*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62418 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 04:13:38 μμ »
Προς τον μαύρο ρίγα που μάλλον μας γράφει από τα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ και με αναγκάζει να είμαι εγώ αυτός που θα τον εκθέσει:
http://www.minedu.gov.gr/news/30031-06-09-17-o-megalyteros-arithmos-proslipseon-15-371-anapliroton-ekpaideftikon-pou-ginetai-prin-tin-enarksi-tis-sxolikis-xronias-2
Επίσημα στοιχεία του υπουργείου παιδείας τα από πάνω. Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους και επιβεβαιώνουν όσα έγραψα αρχικά.
Οι 954 προσλήψεις αναπληρωτών στην Β/βαθμια εκπαίδευση που αναγράφονται καλύπτουν όλες τις ειδικότητες. Και για να προλάβω την παραπληροφόρηση που θα έκανες, λεγόντας μας ότι όλοι αυτοί είναι μαθηματικοί θα σε ενημερώσω ότι από τους 954, μαθηματικοί είναι οι 188, και από αυτούς οι μισοί τουλάχιστον ανήκουν σε ειδική κατηγορία.
Πηγή http://www.minedu.gov.gr/news/29985-06-09-17-proslipseis-954-anapliroton-ekpaideftikon-plirous-orariou-kladon-eidikotiton-pe02-pe03-pe04-pe09-pe12-01-pe12-04-pe12-05-pe14-01-pe14-04-pe17-01-pe17-02-pe17-03-pe17-04-pe18-01-pe18-02-pe18-04-pe18-07-pe18-08-pe18-10-pe18-12-pe18-18-pe18-20-pe18-23-pe18-24-pe18-31-pe18-33-pe18-36-kai-te01-19-gia-ti-v-thmia-ekpaidefsi
Ανάλογοι πίνακες υπάρχουν και με τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής που και εκεί τα στατιστικά είναι απογοητευτικά για όσους δεν ανήκουν σε ειδική κατηγορία.

Στο θέμα μας: Έχω απευθυνθεί ήδη σε δικηγόρο και περιμένω πληροφορίες για τι αν και τι μπορούμε να διεκδικήσουμε.

Δεν την παλεύεις καθόλου. Σου μιλάω με αριθμούς, μου απαντάς με ασυναρησίες περι ΣΥΡΙΖΑ.
Πάμε τώρα στα στοιχεία του υπουργείου τα οποία είναι οι προσλήψεις που γίνανε. Που τα βρήκες ρε μεγάλε? Μιλάμε με έβαλες στη θέση μου. Για να δούμε τους μαθηματικούς, επειδή εσύ αναφέρθηκες.

Λοιπόν γίνανε 189 προσλήψεις από τις οποίες από τα 1-24 είναι πολύτεκνοι ή γονείς τέκνου με 67% αναπηρία και τα 25-32 έχουν νοσήματα που σχετίζονται με αναπηρία. Από εκεί κ πέρα υπάρχουν τρίτεκνοι τα νούμερα 46-49-67-72-74-83-91-101-109-110-111-125-144-147-148 καθώς και τα 167 έως 189.

24/189 δλδ 12,7% ειδική κατηγορία πολύτεκνοι ή γονείς τέκνου με 67%.
  8/189 δλδ   4,2% ειδική κατηγορία νοσηματα με αναπηρίες
48/189 δλδ  25,4% με ποσόστωση λόγω τριτεκνίας. (από αυτούς οι 15 έχουν περισσότερα μόρια από τον τελευταίο μη
                             τρίτεκνο που σημαίνει ότι στην παρούσα φάση δεν εκμεταλεύτηκαν το 20%) Αλλά δεν στους αφαιρώ γτ
                             πιθανόν το εκμεταλεύτηκαν τα προηγούμενα χρόνια. γιατί δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά 25,4%>20%....τι???? Τι κάνουν αυτοί οι τρίτεκνοι...είναι περισσότεροι και από το ποσοστό που δικαιούνται.

Οπότε έχουμε 24+8=32 δλδ 32/189=16,9% ειδικές κατηγορίες
και 25,4% ποσόστωση 20% τρίτεκνοι

Το θες και συνολικά, αν και δεν είναι όλοι ειδικές κατηγορίες, αλλά επειδή τους τσουβάλιασες για να δούμε.
24+8+48=70/189= 37%.

Το 37% λοιπόν είναι η συντριπτική πλειοψηφία όπως έγραψες χτες.Είναι οι μισοί τουλάχιστον όπως έγραψες σήμερα θέλοντας να το ελαφρύνεις.

Κ αυτά τα ποσοστά μειώνονται όσο περνούν οι φάσεις στις ειδικές κατηγορίες, τις πραγματικές ειδικές. Στους τρίτεκνους είναι 20%. Επίσης αυτά τα ποσοστά είναι μεγαλύτερα σε μαθηματικούς κ φιλόλογους από ότι σε άλλες ειδικότητες, όπως τις τεχνικές για παραδειγμα.
Αλλά κ στη πρωτοβάθμια είναι μικρότερα, πιθανόν λόγω της μεγάλης απορρόφησης της περασμενης δεκαετιας.

Όπως και να έχει είσαι ψεύτης μεγάλος,τεράστιος και κανείς δικηγόρος δεν θα σε πάρει στα σοβαρά.
Σου επιτρέπω να χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω στοιχεία κ ας χάσεις τα λεφτά σου στους δικηγόρους. Τουλάχιστον μην πάρεις στο λαιμό σου και άλλους εδώ μέσα που παροτρύνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:57 »

Αποσυνδεδεμένος Bbb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 04:42:08 μμ »
Ουαου!!! Τι στοιχεία. Πρεπει να ειμαστε ευτυχεις!!!

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 04:50:13 μμ »
Δεν την παλεύεις καθόλου. Σου μιλάω με αριθμούς, μου απαντάς με ασυναρησίες περι ΣΥΡΙΖΑ.
Πάμε τώρα στα στοιχεία του υπουργείου τα οποία είναι οι προσλήψεις που γίνανε. Που τα βρήκες ρε μεγάλε? Μιλάμε με έβαλες στη θέση μου. Για να δούμε τους μαθηματικούς, επειδή εσύ αναφέρθηκες.

Λοιπόν γίνανε 189 προσλήψεις από τις οποίες από τα 1-24 είναι πολύτεκνοι ή γονείς τέκνου με 67% αναπηρία και τα 25-32 έχουν νοσήματα που σχετίζονται με αναπηρία. Από εκεί κ πέρα υπάρχουν τρίτεκνοι τα νούμερα 46-49-67-72-74-83-91-101-109-110-111-125-144-147-148 καθώς και τα 167 έως 189.

24/189 δλδ 12,7% ειδική κατηγορία πολύτεκνοι ή γονείς τέκνου με 67%.
  8/189 δλδ   4,2% ειδική κατηγορία νοσηματα με αναπηρίες
48/189 δλδ  25,4% με ποσόστωση λόγω τριτεκνίας. (από αυτούς οι 15 έχουν περισσότερα μόρια από τον τελευταίο μη
                             τρίτεκνο που σημαίνει ότι στην παρούσα φάση δεν εκμεταλεύτηκαν το 20%) Αλλά δεν στους αφαιρώ γτ
                             πιθανόν το εκμεταλεύτηκαν τα προηγούμενα χρόνια. γιατί δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά 25,4%>20%....τι???? Τι κάνουν αυτοί οι τρίτεκνοι...είναι περισσότεροι και από το ποσοστό που δικαιούνται.

Οπότε έχουμε 24+8=32 δλδ 32/189=16,9% ειδικές κατηγορίες
και 25,4% ποσόστωση 20% τρίτεκνοι

Το θες και συνολικά, αν και δεν είναι όλοι ειδικές κατηγορίες, αλλά επειδή τους τσουβάλιασες για να δούμε.
24+8+48=70/189= 37%.

Το 37% λοιπόν είναι η συντριπτική πλειοψηφία όπως έγραψες χτες.Είναι οι μισοί τουλάχιστον όπως έγραψες σήμερα θέλοντας να το ελαφρύνεις.

Κ αυτά τα ποσοστά μειώνονται όσο περνούν οι φάσεις στις ειδικές κατηγορίες, τις πραγματικές ειδικές. Στους τρίτεκνους είναι 20%. Επίσης αυτά τα ποσοστά είναι μεγαλύτερα σε μαθηματικούς κ φιλόλογους από ότι σε άλλες ειδικότητες, όπως τις τεχνικές για παραδειγμα.
Αλλά κ στη πρωτοβάθμια είναι μικρότερα, πιθανόν λόγω της μεγάλης απορρόφησης της περασμενης δεκαετιας.

Όπως και να έχει είσαι ψεύτης μεγάλος,τεράστιος και κανείς δικηγόρος δεν θα σε πάρει στα σοβαρά.
Σου επιτρέπω να χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω στοιχεία κ ας χάσεις τα λεφτά σου στους δικηγόρους. Τουλάχιστον μην πάρεις στο λαιμό σου και άλλους εδώ μέσα που παροτρύνεις.
Συγνωμη..... αλλα το θεμα δεν αφορα μονο μαθηματικους-φιλολογους-δασκαλους...υπαρχουν και αλλες ειδικοτητες...πχ ειχαμε 20 προσληψεις πε09 εκ των οποιων οι 13 ειναι ειδικη κατηγορια και τριτεκνοι...και καποιοι απο ειδικη κατηγορια ειχαν δηλωσει ολες τις περιοχες απο τους αλλους 7 ισως να μην ειχαμε κανεναν...εγω εχω γραψει πολλες φορες ειδικα για τους πολυτεκνους-τριτεκνους να μπουν κριτηρια οπως πχ οικογενειακο εισοδημα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2017, 05:13:15 μμ από tolakis »

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 05:06:19 μμ »
Δεν την παλεύεις καθόλου. Σου μιλάω με αριθμούς, μου απαντάς με ασυναρησίες περι ΣΥΡΙΖΑ.
Πάμε τώρα στα στοιχεία του υπουργείου τα οποία είναι οι προσλήψεις που γίνανε. Που τα βρήκες ρε μεγάλε? Μιλάμε με έβαλες στη θέση μου. Για να δούμε τους μαθηματικούς, επειδή εσύ αναφέρθηκες.

Λοιπόν γίνανε 189 προσλήψεις από τις οποίες από τα 1-24 είναι πολύτεκνοι ή γονείς τέκνου με 67% αναπηρία και τα 25-32 έχουν νοσήματα που σχετίζονται με αναπηρία. Από εκεί κ πέρα υπάρχουν τρίτεκνοι τα νούμερα 46-49-67-72-74-83-91-101-109-110-111-125-144-147-148 καθώς και τα 167 έως 189.

24/189 δλδ 12,7% ειδική κατηγορία πολύτεκνοι ή γονείς τέκνου με 67%.
  8/189 δλδ   4,2% ειδική κατηγορία νοσηματα με αναπηρίες
48/189 δλδ  25,4% με ποσόστωση λόγω τριτεκνίας. (από αυτούς οι 15 έχουν περισσότερα μόρια από τον τελευταίο μη
                             τρίτεκνο που σημαίνει ότι στην παρούσα φάση δεν εκμεταλεύτηκαν το 20%) Αλλά δεν στους αφαιρώ γτ
                             πιθανόν το εκμεταλεύτηκαν τα προηγούμενα χρόνια. γιατί δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά 25,4%>20%....τι???? Τι κάνουν αυτοί οι τρίτεκνοι...είναι περισσότεροι και από το ποσοστό που δικαιούνται.

Οπότε έχουμε 24+8=32 δλδ 32/189=16,9% ειδικές κατηγορίες
και 25,4% ποσόστωση 20% τρίτεκνοι

Το θες και συνολικά, αν και δεν είναι όλοι ειδικές κατηγορίες, αλλά επειδή τους τσουβάλιασες για να δούμε.
24+8+48=70/189= 37%.

Το 37% λοιπόν είναι η συντριπτική πλειοψηφία όπως έγραψες χτες.Είναι οι μισοί τουλάχιστον όπως έγραψες σήμερα θέλοντας να το ελαφρύνεις.

Κ αυτά τα ποσοστά μειώνονται όσο περνούν οι φάσεις στις ειδικές κατηγορίες, τις πραγματικές ειδικές. Στους τρίτεκνους είναι 20%. Επίσης αυτά τα ποσοστά είναι μεγαλύτερα σε μαθηματικούς κ φιλόλογους από ότι σε άλλες ειδικότητες, όπως τις τεχνικές για παραδειγμα.
Αλλά κ στη πρωτοβάθμια είναι μικρότερα, πιθανόν λόγω της μεγάλης απορρόφησης της περασμενης δεκαετιας.

Όπως και να έχει είσαι ψεύτης μεγάλος,τεράστιος και κανείς δικηγόρος δεν θα σε πάρει στα σοβαρά.
Σου επιτρέπω να χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω στοιχεία κ ας χάσεις τα λεφτά σου στους δικηγόρους. Τουλάχιστον μην πάρεις στο λαιμό σου και άλλους εδώ μέσα που παροτρύνεις.
Κοιτα δεν ειμαστε ανηλικοι. Εχουμε γνωση και συνειδηση και κυριως ειμαστε αδικημενοι. Προτιμω να χασω χρηματα σε δικηγορους απο το να βλεπω το παρτυ που κανουν καποιοι σε βαρος αλλων. Εδω αν εχεις καταλαβει μιλαμε για απολυτη προταξη. Δηλαδη για παραδειγμα αν σε εναν κλαδο βγουν 100 θεσεις ολοκληρη χρονια και στις 80 πρωτες να ειναι ειδικες κατηγοριες   θεωρητικα το ποσοστο μπορει να αγγιξει το 80%. Α, και στο τελος ξυριζουν το γαμπρο. Καποτε ετσι ελεγαν και για τις ειδικες κατηγοριες για την εισαγωγη σε αει τει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:57 »

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 05:35:30 μμ »
Συγνωμη..... αλλα το θεμα δεν αφορα μονο μαθηματικους-φιλολογους-δασκαλους...υπαρχουν και αλλες ειδικοτητες...πχ ειχαμε 20 προσληψεις πε09 εκ των οποιων οι 13 ειναι ειδικη κατηγορια και τριτεκνοι...και καποιοι απο ειδικη κατηγορια ειχαν δηλωσει ολες τις περιοχες απο τους αλλους 7 ισως να μην ειχαμε κανεναν...εγω εχω γραψει πολλες φορες ειδικα για τους πολυτεκνους-τριτεκνους να μπουν κριτηρια οπως πχ οικογενειακο εισοδημα...

Μαζί σου. Κ γω περιμένω τη β φάση. Αλλά δεν μου φταίνε οι ειδικές κατηγορίες. Μου φταίει το υπουργείο που δεν κάλυψε όλα τα κενά με μία φάση και κάλυψε στη ββαθμια ένα 20-30% στις περισσότερες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 06:03:12 μμ »
Κοιτα δεν ειμαστε ανηλικοι. Εχουμε γνωση και συνειδηση και κυριως ειμαστε αδικημενοι. Προτιμω να χασω χρηματα σε δικηγορους απο το να βλεπω το παρτυ που κανουν καποιοι σε βαρος αλλων. Εδω αν εχεις καταλαβει μιλαμε για απολυτη προταξη. Δηλαδη για παραδειγμα αν σε εναν κλαδο βγουν 100 θεσεις ολοκληρη χρονια και στις 80 πρωτες να ειναι ειδικες κατηγοριες   θεωρητικα το ποσοστο μπορει να αγγιξει το 80%. Α, και στο τελος ξυριζουν το γαμπρο. Καποτε ετσι ελεγαν και για τις ειδικες κατηγοριες για την εισαγωγη σε αει τει.
Θεωρητικά μπορεί να είναι και 0%. Αλλά επειδή δεν είμαστε ανήλικοι μιλάμε με πραγματικά στοιχεία. Κατα τα άλλα ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει. Το σύστημα είναι άδικο κ δεν θα γίνει δίκαιο αν φύγουν από τη μέση τα κοινωνικά κριτήρια?
Τι θα γίνει με τους μόνιμους που μπήκαν από το παράθυρο?
Τι θα γίνει με τους αναπληρωτές που δεν έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ κ δουλεύουν τόσα χρόνια?
Τι θα γίνει με τους ιδιωτικούς?
Τι θα γίνει με αυτούς που έχουν ΑΣΕΠ αλλά πήραν επιπλέον προϋπηρεσία πλαγίως τα ''καλά'' τα χρόνια κ βρέθηκαν από πάνω μας την επόμενη χρονιά,ενώ στον πίνακα του ΑΣΕΠ ήταν από κάτω?
Τι θα γίνει με τα ''πλαστά'' μεταπτυχιακά στην ειδική?
Τι θα γίνει με τους πτυχιούχους μετά το 2010 που δεν τους δόθηκε η ευκαιρία?
Γιατί το υπουργείο δεν κάνει μία μεγάλη φάση κ στην δευτεροβάθμια?
Στο δικηγόρο αφού θα δώσετε λεφτα πείτε και αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 06:37:00 μμ »
Θεωρητικά μπορεί να είναι και 0%. Αλλά επειδή δεν είμαστε ανήλικοι μιλάμε με πραγματικά στοιχεία. Κατα τα άλλα ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει. Το σύστημα είναι άδικο κ δεν θα γίνει δίκαιο αν φύγουν από τη μέση τα κοινωνικά κριτήρια?
Τι θα γίνει με τους μόνιμους που μπήκαν από το παράθυρο?
Τι θα γίνει με τους αναπληρωτές που δεν έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ κ δουλεύουν τόσα χρόνια?
Τι θα γίνει με τους ιδιωτικούς?
Τι θα γίνει με αυτούς που έχουν ΑΣΕΠ αλλά πήραν επιπλέον προϋπηρεσία πλαγίως τα ''καλά'' τα χρόνια κ βρέθηκαν από πάνω μας την επόμενη χρονιά,ενώ στον πίνακα του ΑΣΕΠ ήταν από κάτω?
Τι θα γίνει με τα ''πλαστά'' μεταπτυχιακά στην ειδική?
Τι θα γίνει με τους πτυχιούχους μετά το 2010 που δεν τους δόθηκε η ευκαιρία?
Γιατί το υπουργείο δεν κάνει μία μεγάλη φάση κ στην δευτεροβάθμια?
Στο δικηγόρο αφού θα δώσετε λεφτα πείτε και αυτά.
Βλεπω οτι και εσυ εχεις ενστασεις. Ναι υπαρχουν και αλλα κακως κειμενα. Αν δεν ειχες απολυτη προτεραιοτητα προφανως δε θα μιλουσες για χαμενα λεφτα στους δικηγορους. Συναδελφοι που θεωρησαν πως αδικηθηκαν προσεφυγαν και η δικαιοσυνη αποφασισε. Εγω εδω εστιασα στις ειδικες κατηγοριες, στους τριτεκνους με την ποσοστωση 20%, απολυμενους ιδιωτικους και στη μεταφορα της προυπηρεσιας απο ειδικη στη γενικη. Ολα αυτα γνωμη μου πρεπει να πανε πακετο. Να υπαρξουν επαφες με δικηγορους και αν υπαρχει νομικο πατημα τα κυνηγαμε και ολα αυτά. Βλεπεις αλλα κακως κειμενα, ιδου η Ροδος....αλλα οταν εχεις απολυτη προταξη και χαλασμος κοσμου να γίνει για σενα εχεις λιακαδα.

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 10:38:06 μμ »
mauros rigas απ οτι φαίνεται στο θέμα χώθηκες για να μας πεις τι να μην κάνουμε παρά να μας προτείνεις τι να κάνουμε. Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο με αυτή την υπόθεση, ούτε με τα στοιχεία που εσκεμμένα παραποιείς. Είναι εκεί για όλους και απ' ότι βλέπω οι περισσότεροι τα διάβασαν. Από την άλλη, έχω καταλάβει τι συμφέροντα εξυπηρετείς.
Δεν έχω ακόμα ενημέρωση από τον δικηγόρο στο θέμα μας παρεπιπτόντως.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 09:35:37 πμ »
Είναι άδικο το μεταπτυχιακό να σου δίνει 4 μόρια στους πίνακες ειδικής αγωγής και η τριτεκνία να σου δίνει 3 μόρια!!!!!!!!!!!! Αν δε έχεις και 4 παιδιά, σου δίνουν 6 ή 7 μόρια (αν δεν κάνω λάθος). Στους πίνακες της γενικής δεν μετράμε τα προσόντα που κοπιασες για να τα  αποκτήσεις αλλα τα παιδιά!!!!!!!!!!!......
Ενώ
Επανερχόμενος στο βασικό θέμα του νήματος νομιζω οτι το κράτος  δεν θα νομοθετήσει  κάτι που να είναι εις βάρος των πολυτέκνων.
Εάν έκανε κάτι τέτοιο, τελικά θα έβαζε μία ακόμη βόμβα-τη δημογραφική- στα ούτως ή άλλως υποσκαμένα θεμέλια του ελληνικού κράτους.
Νομίζω  εν τέλει, ότι τα περί ¨αξιων¨, ϊκανών¨και πτυχίων κλπ, δεν αποτελούν βασική προτεραιότητα - και ορθώς- σε μια χώρα που  σύμφωνα με όλα τα μέχρι στιγμής στοιχεία,

http://www.skai.gr/news/greece/article/353087/meionetai-diarkos-o-plithusmos-tis-elladas-to-polu-89-ekat-os-to-2050/

 ο πληθυσμός της το 2050 δεν θα ξεπερνά τα 8,9 εκατ.

Τα στοιχεία των προβλέψεων αυτών είναι αμείλικτα, οδυνηρά και "δυσκολοχώνευτα¨για τον οποιοδήποτε μιλά, σκέφτεται και γράφει ελληνικά, πολύ δε περισότερο για αυτούς που υπόσχονται ένα καλύτερο μέλλον για όλους εμάς.
Αλλωστε κανένας μας δεν θα ψήφιζε ένα κόμμα του οποίου οι προγραμματικές δηλώσεις θα υπόσχονταν ¨μία Ελλάδα με μερικά εκατομμύρια λιγότερους Ελληνες".

Καλύτερα λοιπόν δάσκαλος σε σχολεία με παιδιά παρά καθηγητής με phd σε μια χώρα που τα παιδιά της λιγοστευουν.
Αλλωστε κάποιος που διαθέτει περγαμηνές με αντικειμενική ικανότητα, που σημαίνει ότι διαθετει κάτι που δεν διαθετουν πολλοί, θα βρει και τον τρόπο και τη λύση και για να εργασθεί και για να προσφέρει. Η ικανότητα, η μεθοδος, η σοβαρότητα και γενικά η ΑΡΙΣΤΕΙΑ δεν κρυβονται ούτε χρειάζονται τυμπανοκρουσίες και διαφημισεις του στυλ  ¨εχω 3 ασεπ" , "ειμαι αξιος" κλπ

Οσον αφορά την άποψη ότι  δηλ ¨να βρει άλλο τρόπο το κράτος και να τους επιδοτεί αντί να τους διορίζει" , νομίζω ότι είναι αυτονοήτως βλακεία  και τούτο επειδή το χ ποσό της επιδότησης κάποιου πολύτεκνου θα λείψει από το κρατικό ταμειο , που με τη σειρα του θα σημαινει ενας δάσκαλος λιγότερος κοκ.

 Εν κατακλείδι: Το δημογραφικό πρόβλημα είναι μία  πολύχρονη " μαχη" η οποία πρέπει να κερδηθει. Ομως τα "κόστη" θα είναι μεγάλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2017, 09:45:54 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 10:21:36 πμ »
Επανερχόμενος στο βασικό θέμα του νήματος νομιζω οτι το κράτος  δεν θα νομοθετήσει  κάτι που να είναι εις βάρος των πολυτέκνων.
Εάν έκανε κάτι τέτοιο, τελικά θα έβαζε μία ακόμη βόμβα-τη δημογραφική- στα ούτως ή άλλως υποσκαμένα θεμέλια του ελληνικού κράτους.
Νομίζω  εν τέλει, ότι τα περί ¨αξιων¨, ϊκανών¨και πτυχίων κλπ, δεν αποτελούν βασική προτεραιότητα - και ορθώς- σε μια χώρα που  σύμφωνα με όλα τα μέχρι στιγμής στοιχεία,

http://www.skai.gr/news/greece/article/353087/meionetai-diarkos-o-plithusmos-tis-elladas-to-polu-89-ekat-os-to-2050/

 ο πληθυσμός της το 2050 δεν θα ξεπερνά τα 8,9 εκατ.

Τα στοιχεία των προβλέψεων αυτών είναι αμείλικτα, οδυνηρά και "δυσκολοχώνευτα¨για τον οποιοδήποτε μιλά, σκέφτεται και γράφει ελληνικά, πολύ δε περισότερο για αυτούς που υπόσχονται ένα καλύτερο μέλλον για όλους εμάς.
Αλλωστε κανένας μας δεν θα ψήφιζε ένα κόμμα του οποίου οι προγραμματικές δηλώσεις θα υπόσχονταν ¨μία Ελλάδα με μερικά εκατομμύρια λιγότερους Ελληνες".

Καλύτερα λοιπόν δάσκαλος σε σχολεία με παιδιά παρά καθηγητής με phd σε μια χώρα που τα παιδιά της λιγοστευουν.
Αλλωστε κάποιος που διαθέτει περγαμηνές με αντικειμενική ικανότητα, που σημαίνει ότι διαθετει κάτι που δεν διαθετουν πολλοί, θα βρει και τον τρόπο και τη λύση και για να εργασθεί και για να προσφέρει. Η ικανότητα, η μεθοδος, η σοβαρότητα και γενικά η ΑΡΙΣΤΕΙΑ δεν κρυβονται ούτε χρειάζονται τυμπανοκρουσίες και διαφημισεις του στυλ  ¨εχω 3 ασεπ" , "ειμαι αξιος" κλπ

Οσον αφορά την άποψη ότι  δηλ ¨να βρει άλλο τρόπο το κράτος και να τους επιδοτεί αντί να τους διορίζει" , νομίζω ότι είναι αυτονοήτως βλακεία  και τούτο επειδή το χ ποσό της επιδότησης κάποιου πολύτεκνου θα λείψει από το κρατικό ταμειο , που με τη σειρα του θα σημαινει ενας δάσκαλος λιγότερος κοκ.

 Εν κατακλείδι: Το δημογραφικό πρόβλημα είναι μία  πολύχρονη " μαχη" η οποία πρέπει να κερδηθει. Ομως τα "κόστη" θα είναι μεγάλα.
Μα πώς να μην μειωθεί ο πληθυσμός της χώρας μας, όταν οι νέοι που πρέπει να κάνουν οικογένειες μένουν άνεργοι; Αν είχαν σταθερή εργασία οι νέοι εκπαιδευτικοί, αλλά και οι κάπως μεγαλύτεροι όταν ήταν νεώτεροι, θα συνέβαλαν στην αύξηση του πληθυσμού, να είστε σίγουροι!
Και επιπλέον, ποιος με διαβεβαιώνει ότι οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι δεν έχουν αυτή την ιδιότητα (τριτεκνίας και πολυτεκνίας) λόγω της οικονομικής τους άνεσης; Γιατί δεν σκέφτομαι κι εγώ και τόσος άλλος κόσμος να αποκτήσω τρίτο και τέταρτο παιδί; Μήπως γιατί δεν βγαίνω οικονομικά με τις απαιτήσεις της σύγχρονης ζωής;
Και ένα τελευταίο: ποιος είπε ότι τώρα οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι δεν παίρνουν επιδόματα ή δεν έχουν φορολογικές ελαφρύνσεις, που προφανώς "εξοικονομούνται" από αλλού και στερούν κάποιους δασκάλους, καθηγητές κ.ο.κ.;
Συμπερασματικά: όταν οι προσλήψεις αναπληρωτών γίνονται με τρόπο που άπτεται της κοινωνικής πολιτικής του κράτους, σαφώς αδικούνται κάποιοι συνάδελφοι, πολλοί και οι ίδιοι συνεχώς κι αυτό δεν είναι ηθικό, ούτε σωστό! Χρειάζονται αλλαγές!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 10:42:57 πμ »
Μαλλον εχετε μπερδεψει ολοι σας την εργασια
με ενα εξειδικευμενο λειτουργημα οπως κανει
ο εκπαιδευτικος..
Στην ταξη πρεπει να μπαινει να διδαξει ο καλυτερος
οχι αυτος που εχει 4-5 παιδια η εχει καποιο αλλο
ειδικο θεμα υγειας..
Αλλα εδω ολοι το βλεπετε σαν το μισθο που δεν πρεπει
να χασετε οχι ποιος μπορει να προσφερει τα περισσοτερα..

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 10:55:43 πμ »
Το πιο ύπουλο χτύπημα πάντως έχει έρθει από την ειδική όπου οι κύριοι προσλαμβάνονται πλέον νωρίτερα, και την επόμενη χρονιά τους βλέπεις να σε προσπερνούν χαλαρά χαλαρά στον πίνακα της γενικής. Διαφορετικοί πίνακες είναι η μόνη λύση. Έχεις προϋπηρεσία κύριε της ειδικής στην ειδική, δηλαδή σε τμήματα ένταξης με 1-2 παιδάκια, παράλληλη στήριξη με 1 παιδί κτλ. Άρα η προϋπηρεσία σου δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική τάξη των 15-25 μαθητών. Είσαι εξειδικευμένος να ασχολείσαι με 1-2 προβληματικά παιδάκια, όχι με 15-25 φυσιολογικά. Ότι προϋπηρεσία λοιπόν αποκτήθηκε στην ειδική μένει στην ειδική.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:03:10 μμ »
Μα πώς να μην μειωθεί ο πληθυσμός της χώρας μας, όταν οι νέοι που πρέπει να κάνουν οικογένειες μένουν άνεργοι;
Συμπερασματικά: όταν οι προσλήψεις αναπληρωτών γίνονται με τρόπο που άπτεται της κοινωνικής πολιτικής του κράτους, σαφώς αδικούνται κάποιοι συνάδελφοι, πολλοί και οι ίδιοι συνεχώς κι αυτό δεν είναι ηθικό, ούτε σωστό! Χρειάζονται αλλαγές!
Δυστυχώς αυτά είναι τα κόστη που ανέφερα πριν σε ένα κρατος-μπαχαλο σαν το δικο μας.
Δεν αδικείται κανενας συνάδελφος, είναι θέμα προτεραιότητας το δημογραφικό πρόβλημα. Δυστυχως  υπάρχει πολύ ανεργία, φτώχεια και  σαν επακολουθο γκρίνια στο μοιρασα της "πίτας".
Αυτά ας τα βλέπουν και κάποια μέλη εδώ πουφοράνε παρωπίδες και  ισχυρίζονται ότι " και λεφτά υπάρχουν  και αυτοκίνητα αγορράζουν οι ελληνες , και διακοπές πανε.."


Στην ταξη πρεπει να μπαινει να διδαξει ο καλυτερος
οχι αυτος που εχει 4-5 παιδια η εχει καποιο αλλο
ειδικο θεμα υγειας..

Από τη στιγμή που κάποιος έχει πτυχίο εκπαιδευτικού, μια χαρά μπορεί να κάνει τη δουτλειά του.
Τα διδακτορικά πρέπει να αξιοποιούνται για ερευνητικό σκοπό και όχι να χρησιμοποιούνται ως προσον διορισμού στην τάξη, το οποίο προσόν μια χαρα καλύπτεται από το βασικό πτυχίο.
Overqualification λέγεται στους χώρες των ¨κουτοφραγκων", που σημαινει  οτι κάποιος έχει  "πληρωσει" πολύ μεγαλα ποσα ( px για ένα phd)για να πάρεις κατι υποδεεστερης αξιας ( για να διοριστεις τελικα κλητηρας στα δικαστήρια- πραγμα που απαιτει απλο απολυτηριο Λυκειου).
Αναφέρομαι σε  αυτονόητα πραγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:05:13 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:25:27 μμ »
Θα θεωρούσα χρήσιμο να γίνει κατανοητό το "που πηγαίνει το πράγμα" στον τομέα "εκπαίδευση" ( μιλάω για δευτεροβάθμια και πρωτοβάθμια εκπαίδευση) στη χώρα μας, ώστε να μην καλλιεργούνται προσδοκίες που απέχουν από την πραγματικότητα.
Στην Ελλάδα πρόσληψη μόνιμου προσωπικού δεν πρόκειται να ξαναγίνει ποτέ.
Σε πρώτη φάση θα προσλαμβάνονται αναπληρωτές ( όσο γίνεται λιγότεροι), και σταδιακά όλο αυτό θα διολισθήσει προς την κατεύθυνση του να ρυθμίζονται οι προσλήψεις ( με ωρομισθία ή στην καλύτερη περίπτωση κάποιο βραχύβιο συμβόλαιο-π.χ. ετήσιο) από σύλλογο γονέων μέσω του αντίστοιχου δήμου.
Τα παραπάνω είναι κάτι περισσότερο από φανερά εντός της ελληνικής κοινωνίας, και ουσιαστικά λέγονται παντού και ξεκάθαρα.
Κι αυτά τα λέω διότι πιστεύω ότι πραγματικά είναι κρίμα να επενδύουν χιλιάδες άνθρωποι σε πράγματα που πρακτικώς δεν υφίστανται.
Καλύτερα να εμπεδώνεται εγκαίρως η "πικρή" αλήθεια, παρά να καλλιεργούνται προσδοκίες και φαντασιώσεις που μακράν απέχουν από την πραγματικότητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.