*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18  (Αναγνώστηκε 49124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 03:31:34 μμ »
Υπάρχει κάποιο νέο σχετικά με την συνάντηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:52 »

Αποσυνδεδεμένος London06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 04:25:45 μμ »
Ενημέρωση ΠΑΣΑΔ για:
Ζεπ,Δυεπ,υπερωρίες,υπολοιπόμενες πιστώσεις και ειδικότητες.
ΖΕΠ
Έχει δοθεί παράταση για την ίδρυση των τάξεων υποδοχής στους περιφερειακούς διευθυντές έως και τη Δευτέρα 23/10. Ήδη αρκετές περιφέρειες έχουν στείλει τα αιτήματα για την ίδρυση τους. Επιβεβαιώθηκε ο αριθμός 349 για προσλήψεις δασκάλων, οι οποιες θα πραγματοποιηθούν μέχρι τέλος του μηνός.
ΔΥΕΠ
Αναμένεται η κοινή υπουργική απόφαση (υπουργείο παιδείας-υπουργείο οικονομικών) για να προχωρήσει η έκδοση του ΦΕΚ όσον αφορά τη λειτουργία των ΔΥΕΠ. Οι πιστώσεις προέρχονται από το ταμείο ασύλου και είναι 250 για όλες τις ειδικότητες. Το υπουργείο εκτιμά ότι η διαδικασία θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του μήνα.
ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ
Έχει σταλεί έγγραφο από τον διευθυντή ΕΣΠΑ στο γενικό λογιστήριο του κράτους ώστε οι υπερωρίες να πληρώνονται από το ΕΣΠΑ. Επομένως,αναμένεται η απόφαση,η οποία αν είναι αρνητική τότε οι υπερωρίες θα πληρώνονται από τον κρατικό προυπολογισμό.
ΥΠΟΛΟΙΠΟΜΕΝΕΣ ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ
Οι υπολοιπόμενες πιστώσεις ΕΣΠΑ για ενιαίου τύπου ολοήμερο σχολείο είναι γύρω στις 700-800. Ο αριθμός αυτός αναμένεται να μεταβληθεί μετά τις προσλήψεις ειδικοτήτων.
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ
Οι πρωτοβάθμιες έχουν ενημερωθεί για την πραγματοποίηση προσλήψεων σε ειδικότητες την Τετάρτη 18/10.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 04:53:06 μμ »
Ευχαριστούμε. Για αριθμούς δεν γνωρίζουμε τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 09:53:54 μμ »
Ετσι ακριβώς..Την Δευτέρα λοιπόν θα πάρουμε μαζικά τηλ στο υπουργείο..φυσικά και δεν έχουμε κάτι με άλλους συναδέλφους..ας κάνουν σωστή διαχείριση πιστώσεων να δουλεύουμε όλοι μας..δεν γίνεται όμως στι περσινό μου σχολείο να έχουν φετος δυο θεατρολόγους και καθόλου αγγλικά και πληροφορική..το θεωρώ απαράδεκτο..

Ε,ναι,γιατι οι θεατρική αγωγή είναι σαφώς σημαντικότερη από την ξένη γλώσσα και την πληροφορική,σύμφωνα με τα 'τζιμανια' του υπουργείου πάντα. Χωρίς παρεξήγηση,θεωρώ ότι όλα κι όλες οι ειδικότητες χρειάζονται,αλλά το θεωρώ  εντελώς απαράδεκτο ένα σχολείο,πχ, να έχει μουσική,θεατρολογία,καλλιτεχνικό και να λείπουν ξένες γλώσσες και πληροφορική.

Η διαχείριση κενών και πιστώσεων φέτος χειρότερη από ποτέ!!

Πήρα τηλ.κι εγω σήμερα στο νούμερο που αναφέρεται παραπάνω. Μου απάντησε μια κυρία με πολύ ύφος που μου είπε ότι "οι πιστωσεις κατανέμονται βάσει αναγκών που ορίζει το υπουργείο" αλλά απάντηση δεν είχε να μου δώσει στην ερώτηση ποιος ορίζει αυτές τις ανάγκες-προφανώς οποίος έχει μέσον,υποθέτω εγω;

Επίσης μου είπε ότι δεν υπάρχουν παρα ελάχιστα κενά ειδικοτήτων σε όλη τη χώρα,έχουν καλυφθεί τα περισσότερα. Ποιον δουλεύουν;Χωρίς διορισμούς,με μετατάξεις μόνιμων για να καλύψουν κενά, κενά πραγματικά καλύπτονται; Τόσα  χρόνια τώρα,ποια κενά καλύπταμε ως αναπληρωτές;Που πήγαν,εξαερώθηκαν;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2017, 09:57:42 μμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:52 »

Αποσυνδεδεμένος Titser

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 10:15:08 μμ »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 11:41:37 μμ »
Είδατε το νέο πρόγραμμα της Β Λυκείου; Δεν υπάρχει ξένη γλώσσα

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 12:51:29 πμ »
Είδατε το νέο πρόγραμμα της Β Λυκείου; Δεν υπάρχει ξένη γλώσσα


Προς τι η τόση έκπληξη???? Απο πέρυσι την άνοιξη έχει γίνει η έξωση της ξένης γλώσσας απο το υποχρεωτικό προγραμμα για Β και Γ Λυκείου...

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 10:26:12 πμ »
Παιδιά καλημέρα!Νομίζω όλοι έχουμε καταλάβει οτι τα σχέδια της σημερινής κυβέρνησης και του Υπουργείου Παιδείας είναι να προωθήσει στην κατανομη των πιστώσεων τις ειδικότητες των εικαστικών κ θεατρολογίας..Εννοείται ότι έχουν περισσότερα κενά αφου δεν έχουν μόνιμους στα δημοτικά..αλλά ο τρόπος που γίνεται είναι προκλητικος και ίσως για να τους φτάσουν οι πιστώσεις εξαφανίζουν τα κενά απο αγγλικα,πληροφορική κ γυμναστική..Το πρόγραμμα του Λυκείου εχει τα αγγλικά ως μάθημα επιλογής πλέον..Αυτή θα ειναι η κατάσταση για μας με την ηγεσία την τωρινή..Οπως ξέρετε όλοι οταν αλλάξει πάλι κυβέρνηση πάλι θα τα αλλάξουν όλα για να δείξουν την καινοτομία τους..Τίποτα δεν είναι σταθερό στην παιδεία..Άλλος μπορεί να έρθει και να προωθεί αλλες ειδικότητες πάλι..who knows..

Αποσυνδεδεμένος markella_pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 02:21:33 μμ »
ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ από τον αιρετό ΚΥΣΠΕ Νίκο Φασφαλή Καλημέρα!!! Συναδέλφισσες και συνάδελφοι, Θέλω να σας ενημερώσω ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών ειδικοτήτων προβλέπεται να πραγματοποιηθούν μέσα στην εβδομάδα.  Απ’ότι βλέπω γίνεται επικαιροποίηση των κενών ώστε να τρέξουν οι διαδικασίες πρόσληψης.

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/10/neou-epikairopoiisi-ton-kenon-kai-meta-proslipseis-eidikotiton-athmias/

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 03:41:17 μμ »
Παιδιά καλημέρα!Νομίζω όλοι έχουμε καταλάβει οτι τα σχέδια της σημερινής κυβέρνησης και του Υπουργείου Παιδείας είναι να προωθήσει στην κατανομη των πιστώσεων τις ειδικότητες των εικαστικών κ θεατρολογίας..Εννοείται ότι έχουν περισσότερα κενά αφου δεν έχουν μόνιμους στα δημοτικά..αλλά ο τρόπος που γίνεται είναι προκλητικος και ίσως για να τους φτάσουν οι πιστώσεις εξαφανίζουν τα κενά απο αγγλικα,πληροφορική κ γυμναστική..Το πρόγραμμα του Λυκείου εχει τα αγγλικά ως μάθημα επιλογής πλέον..Αυτή θα ειναι η κατάσταση για μας με την ηγεσία την τωρινή..Οπως ξέρετε όλοι οταν αλλάξει πάλι κυβέρνηση πάλι θα τα αλλάξουν όλα για να δείξουν την καινοτομία τους..Τίποτα δεν είναι σταθερό στην παιδεία..Άλλος μπορεί να έρθει και να προωθεί αλλες ειδικότητες πάλι..who knows..

Όλες οι ειδικότητες είναι απαραίτητες,αλλά πραγματικά δεν είναι σωστό να εξοστρακίζονται βασικές ειδικότητες όπως τα Αγγλικα,οι ξένες γλώσσες εν γενεί,η πληροφορική,υπέρ τίνος;Στην τελική,υπέρ των φροντιστηρίων,που τελικά προφανώς κι ωφελούνται από αυτή την κατάσταση,ενώ  πλήττονται οι μαθητές,οι πιστοποιημένοι πτυχιούχοι εκπαιδευτικοί κι η δημόσια παιδεία ως σύνολο.

Το υπουργείο,με την παρούσα ηγεσία και κυβέρνηση είναι τραγελαφικά στην καλύτερη περίπτωση...Κι εμείς πρέπει κάπως  να υπερασπιστούμε το μέλλον μας και τη ζωή μας,αν θελουμε να έχουμε μέλλον,that is.

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 04:07:47 μμ »
Παιδιά καλημέρα!Νομίζω όλοι έχουμε καταλάβει οτι τα σχέδια της σημερινής κυβέρνησης και του Υπουργείου Παιδείας είναι να προωθήσει στην κατανομη των πιστώσεων τις ειδικότητες των εικαστικών κ θεατρολογίας..Εννοείται ότι έχουν περισσότερα κενά αφου δεν έχουν μόνιμους στα δημοτικά..αλλά ο τρόπος που γίνεται είναι προκλητικος και ίσως για να τους φτάσουν οι πιστώσεις εξαφανίζουν τα κενά απο αγγλικα,πληροφορική κ γυμναστική..Το πρόγραμμα του Λυκείου εχει τα αγγλικά ως μάθημα επιλογής πλέον..Αυτή θα ειναι η κατάσταση για μας με την ηγεσία την τωρινή..Οπως ξέρετε όλοι οταν αλλάξει πάλι κυβέρνηση πάλι θα τα αλλάξουν όλα για να δείξουν την καινοτομία τους..Τίποτα δεν είναι σταθερό στην παιδεία..Άλλος μπορεί να έρθει και να προωθεί αλλες ειδικότητες πάλι..who knows..

Μια διόρθωση εδώ... η ξένη γλώσσα γενικά είναι επιλογής πλέον .Δε σημαίνει οτι θα είναι τα αγγλικά αυτή η γλώσσα καθώς η μέχρι τώρα πρακτική δείχνει οτι στα μαθήματα επιλογής δεν παίζει ρόλο τι δηλώνουν τα παιδιά αλλά τι ώρες πλεονάζουν . Αν πλεονάζουν πχ ώρες γαλλικων θα κάνουν γαλλικά και ας εχουν δηλωσει κάτι άλλο. ότι γίνονταν μεχρι τωρα στα δημοτικά με τη Β ξενη γλώσσα δλδ.
Επίσης, έτσι ήταν , είναι και θα είναι η κατάσταση με όλες τις ηγεσίες όπως δείχνει η μέχρι τώρα εμπειρία. Είναι λογικό να παίρνουν παραπάνω εικαστικούς και θεατρολόγους εφόσον αυτές οι ειδικότητες δεν έχουν μόνιμο προσωπικό. Αν εμάς δεν μασ συμφέρει είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 04:14:18 μμ »
Όλες οι ειδικότητες είναι απαραίτητες,αλλά πραγματικά δεν είναι σωστό να εξοστρακίζονται βασικές ειδικότητες όπως τα Αγγλικα,οι ξένες γλώσσες εν γενεί,η πληροφορική,υπέρ τίνος;Στην τελική,υπέρ των φροντιστηρίων,που τελικά προφανώς κι ωφελούνται από αυτή την κατάσταση,ενώ  πλήττονται οι μαθητές,οι πιστοποιημένοι πτυχιούχοι εκπαιδευτικοί κι η δημόσια παιδεία ως σύνολο.

Το υπουργείο,με την παρούσα ηγεσία και κυβέρνηση είναι τραγελαφικά στην καλύτερη περίπτωση...Κι εμείς πρέπει κάπως  να υπερασπιστούμε το μέλλον μας και τη ζωή μας,αν θελουμε να έχουμε μέλλον,that is.

Γιατί με ποιά ηγεσία ήταν ποτέ καλά η εκπαίδευση? Εγώ όσα χρόνια δουλεύω βλέπω να πάμε με σταθερό βήμα απο το κακό στο χειρότερο.
 
Τι θα πει βασικές ειδικότητες και πώς ορίζεται μια ειδικότητα ως βασική ή μη βασική? Ρωτάω γαιτί προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς προκύπτει ενας τετοιος διχωρισμος...


Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 04:33:38 μμ »
Δεν είμαι ΠΕ06, αλλά είναι πολύ κοντινό μου πρόσωπο που πρώτη φορά μετά από 8 χρόνια, μάλλον πως δεν θα δουλέψει.
Σας τα έχω ξαναπει, είστε λίγο της ξαπλας, πέσε μήλο να σε φάω.
Κάθε χρόνο βγάζουν τα Αγγλικά από ΠΑΝΤΟΥ Αθμια, Βθμια, ΙΕΚ για να βολεύονται ειδικότητες άλλες.
Η διαφορά είναι ότι εσας φαίνεται να μην σας νοιάζει.
Όσοι είμαστε χρόνια στη Βθμια και ειδικά στα λύκεια, ακόμα και από  άλλες ειδικότητες ξέρουμε τι θα γίνει, σας τα φωνάζαμε από πέρυσι...
Εάν υπάρχει ΠΕ05 ή ΠΕ07 , που δεν συμπληρώνουν να είστε σίγουροι/ες ότι αυτές τι γλώσσες θα "διαλέξουν" οι μαθητές.
Παλιά μου τέχνη κόσκινο.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 06:29:21 μμ »
Δεν είμαι ΠΕ06, αλλά είναι πολύ κοντινό μου πρόσωπο που πρώτη φορά μετά από 8 χρόνια, μάλλον πως δεν θα δουλέψει.
Σας τα έχω ξαναπει, είστε λίγο της ξαπλας, πέσε μήλο να σε φάω.
Κάθε χρόνο βγάζουν τα Αγγλικά από ΠΑΝΤΟΥ Αθμια, Βθμια, ΙΕΚ για να βολεύονται ειδικότητες άλλες.
Η διαφορά είναι ότι εσας φαίνεται να μην σας νοιάζει.
Όσοι είμαστε χρόνια στη Βθμια και ειδικά στα λύκεια, ακόμα και από  άλλες ειδικότητες ξέρουμε τι θα γίνει, σας τα φωνάζαμε από πέρυσι...
Εάν υπάρχει ΠΕ05 ή ΠΕ07 , που δεν συμπληρώνουν να είστε σίγουροι/ες ότι αυτές τι γλώσσες θα "διαλέξουν" οι μαθητές.
Παλιά μου τέχνη κόσκινο.


Πόσο δίκιο έχεις, Marios1980 ! Σου το έχω ξαναπεί κι άλλη φορά που έχεις κάνει παρέμβαση, δυστυχώς είμαστε αργοκίνητα καράβια. Σήμερα είδα στο xenesglosses ότι έγινε έγγραφη διαμαρτυρία αναπληρωτών Αγγλικής. Δεν ξέρω ποιος σύλλογος το έκανε, αλλά μένει να δούμε τη συνέχεια αυτών των κινητοποιήσεων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159431
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 345
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 303
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.