*

Αποστολέας Θέμα: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;  (Αναγνώστηκε 4863 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 06:52:43 μμ »
Μπορει κάποιος να παραθέσει την παράγραφο του νόμου που ορίζει την υπεραριθμία;; Εγώ το μόνο που έχω βρει είναι η υπουργική εγκύκλιος Παπαθεοδώρου αλλά δεν τη δέχονται και ισχυρίζονται πως υπεράριθμος είναι αυτός που έχει έλλειμμα από 12 ώρες και πάνω στην οργανική του, και όχι αυτός που έχει από 12 ώρες και κάτω στην οργανική του!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:11 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 09:37:52 μμ »
Δεν υπάρχει παράγραφος νόμου που να ορίζει το μέτρο της οργανικής ή λειτουργικής υπεραριθμίας, το μέτρο 12 ωρών  ορίζεται με τις κατά καιρούς εγκυκλίους, δεν οριζόταν μόνο στην εγκύκλιο Παπαθεοδώρου.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 01:48:22 πμ »
Δεν υπάρχει παράγραφος νόμου που να ορίζει το μέτρο της οργανικής ή λειτουργικής υπεραριθμίας, το μέτρο 12 ωρών  ορίζεται με τις κατά καιρούς εγκυκλίους, δεν οριζόταν μόνο στην εγκύκλιο Παπαθεοδώρου.

Αυτό ακριβώς ισχυρίζομαι κι εγώ, ότι ο ορισμός δεν υπάρχει σε κανένα νόμο παρά μόνο στις εγκυκλίους, κι αυτοί με αντέκρουαν λέγοντας ότι η εγκύκλιος δεν έχει ισχύ κι ότι ο νόμος που ξέρουν αυτοί είναι πάνω απ΄ολα.
Θεωρείτε ότι η φράση αυτή στην εγκύκλιο χωρά κι άλλη ερμηνεία πέρα από την προφανή που καταλαβαίνω έγώ;
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 12:02:25 μμ »
Οργανική υπεραριθμία: έχω λιγότερες από12 ώρες α ανάθεσης στο σχολείο οργανικής.
Λειτουργική υπεραριθμία: στο σχολείο οργανικής έχω λιγότερες από 12 ώρες α και β ανάθεσης της βασικής μου ειδικότητας μαζί με την α και β ανάθεση της 2ης ειδικότητας (αν έχω) λαμβάνοντας υπόψη τους περιορισμούς ωρών λόγω της 2ης ανάθεσης και της 2ης ειδικότητας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2017, 12:04:08 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:11 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 01:53:14 μμ »
Μπορει κάποιος να παραθέσει την παράγραφο του νόμου που ορίζει την υπεραριθμία;; Εγώ το μόνο που έχω βρει είναι η υπουργική εγκύκλιος Παπαθεοδώρου αλλά δεν τη δέχονται και ισχυρίζονται πως υπεράριθμος είναι αυτός που έχει έλλειμμα από 12 ώρες και πάνω στην οργανική του, και όχι αυτός που έχει από 12 ώρες και κάτω στην οργανική του!
Να σου πω τι εννούν οι δικοί σου για τη λειτουργική υπεραριθμία:
Πχ έχω ωράριο 20 ώρες και το Σεπτέμβρη μαζεύω συνολικά 10 ώρες α και β ανάθεσης βασικής και 2ης ειδικότητας δεν είμαι λειτουργ.υπεραριθμ. γιατί 10<12..απλά ψάχνω συμπλήρωση ωραρίου 10 ωρών..αν αντί για 10 ώρες μάζευα συνολικά το πολύ 8 ώρες θα μου έλειπαν τουλάχιστον 12 ώρες οπότε θάμουν λειτ.υπεράριθμος...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 02:06:41 μμ »
Το πρόβλημα με τις λειτουργικές υπαραριθμίες (πότε ορίζονται0 είναι ότι δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο 9η μομαδική αναφορά της έννοιας λειτουργική υπεραριθμία σε Π.Δ είναι σε παρένθεση). με αυτό τον τρόπο το κάθε ΠΥΣΔΕ ορίζει αλλιως ότε κάποιος είναι λειτουργικά υπεράριθμός. Το πρόβλημα αυτό θα συνεχίσει να υπάρχει μέχρι να ορισθεί πλήρως ο όρος.
Πολλά ΠΥΣΔΕ ορίζουν ως λειτουργικά υπεράριθμό αυτόν που έχει 12 ώρες έλλειμα ενώ αλλα αυτόν που έχει λιφγότερες από 12 ώρες α και β ανάθεση.
Θα ήθελα το ΦΕΚ που αναφερεται αυτό με τς 12 ώρες α και β αναθεση (παπαθεοδώρου) αν το έχει κάποιος επειδή δρν το θυμάμαι τι ακριβώς λεει.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2017, 09:55:40 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 03:56:36 μμ »
Chania 2005
Το ότι οι λειτουργικά υπεράριθμοι προηγούνται στη συμπλήρωση ωραρίου σε όλες τις ομάδες σχολείων είναι το λάθος της εγκυκλίου.Αυτό δεν προκύπτει από τα αναφερόμενα στην εγκύκλιο πδ, μάλλον σε αυτό το λάθος αναφέρεται το ΠΥΣΔΕ σου.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 05:04:11 μμ »
Μπορει κάποιος να παραθέσει την παράγραφο του νόμου που ορίζει την υπεραριθμία;; Εγώ το μόνο που έχω βρει είναι η υπουργική εγκύκλιος Παπαθεοδώρου αλλά δεν τη δέχονται και ισχυρίζονται πως υπεράριθμος είναι αυτός που έχει έλλειμμα από 12 ώρες και πάνω στην οργανική του, και όχι αυτός που έχει από 12 ώρες και κάτω στην οργανική του!

Η ΔΔΕ Ευβοίας σου απάντησε έτσι;;;;

 ;D  ;D  ;D

Το συνηθίζει...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Πώς ορίζεται η (λειτουργική) υπεραριθμία;;;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 11:08:01 μμ »
Να σου πω τι εννούν οι δικοί σου για τη λειτουργική υπεραριθμία:
Πχ έχω ωράριο 20 ώρες και το Σεπτέμβρη μαζεύω συνολικά 10 ώρες α και β ανάθεσης βασικής και 2ης ειδικότητας δεν είμαι λειτουργ.υπεραριθμ. γιατί 10<12..απλά ψάχνω συμπλήρωση ωραρίου 10 ωρών..αν αντί για 10 ώρες μάζευα συνολικά το πολύ 8 ώρες θα μου έλειπαν τουλάχιστον 12 ώρες οπότε θάμουν λειτ.υπεράριθμος...

To ξέρω πως αυτό εννοούν..Αλλά δεν ισχύει σύμφωνα με την εγκύκλιο που διάβασα και σύμφωνα και μ'αυτό που λες κι εσύ (Λειτουργική υπεραριθμία: στο σχολείο οργανικής έχω λιγότερες από 12 ώρες α και β ανάθεσης της βασικής μου ειδικότητας μαζί με την α και β ανάθεση της 2ης ειδικότητας)
Στο παραδειγμα δλδ που έφερες, ο εκπαιδευτικός με 20 ώρες ωράριο, που έχει μόνο 10 στο σχολείο του (Α+Β ανάθεση), είναι υπεράριθμος αφού έχει λιγότερες από 12. Σωστά;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2017, 11:21:24 μμ από chania2005 »
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.