είναιο μισθός των 5 ωρών, ικανός για να σου λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα. Περίμενα 6 μήνες ανεργίας και ενω περίμενα ότι θα εργαζομουν 15 ώρες,ξαφνικα βρέθηκα με 8 ώρες και χωρίς δυνατότητα να πάρω περισσότερες ώρες. Το εξοργιστικό της ολης υπόθεσης ειναι ότι δεν έλεγαν τίποτε για την κατανομή των ωρών όταν πέρναμε τηλ. για να μάθουμε. 'Έτσι αν είχα επιλέξει τη δυτική ,θα είχα 15 ώρες και δε θα περνούσα όλα αυτά.Το αποτέλεσμαείναι ότι εργάζονται με 15 ώρες άτομα μετά από μένα .Στο δίλημμα πάρε τις 8 ώρες και όλα μια χαρά, προτίμησα να παραιτηθώ παρά να γυρίσω στην ωρομισθία όπως ήμουν το 2004!Έτσι έπραξε μια τρίτεκνη μητέρα, με 3 ΑΣΕΠ και τρεχοντας σε νησιά και σε δυσπρόσιτα!!!Εγώ λοπόν που τρώω τις θέσεις κάποιων αλλων, παραιτήθηκα και παραχώρησα τη θέση μου σε καποιον άλλο για λόγους αξιοπρέπειας !ευχαριστώ πολύ αλλά δε τη θέλω τη φιλανθρωπία σας!!1
Και πολύ καλά έκανες!
Εργασία ζητάμε κι όχι πισωγυρίσματα σε εποχές που είμασταν νεώτεροι και πιο άπειροι εργασιακά!
Ας πάει κάποιος άλλος που τις έχει ανάγκη αυτές τις 8 ώρες εργασίας και τα 0, 8-0,9 μόρια!
Και του χρόνου δήλωσε την δυτική Θεσ/νίκης και το βλέπεις πάλι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:21 »

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #592 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 10:32:59 μμ »
Κοίτα πιστεύω πως πλέον το έχουν καταλάβει πως όσοι δουλεύουν σε τέτοια προγράμματα δεν το κάνουν για βιοπορισμό αλλά στην ουσια εθελοντικά για τα μόρια και να λένε ότι είναι εκπαιδευτικοί. Ότι και να τους δώσεις σου λένε και ευχαριστώ.
Όταν πήγα στη δδε για να διαμαρτυρηθώ, φαντάστηκα ότι και οι υπόλοιπες κοπέλες θα έκαναν τοίδιο! Πόσο έξω έπεσα, συμπλήρωναν τις αιτήσεις λες και 'ολα ήταν εντάξει!Μόνο 5 άτομα από τις 18 υπογράψαμε μια διαμαρτυρία και μιλήσαμε με την υπεύθυνη και με τον διευθυντή. Πήραμε την ίδια απάντηση, ότι το έκαναν για να εργαστουν περισσότεροι,λες και είναιο μισθός των 5 ωρών, ικανός για να σου λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα. Περίμενα 6 μήνες ανεργίας και ενω περίμενα ότι θα εργαζομουν 15 ώρες,ξαφνικα βρέθηκα με 8 ώρες και χωρίς δυνατότητα να πάρω περισσότερες ώρες. Το εξοργιστικό της ολης υπόθεσης ειναι ότι δεν έλεγαν τίποτε για την κατανομή των ωρών όταν πέρναμε τηλ. για να μάθουμε. 'Έτσι αν είχα επιλέξει τη δυτική ,θα είχα 15 ώρες και δε θα περνούσα όλα αυτά.Το αποτέλεσμαείναι ότι εργάζονται με 15 ώρες άτομα μετά από μένα .Στο δίλημμα πάρε τις 8 ώρες και όλα μια χαρά, προτίμησα να παραιτηθώ παρά να γυρίσω στην ωρομισθία όπως ήμουν το 2004!Έτσι έπραξε μια τρίτεκνη μητέρα, με 3 ΑΣΕΠ και τρεχοντας σε νησιά και σε δυσπρόσιτα!!!Εγώ λοπόν που τρώω τις θέσεις κάποιων αλλων, παραιτήθηκα και παραχώρησα τη θέση μου σε καποιον άλλο για λόγους αξιοπρέπειας !ευχαριστώ πολύ αλλά δε τη θέλω τη φιλανθρωπία σας!!1

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #593 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 11:04:03 μμ »
Να μιλας για τον εαυτο σου.
------------------------------------------
Γενικευσεις της πλακας!
------------------------------------------

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #594 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 11:25:37 μμ »
Ποιά είναι η γενίκευση; Ξέρεις εσύ κανέναν που να βιοπορίζετε με 400 ευρώ το μήνα, με πέντε μηνες δουλειάς και χωρίς ταμείο; Μην ωραιοποιούμε την κατάσταση για να παρηγοριόμαστε και να μην σκεφτόμαστε.
Να μιλας για τον εαυτο σου.
------------------------------------------
Γενικευσεις της πλακας!
------------------------------------------

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #595 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 11:43:33 μμ »
Βιοποριζεται....
Πολλοι βιοποριζονται, λοιπον, και με λιγοτερα.
Και δεν εχουμε, ολοι, το ψωνιο να αυτοαποκαλουμαστε εκπαιδευτικοι.
Επιζητουμε το καλυτερο και δεν μειωνουμε οποιον θελει κατι διαφορετικο απο εμας.

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #596 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 12:21:22 πμ »
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι... Με 15 ώρες και 4 μέρες εργασίας, πόσα ένσημα βγαίνουν το μήνα?

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #597 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 01:27:19 πμ »
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι... Με 15 ώρες και 4 μέρες εργασίας, πόσα ένσημα βγαίνουν το μήνα?

πως γινεται 15 ώρες σε 4 μέρες?

Τεσπά. 1 μέρα = 1 ένσημο ακόμα και αν είναι 1 ώρα.

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #598 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 01:32:57 πμ »
Απ'ότι φαίνεται φέτος δεν απλώνουν τις ώρες.Υπάρχει κανείς να δουλεύει κ τις 5 μέρες?

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #599 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 08:56:53 πμ »
Ναι, εγώ δουλεύω 5 μέρες με 12 διδακτικές ώρες. Ελπίζω να μην κοπεί από τη διεύθυνση το πρόγραμμα. Πάντως απ' ό,τι φαίνεται, ακόμα είναι στο χέρι του υπεύθυνου της ενισχυτικής να "δουλέψει" την ενισχυτική και τις 5 μέρες. Πιέστε όσο περισσότερο μπορείτε. Πολλοί μόνιμοι γενικά στο δημόσιο έτσι συμπεριφέρονται, κάνουν οικονομία στο κράτος, θαρρείς και βάζουν τα λεφτά από την τσέπη τους. Ίσως προσβλέπουν σε μια ευνοϊκή μελλοντική αξιολόγηση. Τι να πω, άβυσσος...

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #600 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 10:16:48 πμ »
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι... Με 15 ώρες και 4 μέρες εργασίας, πόσα ένσημα βγαίνουν το μήνα?
Με 15 ώρες είσαι αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου όχι ωρομίσθια επομένως λογικά παίρνεις 5 ένσημα την εβδομάδα.
Φαντάζομαι ότι οι 15 ώρες σε 4 μέρες γίνονται άτυπα και λογικά το σχολείο στέλνει στη διεύθυνση πρόγραμμα όπου φαίνεσαι ότι εργάζεσαι κάθε μέρα.

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #601 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 10:19:20 πμ »
Προσωπικά εδώ και δύο χρόνια δουλεύω 15 ώρες 4 φορές την εβδομάδα το πρόγραμμα δεν είναι απλωμένο ,ούτε έτσι πάει στη διεύθυνση .Παίρνω σίγουρα 4 ενσημα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.