*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 14802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 01:46:33 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι μια χρόνια αναπληρώτρια και ωρομισθια ενίοτε καθηγήτρια που τις περισσότερες φορές χάνω τη προσληψη από μια-ένα συνάδελφο που έχει 3 ή 4 παιδιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να κατακρίνω όσους έχουν πολλά παιδιά, (ευλογημένοι άνθρωποι) αλλά εμείς που έχουμε ενα ή δυο παιδάκια ή κάποιοι κανένα, θα πρεπει να μην δουλεύουμε ποτέ; Δεν λέω να μην παιρνουν μόρια, να παιρνουν αλλά να παίρνουν και όσοι έχουν ένα ή δυο παιδιά. Είναι άδικο το μεταπτυχιακό να σου δίνει 4 μόρια στους πίνακες ειδικής αγωγής και η τριτεκνία να σου δίνει 3 μόρια!!!!!!!!!!!! Αν δε έχεις και 4 παιδιά, σου δίνουν 6 ή 7 μόρια (αν δεν κάνω λάθος). Στους πίνακες της γενικής δεν μετράμε τα προσόντα που κοπιασες για να τα  αποκτήσεις αλλα τα παιδιά!!!!!!!!!!! Ενώ αν έχεις ένα ή δυο τι παιρνεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Καρτα ανεργίας! Έχω κουραστεί...................
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2018, 09:26:52 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 03:36:29 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι μια χρόνια αναπληρώτρια και ωρομισθια ενίοτε καθηγήτρια που τις περισσότερες φορές χάνω τη προσληψη από μια-ένα συνάδελφο που έχει 3 ή 4 παιδιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να κατακρίνω όσους έχουν πολλά παιδιά, (ευλογημένοι άνθρωποι) αλλά εμείς που έχουμε ενα ή δυο παιδάκια ή κάποιοι κανένα, θα πρεπει να μην δουλεύουμε ποτέ; Δεν λέω να μην παιρνουν μόρια, να παιρνουν αλλά να παίρνουν και όσοι έχουν ένα ή δυο παιδιά. Είναι άδικο το μεταπτυχιακό να σου δίνει 4 μόρια στους πίνακες ειδικής αγωγής και η τριτεκνία να σου δίνει 3 μόρια!!!!!!!!!!!! Αν δε έχεις και 4 παιδιά, σου δίνουν 6 ή 7 μόρια (αν δεν κάνω λάθος). Στους πίνακες της γενικής δεν μετράμε τα προσόντα που κοπιασες για να τα  αποκτήσεις αλλα τα παιδιά!!!!!!!!!!! Ενώ αν έχεις ένα ή δυο τι παιρνεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Καρτα ανεργίας! Έχω κουραστεί...................
[/quote
Τώρα το κατάλαβες, συναδέλφισσα, ότι το Υπουργείο κάνει κοινωνική πολιτική σε βάρος όλων εμάς που έχουμε 1 ή 2 παιδιά κι όσων δεν μπορούν να κάνουν οικογένεια, εξαιτίας της ανεργίας;
Τώρα κατάλαβες πόσο πολύ ευνοούνται συγκεκριμένες ομαδούλες;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PATRIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 03:42:59 μμ »
Ποιος ενοχλήθηκε και έσβησε τα μηνύματα

Αποσυνδεδεμένος PATRIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 03:48:53 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι μια χρόνια αναπληρώτρια και ωρομισθια ενίοτε καθηγήτρια που τις περισσότερες φορές χάνω τη προσληψη από μια-ένα συνάδελφο που έχει 3 ή 4 παιδιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να κατακρίνω όσους έχουν πολλά παιδιά, (ευλογημένοι άνθρωποι) αλλά εμείς που έχουμε ενα ή δυο παιδάκια ή κάποιοι κανένα, θα πρεπει να μην δουλεύουμε ποτέ; Δεν λέω να μην παιρνουν μόρια, να παιρνουν αλλά να παίρνουν και όσοι έχουν ένα ή δυο παιδιά. Είναι άδικο το μεταπτυχιακό να σου δίνει 4 μόρια στους πίνακες ειδικής αγωγής και η τριτεκνία να σου δίνει 3 μόρια!!!!!!!!!!!! Αν δε έχεις και 4 παιδιά, σου δίνουν 6 ή 7 μόρια (αν δεν κάνω λάθος). Στους πίνακες της γενικής δεν μετράμε τα προσόντα που κοπιασες για να τα  αποκτήσεις αλλα τα παιδιά!!!!!!!!!!! Ενώ αν έχεις ένα ή δυο τι παιρνεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Καρτα ανεργίας! Έχω κουραστεί...................
[/quote
Τώρα το κατάλαβες, συναδέλφισσα, ότι το Υπουργείο κάνει κοινωνική πολιτική σε βάρος όλων εμάς που έχουμε 1 ή 2 παιδιά κι όσων δεν μπορούν να κάνουν οικογένεια, εξαιτίας της ανεργίας;
Τώρα κατάλαβες πόσο πολύ ευνοούνται συγκεκριμένες ομαδούλες;
[/color]



Λυπάμαι  που το βλέπεις έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 04:09:32 μμ »
[/color]



Λυπάμαι  που το βλέπεις έτσι.
[/quote
Έτσι είναι και λυπάμαι που δεν το δέχεσαι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 04:53:13 μμ »
την ίδια απορία έχει κ ένας φίλος μου μόνιμος δάσκαλος με 17 χρόνια προυπηρεσία. πάντα διαλέγει τελευταίος στις αποσπάσεις. φέτος είχε να συναγωνιστεί δασκαλίτσες με 7-8 χρόνια προυπηρεσία κ φυσικά είδε την πλάτη τους για άλλη μια φορά!!!!!!! ο άνθρωπος είναι 50 αλλά πάντα θα διαλέγει τελευταίος. ακόμα και στα 65 του. εξακολουθείς να λυπάσαι φίλτατε συνάδελφε PATRIK ;;;;;;;;;;   

Υ. Γ. θα ήθελα να μου προτείνεις μια λύση αντί να μας λυπάσαι μόνο.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 10:55:57 μμ »
Αυτό με τα λεγόμενα ‘κοινωνικα’ κριτήρια κάποτε πρέπει να σταματήσει. Δεν έχω τίποτα εναντίον των συναδέλφων με  παιδιά-πολλά ή μη,να τα χαίρονται και να τα λατρεύουν!-αλλά αυτά και μόνο δεν είναι δυνατόν να αποτελούν κριτήριο υπεράνω και εις βάρος όλων των υπολοιπων και να μπαίνουν πάνω,πρώτα από όλα,από τα τυπικά προσόντα και την προϋπηρεσία....Με ποια λογική,συνάδελφος που έχει χρόνια εμπειρία,να παρακάμπτεται υπέρ άλλου με πολύ λιγότερη πείρα,χαμηλότερο βαθμό πτυχίου,λιγότερα προσόντα ,μόνο και μόνο επειδή ο δεύτερος έχει πχ,3+παιδιά;

 Και,επειδή πάω στοίχημα ότι κάποιος θα το γράψει αυτό ως επιχείρημα,όχι, δε θεωρώ ότι ο έχων παιδιά έχει περισσότερη ανάγκη να δουλέψει πιο κοντά στο σπίτι του ή να δουλέψει γενικα. Όλοι την ίδια αίτηση κάνουμε με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις, κι όλοι,αν δεν είχαμε ανάγκη,σαφώς και δε θα ζούσαμε εκούσια την ίδια αγωνία κι άγχος κάθε χρόνο,περιμένοντας  να δούμε αν και πότε και που θα κληθούμε.

Και,αν μιλάμε για κοινωνικά κριτήρια,από που κι ως που μόνο τα παιδιά και μάλιστα τα πολλά παιδιά,εμπίπτουν στην εν λόγω κατηγορία; Τι γίνεται με τους μακροχρόνια ανέργους,με τους συναδέλφους με άτομο ασθενές/ανάπηρο/ ηλικιωμένο που δεν  έχει άλλον να το φροντίσει; Τι γίνεται για τις εγκυμονούσες συναδέλφους,τις μονογονεϊκές οικογένειες;; Αυτοί δε χρειάζονται μέριμνα και κοινωνική ευαισθησία,δεν έχουν ανάγκη βοήθεια και μια ευνοϊκή τοποθέτηση;Τι γίνεται εν τελεί, με τους ελεύθερους που δε μπορούν να κάνουν οικογένεια γιατι δεν έχουν δουλειά; Αν μιλάμε για ενίσχυση της οικογένειας λόγω του δημογραφικού- μόνιμη καραμέλα των πολυτέκνων,παρατηρώ ειδικά τελευταία-δε θα έπρεπε αυτή να επεκταθεί στο να δωθουν κίνητρα κι ενισχύσεις στους ελεύθερους,ώστε να κάνουν κι αυτοί οικογένειες; Στους παντρεμένους χωρίς ή με 1-2 παιδιά,ώστε να σκεφτούν να κάνουν ένα ή κι αλλά παιδάκια;

Τα κοινωνικά κριτήρια είναι άπειρα,αν το σκεφτούμε σφαιρικά. Ή όλα λοιπόν,να λαμβάνονται υπ’οψιν,πραγμα αδύνατον ή κανένα που είναι  και το δικαιότερο. Τυπικά προσόντα και μόνο. Η εφαρμογή των μεροληπτικων κοινωνικών κριτηρίων όπως έχει σήμερα,στην ουσία ειναι κοινωνικά ρατσιστική κι άδικη κι επίσης στερεί την εκπαίδευση από καταρτισμένους κι έμπειρους εκπαιδευτικούς που παραμένουν στα αζήτητα και παραγκωνίζονται παρα τα πιστοποιημένα προσόντα και τις γνώσεις που έχουν και θέλουν να προσφέρουν.
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 11:00:20 μμ »
΄++++++++++++
Έγραψες!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 11:23:49 μμ »
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο από όσα έχω γράψει ήδη εδώ:
Δλδ ότι ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει τίποτα σε όσα ισχύουν για τα ήδη υπάρχοντα "κοινωνικά κριτήρια" την επόμενη τουλάχιστον 10ετία: Πολλοί οι λόγοι κ κυριότερος η κατακραυγή των "ίδιων κ όμοιων αν ήμασταν κι εμείς στη θέση τους" ΠΟΛΛΩΝ (δλδ με πολλούς ψήφους): Πιό πιθανό να "προλάβουν" άλλες εξελίξεις στην "εκπαίδευση" στη χώρα μας, παρά να αλλάξουν τα "κοινωνικά κριτήρια" που ισχύουν ήδη.

Όχι "οπαδός",
αλλά στη μαρξική θεωρία της εκπαίδευσης σημαντικό Κεφάλαιο είναι η "αναπαραγωγή" της (κ των συμπαραμαρτούντων):

Ποιοί είναι πιο "ικανοί" στο παραπάνω;
1) Οι άγαμοι;
2) Οι έχοντες λίγα (η ένα) παιδιά
ή
3) Οι έχοντες πολλά στόματα να θρέψουν;

Απαιτούμε αλλαγές μετά; Χα χα: Πόθεν; ΑΔΥΝΑΤΟΝ._

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 12:47:19 πμ »
Δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό που θα πω αλλά επιτέλους υπάρχει δημοκρατία και μπορώ να το πω. Ο έχων τρία παιδιά έχει κάτι και τα κάνει. Ελεος. Δεν πειθομαι ότι λειτουργεί όπως οι Ρομα που κάνουν παιδιά δίχως μέτρο. Άρα υπάρχει κάποια βάση. Τα παιδιά δεν είναι κούκλες. Έχουν ανάγκες.( και όπως λέει ένας φίλος... Τα δικά σου παιδιά όχι των αδερφών σου...αυτα για τα οποία αγοράζεις πάνες!!!!)Οπότε όσοι κάνουν τρία κάτι έχουν. Δεν νομίζω να λένε..... Τραλαλα έκανα τρία παιδιά και θα πάω αναπληρωση να σωθω.... Γιουπιιι.....και έτσι θα τα ζησωωωωω....βαρέθηκα να διαβάζω πράγματα που υποτιμουν τη νοημοσύνη μου. Νομίζω ότι κάθε κοινωνικό κριτήριο πρέπει να καταργηθεί. Εκτός αυτό των ασθενειών. Διότι την ασθένεια δεν την επιλέγεις... Τα παιδιά ναι.
Και κάτι τελευταίο... Γίνονται διαγωνισμοί και μου λέει μια φίλη. Θα με πάρουν στάνταρ... Είμαι πολυτεκνη γαρ. 40 χρονών και μικρότερη ενώ τα αδέρφια 50 φευγα με παιδιά και σκυλιά... Ελεος πόσο πολυτεκνη είναι;  Ανυπαντρη είναι η ίδια. Κουράστηκα με αυτό το κράτος μα τω θεω.  Όπως λέει μια άλλη φίλη μου....έξω μπορεί να είναι δύσκολα αλλά όχι τόσο.... Μπουρδ...... Αι στο καλό βραδιατικα με αυτά που διαβάζω όντας πτώμα από δουλειά και σχολή. Και επειδή θα με ψαλετε αύριο.... Δεν θα ασχοληθώ. Κατά βάθος έχω δίκιο. Ακόμα και ο ανυπανδρος και αυτός με ένα ή κανένα παιδί( αναρωτηθηκατε πόσα ζευγάρια με 6 και... εξωσωματικες δεν αποκτούν παιδί;)  έχει δικαίωμα σε αναπληρωση και διορισμό. Ελεος πια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2017, 01:00:03 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 09:14:17 πμ »
Δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό που θα πω αλλά επιτέλους υπάρχει δημοκρατία και μπορώ να το πω. Ο έχων τρία παιδιά έχει κάτι και τα κάνει. Ελεος. Δεν πειθομαι ότι λειτουργεί όπως οι Ρομα που κάνουν παιδιά δίχως μέτρο. Άρα υπάρχει κάποια βάση. Τα παιδιά δεν είναι κούκλες. Έχουν ανάγκες.( και όπως λέει ένας φίλος... Τα δικά σου παιδιά όχι των αδερφών σου...αυτα για τα οποία αγοράζεις πάνες!!!!)Οπότε όσοι κάνουν τρία κάτι έχουν. Δεν νομίζω να λένε..... Τραλαλα έκανα τρία παιδιά και θα πάω αναπληρωση να σωθω.... Γιουπιιι.....και έτσι θα τα ζησωωωωω....βαρέθηκα να διαβάζω πράγματα που υποτιμουν τη νοημοσύνη μου. Νομίζω ότι κάθε κοινωνικό κριτήριο πρέπει να καταργηθεί. Εκτός αυτό των ασθενειών. Διότι την ασθένεια δεν την επιλέγεις... Τα παιδιά ναι.
Και κάτι τελευταίο... Γίνονται διαγωνισμοί και μου λέει μια φίλη. Θα με πάρουν στάνταρ... Είμαι πολυτεκνη γαρ. 40 χρονών και μικρότερη ενώ τα αδέρφια 50 φευγα με παιδιά και σκυλιά... Ελεος πόσο πολυτεκνη είναι;  Ανυπαντρη είναι η ίδια. Κουράστηκα με αυτό το κράτος μα τω θεω.  Όπως λέει μια άλλη φίλη μου....έξω μπορεί να είναι δύσκολα αλλά όχι τόσο.... Μπουρδ...... Αι στο καλό βραδιατικα με αυτά που διαβάζω όντας πτώμα από δουλειά και σχολή. Και επειδή θα με ψαλετε αύριο.... Δεν θα ασχοληθώ. Κατά βάθος έχω δίκιο. Ακόμα και ο ανυπανδρος και αυτός με ένα ή κανένα παιδί( αναρωτηθηκατε πόσα ζευγάρια με 6 και... εξωσωματικες δεν αποκτούν παιδί;)  έχει δικαίωμα σε αναπληρωση και διορισμό. Ελεος πια.
Σωστά, μπορεί αυτός που κάνει 3-4 παιδιά να έχει τα χρήματα να τα ζήσει άνετα και να τους προσφέρει τα πάντα! Γιατί άλλωστε δεν κάνουμε όλοι οι εκπαιδευτικοί τόσα πολλά παιδιά; Γιατί δεν θα μπορέσουμε να τα μεγαλώσουμε όσο άνετα θα θέλαμε!
Και ασφαλώς τέτοιοι άνθρωποι δεν θα πάνε αναπληρωτές για να σωθούν (αφού έχουν ευχέρεια), αλλά θα πάνε άνετα, μήπως διοριστούν κάποια στιγμή , όπως συνέβαινε μέχρι πρόσφατα! Θα τους κακοέπεφτε δηλ. να δουλεύουν σ' ένα δημόσιο σχολείο μόνιμα και να συμπληρώνουν τα εισοδήματα που έχουν; Συν το ευνοικότατο ωράριο των εκπαιδευτικών (αργίες, διακοπές κλπ.), που θα απολαμβάνουν!
Γι'αυτό λέμε να ελέγχονται και οικονομικά, πριν προσληφθούν, οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι εκπαιδευτικοί, γιατί πολλοί δεν έχουν ανάγκη μια τέτοια εργασία, ενώ άλλοι συνάδελφοι με δύο παιδιά, ίσως την χρειάζονται πολύ περισσότερο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 09:37:14 πμ »
Δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό που θα πω αλλά επιτέλους υπάρχει δημοκρατία και μπορώ να το πω. Ο έχων τρία παιδιά έχει κάτι και τα κάνει. Ελεος. Δεν πειθομαι ότι λειτουργεί όπως οι Ρομα που κάνουν παιδιά δίχως μέτρο. Άρα υπάρχει κάποια βάση. Τα παιδιά δεν είναι κούκλες. Έχουν ανάγκες.( και όπως λέει ένας φίλος... Τα δικά σου παιδιά όχι των αδερφών σου...αυτα για τα οποία αγοράζεις πάνες!!!!)Οπότε όσοι κάνουν τρία κάτι έχουν. Δεν νομίζω να λένε..... Τραλαλα έκανα τρία παιδιά και θα πάω αναπληρωση να σωθω.... Γιουπιιι.....και έτσι θα τα ζησωωωωω....βαρέθηκα να διαβάζω πράγματα που υποτιμουν τη νοημοσύνη μου. Νομίζω ότι κάθε κοινωνικό κριτήριο πρέπει να καταργηθεί. Εκτός αυτό των ασθενειών. Διότι την ασθένεια δεν την επιλέγεις... Τα παιδιά ναι.
Και κάτι τελευταίο... Γίνονται διαγωνισμοί και μου λέει μια φίλη. Θα με πάρουν στάνταρ... Είμαι πολυτεκνη γαρ. 40 χρονών και μικρότερη ενώ τα αδέρφια 50 φευγα με παιδιά και σκυλιά... Ελεος πόσο πολυτεκνη είναι;  Ανυπαντρη είναι η ίδια. Κουράστηκα με αυτό το κράτος μα τω θεω.  Όπως λέει μια άλλη φίλη μου....έξω μπορεί να είναι δύσκολα αλλά όχι τόσο.... Μπουρδ...... Αι στο καλό βραδιατικα με αυτά που διαβάζω όντας πτώμα από δουλειά και σχολή. Και επειδή θα με ψαλετε αύριο.... Δεν θα ασχοληθώ. Κατά βάθος έχω δίκιο. Ακόμα και ο ανυπανδρος και αυτός με ένα ή κανένα παιδί( αναρωτηθηκατε πόσα ζευγάρια με 6 και... εξωσωματικες δεν αποκτούν παιδί;)  έχει δικαίωμα σε αναπληρωση και διορισμό. Ελεος πια.

Υποκλίνομαι!!!++++++++++++++++

Αυτό που λες είναι αυτό που κανεις δε λέει,γιατι; Φοβόμαστε μη μας κρίνουν,μη μας την πουν,μη φανούμε μη ευαίσθητοι; Όταν ξεκινάς να κανεις πολλά παιδιά,δεν ξεκινάς στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα,αν και πολλοί,ειδικά τα τελευταία χρόνια κάνουν την επιλογή της πολυτεκνίας όχι γιατι θέλουν να κάνουν πολλά παιδιά,αλλά ακριβώς επειδή θεωρούν ότι έχουν σημαντικά οφέλη να δρέψουν- που για μένα είναι επιεικώς απαράδεκτος λόγος για να κανεις παιδιά!

Για να μην πιάσω αυτό που λες,που το να είσαι από πολύτεκνη οικογένεια,ανεξαιρέτως ηλικίας,σε κάνει ελίτ στο θέμα εύρεσης εργασίας κι όχι μόνο,έστω κι αν δεν είσαι πολύτεκνος ο ίδιος! Έχουμε όλοι δικαίωμα στην εργασία αλλά αυτό καταπατάται από αυτές τις άδικες και άκρως μεροληπτικές και κοινωνικά ρατσιστικές ρυθμίσεις!

Αλλά,για να επανέλθω στο θέμα,συμφωνώ απόλυτα. Όταν πας και κανεις 3,4,5 παιδιά και παραπάνω,το κανεις γιατι έχεις κάποια μέσα να τα θρέψεις,που έλεγαν κι οι παλιοί. Και,φυσικά,όταν κληθείς αναπληρωτής,έχοντας δηλώσει συγκεκριμένες περιοχές,έχεις κάνει πολύ πριν σε καλέσουν το κουμάντο σου για το τι θα κανεις τα παιδιά σου και πως θα διαχειριστείς το χρόνο όταν συμβεί.

Ο ασθενής,αυτός που έχει άτομο με ασθένεια στην οικογένεια και δεν έχει άλλο να το φροντίσει,ο μακροχρόνια άνεργος που δεν έχει να ζήσει,ο μόνος γονιός,δεν έχει αυτές τις επιλογές...Κι όμως, οι συνάδελφοι με τα παιδιά,με άξονα και μέσο αυτά τα παιδιά θα πάρουν την ευνοϊκότερη θέση,εις βάρος άλλων με πιθανόν μεγαλύτερες ανάγκες.

Δυο παραδείγματα εδώ:
1. συνάδελφος σε νησί πέρυσι,εγκυμονούσα και με πρόβλημα υγείας λόγω αυτού,βρέθηκε να τρέχει σε 4 χωριά,σε απομακρυσμένη περιοχή,γιατι η θέση στη χώρα του νησιού δοθηκε σε συνάδελφο με 3 τέκνα...τα οποία ήταν Αθήνα όμως!! Όποτε δεν υπήρχε θέμα του κλασικού ‘ να σχολασω νωρίς,να είμαι κοντά στα παιδιά μου’κλπ.

2. Εγω η ίδια,τελευταία φορά που κλήθηκα αναπληρώτρια το 2016, τοποθετήθηκα στη μακρινοτερη περιοχή του νόμου, με υψηλότερα μόρια από τις άλλες συναδέλφους που κλήθηκαν,κι ενώ ήμουν 3,5χρόνια άνεργη και δεν είχα χρήματα για να πηγαίνω κάθε μέρα. Οι άλλες συνάδελφοι είχαν παιδιά και πήραν τις κοντινότερες περιοχές. Να πω εδώ ότι έχω 16 χρόνια προϋπηρεσία,όχι με τη μέτρηση του υπουργείου με τις μέρες και τους μηνες και τις μετατροπές τους,αλλά σε πραγματικά χρόνια. Η μια συνάδελφος είχε μηδενικά μόρια.

Όταν πήρα στο υπουργείο να διαμαρτυρηθώ,μου είπαν επι λέξει ‘δεν ξέρατε ότι μπορεί να τοποθετηθείτε μακρύτερα;’ Ναι,το ήξερα,αλλά το ίδιο κι οι άλλοι συναδελφοι! Όπως εγω κλήθηκα να τρέχω και μάλιστα χωρίς να έχω ψωμί στο σπίτι μου και με δανεικά,κι εκείνες να είχαν λάβει τα μέτρα τους για τα παιδιά τους- που σίγουρα είχαν κάνει το κουμάντο τους!

Sapore,αυτό το επιχείρημα το έχω ακούσει πολλές φορές...αν ήσασταν στη θέση μας,αλλα θα λέγατε κι επίσης το αμίμητο ‘ αν κανεις παιδιά,θα καταλαβεις’. Εγω πιστεύω απλά το εξής: ειδικά οι πολύτεκνοι κι όσοι ευνοούνται από τα κοινωνικά κριτήρια ως έχουν,απαιτούν την ευαισθησία όλων μας στα θέματα τους αλλά εκείνοι δεν δείχνουν καμία ευαισθησία και σκέψη στα θέματα των άλλων,γιατι δεν τους συμφέρει ή ακόμα πιο απλά δεν τους νοιάζει τίποτα πέρα από τους ίδιους και τη δίκη τους βολή. Αλλαγές μπορούν να γίνουν,αλλά πρέπει κι όλοι εμείς να πάψουμε να νοιαζόμαστε πως θα φανούμε και μη μας κακοχαρακτηρίσουν και να αντιδράσουμε.

Στην τελική,ποιοι είναι περισσότεροι-και σε ψήφους; Οι πολύτεκνοι ή όλοι οι υπόλοιποι; Στην τελική,θα το ξαναπώ,κάθε σπίτι,κάθε οικογένεια έχει κάποιο θέμα,κάποια κοινωνική ανάγκη. Από τη στιγμή που είναι αδύνατο να ληφθούν όλα υπ’οψιν,να καταργηθούν όλα. Τυπικά προσόντα και μόνο αλλά και διορισμοί- γιατι θέσεις υπάρχουν για όλους μας,αν γίνει σωστή δουλεια και διαχείριση! Η μόνη δίκαια αντιμετώπιση είναι αυτή.

Edit: gia...συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2017, 09:53:25 πμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος hlektrologos pe1703

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 09:39:11 πμ »
Μόνο αυτοί που έχουν παιδιά έχουν ανάγκη; Οι υπόλοιποι που δεν έχουν παιδιά, δεν έχουν ανάγκη;  Βάζουν μπροστά τα παιδιά και εμείς πρέπει να υποχωρούμε Μην κλαίγονται τώρα ότι έχουν υποχρεώσεις!! Ήθελαν και τις δημιούργησαν. Μακάρι κι εγώ να μπορούσα!! Και ευτυχία θα είχα και μόρια για δουλειά θα είχα. Όλοι μας θέλουμε να κάνουμε παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 09:44:36 πμ »
Μόνο αυτοί που έχουν παιδιά έχουν ανάγκη; Οι υπόλοιποι που δεν έχουν παιδιά, δεν έχουν ανάγκη;  Βάζουν μπροστά τα παιδιά και εμείς πρέπει να υποχωρούμε Μην κλαίγονται τώρα ότι έχουν υποχρεώσεις!! Ήθελαν και τις δημιούργησαν. Μακάρι κι εγώ να μπορούσα!! Και ευτυχία θα είχα και μόρια για δουλειά θα είχα. Όλοι μας θέλουμε να κάνουμε παιδιά.

Αυτό!! Κι οι ελεύθεροι θα θέλαμε να κάνουμε οικογένεια και παιδιά κάποια στιγμή,πραγμα που τωρα ούτε να σκεφτούμε καν μπορούμε!!!

Κι οσο για υποχρεώσεις,οι μη παντρεμένοι,οι μη πολύτεκνοι,δεν έχουμε; Δεν έχουμε ανάγκες,λογαριασμούς να πληρώσουμε;Με αέρα ζούμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2017, 09:59:47 πμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.201 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.