*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 07:59:44 μμ »
Στα πρωτα χρονια ιδρυσης του ελληνικου κρατους καθε φορα που γεννιοταν ενα αγορι στην Πελοποννησο, ενημερωναν τα κεντρικα με την εξης φραση: Εγεννήθη άρρεν, κρατήσατε θέσιν…  Εχουμε βελτιωθει τουλαχιστον  απο τοτε σε αυτον τον τομεα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:59:03 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:12:47 μμ »
νομιζω οτι η ανθρωποφαγια, δεν θα ωφελησει κανενα ειτε πολυτεκνο ειτε ατεκνο  :o
Βλεπω και εγω πολυτεκνους να δουλευουμε τα ιδια χρονια, εγω να ειμαι αρκετα κατω απο την μεση, ο πολυτεκνος στη πρωτη πενταδα.
Ο πολυτεκνος διοριστηκε 5 του Σεπ. με τις προσληψεις, εγω οχι.
Ο πολυτεκνος το πιο πιθανο σε νεο ΑΣΕΠ θα διοριστει, εγω με βλεπω με το κυαλι.
Για να τον ανταγωνιστώ, προσπαθω να μαζεψω παιδαγωγικες επαρκειες, μορια σε δυσπροσιτα, πιστοποιηση ΤΠΕ και μαλλον ολα αυτα δεν μου φτανουν οποτε αρχιζω και ξυνομαι για μεταπτυχιακο.
(εννοειται βεβαια οτι με ενδιαφερει πρωτα η επιμορφωση μου και μετα η συλλογη μοριων)
Επισης ο πολυτεκνος χωρις να εχει καμια πιστοποιηση σε τιποτα, αρχισε να σφιγγεται γιατι το ενα του παιδι (δυστυχως?) μεγαλωνει και τσουπ! η πολυτεκνια παει περιπατο...  ασχημο μεν αλλα ορατο δε, να πεσει στα ταρταρα με την υπολοιπη πλεμπα....

Ξερω επισης αναπληρωτρια την οποια την ηξερα με δυο παιδια και επειδη δεν εβλεπε προκοπη σκεφτηκε να αρχισει να γενναει τοσα - οσα χρειαζεται για να ανεβει στη λιστα.

Με ενοχλουν ολα αυτα?
μερικως ναι με ενοχλουν, αλλα οχι η κοινωνικη πολιτικη που υπαρχει, με ενοχλει η κατα-χρηση που κανουν μια (πιστευω μικρη) μεριδα εκπαιδευτικων.
Αλλα σε καθε περιπτωση πανω απο ολα με ενοχλει η ανθρωποφαγια και το να μεμφομαι κατα αλλων, υπαρχουν θεματακια αναμεσα σε εκπαιδευτικους που ειναι απειρως χειροτερα και σε καθε ετος, δινω μαχες για να μην επιβουλευονται οτι μπορουν για να δουλευουν λιγοτερο και στην τελικη και εις βαρος μου.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:51:39 μμ »
Αρχικά είναι σημαντικό όσοι διδάσκουν τα παιδιά μας να έχουν παιδεία, και κάποιος που όταν αναφέρεται σε μία πολύτεκνη μητέρα την αποκαλεί  "κουτσή-πολύτεκνη μαρία", σημαίνει, το λιγότερο, ότι δεν ξέρει καν τι σημαίνει παιδεία. Δεν καταλαβαίνω γιατί ζει από φιλανθρωπία, εργάζεται και μάλιστα πολύ σκληρότερα από πολλούς. Η λογική είναι ότι οι πολύτεκνοι μπαίνουν πρώτοι στους πίνακες, γιατί είναι πολύ πιο δύσκολο να βρουν αλλού δουλειά, αλλά και γιατί είναι πολύ περισσότερες οι ανάγκες τους, αλλά και ο χρόνος που έχουν για να τις καλύψουν. Επίσης προσφέρουν ανθρώπους σε μια χώρα που νοσεί και κάποιος πρέπει να τους βοηθήσουμε. Συνήθως πάντως μόνο ανάξιος δεν είναι αυτός που έχει το κουράγιο και τη δύναμη να μεγαλώνει 4 ή 5 ή 6 παιδιά. Ίσως θα έλεγα ανάξιο τον άλλο που φοβάται ότι του κλέβουν τις θέσεις στο δημόσιο, γιατί δε δύναται να βρει αλλού δουλειά.
Καταρχήν δεν ασπάζομαι τους χαρακτηρισμούς. Ξέρεις ειδικά σήμερα πολλές ευκαιρίες για εργασία ή μήπως δουλευόμαστε; Το βλέπεις ηθικό να μπαίνει και στον πίνακα προυπηρεσίας και να προτάσσεται  άτομο ειδικής κατηγορίας με προυπηρεσία  λιγότερη και από μήνα(από πρόσθετη ίσως και με σπρώξιμο) έναντι του άλλου με 100+ μήνες και να τον αφήνει απέξω; Εκεί τι έχεις να πεις; Δηλαδή ο άλλος που έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα με 0,1,2,3 παιδιά πρέπει να συνεχίσει να το κάνει ή αλλιώς να τα παρατήσει ή να κοιτάξει τις ανύπαρκτες ευκαιρίες του ιδιωτικού τομέα; Και επίσης τι σημαίνει ότι ο πολύτεκνος ή οποιαδήποτε άλλη ειδική κατηγορία μπει στο δημόσιο σχολείο, ότι έκανε την τύχη του και δε πρέπει να δουλέψει όπως θα δούλευε στον ιδιωτικό;Άρα τα περί ανάξιων αλλού.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:53:26 μμ από Bigbrother »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 09:30:39 μμ »


Ξερω επισης αναπληρωτρια την οποια την ηξερα με δυο παιδια και επειδη δεν εβλεπε προκοπη σκεφτηκε να αρχισει να γενναει τοσα - οσα χρειαζεται για να ανεβει στη λιστα.



Αυτό είναι το "νόημα": Και μπράβο...

Παιδιά, παιδιά, παιδιά, παιδιά,...γεννάτε παιδιά....
Τί αυριανοί πολίτες θα'ναι, δε μας απασχολεί καθόλου...Είδαμε και τα χαΐρια όταν "μας απασχολούσε" και "είχαμε το χρόνο να ασχοληθούμε"...

Να ξαναπώ την άποψή μου:
Για την επόμενη δεκαετία στη χώρα μας ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει τίποτα στα κριτήρια/προτεραιότητες προσλήψεων.
Όχι ότι "είναι σωστά": Απλά "δεν δύναται".

Ότι κάποιοι "αγωνίζονται" να αλλάξει κάτι, δεν είναι "λάθος": Θα μάθουν μετά από χρόνια από αυτό τον "αγώνα" τους.
Τί;
Ότι δε γίνεατι τίποτα να αλλάξει σ'αυτή τη χώρα.
Κάτι είναι και αυτό το "μάθημα" για όσους το προσπαθήσουν: Κάτι "αφήνει".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:59:03 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 09:38:26 μμ »
Ότι δε γίνεατι τίποτα να αλλάξει σ'αυτή τη χώρα.
Κάτι είναι και αυτό το "μάθημα" για όσους το προσπαθήσουν: Κάτι "αφήνει".

δεν το νομιζω αυτο να ισχυσει, μπορει να αλλαζουν αργα καποια πραγματα, αλλα αποκλειεται να μεινουν σταθερα,
ακομα και αν αυτο ξεβολευει καποιους.
Επισης να πουμε οτι επειδη ελεω μνημονιου τα επιδοματα ειναι στη πυρα,
οι πολυτεκνοι ειναι απο τους πρωτους που θα καουν.

Παντως για να πω κατι παραπανω στην ολη κουβεντα,
υπαρχει καποιο ψητο στην υποθεση και αυτο αφορα οτι μελλοντικα υπαρχουν σκεψεις οι πολυτεκνοι
να μοριοδοτουνται πχ οπως οι τριτεκνοι αλλα οχι να προτασσονται εναντι ολων στους πινακες.

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 10:39:37 μμ »
Είσαι υπέρ ή κατά του μοντέλου απασχόλησης που περιγράφεις; Αυτό για να ξέρουμε. Όχι να μας λες προς τα εκεί πάει. Κάποιοι θέλουν να το πάνε εκεί.

Είμαι ξεκάθαρα και αναφανδόν ΕΝΑΝΤΙΑ σε αυτές τις μεθοδεύσεις οι οποίες σε περίπτωση που όντως εφαρμοστούν θα κατεδαφίσουν οριστικά το σχολείο του φτωχού φέρνοντας μη αντιστρεπτές αρνητικές συνέπειες στο σύνολο της ελληνικής κοινωνίας.
Γιατί μιλάω τόσο σκληρά λοιπόν?
Γιατί απλούστατα ο κλάδος αυτός "περί άλλων τυρβάζει" την ώρα που κάποιοι κύκλοι ( πολύ σωστά συσχετίσατε όσα έγραψα με τον "γνωστό πολιτικό φορέα") απεργάζονται ένα τέτοιο σχέδιο αποδόμησης.
Χρειάζεται συσπείρωση, αγώνας και στρατηγική.
Αυτές οι αθλιότητες ( που περιέγραψα και τις οποίες δυστυχώς εδώ και χρόνια ο κλάδος τις αφήνει να καλπάζουν χωρίς ουσιαστική και δυναμική απάντηση), είναι εξαιρετικά επικίνδυνες και ανόητες για τον τόπο μας.
Οι άνθρωποι αυτοί είναι επιπόλαιοι και επικίνδυνοι.
Αυτό οφείλουμε πάντα να το θυμόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 10:56:27 μμ »
"Πρώτα από όλα δε προσλαμβάνονται εναντι κάποιων άλλων επείδή έχουν μεγάλη οικογένεια ΜΟΝΟ  αλλά επειδή διαθέτουν τα τυπικά πρόσόντα και στη συνέχεια γιατί έχουν περισσότερα παιδιά."

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε παραπάνω, γιατί είναι πολλά τα σχόλια (και επαναλαμβάνονται), αλλά σίγουρα κάποιος τρίτεκνος που με (κι όχι μόνο εμένα φυσικά, αλλά πολλούς με τα διπλά και τα τριπλά μου μόρια) περνάει (=τον καλούν πριν από μένα) από τον πίνακα μηδενικής, με σύνολό μορίων 0 (προϋπηρεσία+ασεπ=0) το μόνο προσόν με το οποίο με περνάει είναι η τριτενκία του και μόνο- εκτός αν εννοείται ότι έχει πτυχίο οπότε οκ. Και την επόμενη χρονιά βέβαια οι ίδιοι τρίτεκνοι έχουν τα 7-8 ολοκαίνουρια μόρια και πάλι με περνάνε στις φάσεις. Σε δυο μόλις χρονιές δηλαδή έχουν βρεθεί από τον μηδενικής στο δικό μου πίνακα και με έχουν περάσει κιόλας σε σειρά.

Ε, εμένα αυτό μου φαίνεται άδικο. Ακόμα κι αν δεν περιμένω να διοριστώ, ακόμα κι αν δουλεύω (ή προσπαθώ να δουλέψω) αναπληρώτρια απλά για το μισθό.

Και βέβαια πιστεύω η μόνη λύση είναι διορισμοί, με όποια προσόντα κρίνουν, να τελειώνουμε.

Δε μου αρέσουν οι διαμάχες μοριοδότησης προϋπηρεσία- μεταπτυχιακά/διδακτορικα- βαθμοί κτλ. Καθένας στηρίζει με σθένος αυτό στο οποίο "πόνταρε". Κάποιοι θα βγουν χαμένοι κάποιοι κερδισμένοι άμα γίνουν ποτέ διορισμοί, τι να κάνουμε. Εγώ ούτε προϋπηρεσία τρελή έχω ούτε μεταπτυχιακό. Αλλά τρίτεκνοι με μηδενικά μόρια να πριμοδοτούνται μόνο και μόνο για τα παιδιά. Επιδόματα ναι, επιλογή τοποθέτησης αφού τους καλέσουν οκ, αλλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2017, 11:09:18 μμ από janeite »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #287 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 09:42:48 πμ »
Αλλά... αυτό που γίνεται είναι σκανδαλώδες! Κάποτε δεν ενοχλούσε γιατί οι θέσεις ήταν περισσότερες. Τώρα που η πίτα μίκρυνε θα πρέπει να μπει ένας φραγμός σ' αυτή την κατάσταση γιατί όλοι οι υπόλοιποι έχουμε καταντήσει αναξιοπαθούντες κυριολεκτικά και χωρίς καμία υπερβολή. Για κάθε πολύτεκνο που προτάσσεται και προσλαμβάνεται αναπληρωτής ένας παρακάτω δεν παντρεύεται, δεν κάνει 1ο, 2ο, 3ο παιδί γιατί δε βγαίνει ρε αδερφέ...
Εξάλλου αν δεν ενοχλούσε όλο και περισσότερο κόσμο αυτή η κατάσταση δε θα γράφονταν τόσες σελίδες στο pde.
Εγώ δεν ενστερνίζομαι τις απόψεις κάποιων που λένε να μην αγωνιστούμε γιατί τίποτα δε θα αλλάξει. Ίσα ίσα που αν μείνουμε άπραγοι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα και τότε εκ των πραγμάτων θα δοθεί μια λύση αλλά όλοι εμείς θα έχουμε χάσει το τρένο...
Γι΄αυτό σας λέω στείλτε mail διαμαρτυρίας όπου μπορείτε, η φωνή μας πρέπει να ακουστεί. Επίσης, πρέπει να το παλέψουμε και δια της δικαστικής οδού. wotanmetal περιμένουμε ενημέρωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2017, 09:44:38 πμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #288 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 10:23:22 πμ »
Εδώ είμαι. Δεν έχω ακόμα ενημέρωση γιατι ο δικηγόρος μάλλον είναι ζαμανφού! Ξαναεπικοινώνησα σήμερα και ελπίζω να έχω νέα το συντομότερο.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #289 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 10:37:07 πμ »
Πρόκειται για δικηγόρο των Αθηνών που ασχολείται με τέτοια θέματα; Αν δεν βγάλεις άκρη σκέφτομαι να επικοινωνήσω κι εγώ με γνωστό δικηγόρο που έχει αναλάβει παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν. Βέβαια δε ζω Αθήνα και όλα αυτά δε μπορούν να γίνουν δια ζώσης. Όπως και να έχει ας ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο από εδώ σε πρώτη φάση και όταν είναι να συντονιστούμε τα λέμε και με άλλο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #290 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 10:57:05 πμ »
Το υπουργειο φροντιζει για την καλοζωια των συναδελφων...


Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #291 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 11:50:25 πμ »
wotanmetal και may16 ενημερώστε με αν μάθετε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #292 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 02:13:59 μμ »
Λοιπόν παιδιά η ενημέρωση που είχα από τον δικηγόρο είναι η εξής:
Ίσως μπορούμε να πιαστούμε από το άρθρο 4 του συντάγματος. Η συγκεκριμένη υπόθεση θέλει πολύ καλό δικηγόρο και δεν είναι μία υπόθεση που απλά διαπιστώνουμε κάτι και το αναφέρουμε. Χρειάζεται να προσβάλλουμε κάποια συγκεκριμένη πράξη (πχ κάποιο διορισμό ή ανάθεση), να δούμε αν υπάρχουν στη διάθεση μας οι απαιτούμενες προθεσμίες, και το βασικότερο, εφόσον φτάσουμε στο δικαστήριο, να το καταλάβει και αυτό ότι πρόκειται περί αδικίας. Γενικά απαιτεί γάτο δικηγόρο. Δύσκολη υπόθεση όμως δεν είναι τελείως άχαστη.
Τέλος μου είπε ότι συνεχίζει να το κοιτάζει και για οτιδήποτε νεότερο θα με ενημερώσει.

Λοιπόν ακούω τις απόψεις σας σχετικά με το πως θα μπορούσαμε να συντονιστούμε επί του θέματος. Θεωρώ ότι αν πιστεύεται ότι αξίζει να το κυνηγίσουμε και υπάρχει διάθεση να γίνει κάτι, καλό θα ήταν να γίνει μια συνάντηση μεταξύ μας σε πρώτη φάση με κάποιο τρόπο γιατί μέσω του forum θα χαθούμε.
Όλες οι τοποθετήσεις δεκτές για συζήτηση..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2017, 02:15:46 μμ από wotanmetal »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #293 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 02:34:40 μμ »
Λοιπόν παιδιά η ενημέρωση που είχα από τον δικηγόρο είναι η εξής:
Ίσως μπορούμε να πιαστούμε από το άρθρο 4 του συντάγματος. Η συγκεκριμένη υπόθεση θέλει πολύ καλό δικηγόρο και δεν είναι μία υπόθεση που απλά διαπιστώνουμε κάτι και το αναφέρουμε. Χρειάζεται να προσβάλλουμε κάποια συγκεκριμένη πράξη (πχ κάποιο διορισμό ή ανάθεση), να δούμε αν υπάρχουν στη διάθεση μας οι απαιτούμενες προθεσμίες, και το βασικότερο, εφόσον φτάσουμε στο δικαστήριο, να το καταλάβει και αυτό ότι πρόκειται περί αδικίας. Γενικά απαιτεί γάτο δικηγόρο. Δύσκολη υπόθεση όμως δεν είναι τελείως άχαστη.
Τέλος μου είπε ότι συνεχίζει να το κοιτάζει και για οτιδήποτε νεότερο θα με ενημερώσει.

Λοιπόν ακούω τις απόψεις σας σχετικά με το πως θα μπορούσαμε να συντονιστούμε επί του θέματος. Θεωρώ ότι αν πιστεύεται ότι αξίζει να το κυνηγίσουμε και υπάρχει διάθεση να γίνει κάτι, καλό θα ήταν να γίνει μια συνάντηση μεταξύ μας σε πρώτη φάση με κάποιο τρόπο γιατί μέσω του forum θα χαθούμε.
Όλες οι τοποθετήσεις δεκτές για συζήτηση..

wotanmetal, καταρχάς μπράβο για την πρωτοβουλία ! Προσωπικά είμαι μέσα σε οποιαδήποτε κίνηση, όμως λόγω δυσκολίας στη μετακίνηση δεν ξέρω αν θα μπορούσα να παραστώ εύκολα σε συναντήσεις, αλλά θα μπορούσε να υπάρχει η δυνατότητα της εξ αποστάσεως συμμετοχής και παρακολούθησης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 285
Σύνολο: 290

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.