*

Αποστολέας Θέμα: Help!! Βοήθεια για ιδιαίτερα Ισπανικών- συμβουλές σε μια αρχάρια  (Αναγνώστηκε 3139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kseniant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας! Πρόσφατα τελείωσα Ισπανική Φιλολογία και θα ήθελα να ασχοληθώ με τα ιδιαίτερα αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετές απορίες.Καταρχήν όσον αφορά την αναζήτηση μαθητών, οι αγγελίες δουλεύουν ή καλύτερα μέσω γνωστών και φίλων για αρχή; Έπειτα, έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο a1-a2 για διδασκαλία ενηλίκων; Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή θα με βοηθούσε αρκετά. Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2017, 07:20:11 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Help!! Βοήθεια με ιδιαίτερα- συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 04:52:44 μμ »
Καλησπέρα και καλή αρχή! Οι αγγελίες συνήθως κρύβουν κακοπληρωτές ή προβληματικές περιπτώσεις. Επειδή πολλοί την έχουμε πατήσει, θα σου πω το εξής. Πληρωμή με το μάθημα ή τη βδομάδα, με το που δε σε πληρώνουν, ειδοποιείς χωρίς ντροπή και στο δεύτερο μη πληρωμένο μάθημα φεύγεις. Πολλοί θα σου το ρίξουν στο φιλότιμο, αλλά εσύ δεν είσαι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Και κάτι σημαντικό. Όσα μαθ. έχω με την κανονική μου αμοιβή, όχι κάτω από 10-12 ευρώ, με υπολογίζουν και με σέβονται. Σε όσους έχω κάνει κατά καιρούς εκπτώσεις, το έχω μετανοιώσει.  Πρέπει να καταλάβουν ότι είμαστε επιστήμονες. Δε λυπούνται τα 20-25 ευρώ πεντικιούρ, αλλά ψάχνουν τον σούπερ καθηγητή με 5 ευρώ. Αυτή δυστυχώς είναι η κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Moreno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Help!! Βοήθεια με ιδιαίτερα- συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 05:36:58 μμ »
Πριν 4 χρόνια, ως μαθητής, στο φροντιστήριο που πήγαινα είχαμε χρησιμοποιήσει το "Nuevo Ven 1" για ξεκίνημα.

Και αργότερα το "espanol en marcha". Υπάρχει για όλα τα επίπεδα διδασκαλίας απ'οτι ξέρω.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Help!! Βοήθεια με ιδιαίτερα- συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 06:59:14 μμ »
Καλησπέρα σας! Πρόσφατα τελείωσα Ισπανική Φιλολογία και θα ήθελα να ασχοληθώ με τα ιδιαίτερα αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετές απορίες.Καταρχήν όσον αφορά την αναζήτηση μαθητών, οι αγγελίες δουλεύουν ή καλύτερα μέσω γνωστών και φίλων για αρχή; Έπειτα, έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο a1-a2 για διδασκαλία ενηλίκων; Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή θα με βοηθούσε αρκετά. Ευχαριστώ.

Κι εγώ νομίζω ότι καλύτερα είναι μεταξύ γνωστών και φίλων για αρχή.

Από εκεί και πέρα, να προσέχεις πάρα πολύ, γιατί τα ισπανικά είναι μια γλώσσα "χόμπι". Εννοώ ότι συνήθως αυτοί που επιλέγουν να μάθουν ισπανικά, το κάνουν επειδή τους αρέσει και όχι επειδή τους χρειάζεται. Συνήθως είναι φοιτητές. Οπότε να περιμένεις πολλές ακυρώσεις και γενικά μια σχετική χαλαρότητα, που είναι ό,τι χειρότερο για ένα καθηγητή.

Από βιβλία, υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία, αν και δεν είναι εύκολο να τα βρεις όλα στα βιβλιοπωλεία, πιθανόν να χρειαστεί να κάνεις παραγγελία ή να τα πάρεις από ίντερνετ. Γενικά, επειδή είναι μια γλώσσα με μεγάλη ζήτηση στην Αμερική αλλά και στη Δυτ. Ευρώπη εξαιτίας της Λατινικής Αμερικής, η προσφορά μεθόδων είναι μεγάλη και ανανεώνεται πολύ γρήγορα. Προσωπικά, βρίσκω το Nuevo Ven καλό για ενήλικες, αν και ίσως λίγο βαρετό. Πολύ καλή είναι και η καινούρια σειρά Nuevo Prisma, ενώ κλασική αξία, πρόσφατα ανανεωμένη, η Aula. Κάνε μια έρευνα στους εκδοτικούς οίκους, δίνουν κάποια κεφάλαια να ξεφυλλίσεις για να δεις τι σου αρέσει. Από γραμματικές, η Edelsa είναι πάντα υπολογίσιμη δύναμη, ειδικά μετά τις ανανεωμένες εκδόσεις. Προσωπικά, αγαπώ πολύ τις γραμματικές και τα βιβλία λεξιλογίου της Anaya. Και για κάποιον που θέλει πιο απλές ασκήσεις αλλά αναλυτικότερους κανόνες, η Gramática del Uso del español.

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, πάντως ό,τι χρειαστείς, πες μου. Είναι υπέροχο ταξίδι η ισπανική γλώσσα :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Kseniant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Help!! Βοήθεια με ιδιαίτερα- συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 11:28:09 πμ »
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έχετε κάποια γνώμη για το gente hoy και το de tú a tú το οποίο είναι εξειδικευμένο για ιδιαίτερα από ότι βλεπω; Επίσης για παιδιά έχετε κάποιο να προτείνετε που να είναι για έλληνες σπουδαστές(επεξηγήσεις στα ελληνικά);;

Αποσυνδεδεμένος Kseniant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Help!! Βοήθεια για ιδιαίτερα Ισπανικών- συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 04:08:26 μμ »
Γειά σας και παλι!! Επανέρχομαι θελοντας να ρωτήσω μια ακόμη φορά αν ξέρετε κάποιο βιβλίο εκμαθησης για παιδιά που να εχει ομως και κάποιο βιβλιαράκι λεξιλογίου μαζί(όπως το companion στα αγγλικά). Αν οχι , θα εκτιμούσα μήπως γνωρίζετε κάποιο βιβλίο λεξιλογίου χωριστά.Ευχαριστω και πάλι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.