*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18  (Αναγνώστηκε 49144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 12:47:07 μμ »
Δυστυχώς Ναι.Κάτι αντίστοιχο γίνεται και σε δωδεκανησα.Η πατμος που είναι κ δυσπρόσιτη δίνεται φέτος σε ββαθμια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:54 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 06:01:23 μμ »
Τέτοια πληροφόρηση είχα και από αθμια Μεσσηνίας...

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 07:16:26 μμ »
Τα κενά πράγματι δίνονται στην δευτεροβαθμια για κάλυψη ωραρίου. Αυτό δεν είναι καινούργιο . Το καινούργιο είναι ότι φέτος οι ώρες που περισσεύουν στην Δευτεροβαθμια είναι περισσότερες λόγω της μείωσης των ωρών στην Α Λυκείου.
Στην Ηλεία  πάντως υπάρχουν ακόμα κενά. Από όσο ξέρω πάνω από 10

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 10:58:42 μμ »
Τα κενά πράγματι δίνονται στην δευτεροβαθμια για κάλυψη ωραρίου. Αυτό δεν είναι καινούργιο . Το καινούργιο είναι ότι φέτος οι ώρες που περισσεύουν στην Δευτεροβαθμια είναι περισσότερες λόγω της μείωσης των ωρών στην Α Λυκείου.
Στην Ηλεία  πάντως υπάρχουν ακόμα κενά. Από όσο ξέρω πάνω από 10

Μα δεν έχει γίνει μείωση στην Α Λυκείου! Στα ΕΠΑΛ έχουν κοπεί οι ώρες των αγγλικών σχεδον σε όλες τις ειδικότητες ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:54 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 11:04:01 μμ »
Συγνώμη για το  λάθος . Έχεις δίκιο, για τα Επαλ ήξερα αλλά μου έμεινε λάθος εντύπωση ότι αφορά και τα γενικά.
Είδα αυτό :
https://xenesglosses.eu/2017/09/gia-oles-tis-eidikotites-ekpaideftikon-fasi-stin-athmia-chronodiagrammata-proslipseon/
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2017, 11:07:03 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 11:40:53 μμ »
Μη βιάζεσαι Αγαθή...Η εξάλειψη του μαθηματός μας στα Ενιαία Λύκεια θα γίνει του χρόνου τέτοια εποχή, με την επικείμενη ψήφιση του νέου νομοσχεδίου για το Λύκειο που θα αφορά το επόμενο σχολικό έτος. Σύμφωνα με αυτό , τ' αγγλικά θα αποτελούν πλέον μάθημα επιλογής στην Β κια Γ Λυκείου. Και πρακτικά, μάθημα επιλογής σημαίνει για την ελληνική εκπαιδευτική πραγματικότητα ότι το δηλώσει δεν το δηλώσει κανείς , άμα  περισσεύουν ώρες διδάσκεται. Αλλιώς τα παιδιά ωθούνται  απο τις διευθύνσεις εκπαίδευσης κια πολλές φορές και απο τους ίδιους τους διευθυντές (κια τ έχω βιώσει απο κοντά πρόσφατα αλλά κια στο παρελθόν) στο να παρακολουθήσουν όποιο μάθημα υπάρχει για το οποίο περισσεύουν ώρες καθητή.
Υπάρχει βέβαια πάντα για τα μαθήματα επιλογής  και η ωραιότατη διακαιολογία ότι δε σχηματίστηκε τμήμα (πράγμα πολύ πιθανό βάσει των όσων θα προβέπει το εν λόγω νομοσχέδιο γιατη συγκρότηση τμημάτων μαθημάτων επιλογής)

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 10:39:32 πμ »
 Εγώ δεν είμαι ΠΕ06, αλλά είναι πολυ κοντινό μου πρόσωπο και η αλήθεια είναι ότι σε σχέση με άλλους κλάδους, είστε λίγο της ξάπλας. Της τα λέω κ εκείνης αλλά μπα...

Δλδ, ότι και να σας κάνουν δεν αντιδράτε. Κόπηκαν τα Αγγλικά από ΙΕΚ, Δημοτικά ,τωρα από τα λύκεια εσείς αρντάν. Σε μία εποχή που ουσιαστικά τα Αγγλικά είναι μονόδρομος λογω παγκοσμοποιησης, ιντερνετ κλπ, η ειδικότητα σας είναι λουκούμι!!

Η πικρή αλήθεια είναι ότι οποιος έχει δουλέψει σε λύκειο ξέρει ότι από του χρόνου, όντως και οι δειυθυντές και μονιμοι θα μαγειρευουν τα τμήματα όπως θέλουν πολύ απλά γιατί δεν πρόκειται να ξενιτευτουν και να τρέχουν σε άλλο σχολείο για να κάνουν τα παιδάκια... Αγγλικά ;D

Σαν να τους βλέπω στο σύλλογο "΄Ολα στο φροντιστηριο πάνε έτσι κι αλλιώς..."

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 02:02:23 μμ »
Εγώ δεν είμαι ΠΕ06, αλλά είναι πολυ κοντινό μου πρόσωπο και η αλήθεια είναι ότι σε σχέση με άλλους κλάδους, είστε λίγο της ξάπλας. Της τα λέω κ εκείνης αλλά μπα...

Δλδ, ότι και να σας κάνουν δεν αντιδράτε. Κόπηκαν τα Αγγλικά από ΙΕΚ, Δημοτικά ,τωρα από τα λύκεια εσείς αρντάν. Σε μία εποχή που ουσιαστικά τα Αγγλικά είναι μονόδρομος λογω παγκοσμοποιησης, ιντερνετ κλπ, η ειδικότητα σας είναι λουκούμι!!

Η πικρή αλήθεια είναι ότι οποιος έχει δουλέψει σε λύκειο ξέρει ότι από του χρόνου, όντως και οι δειυθυντές και μονιμοι θα μαγειρευουν τα τμήματα όπως θέλουν πολύ απλά γιατί δεν πρόκειται να ξενιτευτουν και να τρέχουν σε άλλο σχολείο για να κάνουν τα παιδάκια... Αγγλικά ;D

Σαν να τους βλέπω στο σύλλογο "΄Ολα στο φροντιστηριο πάνε έτσι κι αλλιώς..."

Πολύ σωστά τα λες, Marios 1980 !

Έπρεπε να "έρθει" ένας συνάδελφος διαφορετικής ειδικότητας να πει την πραγματικότητα όπως είναι... Δυστυχώς, όπως συνέχεια λέω κι εγώ εδώ μέσα κι όχι μόνο, ως κλάδος διακρινόμαστε από μέγιστη παθητικότητα και αδράνεια. Ακόμα κι ένας σύλλογος που συστάθηκε για να μας υπερασπίζεται για τα θέματά μας, είχε γρήγορα άσχημη κατάληξη, ενώ αγνοείται πλέον η τύχη και η όποια ύπαρξή του...

Έχω πολλές φορές κάνει έκκληση σε όλους τους τόνους για κινητοποίηση, είτε μόνοι μας ως ειδικότητα είτε μαζί με άλλες ειδικότητες με κοινά θιγόμενα ζητήματα. Υπήρξε μια σχετική ανταπόκριση πριν λίγες μέρες στις 1-2 προτάσεις που έκανα χωρίς όμως περαιτέρω συνέχεια. Δυστυχώς όμως, ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη ! ...

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 10:14:07 πμ »
Αυτό ακριβώς, Marios1980 και φυσικά Wam. Αυτές τις μέρες,μίλησα με πολλούς φίλους και συναδέλφους που ξερω και παρατηρώ-όχι πως δεν το ήξερα,αλλά λέμε τώρα-αυτή ακριβώς τη στάση.

Δε μπορούμε , αγαπητοί συνάδελφοι,από τη μια να κλαιγομαστε ότι δεν βρίσκουμε δουλειά,ότι βιώνουμε απαξίωση κι ότι δεν έχουμε,εν τελεί,να ζήσουμε,κι από την άλλη να δεχόμαστε μοιρολατρικά την κατάσταση.

Τα Αγγλικα,ειδικά,είναι η παγκόσμια γλώσσα. Όπως λέει κι ο Marios1980 παραπάνω,ειδικοτητα αναγκαία και μάλιστα λουκούμι.

Η τουλάχιστον θα έπρεπε,θα όφειλε να είναι.

Και φρόντισαν οι ιθύνοντες της συμφοράς να την υποτιμήσουν. Από που να ξεκινήσω;Από τις επαρκειες που δόθηκαν στον κάθε άσχετο,που έτυχε να πάρει C2,τα ΚΞΓ που άνοιξαν δίχως πτυχία παντού σα μανιτάρια και προσποιούνται ότι κάνουν δουλειά;Από τα ΙΕΚ που μας έκοψαν μέσα σε ένα βράδυ;Από τη διαρκή υποβάθμιση του μαθηματος μας στη δημόσια εκπαίδευση ή από τα ιδιωτικά σχολεία που κάνουν Αγγλικα σε πολλές περιπτώσεις οι δάσκαλοι;

Κι εμείς,ΤΙ κάνουμε; Καθόμαστε και κλαψουρίζουμε για τη μοίρα μας ή το παίζουμε ανώτεροι 'live and let live' όταν χάνουμε στην πράξη τη ζωή μας,μη μπορώντας να δουλέψουμε και να βγάλουμε τα προς το ζην;

Αν θελουμε να αλλάξει η κατάσταση,είναι στο χέρι μας. Δεν ξερω για όλους εσάς,αλλά προσωπικά έχω σιχαθεί να εξηγώ στους γονείς υποψηφίων μαθημάτων ότι άλλο ο καθηγητής με πτυχίο κι άλλο ο με Proficiency,που δηλώνει καθηγητής αλλά δεν είναι, άλλες γνώσεις κι άλλο επίπεδο μάθησης. Έχω σιχαθεί να μιλάω με 'κυριες' που εξισώνουν τον καθηγητή αγγλικων με οικιακή βοηθό-ναι,το έχω ζήσει κι ακούσει κι αυτό-κι έχω απηυδήσει με την απαίτηση και προσδοκία να ασκώ το επάγγελμα μου για ψίχουλα σε ΚΞΓ για 3€ την ώρα στην πράξη ή με την απαίτηση φτηνών σε επίπεδο εξευτελισμού ιδιαίτερων...Απαίτηση περιορισμένη στη δίκη μας και μόνο ειδικοτητα,αφού τυχαίνει να ξερω ότι αυτά δε γίνονται σε άλλες ξενογλωσσες κι όχι μόνο ειδικότητες,όπου δεν υπάρχουν επαρκειουχοι.

Αν θελουμε κατι να αλλάξει,μόνο εμείς μπορούμε να το κάνουμε. Και πρέπει να το κάνουμε,εκτός κι αν είστε όλοι ικανοποιημένοι να ζείτε μια μίζερη ζωή,να φυτοζωειτε ολοένα και περισσότερο,να μην έχετε να καλύψετε βασικές ανάγκες σας και παράλληλα, κι ακόμα πιο τραγικά από το απλό βιοποριστικό κομμάτι,να μη μπορείτε να κάνετε αυτό που αγαπήσατε και σπουδάσατε,να μη μπορείτε να πρόσφερετε απλόχερα τις γνώσεις σας,τις ικανότητες σας,αφού απλά θα συνεχίσει αυτή η αέναη υποτίμηση...

Αν ο σύλλογος μας δεν υπάρχει,μήπως χρειαζόμαστε καινούριο;

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2017, 10:18:21 πμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 08:12:53 μμ »
Αυτό ακριβώς, Marios1980 και φυσικά Wam. Αυτές τις μέρες,μίλησα με πολλούς φίλους και συναδέλφους που ξερω και παρατηρώ-όχι πως δεν το ήξερα,αλλά λέμε τώρα-αυτή ακριβώς τη στάση.

Δε μπορούμε , αγαπητοί συνάδελφοι,από τη μια να κλαιγομαστε ότι δεν βρίσκουμε δουλειά,ότι βιώνουμε απαξίωση κι ότι δεν έχουμε,εν τελεί,να ζήσουμε,κι από την άλλη να δεχόμαστε μοιρολατρικά την κατάσταση.

Τα Αγγλικα,ειδικά,είναι η παγκόσμια γλώσσα. Όπως λέει κι ο Marios1980 παραπάνω,ειδικοτητα αναγκαία και μάλιστα λουκούμι.

Η τουλάχιστον θα έπρεπε,θα όφειλε να είναι.

Και φρόντισαν οι ιθύνοντες της συμφοράς να την υποτιμήσουν. Από που να ξεκινήσω;Από τις επαρκειες που δόθηκαν στον κάθε άσχετο,που έτυχε να πάρει C2,τα ΚΞΓ που άνοιξαν δίχως πτυχία παντού σα μανιτάρια και προσποιούνται ότι κάνουν δουλειά;Από τα ΙΕΚ που μας έκοψαν μέσα σε ένα βράδυ;Από τη διαρκή υποβάθμιση του μαθηματος μας στη δημόσια εκπαίδευση ή από τα ιδιωτικά σχολεία που κάνουν Αγγλικα σε πολλές περιπτώσεις οι δάσκαλοι;

Κι εμείς,ΤΙ κάνουμε; Καθόμαστε και κλαψουρίζουμε για τη μοίρα μας ή το παίζουμε ανώτεροι 'live and let live' όταν χάνουμε στην πράξη τη ζωή μας,μη μπορώντας να δουλέψουμε και να βγάλουμε τα προς το ζην;

Αν θελουμε να αλλάξει η κατάσταση,είναι στο χέρι μας. Δεν ξερω για όλους εσάς,αλλά προσωπικά έχω σιχαθεί να εξηγώ στους γονείς υποψηφίων μαθημάτων ότι άλλο ο καθηγητής με πτυχίο κι άλλο ο με Proficiency,που δηλώνει καθηγητής αλλά δεν είναι, άλλες γνώσεις κι άλλο επίπεδο μάθησης. Έχω σιχαθεί να μιλάω με 'κυριες' που εξισώνουν τον καθηγητή αγγλικων με οικιακή βοηθό-ναι,το έχω ζήσει κι ακούσει κι αυτό-κι έχω απηυδήσει με την απαίτηση και προσδοκία να ασκώ το επάγγελμα μου για ψίχουλα σε ΚΞΓ για 3€ την ώρα στην πράξη ή με την απαίτηση φτηνών σε επίπεδο εξευτελισμού ιδιαίτερων...Απαίτηση περιορισμένη στη δίκη μας και μόνο ειδικοτητα,αφού τυχαίνει να ξερω ότι αυτά δε γίνονται σε άλλες ξενογλωσσες κι όχι μόνο ειδικότητες,όπου δεν υπάρχουν επαρκειουχοι.

Αν θελουμε κατι να αλλάξει,μόνο εμείς μπορούμε να το κάνουμε. Και πρέπει να το κάνουμε,εκτός κι αν είστε όλοι ικανοποιημένοι να ζείτε μια μίζερη ζωή,να φυτοζωειτε ολοένα και περισσότερο,να μην έχετε να καλύψετε βασικές ανάγκες σας και παράλληλα, κι ακόμα πιο τραγικά από το απλό βιοποριστικό κομμάτι,να μη μπορείτε να κάνετε αυτό που αγαπήσατε και σπουδάσατε,να μη μπορείτε να πρόσφερετε απλόχερα τις γνώσεις σας,τις ικανότητες σας,αφού απλά θα συνεχίσει αυτή η αέναη υποτίμηση...

Αν ο σύλλογος μας δεν υπάρχει,μήπως χρειαζόμαστε καινούριο;

Ο σύλλογός μας έπαψε να έχει εμφανή δραστηριότητα ακόμα και στη σελίδα του στο fb. Δεν ξέρω αν είχε κάνει ουσιαστικές δράσεις, αλλά -όπως έχω πει και παραπάνω- όταν στις αρχές ήμουν μέλος, είχα βαρεθεί να βλέπω ενημερώσεις για την πληρωμή της συνδρομής για την ίδρυση του συλλόγου και τίποτα παραπάνω. Προφανώς και δυστυχώς είχε την τύχη που έχουν συνήθως ανάλογες ομάδες/ σύλλογοι, δηλαδή "παίρνω το ταμείο και εξαφανίζομαι".

Καιρός για κινητοποιήσεις και σύσταση νέου συλλόγου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2017, 03:25:46 μμ από wam »

Αποσυνδεδεμένος klits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 12:46:50 μμ »
Καλημέρα παιδιά!Μετά τις τελευταιες εξελίξεις 4/10 θα γίνει η γ φάση αποσπάσεων άρα η β φαση θα γίνει ποτέ?Παρασκευή στην καλύτερη?Ας παίρνουμε τηλ ρε παιδιά...Πόσο πια άλλη καθυστέρηση???Έχει περάσει ένας μήνας...Για ν μην μιλήσω για ββαθμια...Ξαμμια ενημερωση

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 01:55:49 μμ »
Καλημέρα!Σύμφωνα με αυτά που έχουν ανακοινώσει για τις αποσπάσεις ότι δηλαλή θα τελιώσουν γύρω στις 4/10, λογικά οι προσλήψεις θα πάνε για Παρασκευή η Δευτέρα.Πιθανολογώ οτι μπορεί να βγάλουν ββαθμια τη Παρασκευή και Πρωτοβάθμια Δευτέρα αν και το σωστό είναι να γίνουν μαζι. Πέρσι που ήμουν β φαση πρωτοβάθμιας μας κάλεσαν 11 Οκτώβρη.Κάπου εκεί θα είμαστε και φέτος.Το θέμα είναι ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα για την ειδικότητα μας και την υποβάθμιση της διαρκώς όχι μόνο απο την μείωση ωρών αλλα και απο τον παραγκωνισμό της στις προσλήψεις να δημιουργήσουμε ένα πιο δυναμικό σύλλογο που να διεκδικεί θέσεις απο τον Σεπτέμβρη όπως οι θεατρολόγοι και οι εικαστικοί.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 03:29:53 μμ »
Μακάρι να έχουμε νέα σύντομα, αν και προσωπικά μου φαίνεται ότι το παρατείνουν για "όταν υπάρξουν ανάγκες" όπως είπε ο Γαβρόγλου, προφανώς για να υπάρχει δυνατότητα περισσότερων πιστώσεων με το σταγονόμετρο και σταδιακά μέχρι το τέλος της χρονιάς και να υπερηφανεύονται ότι πήραν κόσμο.

Ποιοι από εμάς είναι διατεθειμένοι να το κινήσουμε για ίδρυση συλλόγου; Να πούμε σε γνωστούς συναδέλφους;

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2017-18
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 04:21:22 μμ »
Συμφώνω και γω παιδιά για την δημιουργία συλλόγου ώστε να είμαστε μες τα πράγματα όσο τουλάχιστον μας προσλαμβάνουν ως αναπληρωτές.Ειναι τραγικό να μένουν άνεργοι συνάδελφοι με 7 ως 10 χρόνια προυπηρεσίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 252
Σύνολο: 253

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.