*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #434 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 06:42:43 μμ »
Αλήθεια γιατί τόση επιμονή στο θέμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:55 »

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #435 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 06:59:42 μμ »
Ekdepeftis. Δε ξερω τι εισαι, ποια συμφεροντα εξυπηρετεις. Μαθε αυτο μονο. Ειμαστε πολλοι που εχουμε αγανακτησει. Λοιπον ειμαστε διατεθιμενοι αυτο που λες να τα ακουσουμε και σε ενα επικειμενο δικαστηριο. Και στη τελικη εγω τουλαχιστον Δε θα χαλαστω ακομη και τζαμπα χρηματα να διαθεσω.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #436 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 07:48:45 μμ »
συνάδελφε, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, ψάχνω και διαβάζω φωναχτά
δεν είμαι της ΑΣΠΕ, αν βγάλετε άκρη μπορεί να διοριστώ και εγω σε καμιά δεκαριά χρόνια
προς το παρόν και εδώ και κάτι δεκαετίες βαράω 14-ωρες απλήρωτες υπερωρίες στον ιδιωτικό

συγγνώμη που επιλέγω να μην έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, σε θαυμάζω για την μαχητικότητα σου και καταλαβαίνω ότι είσαι νεαρή, βράζεις και μπράβο σου ! απλά δεν θέλω να μαλώσουμε !!! βλέπω ότι το συνηθίζεις και πάλι συγγνώμη

δεν παίζω παιχνίδι, απλά έχω διαβάσει πολύ, τελείωσα πολλά, προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής και λογικός και ... βαρέθηκα να τα βάζω με αόρατους εχθρούς και να εξυπηρετώ συμφέροντα ένθεν και ένθεν ... κορόιδο δεν είμαι αλλά πιάνομαι πολλές φορές
 
απλά μετά από κάποια περασμένα "άντα" και έχοντας συμμετέχει σε πολλά και άλλα τόσα στο τέλος το μόνο που μου έμεινε είναι μια ΛΥΠΗ

καλό δρόμο σε σένα και κυνήγα όσο μπορείς

Δεν επιλέγεις να μην έρθεις , αλλά να έρθεις σε αντιπαράθεση . Αλλιώς οι φωναχτές σου σκψεις δεν θα ήταν τονισμένες. Και παιχνίδια παίζεις και καθόλου αόρατος δεν είναι ο εχθρός. Και ονοματεπώνυμοο έχει και ΦΕΚ θα πάρει σε λίγο αν συνεχιστεί η ίδια κατάσταση. Ευχαριστούμε πού γθια το "καλό δρόμο". Πιστεύω θα τον έχουμε . Αν ίσχυαν όσα λες δε θα ένιωθες -ή τουλάχιστον δε θα ένιωθες μόνο-ΛΥΠΗ, αλλά, ΘΥΜΟ , ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ , ΑΔΙΚΙΑ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ.

Μιας και μας ευχήθηκες εσύ καλό δρόμο, με τη σειρά μου εγώ σου εύχομαι καλή συνέχεθια στο διάβασμα σου. Και όπως είπε και ο Bigbrother, τα λεφτά μου ούτε εγώ τα λυπάμαι για τέτοια υπόθεση. Ας δώσουν οι άλλοι τα μισά. έχουν στόματα να θρέψουν.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #437 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 08:34:29 μμ »
Διορισμός μόνο με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ...βάση το δώδεκα...χωρίς προσμέτρηση κανενός επιπλέον μορίου εκτός των μορίων του διαγωνισμου και απαραιτήτως πιστοποίηση παιδαγωγικής επάρκειας.
Επίσης αξιολόγηση αναπληρωτών και μονίμων ανά τακτά διαστήματα.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:55 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #438 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 09:00:00 μμ »
Διορισμός μόνο με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ...βάση το δώδεκα...χωρίς προσμέτρηση κανενός επιπλέον μορίου εκτός των μορίων του διαγωνισμου και απαραιτήτως πιστοποίηση παιδαγωγικής επάρκειας.
Επίσης αξιολόγηση αναπληρωτών και μονίμων ανά τακτά διαστήματα.

Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι για να επανορθωθούν οι αδικίες του παρελθόντος, θα πρέπει όλοι όσοι έχουν διοριστεί χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ, να διαγωνιστούν σε γραπτό διαγωνισμό. Είναι κι αυτό ένας τρόπος αξιολόγησης.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #439 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 10:06:43 μμ »
Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι για να επανορθωθούν οι αδικίες του παρελθόντος, θα πρέπει όλοι όσοι έχουν διοριστεί χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ, να διαγωνιστούν σε γραπτό διαγωνισμό. Είναι κι αυτό ένας τρόπος αξιολόγησης.

Έγραψα αξιολόγηση για όλους ανεξαιρέτως μην υπεκφεύγεις...στις αίθουσες κρίνονται όλοι και όχι εδώ....και σταματώ εδώ γιατί θα μου πουν ότι είμαι εκτός θέματος
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #440 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 09:57:38 πμ »
Ειλικρινά απορώ γιατί ένας μαθηματικός πρέπει να δώσει εξετάσεις ΑΣΕΠ για να διοριστεί σε ένα σχολείο. Ειδικά από τη στιγμή που τα κενά της ειδικότητας πανελλαδικά, υπερκαλύπτουν τους μαθηματικούς που είναι στους ενιαίους πίνακες. Πραγματικά δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό.
Θα υπήρχε νόημα ίσως, αν για παράδειγμα το συγκεκριμένο πτυχίο είχε απορρόφηση και από άλλους (αρκετούς) διαφορετικούς κλάδους εργασίας. Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει στη χώρα μας και νομίζω συμφωνούμε όλοι σε αυτό. Ο ΑΣΕΠ είναι μια μεγάλη αδικία, ίσως μεγαλύτερη από ότι γίνεται με τις ειδικές κατηγορίες. Άλλωστε το περιεχόμενο του διαγωνισμού, και ειδικά το παιδαγωγικό κομμάτι του, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με ότι έχουμε παρακολουθήσει στα πανεπιστημιακά αμφιθέατρα.

Όσον αφορά την αξιολόγηση, την θεωρώ άλλο ένα τερτίπι του κράτους για να διώχνει με συνοπτικές διαδικασίες συναδέλφους για λόγους από πολιτικούς μέχρι διαφορετικής άποψης ή εκπαιδευτικής προσέγγισης. Ποιοί θα αξιολογούν; Αυτοί που δεν έχουν μπει ποτέ μέσα σε σχολικές αίθουσες; Με βάση ποιο προγραμματισμό θα υπάρχει αξιολόγηση; Αυτόν που επιβάλλει τη δημοσίευση της διδακτέας-εξεταστέας ύλης τον Οκτώβρη ή ακόμα και την αλλαγή της στη μέση της σχολικής χρονιάς; Ποιοι καθηγητές θα αξιολογούνται; Αυτοί που μετακινούνται απο μέρος σε μέρος για να καλύπτουν κενά ή εκείνοι στους οποίους ανατίθονται μαθήματα εκτός του πεδίου τους;
Ελάτε τώρα..

Αποσυνδεδεμένος Guevara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη χτυπάς τον αδερφό σου, τον αφέντη το κουφό σου
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #441 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 10:39:00 πμ »
Ειλικρινά απορώ γιατί ένας μαθηματικός πρέπει να δώσει εξετάσεις ΑΣΕΠ για να διοριστεί σε ένα σχολείο. Ειδικά από τη στιγμή που τα κενά της ειδικότητας πανελλαδικά, υπερκαλύπτουν τους μαθηματικούς που είναι στους ενιαίους πίνακες. Πραγματικά δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό.
Θα υπήρχε νόημα ίσως, αν για παράδειγμα το συγκεκριμένο πτυχίο είχε απορρόφηση και από άλλους (αρκετούς) διαφορετικούς κλάδους εργασίας. Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει στη χώρα μας και νομίζω συμφωνούμε όλοι σε αυτό. Ο ΑΣΕΠ είναι μια μεγάλη αδικία, ίσως μεγαλύτερη από ότι γίνεται με τις ειδικές κατηγορίες. Άλλωστε το περιεχόμενο του διαγωνισμού, και ειδικά το παιδαγωγικό κομμάτι του, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με ότι έχουμε παρακολουθήσει στα πανεπιστημιακά αμφιθέατρα.

Όσον αφορά την αξιολόγηση, την θεωρώ άλλο ένα τερτίπι του κράτους για να διώχνει με συνοπτικές διαδικασίες συναδέλφους για λόγους από πολιτικούς μέχρι διαφορετικής άποψης ή εκπαιδευτικής προσέγγισης. Ποιοί θα αξιολογούν; Αυτοί που δεν έχουν μπει ποτέ μέσα σε σχολικές αίθουσες; Με βάση ποιο προγραμματισμό θα υπάρχει αξιολόγηση; Αυτόν που επιβάλλει τη δημοσίευση της διδακτέας-εξεταστέας ύλης τον Οκτώβρη ή ακόμα και την αλλαγή της στη μέση της σχολικής χρονιάς; Ποιοι καθηγητές θα αξιολογούνται; Αυτοί που μετακινούνται απο μέρος σε μέρος για να καλύπτουν κενά ή εκείνοι στους οποίους ανατίθονται μαθήματα εκτός του πεδίου τους;
Ελάτε τώρα..

Σε λίγα απ' τα παραπάνω διαφωνώ. Ή καλύτερα συμφωνώ πολύ στο γενικό πνεύμα που προκύπτει απ΄ την τοποθέτηση. Ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ θεσπίστηκε, κατά κύριο λόγο, στο πλαίσιο της ένταξης και της παιδείας στη λογική της ελεύθερης αγοράς. Επίσης γενικότερα λόγω της κατεύθυνσης του κοινωνικού συστήματος, που κυριαρχεί στις μέρες μας, να μας ωθεί σε μια διαρκή σύγκριση με το διπλανό μας και στην δημιουργία συνεχόμενων αντικρουόμενων συμφερόντων. Πάντα πρέπει κάποιον να ξεπερνάμε και με κάποιους τρόπους ή μεθόδους. Είμαι κάθετα αντίθετος στη λογική του διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Έχω συμμετάσχει σε αυτόν και με επιτυχία και με αποτυχία. Εκπαιδευτικοί και άλλοι εργαζόμενοι έχουν δώσει πολλούς και συνεχίζουν να δίνουν καθημερινά " μικρούς και μεγάλους ΑΣΕΠ ". Δεν καταλαβαίνω γιατί " οφείλουμε " συνεχώς να μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία. Αρχές 2009 στην Καλαμάτα βγαίναμε απ' το σχολείο όπου δίναμε ΑΣΕΠ με ένα αρκετά μεγαλύτερό μου συνάδελφο, τον οποίο δεν γνώριζα καν, και στα " κάγκελα " περιμέναν υπομονετικά η σύζυγος και τα δύο παιδάκια του. Ντράπηκα πραγματικά. Και έχω ντραπεί πολλές φορές σε αντίστοιχες καταστάσεις εντός του χώρου που λέγεται παιδεία. Ο καθένας έχει την ευθύνη του για το " πολιτικό γίγνεσθαι ". Την γνωρίζει καλύτερα ο ίδιος και δεν θα του την οριοθετήσουν απαραίτητα οι άλλοι. Όλα αυτά και άλλα, που με τις ώρες θα μπορούσα και θα μπορούσαν και πολλοί άλλοι, να αναλύουμε αποτελούν προσωπική άποψη διαμορφωμένη όμως μέσα σε μια αντικειμενική κατάσταση - πραγματικότητα . Με σεβασμό στις διαφορετικές τοποθετήσεις εκτιμώ πως " πρέπει " να γίνει μια, όσο το δυνατό μεγαλύτερη, προσπάθεια να χτυπηθεί κάθε ανισότητα στην κοινωνία μας.  Μας λέει ο Κώστας Βάρναλης στην " μπαλάντα του κυρ - Μέντιου " :

Μη χτυπάς τον αδερφό σου
τον αφέντη τον κουφό σου
και στον ίδρο το δικό
γίνε εσύ το αφεντικό...

Καλώς ή " κακώς " εγώ στην όποια παιδαγωγική σχέση είχα ή θα έχω αναπτύξει με τα παιδιά αυτό το πνέυμα προσπαθώ να τους δώσω να καταλάβουν πως υπάρχει ως δυνατότητα. Συνεργατικότητα, αλληλεγγύη, ομαδικότητα, έλλειψη ανταγωνιστικού πνεύματος και στείρου ατομισμού, αυτοσεβασμό, σεβασμό στο διπλανό μας και στη διαφορετικότητα, ευγενή άμιλα, συντονισμός δυνάμεων προς την παιδεία, την ελευθερία, την ισότητα, τον ανθρωπισμό...

Συγγνώμη αν κούρασα. Καλημέρα και καλή  συνέχεια όσων επιτελούν το δύσκολο έργο της διδασκαλίας. Δάσκαλός και μαθητής συνεργάτες στην κατάκτηση της γνώσης...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2017, 10:46:45 πμ από Guevara »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #442 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 11:27:01 πμ »
Όλα σωστά αυτά που γράφετε αλλά το πρόβλημα που συζητάμε εδώ είναι πολύ συγκεκριμένο και θα πρέπει να έχει και συγκεκριμένη λύση. Αλλιώς όποιος θέλει να δουλεύει σταθερά θα πηγαίνει εκ των πραγμάτων κυρίως σε νησιά.
Έχουμε καμία εξέλιξη για το θέμα μας;

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #443 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 11:43:20 πμ »
vicky5478 σου έχω στείλει π.μ.

Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #444 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 12:02:52 μμ »
οκ may16

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #445 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 12:55:44 μμ »
Όσοι ενδιαφέρεστε για το θέμα στείλτε mail διαμαρτυρίας στο Υπουργείο Παιδείας. Γράψτε στη διεύθυνση mail που θα βρείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του υπουργείου.

Τα διαβάζουν και μάλιστα θα σας απαντήσουν από το Γραφείο Ενημέρωσης Πολιτών ότι το αίτημά σας θα προωθηθεί στην ηγεσία.

Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι. Όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα.
 

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #446 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 01:05:17 μμ »
Δε θα ήταν καλύτερο να φτιαχτεί ένα κείμενο διαμαρτυρίας και να σταλεί αυτο με e-mail;

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #447 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 01:34:30 μμ »
Όπως θέλετε.΄
Εγώ έγραψα αυτά που ήθελα και το έστειλα.
Πήρα απάντηση μετά από πολλές μέρες. Δεν ξέρω αν πρόκειται για κάποιο προκάτ μήνυμα-απάντηση που στέλνουν σε όλους. Δε μου φάνηκε σαν τέτοιο. Μπορεί κάποιος όντως να τα διαβάζει.
Στείλτε δε χάνουμε τίποτα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 261

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.