*

Αποστολέας Θέμα: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;  (Αναγνώστηκε 4007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 08:21:51 μμ »
Για ποιο λογο παραβιάζεται η σειρά του πίνακα στις τοποθετησεις; Η άλλη πήγε στο δυσπρόσιτο με το δίχρονο που δεν έχει ούτε γιατρούς ενώ ήταν η τελευταία του πίνακα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2017, 03:17:24 μμ από Stelios »
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:26:36 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 11:51:39 μμ »
Για ποιο λογο παραβιάζεται η σειρά του πίνακα στις τοποθετησεις; Η άλλη πήγε στο δυσπρόσιτο με το δίχρονο που δεν έχει ούτε γιατρούς ενώ ήταν η τελευταία του πίνακα

Για το λογο οτι δεν εμφανιζονται ταυτοχρονα ολα τα κενα. Αν ανοιγανε ολα τα κενα εξαρχης δεν θα ειχαμε τετοιες ''αδικιες''.

Εχει ζητηθει απειρες φορες απο το υπουργειο να τα εμφανιζει ολα αλλα κρυπτομενοι πισω απο το εκτακτο κενο καλυπτουν καθε χρονο πρωτα δυσπροσιτα και μετα ανοιγουν τα κοντινα μεα ποτελεσμα να προσλαμβανονται πρωτα αυτοι πο εχουν δηλωσει ολες τις περιοχες και μετα οι πιο ψηλα που λογικα θα δηλωσαν πιο κοντινες στην οικια τους περιοχες.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 10:45:48 πμ »
Άλλο λέει...
και μου φαίνεται εύλογη η απορία της.
Υποτίθεται ότι στις τοποθετήσεις προηγούνται κάποιοι με κοινωνικά κριτήρια για λόγους όπως όσοι έχουν προβλήματα υγείας ή είναι γονείς (προς χάριν των παιδιών τους) να έχουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, να έχουν ευκολότερη πρόσβαση σε νοσοκομεία-γιατρούς, ευκολότερες μετακινήσεις  κ.α. σχετικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2017, 11:17:15 πμ από LiK »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 11:37:22 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα,

τη βοήθειά σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι... έχω αναλάβει υπηρεσία απο τις 6 του μήνα που έγινε η Α φαση  και στην ΠΕ πρόσληψής μου  δεν έχουν ανακοινωθεί πουθενά  επισήμως τα κενά τψν ειδικοτήτων. Ούτε ώρες όυτε σχολεία ούτε τίποτα.  Προφορικά μου λένε τη μια μέρα θα εισαι  σ αυτό το σχολείο ,την άλλη θα είσαι στο άλλο , πράγμα το οποίο δεν μου φαίνεται λογικό-να τριγυρνάω στα σχολεία με ανεπίσημη προφορική εντολή κια μάλιστα δια τηλεφώνου.

Γνωρίζει κανείς εαν μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτο? π.χ να ζητήσω εγγράφως τη δημοριοποίηση των κενών ,την τοποθέτησή  μου και τη διάθεσή μου για συμπλήρωση ωραρίου?

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:26:36 »

Αποσυνδεδεμένος maria_sp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 11:38:48 πμ »
Σε ποια πρωτοβάθμια είσαι?

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 11:44:09 πμ »
Δε νομιζω να παίζει ρόλο σε ποιά Αθμια ειμαι. Δεν υπάρχει κοινή γραμμή για όλες της δ/νσεις εκπ/σης?. Δεν είναι υποχρεωμενες να κοινοποιούν οποιαδήποτε εντολή τους/έγγραφο εγγράφως στους ενδιαφερομένους ? και φυσικά τυς πίνακες με τα κενά για δήλωση τοποθέτησης?

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 12:35:30 μμ »
Πιο παλιά είχα ακούσει για τη Βοιωτία. Φυσικά και είναι υποχρεωμένοι.

Αποσυνδεδεμένος maria_sp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 12:44:23 μμ »
Φυσικά κ είναι υποχρεωτικό!!  Όμως σε άλλες πρωτοβάθμιες μπορείς να συνεννοηθείς κ σε άλλες όχι. 

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 02:10:29 μμ »
προφανώς η δική μου είναι μια απο αυτές που δεν μπορείς να συνεννοηθείς ούτε για τα αυτονόητα! (δεν πρόκειατι για τη Βοιωτία εν προκειμένω)
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος νόμος που αναφέρεται στις τοποθετήσεις των αναπληρωτών? Αυτο που έχω βρει εγω είναι το προεδρικό διάταγμα για τις τοποθετήσεις των μονίμων (όπου αναφέρονται ακριβώς τα κριτήρια-κοινωνικά και μη  και η διαδικασία οτι δλδ. αναρτώνται υποχρεωτικά τα κενά  και καλούνται οι εκπαιδευτικοί γαι δηλώσεις τοποθέτησεις κλπ κλπ). 


Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 03:22:16 μμ »
Η διεύθυνση σε τοποθετεί μέσω του myschool. Αφού σε έχουν στο προφορικό θα πας σε ένα σχολείο μέχρι να σου πουν τι να κάνεις. Έχω πετύχει μέχρι και  απόσπαση αναπληρωτή σε ΔΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 03:40:50 μμ »
Άλλο λέει...
και μου φαίνεται εύλογη η απορία της.
Υποτίθεται ότι στις τοποθετήσεις προηγούνται κάποιοι με κοινωνικά κριτήρια για λόγους όπως όσοι έχουν προβλήματα υγείας ή είναι γονείς (προς χάριν των παιδιών τους) να έχουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, να έχουν ευκολότερη πρόσβαση σε νοσοκομεία-γιατρούς, ευκολότερες μετακινήσεις  κ.α. σχετικούς.

Ναι αυτό εννοώ και αντί να επιλέγουν σχολείο σε πόλη κλπ.πάνε στο κουτσοχωρι μονο για το δυσπρόσιτο κι ας μην εχει γιατρο για το παιδι τους.Πρέπει να γίνεται η τοποθέτηση σύμφωνα με τη σειρά του πίνακα.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος maria_sp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 04:30:09 μμ »
Η προτεραιοτητα που δίνεται στους έχοντες παιδιά δεν ισχύει για να διαλέξουν σώνει κ ντε μια κεντρική περιοχή,  αλλά για να διαλέξουν αυτό που θα οφελησει την οικογένειά τους μελλοντικά.  Προφανώς η κοπέλα με το δίχρονο διάλεξε το δυσπροσιτο για να μπορέσει του χρόνου με αυξημένα μόρια να διαλέξει κάτι πιο βολικό.  Όσο για τους γιατρούς,  πολλά παιδιά μεγαλώνουν σε τέτοιες περιοχές κ συνήθως περνούν καλά....  Ίσως κ λιγάκι καλύτερα από τα παιδιά των πόλεων,  κι ας μην έχουν τις ίδιες ανέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 04:49:11 μμ »
Η προτεραιοτητα που δίνεται στους έχοντες παιδιά δεν ισχύει για να διαλέξουν σώνει κ ντε μια κεντρική περιοχή,  αλλά για να διαλέξουν αυτό που θα οφελησει την οικογένειά τους μελλοντικά.  Προφανώς η κοπέλα με το δίχρονο διάλεξε το δυσπροσιτο για να μπορέσει του χρόνου με αυξημένα μόρια να διαλέξει κάτι πιο βολικό.  Όσο για τους γιατρούς,  πολλά παιδιά μεγαλώνουν σε τέτοιες περιοχές κ συνήθως περνούν καλά....  Ίσως κ λιγάκι καλύτερα από τα παιδιά των πόλεων,  κι ας μην έχουν τις ίδιες ανέσεις.
Αυτο που λες μπορει να ισχυει ως ενς βαθμο. Ομως πολλοι σπο αυτους που διαλεγουν πρωτοι σε καθε φαση εχουν ηδη χρησιμοποιησει τα κοινωνικα κριτηρια για την προσληψη. Εννοω πολυτεκνους και αλλες ειδικες κατηγοριες οι οποιες δεν θα προσλαμβανονταν ελλειψη κοινωνικων κριτηριων. Αυτοι με τον τροπο των τοποθετησεων ειναι διπλα ωφελημενοι και καποιοι διπλα αδικημενοι. Μπορει ο τριτεκνος να κλαιγεται και να υποστηριζει εγω εχω τρια παιδια να μεγαλωσω, αλλα μολις δει το δυσπροσιτο ξεχναει κουραση,  παιδια τα παντα ολα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159750
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.