*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:40:27 μμ »
"
 Από τη στιγμή που κάποιος έχει πτυχίο εκπαιδευτικού, μια χαρά μπορεί να κάνει τη δουτλειά του.
Τα διδακτορικά πρέπει να αξιοποιούνται για ερευνητικό σκοπό και όχι να χρησιμοποιούνται ως προσον διορισμού στην τάξη, το οποίο προσόν μια χαρα καλύπτεται από το βασικό πτυχίο.
Overqualification λέγεται στους χώρες των ¨κουτοφραγκων", που σημαινει  οτι κάποιος έχει  "πληρωσει" πολύ μεγαλα ποσα ( px για ένα phd)για να πάρεις κατι υποδεεστερης αξιας ( για να διοριστεις τελικα κλητηρας στα δικαστήρια- πραγμα που απαιτει απλο απολυτηριο Λυκειου).
Αναφέρομαι σε  αυτονόητα πραγματα.
[/quote]Εδω υπαρχει μια διαφορα...φυσικα συμφωνω με αυτα που γραφεις...αλλα στην ειδικη   που δεν υπαρχει βασικο πτυχιο δεν μας ειπες πως θα γινονται οι προσληψεις???εδω δεν θα πρεπει να υπαρξει κατι αλλο???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:29 »

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:48:26 μμ »
Η όλη υπόθεση "προσλήψεις στην εκπαίδευση" οδηγείται καθαρά και ξάστερα σε προσλήψεις ωρομισθίων ( ή στην καλύτερη περίπτωση με βραχύβιο συμβόλαιο) από τους συλλόγους γονέων μέσω προγραμμάτων των δήμων.
Νομίζω όλοι και όλες μπορούν να καταλάβουν ότι με αυτή τη διαδικασία δεν έχει κάποια σημασία το τι είδους τυπικό προσόν διαθέτει ο καθένας.


Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:50:20 μμ »
Δυστυχώς αυτά είναι τα κόστη που ανέφερα πριν σε ένα κρατος-μπαχαλο σαν το δικο μας.
Δεν αδικείται κανενας συνάδελφος, είναι θέμα προτεραιότητας το δημογραφικό πρόβλημα. Δυστυχως  υπάρχει πολύ ανεργία, φτώχεια και  σαν επακολουθο γκρίνια στο μοιρασα της "πίτας".
Αυτά ας τα βλέπουν και κάποια μέλη εδώ πουφοράνε παρωπίδες και  ισχυρίζονται ότι " και λεφτά υπάρχουν  και αυτοκίνητα αγορράζουν οι ελληνες , και διακοπές πανε.."
 Από τη στιγμή που κάποιος έχει πτυχίο εκπαιδευτικού, μια χαρά μπορεί να κάνει τη δουτλειά του.
Τα διδακτορικά πρέπει να αξιοποιούνται για ερευνητικό σκοπό και όχι να χρησιμοποιούνται ως προσον διορισμού στην τάξη
, το οποίο προσόν μια χαρα καλύπτεται από το βασικό πτυχίο.
Overqualification λέγεται στους χώρες των ¨κουτοφραγκων", που σημαινει  οτι κάποιος έχει  "πληρωσει" πολύ μεγαλα ποσα ( px για ένα phd)για να πάρεις κατι υποδεεστερης αξιας ( για να διοριστεις τελικα κλητηρας στα δικαστήρια- πραγμα που απαιτει απλο απολυτηριο Λυκειου).
Αναφέρομαι σε  αυτονόητα πραγματα.
αλήθεια τώρα?
οχι ρε συ, εγώ θεωρό σωστό άνθρωποι που έχουν βγάλει μόνο δημοτικό να μπαίνουν να διδάξουν, πέρασαν απο εκεί και ξέρουν πως γίνεται
δε χρειάζονται καν τα πτυχία

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:56:12 μμ »
Μιλώντας στα σοβαρά, και τα πτυχία και όλα τα σχετικά τυπικά και ουσιαστικά προσόντα χρειάζονται.
Από εκεί και πέρα, είναι στην διακριτική ευχέρεια της κάθε κοινωνίας να επιλέξει τα κριτήρια που θα χρησιμοποιεί προκειμένου να διαλέγει αυτούς που θεωρεί καταλληλότερους για μία εργασία.
Σε ότι αφορά την εκπαίδευση το πράγμα έχει κριθεί επί της ουσίας.
Οι σύλλογοι γονέων μέσω προγραμμάτων των δήμων θα επιλέγουν ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς για μικρό χρονικό διάστημα ( από έτος σε έτος π.χ.).
Είμαι σίγουρη ότι όλοι και όλες καταλαβαίνετε ότι αυτό ταιριάζει "γάντι" με τις συνήθειες και τις παραδόσεις αυτού του τόπου.
Μην χάνετε τον καιρό σας με κριτήρια, πίνακες ή ότι άλλο σχετικό.
Σύλλογοι γονέων μέσω δήμων, με τις γνωστές διαδικασίες των δήμων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:29 »

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 01:10:55 μμ »
Ας ξεχάσουμε τους μόνιμους, τους αναπληρωτές και όλα τα σχετικά που ξέρουμε ως τώρα ( καλώς ή κακώς-δεν μπαίνω σε αυτό τώρα).
Απασχόληση μέσω δήμου ( με διαδικασίες δήμου) με τη σύμφωνη γνώμη τους συλλόγου γονέων, για τις όποιες ώρες έχει το σχολείο και ετήσιο συμβόλαιο.
Κρίμα να χάνετε την ώρα σας με κριτήρια, πίνακες και άλλα σχετικά.
Κάθε χρόνο θα δέχεται αιτήσεις ο δήμος ( το καλοκαίρι), θα συναντιούνται οι αιτούντες με επιτροπή του συλλόγου γονέων, και όποιος/α εγκριθεί θα προσλαμβάνεται μέχρι τον μάιο-ιούνιο για όσες ώρες διαθέτει το εν λόγω σχολείο, μέσω κάποιου προγράμματος απασχόλησης του δήμου.

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 01:40:36 μμ »
Τωρα σοβαρα οποιος εχει πτυχιο νομιζουν καποιοι
οτι μπορει και να διδαξει;;
Και τοτε γιατι σε διαγωνισμους ΑΣΕΠ οι περισσοτεροι
ειδικα των θετικων επιστημων ΔΕΝ μπορουσαν
να φτασουν ουτε την βαση..
Και αφου κρινοταν ακαταλληλοι να διδαξουν πως
πηγαιναν αναπληρωτες και ωρομισθιοι;;
Φαυλος κυκλος.. δυστυχως οποιος μπορει επηρεαζει
καταστασεις προς ωφελος του και του φαινεται
το πιο δικαιο συστημα του κοσμου..

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 02:11:58 μμ »
Ας περιμενουμε λιγακι ( πολυ λιγο ακομα) να οδηγηθουμε εκει που σας περιεγραψα (ουσιαστικα εχει ηδη κριθει εντος της κοινωνιας), και τοτε θα δουμε ολοι και ολες που θα πανε και οι πινακες και οι προυπηρεσιες και τα κριτηρια.
Αιτηση, αυνεντευξη απο συλλογο γονεων, και ωρομισθιος μεσω δημου μεχρι τη ληξη των μαθηματων.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 04:35:16 μμ »
Ας περιμενουμε λιγακι ( πολυ λιγο ακομα) να οδηγηθουμε εκει που σας περιεγραψα (ουσιαστικα εχει ηδη κριθει εντος της κοινωνιας), και τοτε θα δουμε ολοι και ολες που θα πανε και οι πινακες και οι προυπηρεσιες και τα κριτηρια.
Αιτηση, αυνεντευξη απο συλλογο γονεων, και ωρομισθιος μεσω δημου μεχρι τη ληξη των μαθηματων.
Τέλεια, άψογα, ιδανικά!
Αν έχει λόγο ο δήμος και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων στις προσλήψεις εκπαιδευτικών, τι άλλο θα δούμε;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 05:39:25 μμ »
Οι εξαγγελιες γνωστου πολιιτικου φορεα μεσω του αρχηγου του προσφατα στη ΔΕΘ για θεματα παιδειας και λειτουργιας του δημοσιου σχολειου αποκτησε τους εκπροσωπους του στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης και στα διαφορα φορουμ....το εδαφος ετοιμαζεται....περαστικα μας.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 06:12:48 μμ »
Ας περιμενουμε λιγακι ( πολυ λιγο ακομα) να οδηγηθουμε εκει που σας περιεγραψα (ουσιαστικα εχει ηδη κριθει εντος της κοινωνιας), και τοτε θα δουμε ολοι και ολες που θα πανε και οι πινακες και οι προυπηρεσιες και τα κριτηρια.
Αιτηση, αυνεντευξη απο συλλογο γονεων, και ωρομισθιος μεσω δημου μεχρι τη ληξη των μαθηματων.
Είσαι υπέρ ή κατά του μοντέλου απασχόλησης που περιγράφεις; Αυτό για να ξέρουμε. Όχι να μας λες προς τα εκεί πάει. Κάποιοι θέλουν να το πάνε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 08:14:40 μμ »
Τέλεια, άψογα, ιδανικά!
Αν έχει λόγο ο δήμος και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων στις προσλήψεις εκπαιδευτικών, τι άλλο θα δούμε;

τότε θα λένε...αχχχχ να γινότανε ένας γραπτός ΑΣΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 08:32:34 μμ »
Η όλη υπόθεση "προσλήψεις στην εκπαίδευση" οδηγείται καθαρά και ξάστερα σε προσλήψεις ωρομισθίων ( ή στην καλύτερη περίπτωση με βραχύβιο συμβόλαιο) από τους συλλόγους γονέων μέσω προγραμμάτων των δήμων.
Νομίζω όλοι και όλες μπορούν να καταλάβουν ότι με αυτή τη διαδικασία δεν έχει κάποια σημασία το τι είδους τυπικό προσόν διαθέτει ο καθένας.
Πριν απο λιγες μερες ειχαμε τις δηλωσεις του αρχηγου της ΝΔ στην θεσσαλονικη για την παιδεια....σημερα εχουμε απο καποιους και τα κριτηρια προσληψης εκπαιδευτικων...συλλογοι γονεων και κηδεμονων μαζι με εκπροσωπους των δημων θα κανουν τις προσληψεις...σημερα επισης ειχαμε και παρακατω ανακοινωση απο ελμε αργολιδας ...σημειωση εκλογες για ελμε ΔΑΚΕ 42-43%...Κάλεσμα σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας για μόνιμους διορισμούς και για τα δικαιώματα των αναπληρωτών συναδέλφων...ερωτηση τελικα ο αρχηγος του κομματος αυτους τους ανθρωπους τους εχει ρωτησει?

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 08:42:59 μμ »
Οι εξαγγελιες γνωστου πολιιτικου φορεα μεσω του αρχηγου του προσφατα στη ΔΕΘ για θεματα παιδειας και λειτουργιας του δημοσιου σχολειου αποκτησε τους εκπροσωπους του στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης και στα διαφορα φορουμ....το εδαφος ετοιμαζεται....περαστικα μας.

Δυστυχως συναδελφε το εδαφος ριναι ετοιμο καιβδεν ετοιμαζεται. Απο την εποχη του Αρβανιτοπουλου ειχε προταθει αυτο και μαλιστα με στγκεκριμενο σχεδιο ολα να περασουν στους δημους. Απλα εμεις ειμαστε "αλλου".

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 08:55:07 μμ »
Δυστυχως συναδελφε το εδαφος ριναι ετοιμο καιβδεν ετοιμαζεται. Απο την εποχη του Αρβανιτοπουλου ειχε προταθει αυτο και μαλιστα με στγκεκριμενο σχεδιο ολα να περασουν στους δημους. Απλα εμεις ειμαστε "αλλου".
Στην ... αναπλήρωση!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.