*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία σε ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 3788 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διδασκαλία σε ΙΕΚ
« στις: Οκτώβριος 14, 2017, 06:26:20 μμ »
Για να διδάξεις σε ιεκ ως φιλόλογος χρειάζεται να εχεις πιστοποίηση ως εκπαιδευτής ενηλίκων;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία σε ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:24:15 »

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε ΙΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 07:49:46 μμ »
Ακομη δεν ειναι υποχρεωτικη η πιστοποιηση απλα οσοι την εχουν προηγουνται. Το θεωρω σχεδον απιθανο να σε καλεσουν απο καποιο ιεκ χωρις πιστοποιηση. Ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλος...

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε ΙΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 08:25:10 μμ »
Για να διδάξεις σε ιεκ ως φιλόλογος χρειάζεται να εχεις πιστοποίηση ως εκπαιδευτής ενηλίκων;;

Συνάδελφε Γεια χαρά!...

Είτε ως Φιλόλογος , είτε οιαδήποτε άλλης ειδικότητας .... προς ώρας και ακόμα στις αναθέσεις , ΔΕΝ ακόμη απόλυτο προαπαιτούμενο η Πιστοποίηση... που όμως από του χρόνου (;...) νομίζω ... ναι θα είναι....

Τυπικά , οι "πιστό" ΄, ακόμα και με λιγότερα μόρια προηγούνται των "απίστων".


Ωστόσο , εάν κάποιος "άπιστος" έχει πανύψηλη μοριοδό , συγκριτικά ή ανάλογα με πρώτης κατάτ6αξης  "πιστούς" , μπορεί ο Διευθυντής Ι.ε.κ. να του αναθέσει ώρες... έστω και εάν "κανονικά" πρέπει να εξαντλήσει τον κατάλογο των "πιστών"..


Προσωπικά , εάν είχα (ΠΟΥ ΔΕΝ έχω ... και δεν θά' θελα να έχω ...) τέτοια θέση , αντί να παίρνω αμπάριζα την "τυπική σειρά" ...και να δηλώνω κι όλας "κουρασμένος" διότι ... έκανα κάποιες δεκάδες τηλεφώνων , θα ζητούσα τους τίτλους σπουδών και τα βιογραφικά όλων , θα έψαχνα συνάφειες μαθημάτων με Σπουδές και ειδική εμπειρία , θα μιλούσα εί δυνατόν "δια ζώσης" με τον καθένα ("Δύσκολο";;.....  Μα είναι Διευθυντική Ευθύνη....) και θα ανέθετα στον πλέον κατάλληλο... "πιστό" ή "άπιστο" ... μα προς χάρη των Παιδιών ρε γ%%$$#((##τ'  το πλέον κατάλληλο , ανάλογο μάθημα...


Το λέω , πρόσθετα διότι:

Στην ειδικότητα , στην οποία ανέλαβα ...  μάλλον καλές ώρες φέτος (Τις οποίες ΔΕΝ θα είχα ηθικό δικαίωμα να διδάξω... βρε παρά τη σούπερ μοριοδότησή μου, εάν ήμουν σχετικός Ακαδημαϊκά ... άσχετος όμως πρακτικά...... ) συμβαίνει να υπάρχει Λόγω Ειδίκευσης , Τρομερών Ακαδημαϊκών προσόντων ... όμως "χαμηλότερα" στα Μόρια Συνάδελφος-οι ...


Έχω καθήκον , εφόσον είμαι Υπεύθυνος έναντι των Παιδιών , της Δουλειάς που αναλαμβάνω να κάνω και των Δ.ι.ε.κ.  , όταν μου τηλεφωνούν να μου αναθέσουν ώρες Ι. Να μην τις Δέχομαι όλες , διότι υπάρχουν  τόσοι άλλοι Συνάδελφοι και είναι αντιπαιδαγωγικό  να σε τρών' στη μάπα πχ. 6 ...10... ώρες τη βδομάδα οι Σπουδαστές (Μα ΔΕΝ πα' νά' σαι Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ!!!...) ΚΑΙ αντισυναδελφικό , ν' αρπάζεις σε ώρες ... ό,τι πετάει και ό,τι κολυμπάει....  ασχέτως μάλιστα Εάν το Έχεις Διδακτικά ή όχι (αλλά ...ν' αρπάξω ώρες...)  όταν σε κάποια μαθήματα  και ειδικότητες .... μα ακόμη κι αν συμβαίνει "χαμηλή τους μοριοδότηση"... "πιστό"- "απιστό" ,να υπάρχουν κάποιοι Πανάξιοι του Συγκεκριμένου Κλάδου...... 


Μένω σ' αφτά....

ΜΗΝ "Φωτογραφίσω" Εξαιρετικούς - Απόλυτους Συναδέλφους Ειδικότητας , οι οποίοι όπως έπρεπε ήταν και στην Επιτροπή Κρίσης Θεμάτων των εξετάσεων Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. , στην Εξεταστική Επιτροπή "Πρακτικού Μέρους"...  Μα Διότι ήταν οι πλέον Κατάλληλοι ...Κι εδώ που τα λέμε , Χωρίς την Ύπαρξή τους στον Ε.ο.π.π.ε.π.  ...ας πω και σήμερα , θα ήταν αδύνατο να υποστηριχτούν οδηγοί απαντήσεων σε εξειδικευμέ4να ζητήματα..... 

Τι λέω- λέμε , λοιπόν σε τέτοιους Νιοστής Δύναμης Συναδέλφους - και πέραν της Διδασκαλίας .... Συναδέλφους Εκλεκτούς στον Επαγγελματικό Κλάδο......  "Όχι , η μοριοδότησή σου είν' 'χαμηλή' .... να πάρουμε άλλοι τις ώρες σου στα Δ.ι.ε.κ";;.... Σκέτα Ανήθικο , έναντι των Σπουδαστών ΜΑΣ, Πρώτον.....  αισχρά αντισυναδελφικό δε......  .


Αφτά εν ολίγοις ή.... εν πολλοίς!.......


Θ.



Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε ΙΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 05:43:39 μμ »
Εκτός του ότι ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος στα ΙΕΚ, πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι οι ώρες για ΠΕ02 δεν είναι πολλές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία σε ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:24:15 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε ΙΕΚ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 11:16:59 μμ »
θεωρητικα απο φετος πρεπει να εχεις πιστοποιηση αλλα πηρε παραταση - υποτιθεται τελευταια - για την φετινη χρονια.
Φανταζομαι οτι του χρονου δεν θα παρει νεα παραταση, αλλα δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια.
Υπαρχει βεβαια περιπτωση να εχουμε παρεμβαση απο την ΕΕ και εκει να τελειωσουν οι αναβολες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.