*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2018  (Αναγνώστηκε 93860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 05, 2017, 09:31:52 μμ »
Δεν ξέρω αν το σάιτ είναι αξιόπιστο αλλά αναρτήθηκε ένας πίνακας με κενά σε διαπολιτισμικά

https://thriskeftika.blogspot.gr/2017/11/blog-post_18.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:56 »

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 05, 2017, 10:14:01 μμ »
Δεν ξέρω αν το σάιτ είναι αξιόπιστο αλλά αναρτήθηκε ένας πίνακας με κενά σε διαπολιτισμικά

https://thriskeftika.blogspot.gr/2017/11/blog-post_18.html
Στο αρχείο που κατεβάζεις (excel) σε χωριστές καρτέλες υπάρχουν κενά και για Μουσικά και Καλλιτεχνικά.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 05:49:30 μμ »
Βγήκαν οι εγκύκλιοι

http://www.minedu.gov.gr/news/31316-06-11-17-egkyklioi-metatheseon-ekpaideftikon-sxolikoy-etous-2017-2019

ΥΓ. Ο σύνδεσμος τα σπάει 2017-2019 ...  ;D

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 06:11:38 μμ »
ΥΓ. Ο σύνδεσμος τα σπάει 2017-2019 ...  ;D
Φαίνεται ότι θα κάνουν μεταθέσεις για 2 χρόνια... ;D ;D ;D ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:56 »

Αποσυνδεδεμένος sosta7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 09:04:40 μμ »
Καλησπέρα. Η προϊσταμένη μου πέρυσι μου είχε πει οτι είχε πάρει μετάθεση για το καλό της υπηρεσίας, γνωρίζει κανείς τι σημαίνει , πως γίνεται και αν γίνεται τι χρειάζεται. Ευχαριστώ.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 10:18:04 μμ »
Καλησπέρα. Η προϊσταμένη μου πέρυσι μου είχε πει οτι είχε πάρει μετάθεση για το καλό της υπηρεσίας, γνωρίζει κανείς τι σημαίνει , πως γίνεται και αν γίνεται τι χρειάζεται. Ευχαριστώ.

Γιατί δε ρωτάς την ίδια:
α) Τί ακριβώς σημαίνει "για το καλό της υπηρεσίας" και "πώς γίνεται να επωφεληθώ και εγώ;"  ;)
β) Τελικά, ΟΝΤΩΣ, ήταν "για το καλό της υπηρεσίας";  ;D

ΔΕΝ ξέρω ΑΝ το καταλάβατε:
Είμαστε:
α) Και για γέλια
β) Και για κλάμματα.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 11:42:02 μμ »
Καλησπέρα. Η προϊσταμένη μου πέρυσι μου είχε πει οτι είχε πάρει μετάθεση για το καλό της υπηρεσίας, γνωρίζει κανείς τι σημαίνει , πως γίνεται και αν γίνεται τι χρειάζεται. Ευχαριστώ.

Ξέρω όταν κάποιοι έβγαιναν τεχνηέντως υπεράριθμοι σε ένα νόμο και ζητούσαν τοποθέτηση σε καποιον άλλο π.χ Ηλεία => Ζάκυνθος. Δεν ξέρω αν γίνεται πια. Μόνο στην ίδια περιφέρεια και μόνο απόσπαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος SkouF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 11:37:05 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.

Μία απορία έχω,όποιος γνωρίζει θα βοηθούσε πολύ.

Δεν έχω ξανακάνει συνεξέταση αίτησης. Το έψαξα λίγο, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά.

Όταν ενεργοποιείς την συνεξέταση, υπάρχουν δύο επιλογές : Μόνο στην ίδια περιοχή ή στον ίδιο νομό. Πρέπει να επιλέξεις μία από αυτές.

Τι πρέπει να επιλέξω από τα δύο; Δεν έχω καταλάβει τη διαφορά...

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 11:50:46 πμ »
Καλημέρα σε όλους/ες...να ρωτήσω κάτι...την τρέχουσα φετινή υπηρέτηση του 2017-18 σας την έχουν περάσει στις υπηρετήσεις ή όχι;;;

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 12:37:26 μμ »
Καλημέρα σε όλους/ες...να ρωτήσω κάτι...την τρέχουσα φετινή υπηρέτηση του 2017-18 σας την έχουν περάσει στις υπηρετήσεις ή όχι;;;
chris καλημέρα...δες λίγο εκεί που γράφουν την στήλη με την χρονική περίοδο. Θα είναι έως 2018....

Αποσυνδεδεμένος kaw

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 03:55:31 μμ »
Γνωρίζει κάποιος για ποιό λόγο μου λέει ότι δεν έχω πρόσβαση στην σελίδα, ενω έχω κάνει login?

Αποσυνδεδεμένος nikos19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 05:38:18 μμ »
Οι υπηρετήσεις δεν έχουν ( κατά μεγάλο ποσοστό) ενημερωθεί από τις ΔΔΕ .Στείλτε τους μήνυμα μέσω της εφαρμογής.
Η ίδια η εφαρμογή δεν είναι έτοιμη να δουλέψει(εσφαλμένος κώδικας , συνδέσεις με Βάσεις Δεδομένων κλπ) .
Το καλύτερο είναι οτι δεν το ξέρουν!
Στείλτε τους mail στο "teachershelp@minedu.gov.gr". βομβαρδίστε τους με mail... μπας και ξυπνήσουν.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 06:18:43 μμ »

Στείλτε τους mail στο "teachershelp@minedu.gov.gr". βομβαρδίστε τους με mail... μπας και ξυπνήσουν.

Κάααττσσεεεε ντεεε:

Έχουν μια βδομάδα "καιρό" ακόμα ως τη Δευτέρα που έρχεται (να το "πάρουν πρέφα"/ξεκινήσουν αιτήσεις οι εκπαιδευτικοί).
Ως τότε:
Βλέεεεπουμε. Έτσι ήταν πάντα: Τα ζα μου αργά: Αιτήσεις για 2 βδομάδες (που λέει ο λόγος) και last days "πέφτουν" όλοι και (ίσως) παίρνει παράταση....Τυχαίο το ΩΣ 20/11; Όλο το Νοέμβρη προβλέπει ο Νόμος για αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 10:49:30 μμ »
Δυστυχώς πολλοί συνάδελφοι που με ανυπομονησία περιμένουν και φέτος τη διενέργεια των μεταθέσεων ώστε να βρεθούν κοντά στους οικείους τους  θα δοκιμάσουν μια δυσάρεστη έκπληξη αναγνώνοντας τους πίνακες μοριοδότησης που θα ανακοινωθούν εξαιτίας της φάμπρικας των μοριοδοτήσεων που εγκαινίασε το πολυλατρεμένο υπουργείο προκειμένου να ικανοποιήσει τους αναδρομικά διορισθέντες ΑΣΕΠίτες του 2008 και εξηγούμαι.

Ξεκαθαρίζω πως και φυσικά το υπουργείο όφειλε να διορίσει τους διοριστέους του ΑΣΕΠ του 2008 έστω και αναδρομικά διότι αυτό υπαγορεύει τόσο ο νόμος όσο και το περί δικαίου αίσθημα. Συγκεκριμένα, σε συναδέρφους που διορίστηκαν ήδη από το 2017, 2016 ή και νωρίτερα σε ηπειρωτικά ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ με ή χωρίς αναδρομικότητα έδωσε εκ νέου δυνατότητα αναδρομικού διορισμού σε περιφερειακά/ μακρινά/νησιωτικά ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ με υψηλότατη μοριοδότηση την οποία και νομίμως θα πιστωθούν αναδρομικά. Μέχρις εδώ όλα ορθά. Ωστόσο, το υπουργείο έδωσε τη δυνατότητα σε ήδη διορισθέντες στην ηπειρωτική Ελλάδα να λάβουν αναδρομικά την υψηλή μοριοδότηση δυσπρόσιτων/μακρινών ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ παραμένοντας στο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ αρχικού διορισμού, καταστρατηγώντας την κείμενη νομοθεσία περί απαγόρευσης αναδρομικής μετάθεσης που το ίδιο το υπουργείο μνημονεύει σε κάθε εγκύκλιο μετάθεσης

Εννοείται ότι η ευθύνη βαραίνει αποκλειστικά το υπουργείο που μηχανεύτηκε τη συγκεκριμένη λύση για να λύσει το γόρδιο δεσμό των αλλεπάλληλων καταδικαστικών αποφάσεων σε βάρος του και όχι τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς.

Παρ' όλα αυτά, διακινήθηκε πως υπήρξαν και περιπτώσεις επιτήδειων που διαπραγματεύθηκαν με το υπουργείο μια καλή περιοχή αναδρομικού διορισμού υψηλής μοριοδότησης στην οποία φυσικά δεν θα πατήσουν το πόδι τους αλλά της οποίας θα λάβουν την υψηλότατη πολυετή μοριοδότηση παραμένοντας υπό τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης του ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ αρχικού διορισμού. 

Πραγματικά είναι να απορεί κανείς με τους φωστήρες του υπουργείου που μηχανεύτηκαν μια τέτοια απαράδεκτη λύση που παραβιάζει ευθέως τη ρύθμιση της απαγόρευσης αναδρομικής μετάθεσης και αδικεί όλους εκείνους τους συναδέρφους που επί σειρά ετών στερούνται τα πάντα για να συγκεντρώσουν μόρια, υπηρετώντας σε απόμακρες και δυσπρόσιτες περιοχές μακριά από τις οικογένειές τους, κάτω από αντίξοες και συχνά επικίνδυνες  – λόγω πολύωρων μετακινήσων – συνθήκες με τεράστιο οικονομικό και ψυχολογικό κόστος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.