*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #448 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 08:14:04 πμ »
εστειλα και εγω και στο υπουργείο και στην ΠΕΑΔ. Στείλτε όσοι μπορείτε και θελετε, Δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι , τουλάχιστον να κάνουμε ότι μπορούμε να μην μείνουμε άπραγοι. Μay16 αν μπορείς στειλε μου την απαντηση σε πμ να τσεκάρω με την δική μου αν είναι έτοιμη απαντηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:05:49 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #449 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 07:09:38 μμ »
Κανένα νεο;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3962
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #450 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 08:11:33 μμ »
Επειδή μιλάτε για δικαστική προσφυγή:

Φέτος έγινε τον Ιούνιο η πιλοτική δίκη στο ΣτΕ για το σύστημα επιλογής αναπληρωτών που οδήγησε στις αποφάσεις 1882/2017 και 1883/2017 με τις οποίες:

  • 1.Το παρόν σύστημα κρίνεται ανεκτό ως το 2019, κυρίως λόγω δημοσιονομικών περιορισμών που δεν επιτρέπουν τη διεξαγωγή ΑΣΕΠ και άρα την εφαρμογή του 3848/2010. Βέβαια και η 4303/2015 έλεγε ότι το βγάζει ανεκτό μέχρι 31/12/2015 και η φετινή το έκρινε και για το 2016, οπότε το ως το 2019 μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα
  • 2.Η συμμετοχή των εχόντων προϋπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία κρίθηκε συνταγματική γιατί έτσι επιδιώκεται η αντιμετώπιση του προβλήματος της ανεργίας, σκοπός θεμιτός κατά το Σύνταγμα

Αυτά τα αναφέρω για τους εξής λόγους:

  • 1.Προτού απευθυνθείτε σε γνωστό δικηγόρο που αναλαμβάνει τέτοιες υποθέσεις, ενημερωθείτε για το ιστορικό επιτυχίας του σε αυτές τις υποθέσεις
  • 2.Η όποια προσφυγή πρέπει να είναι εξαιρετικά καλά δομημένη και να αποδειχθεί πέραν κάθε αμφιβολίας το έννομο συμφέρον. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει για όσους θα συμμετάσχουν να αποδειχθεί πέραν αμφιβολίας η ζημία που υφίστανται από τις διατάξεις που θα προσβληθούν. Αναλυτικά λοιπόν για τον καθένα με βάση τη θέση του στους πίνακες και τα μόρια του και τις προσλήψεις που έγιναν μέχρι τώρα, θα πρέπει να αποδειχθεί ότι έχασαν την πρόσληψη τους. Η εμπειρία νομίζω δείχνει ότι το επιχείρημα της χειρότερης τοποθέτησης (ότι δηλαδή κάποιος δεν έχασε τη θέση του, αλλά πήγε πιο μακριά από το σπίτι του), δε γίνεται και πολύ εύκολα αποδεκτό από το δικαστήριο (μπορεί να γυρίσουν και να πουν, "παρόλα αυτά δουλεύεις")

Γενικά προσέξτε να μην είναι η προσφυγή απλά ένα "μας προσπερνάνε οι πολύτεκνοι και οι τρίτεκνοι και δε δουλεύουμε και το άρθρο τάδε του Συντάγματος λέει ότι όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία", γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάει άπατη. Επίσης συγκρατείστε τη λέξη "εκτελεστότητα". Να σας απαντήσει υπεύθυνα ο όποιος δικηγόρος αν οι προσλήψεις αναπληρωτών έχουν την απαραίτητη εκτελεστότητα για να προσβληθούν σε δικαστήριο. Αλλιώς η προσφυγή θα απορριφθεί και θα πάνε χαμένα τα λεφτά σας. Θα μπορούσατε ενδεχομένως να συμφωνήσετε μαζί του (αν σας διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο), ότι αν αποδειχθεί ότι κάνει λάθος και απορριφθεί γι'αυτό το λόγο η προσφυγή, να σας επιστρέψει τα χρήματα σας. Κι εκεί θα φανεί πόσο σίγουρος είναι για την άποψη του...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #451 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 11:54:13 μμ »
Ειναι απλό το θέμα και τα επιχειρήματα...ή θα μετράν κοινωνικά κριτήρια για όλες τις ευαίσθητες κοινωνικά ομάδες π.χ και στις μονογονεϊκές ή για κανέναν...αυτό με 3τεκνους και πολύτεκνους είναι απλά απαρχαιωμένη ρύθμιση!

Και επειδή 3τεκνος και πολύτεκνος δεν σημάινει κατ'ανάγκην "ευαίσθητη κοινωνική ομάδα" αλλά μπορεί με βαση το οικογενειακό ετήσιο εισόδημα να σημαίνει και ακριβώς το αντίθετο...δηλαδή "εύπορη κοινωνική ομάδα"....γνώμη μου είναι να δίνονται τα προνόμια σ'αυτή την κατηγορία ΜΟΝΟ με εισοδηματικά κριτήρια....που κι αυτά στην Ελλάδα ψεύτικα θα είναι...αλλά τεσπα...να κρατιούνται τουλάχιστον τα προσχήματα! Γιατί δεν μπορεί να βλέπεις πολύτεκνη να σηκώνεται και να πηγαίνει στα Δωδεκάνησα για μειωμένο ωράριο....και να θεωρείται "ευαίσθητη κοινωνική ομάδα"....μην κοροϊδευόμαστε τώρα!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:05:49 »

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #452 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 12:02:42 πμ »
Επειδή μιλάτε για δικαστική προσφυγή:

Φέτος έγινε τον Ιούνιο η πιλοτική δίκη στο ΣτΕ για το σύστημα επιλογής αναπληρωτών που οδήγησε στις αποφάσεις 1882/2017 και 1883/2017 με τις οποίες:

  • 1.Το παρόν σύστημα κρίνεται ανεκτό ως το 2019, κυρίως λόγω δημοσιονομικών περιορισμών που δεν επιτρέπουν τη διεξαγωγή ΑΣΕΠ και άρα την εφαρμογή του 3848/2010. Βέβαια και η 4303/2015 έλεγε ότι το βγάζει ανεκτό μέχρι 31/12/2015 και η φετινή το έκρινε και για το 2016, οπότε το ως το 2019 μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα
  • 2.Η συμμετοχή των εχόντων προϋπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία κρίθηκε συνταγματική γιατί έτσι επιδιώκεται η αντιμετώπιση του προβλήματος της ανεργίας, σκοπός θεμιτός κατά το Σύνταγμα

Αυτά τα αναφέρω για τους εξής λόγους:

  • 1.Προτού απευθυνθείτε σε γνωστό δικηγόρο που αναλαμβάνει τέτοιες υποθέσεις, ενημερωθείτε για το ιστορικό επιτυχίας του σε αυτές τις υποθέσεις
  • 2.Η όποια προσφυγή πρέπει να είναι εξαιρετικά καλά δομημένη και να αποδειχθεί πέραν κάθε αμφιβολίας το έννομο συμφέρον. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει για όσους θα συμμετάσχουν να αποδειχθεί πέραν αμφιβολίας η ζημία που υφίστανται από τις διατάξεις που θα προσβληθούν. Αναλυτικά λοιπόν για τον καθένα με βάση τη θέση του στους πίνακες και τα μόρια του και τις προσλήψεις που έγιναν μέχρι τώρα, θα πρέπει να αποδειχθεί ότι έχασαν την πρόσληψη τους. Η εμπειρία νομίζω δείχνει ότι το επιχείρημα της χειρότερης τοποθέτησης (ότι δηλαδή κάποιος δεν έχασε τη θέση του, αλλά πήγε πιο μακριά από το σπίτι του), δε γίνεται και πολύ εύκολα αποδεκτό από το δικαστήριο (μπορεί να γυρίσουν και να πουν, "παρόλα αυτά δουλεύεις")

Γενικά προσέξτε να μην είναι η προσφυγή απλά ένα "μας προσπερνάνε οι πολύτεκνοι και οι τρίτεκνοι και δε δουλεύουμε και το άρθρο τάδε του Συντάγματος λέει ότι όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία", γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάει άπατη. Επίσης συγκρατείστε τη λέξη "εκτελεστότητα". Να σας απαντήσει υπεύθυνα ο όποιος δικηγόρος αν οι προσλήψεις αναπληρωτών έχουν την απαραίτητη εκτελεστότητα για να προσβληθούν σε δικαστήριο. Αλλιώς η προσφυγή θα απορριφθεί και θα πάνε χαμένα τα λεφτά σας. Θα μπορούσατε ενδεχομένως να συμφωνήσετε μαζί του (αν σας διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο), ότι αν αποδειχθεί ότι κάνει λάθος και απορριφθεί γι'αυτό το λόγο η προσφυγή, να σας επιστρέψει τα χρήματα σας. Κι εκεί θα φανεί πόσο σίγουρος είναι για την άποψη του...

Ολο αυτο ειναι ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ και ΧΡΗΜΑΤΩΝ...

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #453 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 09:39:35 πμ »
Ειναι απλό το θέμα και τα επιχειρήματα...ή θα μετράν κοινωνικά κριτήρια για όλες τις ευαίσθητες κοινωνικά ομάδες π.χ και στις μονογονεϊκές ή για κανέναν...αυτό με 3τεκνους και πολύτεκνους είναι απλά απαρχαιωμένη ρύθμιση!

Και επειδή 3τεκνος και πολύτεκνος δεν σημάινει κατ'ανάγκην "ευαίσθητη κοινωνική ομάδα" αλλά μπορεί με βαση το οικογενειακό ετήσιο εισόδημα να σημαίνει και ακριβώς το αντίθετο...δηλαδή "εύπορη κοινωνική ομάδα"....γνώμη μου είναι να δίνονται τα προνόμια σ'αυτή την κατηγορία ΜΟΝΟ με εισοδηματικά κριτήρια....που κι αυτά στην Ελλάδα ψεύτικα θα είναι...αλλά τεσπα...να κρατιούνται τουλάχιστον τα προσχήματα! Γιατί δεν μπορεί να βλέπεις πολύτεκνη να σηκώνεται και να πηγαίνει στα Δωδεκάνησα για μειωμένο ωράριο....και να θεωρείται "ευαίσθητη κοινωνική ομάδα"....μην κοροϊδευόμαστε τώρα!
Καλημερα..μιλας πολυ σωστα..εγω εχω γραψει αρκετες φορες οτι πρεπει να μπουν καποια κριτηρια οπως πολυ σωστα αναφερεις οικογενειακο εισοδημα..και επειδη ειμαστε ελλαδα και ολοι γνωριζουμε οτι αρκετες φορες εχουν συμβει πολλα παραξενα πραγματα πχ επιδομα πολυτεκνιας σε μεγαλοπαρουσιαστρια στην τηλεοραση-προσφατα επιδομα βοηθειας το οποιο πηραν και αρκετοι βουλευτες...δεν θελω να φανω κακος με τους πολυτεκνους αλλα και αυτοι πρεπει να καταλαβουν οτι εστω και ενας να ειναι αυτης της κατηγοριας υπαρχει προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #454 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 10:28:17 πμ »

  • 2.Η συμμετοχή των εχόντων προϋπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία κρίθηκε συνταγματική γιατί έτσι επιδιώκεται η αντιμετώπιση του προβλήματος της ανεργίας, σκοπός θεμιτός κατά το Σύνταγμα


Είναι δυνατόν; Έχει αποφανθεί το δικαστήριο για κάτι τέτοιο; Και γιατί δε συμβαίνει κάτι αντίστοιχο σε άλλους τομείς του δημοσίου π.χ. για νοσηλευτές που απολύονται από ιδιωτικές κλινικές; Εκεί με ποιο τρόπο επιδιώκεται η αντιμετώπιση του προβλήματος;
Και εν πάση περιπτώσει νόμιμο μπορεί να είναι, είναι όμως και ηθικό για όλους τους υπόλοιπους;

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο στην εκπαίδευση υπάρχει ειδικό καθεστώς που υπερπροστατεύει κάποιες κατηγορίες και αδικεί κατάφωρα τους άλλους;
Γιατί σε όλες τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ προβλέπεται συγκεκριμένος αριθμός για ειδικές κατηγορίες από συγκεκριμένους πίνακες ενώ εδώ η κατάσταση είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε"; Γιατί σε καμία προκήρυξη οι τρίτεκνοι δεν έχουν ποσοστό 20% παρά μόνο στην εκπαίδευση;

Αν υπερισχύουν τα κοινωνικά κριτήρια για ποιο λόγο να υπάρχουν οι εξετάσεις του Ασεπ, η προυπηρεσία, τα ακαδημαϊκά κριτήρια;
Και γιατί να μην ισχύουν τα κοινωνικά κριτήρια για όλους π.χ. ένας που έχει 2 παιδιά γιατί να μπαίνει στην ίδια μοίρα με κάποιον που δεν έχει κανένα;

Και η λύση στο τέλος τέλος ποια είναι; Να κάνουμε παιδιά ή να αρρωστήσουμε για να δουλέψουμε;
Δε βλέπετε ότι κάποια στιγμή, όσο συνεχίζεται το παρόν σύστημα, θα δουλεύουν μόνο ειδικές κατηγορίες;
Αν αργήσουν να αλλάξουν τα πράγματα σε λίγο για τους πολλούς θα είναι πολύ αργά! 


Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3962
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #455 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 02:06:57 μμ »
Είναι δυνατόν; Έχει αποφανθεί το δικαστήριο για κάτι τέτοιο; Και γιατί δε συμβαίνει κάτι αντίστοιχο σε άλλους τομείς του δημοσίου π.χ. για νοσηλευτές που απολύονται από ιδιωτικές κλινικές; Εκεί με ποιο τρόπο επιδιώκεται η αντιμετώπιση του προβλήματος;
Και εν πάση περιπτώσει νόμιμο μπορεί να είναι, είναι όμως και ηθικό για όλους τους υπόλοιπους;

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο στην εκπαίδευση υπάρχει ειδικό καθεστώς που υπερπροστατεύει κάποιες κατηγορίες και αδικεί κατάφωρα τους άλλους;
Γιατί σε όλες τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ προβλέπεται συγκεκριμένος αριθμός για ειδικές κατηγορίες από συγκεκριμένους πίνακες ενώ εδώ η κατάσταση είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε"; Γιατί σε καμία προκήρυξη οι τρίτεκνοι δεν έχουν ποσοστό 20% παρά μόνο στην εκπαίδευση;

Αν υπερισχύουν τα κοινωνικά κριτήρια για ποιο λόγο να υπάρχουν οι εξετάσεις του Ασεπ, η προυπηρεσία, τα ακαδημαϊκά κριτήρια;
Και γιατί να μην ισχύουν τα κοινωνικά κριτήρια για όλους π.χ. ένας που έχει 2 παιδιά γιατί να μπαίνει στην ίδια μοίρα με κάποιον που δεν έχει κανένα;

Και η λύση στο τέλος τέλος ποια είναι; Να κάνουμε παιδιά ή να αρρωστήσουμε για να δουλέψουμε;
Δε βλέπετε ότι κάποια στιγμή, όσο συνεχίζεται το παρόν σύστημα, θα δουλεύουν μόνο ειδικές κατηγορίες;
Αν αργήσουν να αλλάξουν τα πράγματα σε λίγο για τους πολλούς θα είναι πολύ αργά!

Ξαναλέω, μιλάτε για δικαστική προσφυγή, οπότε τα επιχειρήματα σε ένα δικαστήριο πρέπει να είναι νομικά. Το "λογικό" και το "παράλογο", αν δε συνοδεύονται από συγκεκριμένα νομικά επιχειρήματα, θα πάνε άπατα. Οπότε δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο νομίζετε. Αν θέλετε να βασιστείτε στο λογικό και στο δίκαιο με την ευρύτερη έννοια, τότε αφήστε στην άκρη τα δικαστήρια και πιέστε πολιτικά το υπουργείο. Το πλήθος των αδικημένων δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο σε ένα δικαστήριο. Υπολογίστε για παράδειγμα πόσοι είναι οι ιδιωτικοί και πόσοι είναι όλοι οι υπόλοιποι. Ε εφόσον το ΣτΕ κρίνει ότι το Σύνταγμα προστατεύει και τους ιδιωτικούς, έβγαλε αυτή την απόφαση, οπότε είναι μια χαρά καλυμμένο το υπουργείο. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι αν ήθελε το υπουργείο δε μπορούσε να αλλάξει το καθεστώς των ιδιωτικών. Αλλά εκείνο είναι πολιτική πρωτοβουλία. Βέβαια, η κυβέρνηση είναι υποχρεωμένη να σέβεται τις δικαστικές αποφάσεις και να τις εφαρμόζει.

https://imgur.com/a/yhSzB

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #456 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 02:23:01 μμ »

"...δε μπορεί να συναχθεί ούτε με βάση τα διδάγματα της κοινής πείρας ότι οι σχέσεις εργασίας των ιδιωτικών εκπαιδευτικών συνάπτονται "κατά τεκμήριο" με κριτήρια μη αξιοκρατικά"!!!!!!

Μάλιστα....

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3962
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #457 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 03:02:12 μμ »
"...δε μπορεί να συναχθεί ούτε με βάση τα διδάγματα της κοινής πείρας ότι οι σχέσεις εργασίας των ιδιωτικών εκπαιδευτικών συνάπτονται "κατά τεκμήριο" με κριτήρια μη αξιοκρατικά"!!!!!!

Μάλιστα....

Δικαστήριο είναι... Μπορεί να αποδειχθεί; Ακόμα και γιος του μπατζανάκη της ξαδέρφης της γειτόνισσας να είναι, εφόσον έχει το βασικό πτυχίο, πώς θα αποδείξεις ότι προσελήφθη μη αξιοκρατικά; Εφόσον δηλαδή δεν αναγκάζει το υπουργείο τα ιδιωτικά να παίρνουν από τους πίνακες αναπληρωτών, αν δηλαδή θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Γι'αυτό ξαναλέω, προσοχή αν αποφασίσετε να πάτε δικαστικά, ό,τι ισχυριστείτε, θα πρέπει να αποδεικνύεται πέραν κάθε αμφιβολίας.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #458 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 04:20:24 μμ »
Δικαστήριο είναι... Μπορεί να αποδειχθεί; Ακόμα και γιος του μπατζανάκη της ξαδέρφης της γειτόνισσας να είναι, εφόσον έχει το βασικό πτυχίο, πώς θα αποδείξεις ότι προσελήφθη μη αξιοκρατικά; Εφόσον δηλαδή δεν αναγκάζει το υπουργείο τα ιδιωτικά να παίρνουν από τους πίνακες αναπληρωτών, αν δηλαδή θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Γι'αυτό ξαναλέω, προσοχή αν αποφασίσετε να πάτε δικαστικά, ό,τι ισχυριστείτε, θα πρέπει να αποδεικνύεται πέραν κάθε αμφιβολίας.

Ευχαριστούμε , έχεις δίκιο και μιλάς -σε αντίθεση με πολλούς άλλους- χωρί εμπάθειες. Η εκτελεστότητα που έλεγες σε προηγούμενο μνμ είναι εύκολο να εξηγήσεις με δυο λόγια τι είναι;. Αν είναι περίπλοκο άστο δεν πειράζει

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3962
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #459 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 04:35:26 μμ »
Ευχαριστούμε , έχεις δίκιο και μιλάς -σε αντίθεση με πολλούς άλλους- χωρί εμπάθειες. Η εκτελεστότητα που έλεγες σε προηγούμενο μνμ είναι εύκολο να εξηγήσεις με δυο λόγια τι είναι;. Αν είναι περίπλοκο άστο δεν πειράζει

Μα θεωρώ κι εγώ υπερβολικό το 20%. Δε με επηρεάζει άμεσα, μιας και είμαι μόνιμος, αλλά αυτό δε λέει κάτι...

Νομικός δεν είμαι για να στο εξηγήσω, ούτε μπορώ να σου πω ότι καταλαβαίνω όλα όσα λέει εδώ:
https://goo.gl/M31KaS

Αυτό που θυμόμουν εγώ (αλλά δε θυμάμαι από πού), είναι το εξής που λέει:
Παράθεση
Ο χαρακτηρισμός μιας πράξης ως εκτελεστής συνεπάγεται τη δυνατότητα παραδεκτής προσβολής της ενώπιον των διοικητικών δικαστηρίων.

Άρα όπως προείπα, αν δε θεωρηθούν οι Χ προσλήψεις που θα προσβάλετε, ως εκτελεστή διοικητική πράξη, τότε η προσφυγή σας θα απορριφθεί, χωρίς καν να μπουν στην ουσία. Δε ξέρω αν είναι εκτελεστές πράξεις όλες οι προσλήψεις, πιθανόν και να είναι. Γι'αυτό είπα να ρωτήσετε τον δικηγόρο και να βρείτε κάποιον τρόπο ώστε να αποδείξει τη σιγουριά που έχει για την απάντηση του. Και προσοχή στην επιλογή του δικηγόρου, γιατί όπως είπα, το δικόγραφο θα πρέπει να είναι προσεγμένο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.