*

Αποστολέας Θέμα: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;  (Αναγνώστηκε 3991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 06:42:29 μμ »
Συνάδελφοι καλημέρα,

τη βοήθειά σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι... έχω αναλάβει υπηρεσία απο τις 6 του μήνα που έγινε η Α φαση  και στην ΠΕ πρόσληψής μου  δεν έχουν ανακοινωθεί πουθενά  επισήμως τα κενά τψν ειδικοτήτων. Ούτε ώρες όυτε σχολεία ούτε τίποτα.  Προφορικά μου λένε τη μια μέρα θα εισαι  σ αυτό το σχολείο ,την άλλη θα είσαι στο άλλο , πράγμα το οποίο δεν μου φαίνεται λογικό-να τριγυρνάω στα σχολεία με ανεπίσημη προφορική εντολή κια μάλιστα δια τηλεφώνου.

Γνωρίζει κανείς εαν μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτο? π.χ να ζητήσω εγγράφως τη δημοριοποίηση των κενών ,την τοποθέτησή  μου και τη διάθεσή μου για συμπλήρωση ωραρίου?

Ευχαριστώ πολύ!
Αυτο που αναφερεις ειναι αδιανοητο...συνηθως ολες δεν αναφερουν ολα τα κενα αλλα δημοσιοποιουν τα κενα στον αριθμο που εγιναν οι προσληψεις... φυσικα και πρεπει να τα ζητησεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:11 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθετησης αναπληρωτων;m
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 07:09:39 μμ »
Για το λογο οτι δεν εμφανιζονται ταυτοχρονα ολα τα κενα. Αν ανοιγανε ολα τα κενα εξαρχης δεν θα ειχαμε τετοιες ''αδικιες''.

Εχει ζητηθει απειρες φορες απο το υπουργειο να τα εμφανιζει ολα αλλα κρυπτομενοι πισω απο το εκτακτο κενο καλυπτουν καθε χρονο πρωτα δυσπροσιτα και μετα ανοιγουν τα κοντινα μεα ποτελεσμα να προσλαμβανονται πρωτα αυτοι πο εχουν δηλωσει ολες τις περιοχες και μετα οι πιο ψηλα που λογικα θα δηλωσαν πιο κοντινες στην οικια τους περιοχες.

Πολύ σωστά τα λες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 07:44:09 μμ »
silcut ευχαριστώ!

tolakis , ναι είναι αδινόητο και όμως αληθινό! Δεν έχει πουθενά μα πουθενά ανακοινωθεί κανένα κενό καμιας ειδικότητας! Μας πηγαινοφερνουν στο προφορικό χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα .Εν τω μεταξύ, όσους έχω ρωτήσει -αιρετούς, μελη του ΠΥΣΠΕ , υπαλλήλους της Α/θμιας για το αν είναι νόμιμη αυτή η διαδικασία μου λένε ναι ναι έχετε δίκιο , αλλά ο προϊστάμενος τα αποφασίζει αυτά...Δλδ μόνος του κάνει ότι του καπνίσει και δε δινει λογαριασμό πουθενά?Δεν το καταλαβαίνω !!! Αυτά τα πράγματα  (κενά, δημοσιοποίηση αυτών, τοποθετήσεις) δεν καθορίζονται με απόφαση ΠΥΣΠΕ οι οποίες κοινοποιούνται εγγράφως στους πίνακες ανακοινώσεων της υπηρεσίας και φυσικά στους ενδιαφερόμενους?

Αλλά πραγματικά δεν πρόκειται να ανεχτώ να συνεχιστεί αυτό το πράγμα. Θα κάνω αίτηση και θα τα ζητήσω όλα γραπτώς.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 08:03:51 μμ »
Η διεύθυνση σε τοποθετεί μέσω του myschool. Αφού σε έχουν στο προφορικό θα πας σε ένα σχολείο μέχρι να σου πουν τι να κάνεις. Έχω πετύχει μέχρι και  απόσπαση αναπληρωτή σε ΔΠΕ.

Αυτό δεν είναι και τόσο απλό όμως διότι στην αρχή μου λένε θα είσαι στο τάδε σχολείο 3 μέρες  κ θα συμπληρώνεις στο άλλο που είναι 15 χιλιόμετρα πιο έξω για 2 μέρες., οπότε νοικιάζω και γω σπίτι αναλόγως .Δυο μέρες μετά μου  λένε  , α τελικά θα είσαι 2 μέρες μέσα στην πόλη και 3 μέρες εκτός  σε 4 χωριά που απέχουν μεταξύ τους μιάμιση με δυο ώρες και δεν υπαρχει και συγκοινωνία ούτε για δείγμα. Την επόμενη μέρα , μου λένε πάλι 3 μέρες εντός και 2 εκτός σε άλλα σχολεία πάλι....Δδλ πότε θα ξέρουμε που να μείνουμε ? Λένε και ξελένε , ότι νά 'ναι γίνεται  .

Εν τω μεταξύ, αν δεν κάνω λάθος  είναι υποχρεωτικό να υπάρχει συγκοινωνία εκεί που σε διαθέτουν (ή έστω κάποιος τρόπος μετακίνσης) , έτσι δεν είναι? Διότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι ούτε να έχουμε αυτοκίνητο, ούτε να το διαθέτουμε για τις ανάγκες της υπηρείας ούτε να μπορούμε να οδηγούμε 5 ώρες τη μέρα, ούτε φυσικά να εμπιστευόμαστε τον κάθε διερχόμενο οδηγό να μας πάει με οτοστοπ στο σχολείο.  Τους ζήτησα λοιπόν να  μεριμνήσει η υπρεσία για το πως θα γίνεται η μετακίνησή μου,  όπως άλλωστε προβλέπει και ο Ν. 2685/18-2-99 .


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:11 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 09:49:41 μμ »
Αυτό δεν είναι και τόσο απλό όμως διότι στην αρχή μου λένε θα είσαι στο τάδε σχολείο 3 μέρες  κ θα συμπληρώνεις στο άλλο που είναι 15 χιλιόμετρα πιο έξω για 2 μέρες., οπότε νοικιάζω και γω σπίτι αναλόγως .Δυο μέρες μετά μου  λένε  , α τελικά θα είσαι 2 μέρες μέσα στην πόλη και 3 μέρες εκτός  σε 4 χωριά που απέχουν μεταξύ τους μιάμιση με δυο ώρες και δεν υπαρχει και συγκοινωνία ούτε για δείγμα. Την επόμενη μέρα , μου λένε πάλι 3 μέρες εντός και 2 εκτός σε άλλα σχολεία πάλι....Δδλ πότε θα ξέρουμε που να μείνουμε ? Λένε και ξελένε , ότι νά 'ναι γίνεται  .

Εν τω μεταξύ, αν δεν κάνω λάθος  είναι υποχρεωτικό να υπάρχει συγκοινωνία εκεί που σε διαθέτουν (ή έστω κάποιος τρόπος μετακίνσης) , έτσι δεν είναι? Διότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι ούτε να έχουμε αυτοκίνητο, ούτε να το διαθέτουμε για τις ανάγκες της υπηρείας ούτε να μπορούμε να οδηγούμε 5 ώρες τη μέρα, ούτε φυσικά να εμπιστευόμαστε τον κάθε διερχόμενο οδηγό να μας πάει με οτοστοπ στο σχολείο.  Τους ζήτησα λοιπόν να  μεριμνήσει η υπρεσία για το πως θα γίνεται η μετακίνησή μου,  όπως άλλωστε προβλέπει και ο Ν. 2685/18-2-99 .

georgia06
 έγγραφο αίτημα, πάντοτε, ώστε να δεσμευτούν να σου απαντήσουν υπεύθυνα. 

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 10:37:32 μμ »
georgia06
 έγγραφο αίτημα, πάντοτε, ώστε να δεσμευτούν να σου απαντήσουν υπεύθυνα.

Ναι και μετά "εισαγγελική παραγγελία" και "ασφαλιστικά" : Χα χα.....
Μπρεεε .... ΔΕ "πιάνει" τπτ.

Πάντως: Συγχαρητήρια (όπως τα λες, τουλάχιστον) για τις σκέψεις σου georgia....ΔΕ ξέρω αν θα γίνουν πράξη.
Μακάρι να υπήρχαν πολλοί αναπληρωτές σαν εσένα....(απ'όσα λες, τουλάχιστον...άλλο οι πράξεις).

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 10:47:44 μμ »
Αυτό δεν είναι και τόσο απλό όμως διότι στην αρχή μου λένε θα είσαι στο τάδε σχολείο 3 μέρες  κ θα συμπληρώνεις στο άλλο που είναι 15 χιλιόμετρα πιο έξω για 2 μέρες., οπότε νοικιάζω και γω σπίτι αναλόγως .Δυο μέρες μετά μου  λένε  , α τελικά θα είσαι 2 μέρες μέσα στην πόλη και 3 μέρες εκτός  σε 4 χωριά που απέχουν μεταξύ τους μιάμιση με δυο ώρες και δεν υπαρχει και συγκοινωνία ούτε για δείγμα. Την επόμενη μέρα , μου λένε πάλι 3 μέρες εντός και 2 εκτός σε άλλα σχολεία πάλι....Δδλ πότε θα ξέρουμε που να μείνουμε ? Λένε και ξελένε , ότι νά 'ναι γίνεται  .

Αυτο ειναι βασανιστηριο... 8)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 11:20:11 μμ »
Ναι και μετά "εισαγγελική παραγγελία" και "ασφαλιστικά" : Χα χα.....
Μπρεεε .... ΔΕ "πιάνει" τπτ.

Πάντως: Συγχαρητήρια (όπως τα λες, τουλάχιστον) για τις σκέψεις σου georgia....ΔΕ ξέρω αν θα γίνουν πράξη.
Μακάρι να υπήρχαν πολλοί αναπληρωτές σαν εσένα....(απ'όσα λες, τουλάχιστον...άλλο οι πράξεις).

Εφόσον δεν λυθεί το θέμα άμεσα , δεν θα είναι και τόσο δύσκολη η πράξη...μια απλή αιτησούλα είναι όπου θα ζητώ να γνωστοποιηθούν εγγράφως τα κενά, η τοποθέτησή μου , η διάθεσή μου για συμπλήρωση ωραρίου , και πως πρόκειται η υπηρεσία να μεριμνήσει για την μετακίνησή μου εφόσον διατεθώ σε μακρινές αποστάσεις όπου δεν υπάρχει συγκοινωνία. Απλά, λιτά και απέρριτα... πράγματα λογικά και απολύτως νόμιμα νομίζω, για τα οποία  όμως πρέπει  τόσο πολύ να παλεύουμε ! Ήμαρτον δλδ...!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 11:22:25 μμ »
Αυτο ειναι βασανιστηριο... 8)

αυτό είναι το θέατρο του παραλόγου σε όλο του το μεγαλείο...!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 11:40:04 μμ »
απέριττα εννοώ

Αποσυνδεδεμένος Hitnrun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 12:08:25 πμ »
Γίνεται συχνά αυτό κάθε χρόνο , σε βλέπουν σαν αριθμό ( είσαι ο 21 ή ο 23 ) και όχι σαν άνθρωπο. Όσο για τα έγγραφα δεν έχει διαφορά , αφού μπορούν να αλλάξουν την τοποθέτησή σου εγγράφως όσες φορές θέλουν για τις ανάγκες της υπηρεσίας. Είναι μια μικρή νότα στην γενικότερη συμφωνία της αδιαφορίας  που επικρατεί πανελλαδικώς.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδικο το σύστημα τοποθέτησης αναπληρωτών;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 12:41:40 πμ »
Ναι , αλλά τουλάχιστον αν είναι να γίνει κάτι να γίνει οπως πρέπει και όχι  όπως αρέσει στον κάθε χ , ψ προϊστάμενο για να είμαι και γω καλυμμένη να πορευτώ όπως μπορώ .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.