*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2018  (Αναγνώστηκε 93834 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 941
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #154 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 08:06:13 πμ »
εαν μου πεις πως το κανουν,ναι εδεστα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:39 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #155 στις: Ιανουάριος 01, 2018, 03:57:55 μμ »
Απόλυτα λογικό.
Εχουν αρκετές συνταξιοδοτήσεις όλα αυτά τα χρόνια. Οι ώρες τους δεν έχουν μεταβληθεί. Οπότε οι περισσότεροι έχουν ήδη ικανοποιηθεί.
Αν αναλογιστείς και το Μ.Ο. ηλικίας τότε δεν θα μου φανεί περίεργο σε βάθος χρόνου αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά να ικανοποιηθούν όλοι.
Από τις λίγες ειδικότητες που είναι σχετικά καλά έως πολύ καλά.
  

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #156 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 03:53:39 μμ »
Πότε με το καλό να περιμένουμε την ανακοίνωση των μεταθέσεων;;;;;;
Υπάρχει καμία πληροφορία ;;;;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #157 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 06:33:46 μμ »
Πότε με το καλό να περιμένουμε την ανακοίνωση των μεταθέσεων;;;;;;
Υπάρχει καμία πληροφορία ;;;;

Όπως πάντα (πριν 10 χρόνια και, εννοώ! ! ! ) τη Μεγάλη βδομάδα.
Είναι και προεκλογικό έτος το φετινό....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:39 »

Αποσυνδεδεμένος pantzourlismos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #158 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 07:58:37 μμ »
καλησπέρα και καλή χρονιά συνάδελφοι !Περιμένω και εγώ τις μεταθέσεις , ακούω για το προεκλογικό έτος αλλά δεν μου φαίνεται ρεαλιστικό σενάριο ελπίδας ... Αφού παντού υπάρχουν υπεράριθμοι... πως να συμμαζευτεί όλο αυτό? ειδικότητα φιλόλογος . Βλέπω τους νομούς είμαι στις κυκλάδες 9 χρονάκια τώρα και κοντεύει να είναι δύσκολο να πάρω μετάθεση  ακόμη και στις Κυκλάδες . Οι υπόλοιποι νομοί απλώς γεμάτοι . Μαζικές συνταξιοδοτήσεις απο 2020 -21 . Ακόμη και παλιούς που ρωτάω εκεί το βλέπουν να συνταξιοδοτούνται .

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #159 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 11:06:46 πμ »
Ας παραθέσω κάποια στοιχεία από το ΠΥΣΔΕ μου.
Το 2010 υπήρχαν στην ειδικότητά μου πάνω από 100 άτομα στη διάθεση.
Το 2013 υπήρχαν 45 άτομα στη διάθεση.
Το 2018 υπάρχουν 10 άτομα στη διάθεση.

Το 2010 ήταν πριν τις συγχωνεύσεις και την αύξηση του ωραρίου.  Έτσι υπήρχαν μεγαλύτερες ανάγκες. Μετά την αύξηση του ωραρίου πολλές ώρες καλύφθηκαν από αυτούς που είχαν οργανικές . Έτσι ενώ όλα τα προηγούμενα χρόνια βγαίνει κόσμος στην σύνταξη δεν υπήρχε ισόποση ανάγκη για μεταθέσεις προς το πυσδε μου .  Έγιναν μεταθέσεις προς το ΠΥΣΔΕ μου τα τελευταία χρόνια αλλά ο αριθμός ήταν μικρότερος από τον αριθμό των συνταξιοδοτήσεων.  Επειδή όμως συνταξιοδοτήσεις θα συνεχίσουν να γίνονται και τα αποθέματα όσων είναι στη διάθεση εξαντλούνται νομίζω πως κάποια στιγμή τα επόμενα χρόνια θα υπάρξει ανάγκη για διορισμούς σε κάποιες ειδικότητες. Αυτό το γεγονός θα αυξήσει και τις μεταθέσεις.  Δεν ξέρω αν αυτό θα συμβεί το 2019 , το 2020 ή το 2021  αλλά η λογική λέει πως αργά ή γρήγορα θα συμβεί .   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2018, 11:13:11 πμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος pantzourlismos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #160 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 04:00:51 μμ »
knkn έχεις απόλυτο δίκιο . Μη νομίζεις και η δική μου εκτίμηση όπως και άλλων για το 2020-21 αφορά το εντελώς σχηματικό παράδειγμα του αν είσαι 62 ετών και δεν έχεις τα 40 έτη υπηρεσίας θα βγεις με μεταβατική συνταξη κοντά στα 800 συνολικά ευρώ (με τα επικουρικά) οπότε αν προσθέσεις και το γεγονός οτι οι περισσότεροι συνάδελφοι πλέον έχουν παιδιά στις σπουδές(αυξημένα έξοδα) θα το τερματίσουν ως τα 67 δηλ.. στην αυτοδίκαιη απόλυσή τους μήπως και φτάσουν στο χιλιάρικό σύνταξή και καθαρα 20.000 ευρώ εφαπαξ. Αν βάλεις οτι τα νέα συνταξιοδοτικά ψηφίστηκαν το 16 συν μια πενταετία που χρειάζεται στο συγκεκριμένο παράδειγμα μας πάει στο 2020-21 για αυτό και μάλλον θα γίνει ένας ασεπ κάπου τότε .

Αποσυνδεδεμένος kostakkiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #161 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 02:51:51 μμ »
Από τις λίγες ειδικότητες που είναι σχετικά καλά έως πολύ καλά.

Δεν ξέρω γιατί τις βλέπετε καλά... Είμαι από την ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλίας. Εδώ και 5 μπορεί και παραπάνω χρόνια δεν έγιναν μεταθέσεις στην ΘΕΣΣΑΛΙΑ (δεν μιλάω για συγκεκριμένο νομό, που τέτοια τύχη..)

Υπηρετώ σε παραμεθόρια περιοχή εδώ και 9 χρόνια και εσείς λέτε ότι είναι σχετικά καλά οι Μαθηματικοί... Κάτι δεν καταλαβαίνω! Σε βάθος χρόνου (;) είμαι 48, άρα στα (;) θα επιστρέψω. Πλάκα κάνετε!

Νομίζω ότι κάνετε λάθος σκέψεις

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #162 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 04:35:07 μμ »
Δεν ξέρω γιατί τις βλέπετε καλά... Είμαι από την ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλίας. Εδώ και 5 μπορεί και παραπάνω χρόνια δεν έγιναν μεταθέσεις στην ΘΕΣΣΑΛΙΑ (δεν μιλάω για συγκεκριμένο νομό, που τέτοια τύχη..)

Υπηρετώ σε παραμεθόρια περιοχή εδώ και 9 χρόνια και εσείς λέτε ότι είναι σχετικά καλά οι Μαθηματικοί... Κάτι δεν καταλαβαίνω! Σε βάθος χρόνου (;) είμαι 48, άρα στα (;) θα επιστρέψω. Πλάκα κάνετε!

Νομίζω ότι κάνετε λάθος σκέψεις

Σε άλλες ειδικότητες έχει να κάνει μεταθέσεις κοντά στα 10 χρόνια πανελληνίως. Η θεσσαλία λόγω πολλών συγχωνεύσεων και καταργήσεων σχολείων έχει θέμα σε όλες τις ειδικότητες σχεδόν.

Αποσυνδεδεμένος kostakkiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #163 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 07:50:13 μμ »
Σε άλλες ειδικότητες έχει να κάνει μεταθέσεις κοντά στα 10 χρόνια πανελληνίως. Η θεσσαλία λόγω πολλών συγχωνεύσεων και καταργήσεων σχολείων έχει θέμα σε όλες τις ειδικότητες σχεδόν.

Και στην Θεσσαλία μπορεί μέσα στην τελευταία 10ετία να έχουν γίνει 2-3 μεταθέσεις Μαθηματικών, μπορεί και κανένας..

Και είναι ξέρεις μεγάλη περιφέρεια. Άρα πολλοί άνθρωποι θα ενδιαφέρονταν να γυσρίσουν σπίτι τους μετά από 10-15 χρόνια... Κλείσιμο Σχοελίων έγινε σε πολλές περιοχές.

Δεν είναι εκεί το πρόβλημα... Αλλού είναι και είναι γνωστό!

Εξάλλου προσωπικά σχεδόν το έχω πάρει απόφαση! Εκεί που βρέθηκε ο καθένας μετά το  2008 περίπου θα παραμείνει για πάντα, παίζει μάλλον  λίγο η Αθήνα και κάποιες άλλες περιοχές.

Απλά δεν νομίζω ότι είναι σωστο να λες ότι κάποιες ειδικότητες είναι καλά. Καλοσύνη να χαρούμε εμείς οι Μαθηματικοί είναι αυτό που σου είπα;

Να είμαστε φειδωλοί στις δηλώσεις μας περί ειδικοτήτων σε καλύτερη θέση...!

Αν σκεφθεί κανείς μακροπρόθεσμα αλλαγές στις αναθέσεις μαθημάτων,  πιθανή αύξηση ωραρίου,  μείωση τμημάτων σε Σχολεία,  τα 67 μας που μπορεί να γίνουν και 70 για σύνταξη, την σημαντικότατη μείωση μαθητών νομίζω ότι φανερά καταλήγει, "όπου γη και πατρίς"

Αυτά!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #164 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 08:17:27 μμ »
Και στην Θεσσαλία μπορεί μέσα στην τελευταία 10ετία να έχουν γίνει 2-3 μεταθέσεις Μαθηματικών, μπορεί και κανένας..

Και είναι ξέρεις μεγάλη περιφέρεια. Άρα πολλοί άνθρωποι θα ενδιαφέρονταν να γυσρίσουν σπίτι τους μετά από 10-15 χρόνια... Κλείσιμο Σχοελίων έγινε σε πολλές περιοχές.

Δεν είναι εκεί το πρόβλημα... Αλλού είναι και είναι γνωστό!

Εξάλλου προσωπικά σχεδόν το έχω πάρει απόφαση! Εκεί που βρέθηκε ο καθένας μετά το  2008 περίπου θα παραμείνει για πάντα, παίζει μάλλον  λίγο η Αθήνα και κάποιες άλλες περιοχές.

Απλά δεν νομίζω ότι είναι σωστο να λες ότι κάποιες ειδικότητες είναι καλά. Καλοσύνη να χαρούμε εμείς οι Μαθηματικοί είναι αυτό που σου είπα;

Να είμαστε φειδωλοί στις δηλώσεις μας περί ειδικοτήτων σε καλύτερη θέση...!

Αν σκεφθεί κανείς μακροπρόθεσμα αλλαγές στις αναθέσεις μαθημάτων,  πιθανή αύξηση ωραρίου,  μείωση τμημάτων σε Σχολεία,  τα 67 μας που μπορεί να γίνουν και 70 για σύνταξη, την σημαντικότατη μείωση μαθητών νομίζω ότι φανερά καταλήγει, "όπου γη και πατρίς"

Αυτά!

Απλά ανέφερα πως έχει η κατάσταση.  :)
Πάντως εδώ μπορείς να δεις τι παίζει. http://malliaros.bplaced.net/files/baseis_met_b.xls
Με δεδομένο ότι τα μισά σχολεία και οι μισοί καθηγητές βρίσκονται στα 2 μεγάλα αστικά κέντρα όταν αναφέρουμε κάτι εδώ δεν μπορούμε να φανταστούμε όλες τις περιπτώσεις. Μιλάμε για την πλειοψηφία των εκπαιδευτικών ανα ειδικότητα.

YΓ. Παρεπιμπτόντως βλέπω πως κάποιος/α πήγε και Α Μαγνησίας πέρσι με 144,69 μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2018, 08:35:55 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 01:48:38 μμ »
Εντός του Μαρτίου οι μεταθέσεις εκπαιδευτικών ΠΕ (κατά τον Παληγιάννη):
http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/oi-metatheseis-ton-ekpaideytikon-pe-entos-martioy-deite-analytika-ton-arithmos
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 02:48:44 μμ »
Μεταθέσεις πριν το Μάιο σημαίνει μεταθέσεις χωρίς τις φετινές συνταξιοδοτήσεις. Άρα λιγότερες μεταθέσεις.
Επισημαίνω ότι θα συνυπολογιστούν οι περσινές συνταξιοδοτήσεις, οι οποίες δεν είχαν ληφθεί υπόψη πέρισυ.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2018
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 04:15:15 μμ »
Οι συνταξιοδοτήσεις που θα γίνουν σε 2 μήνες θα ληφθούν υπόψη για τις οριστικές τοποθετήσεις-βελτιώσεις ή έχουν το δικαίωμα τα ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ να τρέξουν τη διαδικασία των τοποθετήσεων-βελτιώσεων αμέσως μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.