*

Αποστολέας Θέμα: ΔΟΑΤΑΠ: Η χειρότερη υπηρεσία στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 53602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis58

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΔΟΑΤΑΠ: Η χειρότερη υπηρεσία στην Ελλάδα
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 09:39:38 μμ »
Σας παραθέτω την εφιαλτική μου εμπειρία στον "οργανισμό της ταλαιπωρίας και ηθικής εξόντωσης του πόλίτη"

Έχω κάνει αίτηση από τον Ιανουάριο 2016 και ακόμα περιμένω την πράξη ισοτιμίας για το ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ μου, περιμένω δηλαδή 20 μήνες, με το ένα εμπόδιο να διαδέχεται το άλλο. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να έχεις τύχη και η αναγνώριση είναι πραγματικά ανά..... περίπτωση και ανά ...περίοδο. Πρώτο πρόβλημα: επειδή είχα μεταφερόμενες πιστωτικές μονάδες (εγκληματική ενέργεια κατά το ΔΟΑΤΑΠ) η ειδική μου περίπτωση πήρε άλλο "κανάλι" αναγνώρισης από τα υπόλοιπα (συμφοιτητών μου που τελειώσαμε περίπου την ίδια περίοδο)...Δευτερο πρόβλημα: επειδή στην αίτηση μου είχα ζητήσει και βαθμολογική αντιστοιχεία.
1ο Εμένα σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους μου ζήτησαν να περάσω και από το ΚΥΣΑΤΣ (Κυπριακό ΔΟΑΤΑΠ) για να αποδείξω ότι το Κυπριακό Μεταπτυχιακό μου αναγνωρίζεται από την Κυπριακή Δημοκρατία, όμως πηγαίνοντας εκεί να αιτηθώ, με ενημέρωσαν ότι πρωτίστως θα έπρεπε να αναγνωρίσω το προπτυχιακό μου!  Αποτέλεσμα να ταλαιπωρηθώ και εκεί για 10 μήνες !!!!!!!!!  πριν πάρω τις 2 πράξεις.
2ο  Καταθέτοντας τις πράξεις στο ΔΟΑΤΑΠ  ο φάκελος μου θεωρήθηκε «πλήρης» αλλά αντί να προχωρήσει, ο φάκελος μου παραπέμφθηκε μετά από  5 μήνες αναμονής στην "εκτελεστική επιτροπή», αυτή η επιτροπή είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου τύχει, καθώς συνήθως αποτελείται από εξωτερικούς συνεργάτες καθηγητές (τριμελής) οι οποίοι μια λείπει ο ένας μια λείπει ο άλλος και είναι πολύ δύσκολο να συνεδριάσουν… Έτσι έγινε και στην περίπτωση μου, μετά από αλλεπάλληλα τηλέφωνα και αφού πήγα αυτοπροσώπως στο ΔΟΑΤΑΠ, με ενημέρωσαν ότι έχουν υπογράψει οι 2 της επιτροπής αλλά δυστυχώς ο τρίτος λείπει στο εξωτερικό! Από τότε έχουν περάσει άλλοι 5  μήνες περιμένοντας τάχα να γυρίσει ο λεγάμενος από το εξωτερικό!!!!!!
Εν τω μεταξύ όλοι οι υπόλοιποι συμφοιτητές μου, πήραν την αναγνώριση σε 7-8 μήνες (και το δούλεμα που έχω φάει είναι απερίγραπτο)
Εν τέλει δεν άντεξα, έκανα αναφορά στο Συνήγορο του πολίτη και ανέθεσα στο δικηγόρο να μου ετοιμάσει μια μήνυση κατά του καθηγητή που λείπει αδικαιολόγητα στο εξωτερικό και μια αγωγή κατά του ΔΟΑΤΑΠ για ηθική βλάβη (για τις ευκαιρίες που έχω χάσει, τα χρήματα κλπ)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2018, 09:46:36 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:40:57 »

Αποσυνδεδεμένος anwnymos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 08:52:26 πμ »
Καλημέρα giannis58!
Διαβάζοντας το κείμενο που ανάρτησες διαπιστώνω αρκετές ομοιότητες με τη δική μου περίπτωση (έκανα αίτηση σε ΚΥΣΑΤΣ και ΔΟΑΤΑΠ τον προηγούμενο μήνα). Πώς μπορώ να έρθω σε επικοινωνία μαζί σου; Θα ήθελα τα φώτα σου!

Αποσυνδεδεμένος rem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 09:30:48 μμ »
Είμαστε πολλοί που έχουμε την ίδια περίπτωση. Περιμένω κι εγώ αυτήν την περίφημη εκτελεστική επιτροπή από τον Μάιο, χωρίς καμία ενημέρωση εννοείται.
Είμαι μέσα σε περίπτωση ομαδικής προσφυγής στη δικαιοσύνη, ώστε κάποιοι να κάνουν αυτό για το οποίο πληρώνονται. Όσοι δεν μπορούν να παραιτηθούν και να φύγουν, όχι να ταλαιπωρούν τον κόσμο.
Είμαι ανοιχτός σε κάθε επικοινωνία και κάθε λήψη δράσης.

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 07:02:49 μμ »
Αναφέρεστε σε μεταπτυχιακά από την Κύπρο; Τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής από Κύπρο, Ιταλία και Βουλγαρία, απ'ό,τι έχω ακούσει,  αναγνωρίστηκαν εν μία νυκτί. Δεν ισχύουν  τα ίδια για όλα τα πτυχία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:40:57 »

Αποσυνδεδεμένος rem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 11:48:42 πμ »
Το εν μία νυκτί είναι σχήμα λόγου να υποθέσω. Μάλλον όμως εννοείς κάτι άλλο.
Ναι, είναι αναγνωρισμένα όλα αυτά, αλλά μέχρι να πάρουν μία γραφειοκρατική τζίφρα απο τον Δοαταπ, παίρνει κανένα εξάμηνο. Ελληνικό Κράτος!!!

Αποσυνδεδεμένος giannis58

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 01:34:41 μμ »
Μπαίνοντας σήμερα στο online σύστημα είδα ότι επιτέλους προχώρησε η υπόθεση μου και πλέον απο 29/9/2017 βρίσκομαι "Για Διοικητικό έλεγχο"....

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 03:24:17 μμ »
Δε συμφωνώ με τον τίτλο του τόπικ, εμάς πάντως μας εξυπηρέτησαν πολύ γρήγορα οι άνθρωποι και να είναι καλά. Χωρίς αυτούς δε θα προλαβαίναμε τις αιτήσεις αναπληρωτών πριν μερικά χρόνια. Μέσα σε μία εβδομάδα είχαμε την αναγνώριση. Συγχαρητήρια στον ΔΟΑΤΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος giannis58

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 05:32:46 μμ »
Δε συμφωνώ με τον τίτλο του τόπικ, εμάς πάντως μας εξυπηρέτησαν πολύ γρήγορα οι άνθρωποι και να είναι καλά. Χωρίς αυτούς δε θα προλαβαίναμε τις αιτήσεις αναπληρωτών πριν μερικά χρόνια. Μέσα σε μία εβδομάδα είχαμε την αναγνώριση. Συγχαρητήρια στον ΔΟΑΤΑΠ.

Με τα λεγόμενα σου επιβεβαιώνεις τον τίτλο του τόπικ, δύο μέτρα και δύο σταθμά.... άσχετα με την ανάγκη που έχει ο καθένας οφειλουν να τηρούν τη σειρά προτεραιότητας και να αντιμετωπίζουν όλα τα Πανεπιστήμια και όλους τους κλάδους με το ίδιο τρόπο. Φιλικά πάντοτε.

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:41:16 μμ »
Δε συμφωνώ με τον τίτλο του τόπικ, εμάς πάντως μας εξυπηρέτησαν πολύ γρήγορα οι άνθρωποι και να είναι καλά. Χωρίς αυτούς δε θα προλαβαίναμε τις αιτήσεις αναπληρωτών πριν μερικά χρόνια. Μέσα σε μία εβδομάδα είχαμε την αναγνώριση. Συγχαρητήρια στον ΔΟΑΤΑΠ.

Αυτό εννοώ εν μία νυκτί. Μας επιβεβαίωσε ο συνάδελφος.

Αποσυνδεδεμένος gemi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Μάθε παιδί μου γράμματα....
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 04:49:12 μμ »
Σας παραθέτω την εφιαλτική μου εμπειρία στον "οργανισμό της ταλαιπωρίας και ηθικής εξόντωσης του πόλίτη"

Έχω κάνει αίτηση από τον Ιανουάριο 2016 και ακόμα περιμένω την πράξη ισοτιμίας για το ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ μου, περιμένω δηλαδή 20 μήνες, με το ένα εμπόδιο να διαδέχεται το άλλο. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να έχεις τύχη και η αναγνώριση είναι πραγματικά ανά..... περίπτωση και ανά ...περίοδο. Πρώτο πρόβλημα: επειδή είχα μεταφερόμενες πιστωτικές μονάδες (εγκληματική ενέργεια κατά το ΔΟΑΤΑΠ) η ειδική μου περίπτωση πήρε άλλο "κανάλι" αναγνώρισης από τα υπόλοιπα (συμφοιτητών μου που τελειώσαμε περίπου την ίδια περίοδο)...Δευτερο πρόβλημα: επειδή στην αίτηση μου είχα ζητήσει και βαθμολογική αντιστοιχεία.
1ο Εμένα σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους μου ζήτησαν να περάσω και από το ΚΥΣΑΤΣ (Κυπριακό ΔΟΑΤΑΠ) για να αποδείξω ότι το Κυπριακό Μεταπτυχιακό μου αναγνωρίζεται από την Κυπριακή Δημοκρατία, όμως πηγαίνοντας εκεί να αιτηθώ, με ενημέρωσαν ότι πρωτίστως θα έπρεπε να αναγνωρίσω το προπτυχιακό μου!  Αποτέλεσμα να ταλαιπωρηθώ και εκεί για 10 μήνες !!!!!!!!!  πριν πάρω τις 2 πράξεις.
2ο  Καταθέτοντας τις πράξεις στο ΔΟΑΤΑΠ  ο φάκελος μου θεωρήθηκε «πλήρης» αλλά αντί να προχωρήσει, ο φάκελος μου παραπέμφθηκε μετά από  5 μήνες αναμονής στην "εκτελεστική επιτροπή», αυτή η επιτροπή είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου τύχει, καθώς συνήθως αποτελείται από εξωτερικούς συνεργάτες καθηγητές (τριμελής) οι οποίοι μια λείπει ο ένας μια λείπει ο άλλος και είναι πολύ δύσκολο να συνεδριάσουν… Έτσι έγινε και στην περίπτωση μου, μετά από αλλεπάλληλα τηλέφωνα και αφού πήγα αυτοπροσώπως στο ΔΟΑΤΑΠ, με ενημέρωσαν ότι έχουν υπογράψει οι 2 της επιτροπής αλλά δυστυχώς ο τρίτος λείπει στο εξωτερικό! Από τότε έχουν περάσει άλλοι 5  μήνες περιμένοντας τάχα να γυρίσει ο λεγάμενος από το εξωτερικό!!!!!!
Εν τω μεταξύ όλοι οι υπόλοιποι συμφοιτητές μου, πήραν την αναγνώριση σε 7-8 μήνες (και το δούλεμα που έχω φάει είναι απερίγραπτο)
Εν τέλει δεν άντεξα, έκανα αναφορά στο Συνήγορο του πολίτη και ανέθεσα στο δικηγόρο να μου ετοιμάσει μια μήνυση κατά του καθηγητή που λείπει αδικαιολόγητα στο εξωτερικό και μια αγωγή κατά του ΔΟΑΤΑΠ για ηθική βλάβη (για τις ευκαιρίες που έχω χάσει, τα χρήματα κλπ)

Γιάννη, η αναφορά σου στον Συνήγορο του Πολίτη είχε άμεση ανταπόκριση? Γενικά, έμεινες ικανοποιημένος από τον τρόπο που ο Συνήγορος του Πολίτη ασχολήθηκε με την υπόθεσή σου?

Αποσυνδεδεμένος rem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 03:08:00 μμ »
Kαλό θα είναι όσοι δε γνωρίζουν πολλά περί ΔΟΑΤΑΠ να μη διατυπώνουν απόψεις και φήμες αν δε γνωρίζουν κάτι προσωπικά, επειδή δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.
Πράγματι πρόκειται για τις πιο κακές υπηρεσίες της Ελλάδας, που για να διεκπεραιώσουν μία υπόθεση χρειάζονται μήνες. Αυτό τουλάχιστον για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα από το 2015.
Όποιος θέλει επίσης να το διαπιστώσει ας πάρει ένα τηλ. στον ΔΟΑΤΑΠ να δούμε αν θα μιλήσει με κάποιον.
Αν επίσης, υπάρχει θέμα υποστελέχωσης δεν αναιρεί ούτε δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό ως χειρότερο, απλά τον επιβεβαιώνει.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 04:41:14 μμ »
Kαλό θα είναι όσοι δε γνωρίζουν πολλά περί ΔΟΑΤΑΠ να μη διατυπώνουν απόψεις και φήμες αν δε γνωρίζουν κάτι προσωπικά, επειδή δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.
Πράγματι πρόκειται για τις πιο κακές υπηρεσίες της Ελλάδας, που για να διεκπεραιώσουν μία υπόθεση χρειάζονται μήνες. Αυτό τουλάχιστον για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα από το 2015.
Όποιος θέλει επίσης να το διαπιστώσει ας πάρει ένα τηλ. στον ΔΟΑΤΑΠ να δούμε αν θα μιλήσει με κάποιον.
Αν επίσης, υπάρχει θέμα υποστελέχωσης δεν αναιρεί ούτε δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό ως χειρότερο, απλά τον επιβεβαιώνει.
Δηλαδή για να καταλάβουμε, μας απαγορεύεις να διατυπώσουμε γνώμη επειδή διαφωνούμε με τη δική σου ενώ εσύ τη διατυπώνεις μια χαρά, καλό!!! Η εμπειρία μου και πολλών άλλων ήταν η καλύτερη από τον ΔΟΑΤΑΠ. Πραγματικά σε ελάχιστες μέρες μας αναγνώρισαν τα μάστερ και μπορούμε σήμερα και δουλεύουμε. Και που ξέρω εγώ ότι τα μεταπτυχιακά σας δεν είχαν θέματα και καθυστέρησαν. Είναι κρίμα να ρίχνουμε λάσπη σε μια από τις λίγες υπηρεσίες που δουλεύουν σωστά.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 06:31:20 μμ »
Sorry, αλλα και γω στις 3 εμπειριες που ειχα με το ΔΟΑΤΑΠ (η πρωτη οταν ακομα ηταν ΔΙΚΤΣΑ) δεν ειχα κανενα προβλημα. Ουτε δυσκολια, ουτε ταλαιπωρια, ουτε καθυστερηση. Ενταξει δεν εκαναν μερες, αλλα την τελευταια φορα (διδακτορικο) δυο μηνες μεσα στο καλοκαιρι....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 07, 2017, 04:03:55 μμ »
Δεν απαγόρευσα τίποτα, αλλά εκτός των πολλών παραδειγμάτων που υπάρχουν σε αυτό το forum, η κριτική μου στηρίζεται σε συγκεκριμένα επιχειρήματα. εξηγούμαι:
α) Αναφέρομαι σε μεταπτυχιακά, όχι προπτυχιακά ή διδακτορικά που μπορεί να είναι λιγότερα σε αριθμό ή η αναγνώριση να ακολουθεί άλλη διαδικασία ή να εξαρτάται από άλλα άτομα.
β) Αναφέρομαι σε περιστατικά από μέσα του 2015 και ύστερα. Τα πράγματα έχουν αλλάξει κατά πολύ και προς το χειρότερο τα τελευταία 2 χρόνια.
γ) Κάντε το εξής πείραμα: πάρτε τηλέφωνο και προσπαθήστε να μιλήσετε μαζί τους. Αν τα καταφέρετε, θα είστε από τους τυχερούς, επειδή το τελευταίο εξάμηνο βγαίνω συνέχεια σε αναμονή.
δ) Ακόμη και να καταφέρετε να επικοινωνήσετε, κάντε τους μία πολύ απλή ερώτηση: πότε θα συνεδριάσει η τάδε επιτροπή. Ένας τόσο καλά οργανωμένος οργανισμος όπως λέτε, έχει συγκεκριμένο προκαθορισμένο (και ενδεχομένως σταθερό) χρονοδιάγραμμα.
ε) Προσωπική μου εμπειρία: κατάθεσα την πρώτη φορά Ιανουάριο του 2015, αναγνωρίστηκε τον Ιούλιο.
και τέλος, όχι, δεν έχουν κάποιο πρόβλημα τα πτυχία μας, απλά υπάρχει μία διαφορετική αρνητική αντιμετώπιση απέναντι σε συγκεκριμένα μεταπτυχιακά. Τον λόγο θα τον αφήσω να τον ανακαλύψετε μόνοι σας. Εξάλλου άνθρωποι με υψηλή μόρφωση είμαστε, μπορούμε να υποθέσουμε για ποιον λόγο υπάρχουν τα 2 μέτρα και 2 σταθμά που προαναφέρθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2017, 04:05:51 μμ από rem »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.