*

Αποστολέας Θέμα: Επαπειλούμενη εγκυμοσύνη- αναρρωτική αδεια αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 7336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Konstantina4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Καλησπέρα.
Είμαι έγκυος και περιμένω πρόσληψη ως αναπληρώτρια σε διπλανό νομο κάτι που συνεπάγεται τουλάχιστον 1 ώρα μετακίνηση για να φτάσω στο σχολείο.Εχω ζαλάδες,ναυτία και εμετούς και δεν ξέρω κατα πόσο και αν θα ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις της δουλειας.Γνωρίζω ότι μπορούμε να πάρουμε μονο 15 μέρες αναρρωτική μετά απο 10 μέρες που θα έχουμε εργαστει και ότι μετα, για το υπόλοιπο διαστημα δεν μπορούν να μας απολύσουν αλλα δεν πληρωνόμαστε,δεν μετράει η προϋπηρεσία,ούτε παίρνουμε ένσημα.Η απορία μου είναι,αν γίνεται να πάρουμε αναρρωτική έστω με αυτά τα δεδομένα για μηνες,μέχρι να ξεκινήσει η άδεια κύησης.Γίνεται αυτο?Όταν ξεκινησει η άδεια κύησης θα μετρήσει η προϋπηρεσία?Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία ας μας διαφωτίσει!Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2017, 09:16:19 μμ από Konstantina4 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος konstantina1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη εγκυμοσύνη- αναρρωτική αδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 09:38:57 μμ »
Εγω γέννησα το 2016 βεβαια, αλλά τότε ίσχυε το εξής: δικαούμασταν τις 7 μέρες κανονικής άδειας, τις 15 αναρρωτικής κ επειδή εμείς δεν έχουμε επαπειλούμενη, αν είχαμε πρόβλημα, έπρεπε να πάρουμε αναρρωτική. Οι αναρρωτικές (εκτός από τις 15 μέρες που δικαιούμαστε έτσι κ αλλιώς) δεν μετράνε πλέον ως προυπηρεσία, ούτε κ φυσικά ως ένσημα για να έχεις ασφάλεια ιατροφαρμακευτική. Γι αυτό βλέπεις όλες τις αναπληρώτριες να δουλεύουμε κανονικά. Συμβουλή μου: Κάνε την καρδιά σου πέτρα, οι εμετοί θα τελειώσουν αν είσαι στο πρώτο τρίμηνο, βρε κάποιον άλλον που θα μετακινείται προς τα εκεί (μην πάθεις κ τίποτα από τις ζαλάδες!) κ κάνε υπομονή. Έχεις τις γνωστές 8 εβδομαδες πριν τη γέννα κ 9 εβδομάδες μετά.

Αποσυνδεδεμένος Marhat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη εγκυμοσύνη- αναρρωτική αδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 09:53:54 μμ »
konstantina1982 τις 8 και 9 εβδομάδες που αναφέρεις πριν και μετά την κύηση αντίστοιχα τις πήρες κανονικά σε προϋπηρεσία και ένσημα?
Στην ιδιωτική εκπαίδευση πάντως έτυχε να έχω μία συνάδελφο η οποία με τρεις επαπειλούμενες κυήσεις στη σειρά (να ήρθε στο σχολείο 2-3 μήνες συνολικά τα τρία χρόνια που έλειπε ...και ναι ήταν fake επαπειλούμενες) υπάρχει στον πίνακα αναπληρωτών κανονικά με ολόκληρη την προϋπηρεσία της.  Αυτό χρονικά τοποθετείται 2009-2011 υπολογίζω... και από όσο ξέρω είχαμε το ίδιο καθεστώς με το δημόσιο σχολείο.     

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη εγκυμοσύνη- αναρρωτική αδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 10:26:18 μμ »
Στην αδεια κύησης παιρνεις την προυπηρεσία αλλά οχι τα ένσημα. Βεβαια λόγω  κύησης ο οαεδ υπολογίζει αλλιώς τα ενσημα και μπορει να παρεις το επίδομα ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Konstantina4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη εγκυμοσύνη- αναρρωτική αδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 10:47:56 μμ »
Εγω γέννησα το 2016 βεβαια, αλλά τότε ίσχυε το εξής: δικαούμασταν τις 7 μέρες κανονικής άδειας, τις 15 αναρρωτικής κ επειδή εμείς δεν έχουμε επαπειλούμενη, αν είχαμε πρόβλημα, έπρεπε να πάρουμε αναρρωτική. Οι αναρρωτικές (εκτός από τις 15 μέρες που δικαιούμαστε έτσι κ αλλιώς) δεν μετράνε πλέον ως προυπηρεσία, ούτε κ φυσικά ως ένσημα για να έχεις ασφάλεια ιατροφαρμακευτική. Γι αυτό βλέπεις όλες τις αναπληρώτριες να δουλεύουμε κανονικά. Συμβουλή μου: Κάνε την καρδιά σου πέτρα, οι εμετοί θα τελειώσουν αν είσαι στο πρώτο τρίμηνο, βρε κάποιον άλλον που θα μετακινείται προς τα εκεί (μην πάθεις κ τίποτα από τις ζαλάδες!) κ κάνε υπομονή. Έχεις τις γνωστές 8 εβδομαδες πριν τη γέννα κ 9 εβδομάδες μετά.

Σ'ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές!Αυτο θα κάνω,ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Επαπειλούμενη εγκυμοσύνη- αναρρωτική αδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 10:53:01 μμ »
Ας αναφερθεί επ' ευκαιρία, για όσους δεν το γνωρίζουν, πως με τον ν. 4485/17 (άρ. 70, παρ. 5) ψηφίσθηκε, πέραν της ήδη υπάρχουσας, επιπλέον αναρρωτική άδεια δεκαπέντε (15) ημερών, η οποία αφορά δυσίατα νοσήματα, αμειβόμενη και υπολογιζόμενη ως χρόνος πραγματικής προϋπηρεσίας. Ο μακρύς κατάλογος με τα οριζόμενα ως δυσίατα νοσήματα είναι δημοσιευμένος στο ΦΕΚ 1386/Β'/22.10.2001.

Το πλήρες κείμενο της διάταξης έχει ως εξής:
Παράθεση
5. Χορηγείται αναρρωτική άδεια στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που πάσχουν από δυσίατα νοσήματα, διάρκειας δεκαπέντε (15) ημερών επιπλέον της προβλεπόμενης από τις ισχύουσες διατάξεις, η οποία είναι αμειβόμενη και λαμβάνεται υπόψη ως χρόνος πραγματικής διδακτικής υπηρεσίας για όλα τα δικαιώματα. Για την εφαρμογή της παρούσας, ως δυσίατα νοσήματα νοούνται αυτά της Υ1/Γ.Π./οικ. 16884/12.10.2001 απόφασης του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας (Β΄ 1386).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2017, 11:03:09 μμ από rrrrrr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.