*

Αποστολέας Θέμα: Μαθητής με άσπεργκερ  (Αναγνώστηκε 4248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Μαθητής με άσπεργκερ
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 11:35:22 μμ »
Καλησπέρα! Σήμερα ήρθε στο σχολείο μια μαμά μαθητή Β΄ Γυμνασίου για να με ενημερώσει ότι ο γιος της έχει άσπεργκερ και μου έδωσε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο. Μου είπε ακόμη ότι εξετάζεται προφορικά. Ως εδώ καλώς, γιατί δεν μας είχε πει η διευθύντρια ακόμη ποια παιδιά εξετάζονται προφορικά. Το θέμα είναι ότι μου φάνηκε πολύ παρεμβατική, ότι δεν αφήνει καθόλου το παιδί να πάρει ανάσα, ότι το παρακολουθεί στενά και το ανακρίνει για καθετί που γίνεται στο σχολείο. Π.χ. ήξερε λεπτομέρειες για το μάθημα που ούτε εγώ θυμόμουνα. Αν κάποιος εδώ στο φόρουμ έχει δουλέψει με παιδί στα φάσμα του αυτισμού, αυτή είναι η αντιμετώπιση των παιδιών με άσπεργκερ, ή θα πρέπει οι γονείς να είναι πιο χαλαροί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητής με άσπεργκερ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:56:13 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με άσπεργκερ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 09:21:25 πμ »
Καλησπέρα! Σήμερα ήρθε στο σχολείο μια μαμά μαθητή Β΄ Γυμνασίου για να με ενημερώσει ότι ο γιος της έχει άσπεργκερ και μου έδωσε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο. Μου είπε ακόμη ότι εξετάζεται προφορικά. Ως εδώ καλώς, γιατί δεν μας είχε πει η διευθύντρια ακόμη ποια παιδιά εξετάζονται προφορικά. Το θέμα είναι ότι μου φάνηκε πολύ παρεμβατική, ότι δεν αφήνει καθόλου το παιδί να πάρει ανάσα, ότι το παρακολουθεί στενά και το ανακρίνει για καθετί που γίνεται στο σχολείο. Π.χ. ήξερε λεπτομέρειες για το μάθημα που ούτε εγώ θυμόμουνα. Αν κάποιος εδώ στο φόρουμ έχει δουλέψει με παιδί στα φάσμα του αυτισμού, αυτή είναι η αντιμετώπιση των παιδιών με άσπεργκερ, ή θα πρέπει οι γονείς να είναι πιο χαλαροί;
Μια γνωστή μου έχει γιο με αυτό το σύνδρομο (ο μικρός πηγαίνει  5η δημοτικού) και η μάνα του κάνει μια από τα ίδια, παρεμβαίνει πολύ. Συγκεκριμένα, κάθε πρωί πηγαίνει στο σχολείο και μιλάει με την εκάστοτε δασκάλα του, με την δ/ντρια, με την κυρία του κυλικείου, με την γυμνάστρια, με την κυρία των αγγλικών, με τον επιστάτη, ρωτάει για όλα και θέλει να μαθαίνει οτιδήποτε γίνεται στην τάξη, αλλά και στα διαλείμματα! Έχει, μάλιστα, πει στην δ/ντρια πως αν πειράξει κάποιος το παιδί της (γιατί μου έχει πει πως κάτι ψιλοείχε γίνει πιο παλιά) θα το καταγγείλει στην Πρωτ/θμια του νομού και θα το κάνει θέμα στα κανάλια! Εν τω μεταξύ η ίδια δεν έχει και την καλύτερη γνώμη για τις δασκάλες και το σχολείο όπου πηγαίνει τώρα ο μικρός και σκέφτεται να το στείλει στο ιδιωτικό του χρόνου, για να το προσέχουν καλύτερα!
Ο γιος της (απ' όσο μου λέει) είναι πολύ καλός στην πληροφορική και του αρέσουν και οι ξένες γλώσσες, ενώ για τα μαθηματικά και την γλώσσα του έχει βοήθεια στο σπίτι.
Αυτά γνωρίζω.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Sileia MN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με άσπεργκερ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 12:01:42 μμ »
Kαλησπέρα, έχω δουλέψει με μαθητή με άσπεργκερ (ο οποίος όμως φοιτούσε στην ε' δημοτικού), βοηθώντας τον στην μελέτη των μαθημάτων της επόμενης ημέρας. Επειδή όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, εσύ καλό θα ήταν να ξεκινήσεις αξιολογώντας τις ανάγκες του μαθητή σου προκειμένου να τον βοηθήσεις εντός του πλαισίου της τάξης, καθώς δεν είναι λίγες οι φορές που τα παιδιά που βρίσκονται στο φάσμα χρειάζονται διαφοροποιημένη προσέγγιση και διδασκαλία. Η παρεμβατικότητα της μητέρας μπορεί να περιοριστεί αφού της ξεκαθαρίσεις ότι είσαι διατεθειμένη να υποστηρίξεις το παιδί της σε κάθε περίπτωση ανάλογα με τις ανάγκες του. Τώρα το κατά πόσο παρεμβαίνει στο παιδί και το αν γνωρίζει λεπτομέρειες του μαθήματος δεν μπορείς να το αποτρέψεις. Μπορείς όμως να παρακολουθήσεις την συμπεριφορά του κι αν κρίνεις πως το παιδί δείχνει πιεσμένο και δυσαρεστημένο από τη στάση της μητέρας του ζήτησε να μιλήσεις με τον/την σύμβουλο προκειμένου να συναποφασίσετε, παράλληλα με τον διευθυντή, πως θα ήταν σκόπιμο να κινηθείτε.

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με άσπεργκερ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 12:03:35 μμ »
Θα σου πω 2-3 πραγματα για το Asperger τα βασικα (εχω κανει 500ωρες πρακτικη σε σχολεια ειδικης και καταλαβα καποια πραγαματα) Καταρχην, το φασμα αυτισμου Asperger ανηκει σε ατομα υψηλης λειτουργικοτητας δλδ ο μαθητης μπορει να απανταει σε ερωτησεις που ουτε καν φανταζεσαι γρηγορα και εξυπνα....αν κ πολλες φορες ειναι μονοδιαστατοι σε οτι κανουν, αλλο χαρακτηριστικο ειναι οι στερεοτυπικες κινησεις, η εντονη βλεμματικη επαφη, η ηχολαλια και η εμμονη με αντικειμενα (θυμαμαι ενας μαθητης κρατουσε παντα μια σακουλα η οποια ειχε μεσα απλα ενα μπουκαλι νερο) Συχνα τους αρεσει να απομωνονονται πχ να καθονται στο ιδιο σημειο στο προαυλιο δεν τους αρεσουν οι κοινωνικες επαφες. Αλλοι γινονται σε καποιες φασεις επιθετικοι. Δεν ειμαι ειδικος αλλα σκεψου οι μανες ανυσηχουν για τα παιδια τους χωρις να εχουν κατι (δεν ξερω πως να το γραψω για να μην διαβαστει ασχημα) σκεψου αυτη την κυρία θα ανησυχει διπλάσια! Μπορει να φοβαται οχι το ιδιο το παιδι αλλα το πως θα το αντιμετωπισουν οι συνομιλικοι του ή ακομα και οι ιδιοι εκπαιδευτικοι (ενας καθηγητης ειναι πολυ καλος σαν γνώσεις αλλα μπορει να μην εχει συμπεριφορα ή απλα να μην ειναι γνώστης καποιων θεματων και να φερεται πιο "περιεργα" ακομα και απο αυτους τους μαθητες). Γενικα, φερσου απλα σαν να μην υπαρχει θεμα την μητερα του θα την καταλαβεις αλλα κ παλι με ενα οριο, κανε μια συζητηση μαζι της μαθε γιατι ανυσηχει τοσο πολυ και καθυσηχασε την. Θα στα πουν και αλλα παιδια που ξερουν καλυτερα το θεμα:)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2017, 12:07:41 μμ από katia_ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητής με άσπεργκερ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:56:13 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με άσπεργκερ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 01:52:29 μμ »
Κατ'αρχάς, ζήτα να δεις τη διάγνωση που έχει κατατεθεί στο σχολείο. Η μαμά μπορεί να λέει ό,τι θέλει, αλλά αυτό με το οποίο εσύ θα πρέπει να κινηθείς είναι η επίσημη διάγνωση. Επίσης βασικό: έχει ζητηθεί παράλληλη στήριξη ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με άσπεργκερ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 10:17:20 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ήταν πολύ κατατοπιστικές. Όχι, παράλληλη στήριξη δεν έχει ζητηθεί. Το παιδί έκανε εργοθεραπεία (όχι πια, την ολοκλήρωσε), κάνει λογοθεραπεία και ψυχοθεραπεία;;;;; σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο παρέμβασης. Μακάρι να κάνω λάθος και να μην είναι παρεμβατική η μαμά. Αλλά γιατί ρωτάει το παιδί της τόσες πολλές λεπτομέρειες για το μάθημα; Πώς θα αποκτήσει το παιδί αυτονομία αν πρέπει να τα λέει όλα στην μαμά; Εκτός αν θέλει μόνο του και τα λέει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.