*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #420 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 10:11:54 μμ »
ΑΣΕΠ για όλους - χωρίς άλλη προσμέτρηση προσόντων - αξιολόγηση παντού για να σταματήσει η κλάψα περί αναξιοκρατίας, βυσμάτων κλπ. Μεταθέσεις και αποσπάσεις μόνο με μόρια προϋπηρεσίας και δυσμενών συνθηκών.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:13:59 »

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #421 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 10:58:39 μμ »
ΑΣΕΠ για όλους - χωρίς άλλη προσμέτρηση προσόντων - αξιολόγηση παντού για να σταματήσει η κλάψα περί αναξιοκρατίας, βυσμάτων κλπ. Μεταθέσεις και αποσπάσεις μόνο με μόρια προϋπηρεσίας και δυσμενών συνθηκών.

O Yπουργος ειπε οτι αυτο σημαινει και συμφωνη γνωμη της τροικας....δηλαδη αξιολογηση...αρα απολυσεις....ας μην αυταπατωμαστε δεν προκειται να το δεχτει κανενα πολιτικο κομμα ....αρα ΑΣΕΠ γιοκ...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #422 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 11:32:34 μμ »
@petko

Μεγάλη μπουκιά να τρως άλλα μεγάλη κουβέντα μην λες!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #423 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 08:32:35 πμ »
Άνοιξε τότε ένα θέμα για το πως θα γίνουμε Ευρώπη και άσε τους αναπληρωτές με τις ανησυχίες τους, κύριε...
Anemos είσαι πραγματικά όπου φυσάει ο άνεμος...

Στο θέμα μας.
Vicky το ψάχνουμε και θα ενημερώσουμε όσους ενδιαφέρονται.

ok may16 αναμένω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:13:59 »

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #424 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 03:06:42 μμ »
Προς τον "ekdepefti":

Αρθρο 4 Παράγραφος 2 του Συντάγματος: (Ισότητα των Ελλήνων)

"Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις."

End of story. Ίδιο δικαίωμα και στην εργασία, το οποίο δεν ισχύει από τη στιγμή που οι ειδικές κατηγορίες ΠΡΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ των υπολοίπων χωρίς καμία ποσόστωση ή οτιδήποτε. Ας μην το κουράζουμε πλέον αυτό.

Δηλαδή, θέλεις να σημειώσεις ότι το άρθρο 4 του συντάγματος αντίκειται στο άρθρο 21 του συντάγματος.
Δηλαδή λες ότι το Σύνταγμα περιέχει διατάξεις αντισυνταγματικές  :D ... και end of story ... συνάδελφε  και "ας μην το κουράζομαι" ?
 :o

μάλλον λάθος τα γράφεις: εξαιρούνται οι πολύτεκνοι με το άρθρο 21 ( για μένα δικαίως και ας μην με βολεύει ) και οι γύρω γύρω κανονιστικές διατάξεις θέτουν ως εθνικό και πρώτιστο καθήκον να τους προστατέψουν 

οι πολύτεκνοι πάντως, έχουν ακόμα το δικαίωμα να διεκδικήσουν δικαστικά προσλήψεις ΧΩΡΙΣ ποσοστώσεις όπως συνέβαινε παλιά... αυτή την συζήτηση είχα με δικηγόρο ... δεν με βολεύει βέβαια και αν το κάνουν φεύγω για εξωτερικό ... αλλά με την νομολογία που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμα μου γίνεται σαφές ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ούτε η Βουλή να καθορίσει "τι" είναι ΕΙΔΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ και τι όχι (πόσο μάλλον "εμείς" με τις φαντασιώσεις μας για άμεση αποκατάσταση στο εκπαιδευτικό δημόσιο ... τέλος πάντων)

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #425 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 04:38:23 μμ »

μάλλον λάθος τα γράφεις: εξαιρούνται οι πολύτεκνοι με το άρθρο 21 ( για μένα δικαίως και ας μην με βολεύει ) και οι γύρω γύρω κανονιστικές διατάξεις θέτουν ως εθνικό και πρώτιστο καθήκον να τους προστατέψουν 

οι πολύτεκνοι πάντως, έχουν ακόμα το δικαίωμα να διεκδικήσουν δικαστικά προσλήψεις ΧΩΡΙΣ ποσοστώσεις όπως συνέβαινε παλιά... αυτή την συζήτηση είχα με δικηγόρο ... δεν με βολεύει βέβαια και αν το κάνουν φεύγω για εξωτερικό ... αλλά με την νομολογία που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμα μου γίνεται σαφές ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ούτε η Βουλή να καθορίσει "τι" είναι ΕΙΔΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ και τι όχι (πόσο μάλλον "εμείς" με τις φαντασιώσεις μας για άμεση αποκατάσταση στο εκπαιδευτικό δημόσιο ... τέλος πάντων)

Πότε διορίζονταν οι πολύτεκνοι στην εκπαίδευση χωρίς ποσόστωση εκτός από το 2008 και για κάποια χρόνια μετά;
Και γιατί άραγε σταμάτησαν τα προνόμια που είχαν μέσα στα σχολεία δηλ. όχι εξωδιδακτικές, εφημερίες, όχι κενά, βολικά προγράμματα και το χειρότερο η επιλογή να παίρνουν όποια οργανική θέλουν και να διώχνουν τον άλλο με 30 χρόνια π.χ. υπηρεσίας;
Και γιατί τελοσπάντων όλα αυτά ισχύουν μόνο στο δημόσιο τομέα;
Μπορείς να μας πεις έναν δημόσιο τομέα που διορίζονται ή διορίζονταν τις καλές εποχές χωρίς ποσόστωση;

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #426 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 05:06:13 μμ »
υπ’ αριθμόν 6/1071/2002-8-8-2002 γνωμοδότηση του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου προς όλους τους Εισαγγελείς Εφετών και ∆ικηγορικών Συλλόγων για την εφαρμογή του άρθρου 7 του νόμου 1910/1944: δικαίουται ο πολύτεκνος να καταβάλλει στο δικηγόρο του το μισό ποσό της κανονικής αμοιβής του

 ;D ;D ;D ;D με τα μισά λεφτά δηλαδή μπορούν να τρέξουν υποθέσεις στο ΣτΕ π.χ. για πρόσληψη χωρίς ποσόστωση
 

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #427 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 05:13:35 μμ »
Νομικός εκπρόσωπος της ΑΣΠΕ είσαι;
Ή μήπως πρέπει εμείς να είμαστε νομικοί για να σε παρακολουθήσουμε;
Μήπως πρέπει να ευχαριστήσουμε κιόλας τους πολύτεκνους που δεν έχουν κατακλύσει το δημόσιο;
Και μήπως πρέπει οι υπόλοιποι να μεταναστεύσουμε και να αφήσουμε το δρόμο ελεύθερο;
Αλήθεια όλα αυτά ισχύουν αντίστοιχα και σε άλλα κράτα και αν όχι γιατί; 

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #428 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 05:14:17 μμ »
Σε κάθε θέση στο δημόσιο υπάρχει και ένα ποσοστό για πολύτεκνους. Διαγωνίζονται για αυτές τις θέσεις και μόνο αυτές μεταξύ τους! Δηλαδή φτιάχνουν έναν πίνακα πολυτέκνων και παίρνουν από αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #429 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 05:15:35 μμ »
∆ιοικητικό Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης απόφαση 1966/1989: αναγκαστική τοποθέτηση σε ιδιωτικές επιχειρήσεις ποσοστού Πολυτέκνων ανεξάρτητα αν υπάρχουν κενές θέσεις και υποχρέωση των Δημοσίων υπηρεσιών που προσλαμβάνουν με διαγωνισμό, να
τους προσλαμβάνουν χωρίς αυτόν, ... που προβλέπεται από τον νόμο 1648/1986, επιβάλλεται από λόγους κοινωνικού συμφέροντος .... και αποτελεί θεμιτό από το Σύνταγμα περιορισμό της ελευθερίας των συμβάσεων. ∆εν απαιτείται οι διοριζόμενοι να έχουν ορισμένη ειδικότητα ή τυπικά προσόντα


 ;D ;D ;D ;D όσο διαβάζω από αυτά που βρίσκω αποκαρδιώνομαι παραπάνω ... μάλλον ο δικηγόρος μας θέλει να βγάλει τον ΕΦΚΑ του και το ενοίκιο του ... μεταξύ σοβαρού και αστείου ... ποιον δικηγόρο να βάλει κανείς ; θα χαθούν τα λεφτά !!! εδώ υπάρχει δεδικασμένο ότι πρέπει να τους παίρνουν στο ΑΣΕΠ χύμα χωρίς διαγωνισμό ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ !!!

προσέξτε τι λέει η απόφαση:

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2017, 05:21:14 μμ από ekdepeftis »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #430 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 05:21:00 μμ »
Εντάξει παίζεις το παιχνίδι σου.
 Ό,τι και να γράφεις όμως δε μας πείθεις γι' αυτό που θες.

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #431 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 05:30:07 μμ »
Εντάξει παίζεις το παιχνίδι σου.
 Ό,τι και να γράφεις όμως δε μας πείθεις γι' αυτό που θες.

συνάδελφε, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, ψάχνω και διαβάζω φωναχτά
δεν είμαι της ΑΣΠΕ, αν βγάλετε άκρη μπορεί να διοριστώ και εγω σε καμιά δεκαριά χρόνια
προς το παρόν και εδώ και κάτι δεκαετίες βαράω 14-ωρες απλήρωτες υπερωρίες στον ιδιωτικό

συγγνώμη που επιλέγω να μην έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, σε θαυμάζω για την μαχητικότητα σου και καταλαβαίνω ότι είσαι νεαρή, βράζεις και μπράβο σου ! απλά δεν θέλω να μαλώσουμε !!! βλέπω ότι το συνηθίζεις και πάλι συγγνώμη

δεν παίζω παιχνίδι, απλά έχω διαβάσει πολύ, τελείωσα πολλά, προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής και λογικός και ... βαρέθηκα να τα βάζω με αόρατους εχθρούς και να εξυπηρετώ συμφέροντα ένθεν και ένθεν ... κορόιδο δεν είμαι αλλά πιάνομαι πολλές φορές
 
απλά μετά από κάποια περασμένα "άντα" και έχοντας συμμετέχει σε πολλά και άλλα τόσα στο τέλος το μόνο που μου έμεινε είναι μια ΛΥΠΗ

καλό δρόμο σε σένα και κυνήγα όσο μπορείς

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #432 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 05:47:49 μμ »

δεν είμαι της ΑΣΠΕ, αν βγάλετε άκρη μπορεί να διοριστώ και εγω σε καμιά δεκαριά χρόνια


Δε χρειάζεται να βγάλουμε εμείς άκρη (μας είπες ότι δε θα πετύχουμε τίποτα). Το δρόμο για το διορισμό μας τον έδειξες με όσα γράφεις. Αν θες να διοριστείς ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

Καθένας που διαβάζει εδώ βγάζει τα συμπεράσματά του.

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #433 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 05:49:10 μμ »
σχετικά με την υποτιθέμενη αντισυνταγματικότητα μεταξύ του άρθρου 4 του Συντάγματος και του άρθρου 21 του Συντάγματος

Για να δώσει η πολιτεία τα μέτρα στήριξης στους πολύτεκνους, στηρίχθηκε στη συνταγματική επιταγή του άρθρου 21:  "...πολύτεκνοι έχουν το δικαίωμα ειδικής φροντίδας από το κράτος" και σε αποφάσεις του ΣτΕ που έχει κρίνει ότι   "...η εξυπηρέτηση του ατομικού συμφέροντος των πολυτέκνων αποτελεί εξυπηρέτηση του γενικότερου δημοσίου συμφέροντος προ του οποίου και αυτή η αρχή της ισότητας των Ελλήνων απέναντι στους νόμους δεν ισχύει, λόγω του δημογραφικού προβλήματος"


* δεν νοείται νομικά το σύνταγμα να αντιφάσκει ως προς τα εν αυτώ γεγραμένα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159631
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.