*

Αποστολέας Θέμα: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;  (Αναγνώστηκε 9037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« στις: Οκτώβριος 11, 2017, 10:10:04 πμ »
Επειδή είχα καιρό να ασχοληθώ με φροντιστήρια,αλλά,στέλνοντας βιογραφικά,με κάλεσαν από δυο την περασμένη βδομάδα. Και στα δυο μου ζητήθηκε να συμπληρώσω ένα τεστακι δικό τους-αν και στο τηλέφωνο μου μίλησαν απλά για μια φόρμα υποβολής στοιχείων δίκη τους. Μου φάνηκε παράξενο,τι παίζει με αυτά τα τεστ;;;Δεν τους είναι αρκετό το πτυχίο κι η προϋπηρεσία πλέον;
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:41 »

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 10:35:00 πμ »
Καλημέρα!!

Ναι στα πιο μεγάλα φροντιστήρια και στις αλυσίδες οπωσδήποτε γράφεις τεστ. Όταν ασχολούμουν εγώ, έγραφα και εκεί που εν τέλει εργάστηκα τα στέλνουν στα κεντρικά και λένε αυτοί αν σε προτείνουν. Επίσης, δεν γίνεται πάντα έτσι όταν έχεις κάποιον γνωστό φυσικά :)
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 11:54:12 πμ »
Ξέρω τουλάχιστον 3-4 άτομα που έχουν δώσει (το ίδιο) τεστάκια πολλές φορές (πλέον ξέρουν τις απαντήσεις). Εννοείται πως δεν τους κάλεσαν ποτέ. Όταν ακούς για τεστάκι κάνε την με ελαφρά!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 03:01:50 μμ »
Μου φάνηκε πολύ παράξενο,αλλά μετά σκέφτηκα ότι μάλλον έχουν δει πολλά τα μάτια τους, κι ίσως γι' αυτό το τεστ.

Αν και για μένα καλύτερο τεστ από live δοκιμασία μέσα στην τάξη δεν υπάρχει...
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:41 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 12:39:36 πμ »
Είναι γνωστό ότι οι μεγάλες αλυσίδες ζητάνε τεστ και αν πιάσεις εκεί ένα αναμενόμενο σκορ, πας για συνέντευξη στην ξένη γλώσσα. Σε συνοικιακά παίζει μόνο η συνέντευξη και πάλι στην εκάστοτε γλώσσα. 

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 12:56:03 πμ »
Είναι γνωστό ότι οι μεγάλες αλυσίδες ζητάνε τεστ και αν πιάσεις εκεί ένα αναμενόμενο σκορ, πας για συνέντευξη στην ξένη γλώσσα. Σε συνοικιακά παίζει μόνο η συνέντευξη και πάλι στην εκάστοτε γλώσσα.

Αλλού σου λένε "μας ενδιαφέρει το βιογραφικό σας, ελάτε για συνέντευξη", φυσικά στο πετάνε τελευταία στιγμή για το τεστ, συν φυσικά ότι ΠΟΤΕ δεν σε καλούν για εργασία (ξέρω 4 άτομα που έχουν δώσει το τεστ άπειρες φορές- το ξέρουν πλέον απέξω! καλά πλέον δεν πάνε αλλά χάσανε τον χρόνο τους όμως!).

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 10:01:12 πμ »
Επειδή είχα καιρό να ασχοληθώ με φροντιστήρια,αλλά,στέλνοντας βιογραφικά,με κάλεσαν από δυο την περασμένη βδομάδα. Και στα δυο μου ζητήθηκε να συμπληρώσω ένα τεστακι δικό τους-αν και στο τηλέφωνο μου μίλησαν απλά για μια φόρμα υποβολής στοιχείων δίκη τους. Μου φάνηκε παράξενο,τι παίζει με αυτά τα τεστ;;;Δεν τους είναι αρκετό το πτυχίο κι η προϋπηρεσία πλέον;

Αυτό με τα τεστ δεν είναι κάτι καινούργιο.Το 2005 που έψαχνα δουλειά σε φροντιστήριο μου είχε ζητηθεί απο πολλά φροντιστήρια -αλυσίδες να κάνω τετοιου είδους τεστ.Οι αλυσίδες το συνηθίζουν αυτό.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 02:50:57 μμ »
Αυτό με τα τεστ δεν είναι κάτι καινούργιο.Το 2005 που έψαχνα δουλειά σε φροντιστήριο μου είχε ζητηθεί απο πολλά φροντιστήρια -αλυσίδες να κάνω τετοιου είδους τεστ.Οι αλυσίδες το συνηθίζουν αυτό.

Να σου πω. Έγραψες τα τεστ? Και αν ναι σου έδωσαν ποτέ δουλειά?

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 07:35:56 μμ »
George999,το ενδεχόμενο να μην τα πήγαν καθόλου καλά σου περνά από το μυαλό; Επειδή έχω γράψει τέτοιο τεστ σε μια από τις μεγαλύτερες αλυσίδες, μπορώ να σου πω ότι σε ελέγχουν σε καίρια πράγματα και δεν μπορεί ο καθένας να ανταποκριθεί, απλά επειδή τυχαίνει να έχει ένα πτυχίο ξένης φιλολογίας.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 08:16:48 μμ »
συμφωνώ με Μαρκέλλα,
 μακάρι και στα φροντιστήρια γενικής να υπήρχαν  :P
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 08:35:47 μμ »
Να σου πω. Έγραψες τα τεστ? Και αν ναι σου έδωσαν ποτέ δουλειά?
[/quote
Ναι τα ειχα κανει τα τεστ και μου εδωσαν δουλεια .

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 09:02:48 μμ »
μπράβο, georgia06, να τα λέμε και αυτά, γιατί μάθαμε να βλέπουμε με καχυποψία το κάθε τί
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 12:12:31 πμ »
George999,το ενδεχόμενο να μην τα πήγαν καθόλου καλά σου περνά από το μυαλό; Επειδή έχω γράψει τέτοιο τεστ σε μια από τις μεγαλύτερες αλυσίδες, μπορώ να σου πω ότι σε ελέγχουν σε καίρια πράγματα και δεν μπορεί ο καθένας να ανταποκριθεί, απλά επειδή τυχαίνει να έχει ένα πτυχίο ξένης φιλολογίας.

κοίτα ξέρω άτομο που του βγήκε το σκορ επί τόπου σε γνωστή αλυσίδα (μάλιστα έγραφε προτείνεται να εργαστεί ως καθηγητής στον Όμιλο μας) και δεν έδωσαν ούτε μια ώρα ποτέ :(

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 07:57:11 μμ »
Από τους περισσότερους γράφοντες παραπάνω, δικαιολογημένα μεν, αδίκως δε*, αγνοούνται βασικές παράμετροι:

1) Στον ιδιωτικό τομέα, ο εργοδότης δεν οφείλει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν -αν δεν παραβιάζει συνταγματικά και νομικά δικαιώματα των υποψηφίων- σχετικά με τα κριτήρια επιλογής ενός υποψήφιου, ούτε και σχετικά με τον τρόπο με τα οποία αυτά αξιολογούνται. Επίσης, ο υποψήφιος, ως ελεύθερος άνθρωπος, αν θεωρεί ότι θίγεται από την διαδικασία, μπορεί να μην την ακολουθήσει.

Κοινώς, αν κάποιοι φροντιστές θέλουν να υποβάλλουν σε γραπτή δοκιμασία τους υποψήφιους, οι τελευταίοι πρέπει να συμφωνήσουν για να την περάσουν. Αν δεν συμφωνήσουν, μπορούν να αποχωρήσουν.

Επίσης, αν ο εργοδότης θέλει να προσλάβει τον ξάδερφό του ή αν θέλει να πάρει τον καλύτερο βάσει προσόντων υποψήφιο, είναι δικαίωμά του. Στο κάτω-κάτω, αν ο ξάδερφος κάνει χάλια την δουλειά, ο εργοδότης είναι ανάμεσα σε όσους θα ζημιωθούν (π.χ. από διαρροή μαθητών ή από αδυναμία προσέλκυσης νέων, αν ο ξάδερφος δεν κάνει καλό μάθημα).

2) Ο εργοδότης δεν οφείλει να ανακοινώνει πόσες θέσεις εργασίας είναι διαθέσιμες. Μπορεί να το κάνει, μπορεί και όχι. Αλλά δεν είναι υποχρεωμένος. Μπορεί και οι διαθέσιμες θέσεις να είναι μηδέν, αλλά, υπό τον φόβο κάποιας παραίτησης/απόλυσης, να θέλει να έχει έτοιμα backup βιογραφικά, έτσι ώστε, αν μείνει κένή θέση, να την αναπληρώσει την επόμενη μέρα κιόλας. Φανταστείτε, να παραιτηθεί ένας καθηγητής και να ξεκινήσει ο εργοδότης να ψάχνει εκείνη την μέρα να κάνει συνεντεύξεις μέχρι να καταλήξει στον κατάλληλο. Πόσες μέρες μπορούν να μείνουν οι μαθητές χωρίς καθηγητή;

3) Αν οι κατάλληλοι είναι παραπάνω από ένας για μια θέση, ο εργοδότης δεν είναι χαζός για να τους προσλάβει όλους. Άρα, μπορεί να βγουν 10 κατάλληλοι καθηγητές, αλλά το φροντιστήριο να χρειάζεται έναν, π.χ. για 10 ώρες. Σε ποια περίπτωση πιστεύετε ότι αυξάνεται η ευχαρίστηση των εργαζόμενων; α) Αν πάρει ένας και τις 10 ώρες, ή β) αν πάρουν 2 από 5 ώρες ο καθένας; Συνεπώς, το γεγονός ότι κάποιος βγήκε κατάλληλος ανάμεσα σε 100 υποψηφίους, δεν σημαίνει απαραίτητα και πρόσληψη. Σημαίνει ότι είναι ανάμεσα στους κατάλληλους, απλά.

4) Δεν έχω δει από κοντά ένα τέτοιο τεστ, αλλά σε μια συνέντευξη, δεν υπάρχουν *μόνο* σωστές απαντήσεις. Υπάρχει ολόκληρη η στάση σώματος του υποψήφιου, υπάρχει ο τρόπος που απαντάει, και πάει λέγοντας.

Θα προσλαμβάνατε έναν καθηγητή που μιλάει μουρμουρητά, μέσα από τα δόντια του; Μόνο και μόνο αυτό το στοιχείο για μένα είναι λόγος απόρριψης, ό,τι απαντήσεις και να έδινε, για τον απλό λόγο: Αν δεν μπορώ εγώ να τον ακούσω καθαρά, δεν μπορεί ούτε ο μαθητής.

Θα προσλαμβάνατε έναν καθηγητή με περίσσια πτυχία, μεταπτυχιακά και διδακτορικά, αν δεν ξέρει την ύλη των μαθημάτων που σκοπεύετε να του αναθέσετε;

Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα, τραγελαφικά περιστατικά που μου έχουν συμβεί κατά την διενέργεια συνεντεύξεων. Αφήνω αυτά τα 2 παραδείγματα ως δείγμα.




*Δικαιολογημένη είναι η πικρία ενός υποψήφιου που νιώθει ότι πρέπει να περάσει από 40 κύματα για να βρει εργασία. Αλλά είναι άδικη γιατί δεν ξέρει πώς είναι η άλλη πλευρά. Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, όπως για παράδειγμα είναι το κράτος. Είναι οργανισμοί που αξιολογούνται κάθε μέρα από τους πελάτες τους, και οφείλουν να αξιολογούν κάθε μέρα και αυτές τον εαυτό τους και τους εργαζόμενούς τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 273
Σύνολο: 290

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.