*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18  (Αναγνώστηκε 49141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 12:48:41 πμ »
Πιστεύω ότι αν θέλουμε, μπορούμε ακόμη και μέσα από αυτό το φόρουμ να συνασπιστουμε και να οργανωθούμε προκειμένου να προωθήσουμε τα θέματα που μας απασχολούν. Αν πρόκειται να κάνουμε ένα σύλλογο με επίσημη ισχύ, καλό είναι να το πούμε σε φίλους συναδέλφους να συμμετάσχουν στη συζήτηση μας εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:13 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 09:12:35 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο! Το Ίντερνετ άλλωστε και οι διαδικτυακοί τόποι είναι ισχυρά μέσα και άκρως αποτελεσματικά και μπορούμε να οργανωθούμε πολύ πιο εύκολα-θεωρητικά -μέσω αυτών.
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 02:38:34 μμ »
Καλησπέρα παιδιά και απο μένα!Μετα τις προσλήψεις στη πρωτοβάθμια που ηταν ούτε το 50% των κενών μας νιώθω και γω την απαξίωση του κλάδου μας.Ξέρω σε διάφορα σχολεία ότι τα παιδιά δεν έχουν αγγλικά η πληροφορική αλλά εχουν εικαστκούς και θεατρολόγους.Τελικά όντως αυτές οι ειδικότητες πιέζουν ουσιαστικά και έχουν αποτέλεσμα.Και εμείς όπως είπατε κάποιοι εξαφανισμένοι.Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει τα επόμενα χρόνια με το νέο Λύκειο που τα αγγλικά θα είναι μάθημα επιλογής.Οι μόνιμοι θα περισσέψουν και θα κατέβουν στα δημοτικά.Συγνώμη για τον πεσσιμισμό μου αλλά μετα απο 7 χρόνια αναπλήρωσης βλέπω σιγά σιγά να είμαστε αχρείαστοι και να δουλεύουν καμια 200ρια άτομα μόνο..Μακάρι να διαψευστώ..Καλή υπομονή σε όσους περιμένουν β φαση πρωτοβάθμιας η α φαση  δευτερο βάθμιας!!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 04:25:06 μμ »
Διαβάζω καθημερινά σε εκπαιδευτικά άρθρα ότι πρόκειται να γίνουν προσλήψεις βθμιας β φάση, χωρίς να αναφέρεται καν ότι σε ειδικότητες όπως η δική μας δεν έγινε ούτε η α φάση. Δε θέλω να μπω σε διενέξεις, αλλά θεωρώ ότι αν το αφήσουμε ασχολιαστο, θα αποσιωπηθεί τελείως το θέμα για τον κλάδο μας και θα είμαστε σιωπηλοί και παθητικοί θεατές των αποφάσεων τρίτων...

Εν τω μεταξύ, μετά από επικοινωνία δική μου και διαφόρων συναδέλφων σε διευθύνσεις αθμιας, τα υπολοιπομενα κενά όλο και μειώνονται έως εξαφανίζονται. Χαρακτηριστικά θα πω ότι από συγκεκριμένη αθμια μου είπαν πως έχει μείνει ένα κενό ακάλυπτο από α φάση, που έχουν ζητήσει να καλυφθεί από τη βθμια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:13 »

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 04:46:50 μμ »
πάντως έχουν καλυφθεί αρκετά κενά, νομίζω. π.χ. η πρωτοβάθμια Κυκλάδων είχε 19-20 λειτουργικά κενά πλήρους και 2 μειωμένου και πήρε 19. φυσιολογικά, μένουν τα 2 μειωμένου. επίσης, κάποια κενά τα καλύπτουν σε συνεργασία με την Β/μια στα μικρά νησιά των Κυκλάδων. από γνωστό μου έμαθα ότι στην Κίμωλο π.χ. αυτός που είναι στη Β/θμια θα κάνει και 6 ώρες στο δημοτικό. πιθανότατα να γίνει το ίδιο και για άλλα νησάκια με ολιγοθέσια δημοτικά. στα Δωδεκάνησα τα περισσότερα δυσπρόσιτα πιαστήκανε από τις μόνιμες. μόνο η Σύμη και η Κάρπαθος δόθηκε σε αναπληρωτές στη α φάση της πρωτοβάθμιας.  έβλεπα την Αιτωλοακαρνανία σήμερα το πρωί (τις τοποθετήσεις γιατί προσελήφθη μια φίλη) και είδα ότι οι περισσότεροι θα δουλεύουν σε 3-4 σχολεία καθώς θα καλύπτουν και ολιγοθέσια. στη Σάμο, τέλος, οι ώρες είναι σπασμένες. λίγες ώρες το ένα σχολείο λίγες το άλλο. κάτω από αυτές τις συνθήκες ούτε και εγώ είμαι αισιόδοξος για τη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος klits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 04:49:38 μμ »
Εγώ τα τηλ στην αβαθμια θα τα ξεκινήσω πάλι τέλη εβδομάδας μέχρι να τοποθετηθούν οι προηγούμενοι.Αλλά ββαθμια παίρνω τηλ μέχρι να μου πουν ότι όντως έχουν νέα.Γραφτείτε και εσείς στον Πανελλήνιο σύνδεσμο πε06 να σχολιάζουμε και εκεί και στο αναπληρωτές μέσω εσπΑ

Αποσυνδεδεμένος klits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 04:53:35 μμ »
Στα Δωδεκάνησα πιάστηκαν όλα τα δυσπρόσιτα.Νομίζω κυκλαδες έχουν τρία κενά κ υπήρχαν και δυο έγκυες.Αρα 4 μάλλον.Σάμο είχε δέκα κενά Ποτέ έκλεισαν όλα?εισαι σίγουρος?

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 05:20:17 μμ »
Klits, εννοείς το σύλλογο καθηγητών Αγγλικής στο fb;

Αποσυνδεδεμένος klits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 05:36:52 μμ »
Ονομάζεται Πανελλήνιος σύλλογος αναπληρωτων πε06.Είναι κλειστή ομάδα.Κάντε αντ.Είναι πολύ χρησιμο

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 07:28:53 μμ »
θέλετε να πάμε στο υπουργείο και να ζητήσουμε να δούμε κάποιον υπεύθυνο άμεσα; οι σύλλογοι δεν κάνουν τίποτα. κατάφεραν τίποτα με το κόψιμο των ωρών; όπου λαλούν πολλοί κοκ κόροι αργεί να ξημερώσει. αν και από επαρχία είμαι διατεθειμένος να έρθω Αθήνα αν συμφωνήσουμε. 

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 08:01:34 μμ »
Κι εγώ είμαι από επαρχία, αλλά αν το συντονίσουμε, είμαι μέσα για συνάντηση στο υπουργείο.

Klits, ήμουν παλιά μέλος στο σύλλογο και δυσαρεστήθηκα με τη διαρκή ενημέρωση για την πληρωμή της συνδρομής από τους οφειλέτες σε σημείο που δεν άντεξα και έφυγα, ενώ μου επεστράφη η δική μου συνδρομή. Νομίζω είχα δηλώσει ότι ήθελα να γίνω μέλος πάλι με προτροπή συναδέλφου για παρόμοιο θέμα κινητοποίησης, αλλά δε με δέχτηκαν, άγνωστο το γιατί...

Αποσυνδεδεμένος vasiltze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 10:52:51 μμ »
Κι εγώ ενδιαφέρομαι αν μαζευτούμε αξιόλογος αριθμός ατόμων να πάμε στο υπουργείο! Πραγματικά είναι λυπηρό ότι σαν ειδικότητα έχουμε αφησει τα πράγματα στην τύχη τους...

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 11:00:44 μμ »
μπορεί να κανονιστεί κάτι μαζί με πληροφορικούς. όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα. εξάλλου στην ίδια μοίρα είμαστε σαν κλάδοι.

Αποσυνδεδεμένος klits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 01:19:02 πμ »
Παιδια πληροφορικοι και γυμναστες ειναι δυστυχως ακομα χειροτεροι απο εμας.Ισως ειναι καλυτερα τοτε να αρχισουμε να γραφουμε στο αναπληρωτες μεσω εσπα που το διαβαζουν ολοι.Προπερσι ετσι ειχε γινει ενα μεγαλο ντου παρολο που μας ειχαν στα αζητητα.Οσον αφορα το υπουργειο δυστυχως το χω δει το εργο παρολο που μαι μεσα.ΟΛο λεμε κ κανενας δεν παει μετα.Αρα απο αυριο θελετε να κανουμε φασαρια ηλεκτρονικα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.