*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στη Διδακτική της Αγγλικής ΕΑΠ. Αξίζει;  (Αναγνώστηκε 1963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Καλησπέρα σας. Ξεκίνησα το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ για καθηγητές Αγγλικών αλλά δεν μου αρέσει καθόλου. Εσείς που έχετε αποφοιτήσει έχετε δει κάποιο κέρδος από την κατοχή αυτού του πτυχίου; Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και έχω αποφοιτήσει το 2014 οπότε δεν έχω δωσει ΑΣΕΠ για να έχω την δυνατότητα για απασχόληση σε δημόσιο σχολείο. Αξίζει να αφιερώσω όλο αυτόν τον χρόνο και την ενέργεια σε αυτό το μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στη Διδακτική της Αγγλικής ΕΑΠ. Αξίζει;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 09:04:21 μμ »
Καλησπέρα. Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο, εγώ έχω τελειώσει το "Σπουδές στην Εκπαίδευση". Σε κάθε περίπτωση, το μεταπτυχιακό μετράει στο ΑΣΕΠ, σαν πρόσθετη μοριοδότηση. Τελικά, έχει να κάνει με το τι ζητάς εσύ. Προφανώς, υπάρχουν μεταπτυχιακά με μεγαλύτερο ενδιαφέρον, αλλά από τα αντίστοιχα τμήματα των ΑΕΙ. Αυτά συνήθως έχουν μαθήματα μέσα στην εβδομάδα και γενικά είναι ακριβότερα από το ΕΑΠ. Και εγώ στόχευα σε άλλο μεταπτυχιακό, αλλά δεν μου έβγαινε από άποψη χρόνου και χρήματος. Είναι αρκετοί αυτοί που δεν τους αρέσουν τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ, αλλά τα κάνουν από ανάγκη. Εγώ το είδα σαν ενδιάμεσο βήμα για το διδακτορικό που κάνω τώρα (όχι στο ΕΑΠ). Επίσης, βάσει του τρέχοντος μισθολογίου, το μεταπτυχιακό σου δίνει δύο επιπλέον μισθολογικά κλιμάκια (στο Δημόσιο).  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2017, 09:24:09 μμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στη Διδακτική της Αγγλικής ΕΑΠ. Αξίζει;
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 02:01:48 μμ »
Καλησπέρα. Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο, εγώ έχω τελειώσει το "Σπουδές στην Εκπαίδευση". Σε κάθε περίπτωση, το μεταπτυχιακό μετράει στο ΑΣΕΠ, σαν πρόσθετη μοριοδότηση. Τελικά, έχει να κάνει με το τι ζητάς εσύ. Προφανώς, υπάρχουν μεταπτυχιακά με μεγαλύτερο ενδιαφέρον, αλλά από τα αντίστοιχα τμήματα των ΑΕΙ. Αυτά συνήθως έχουν μαθήματα μέσα στην εβδομάδα και γενικά είναι ακριβότερα από το ΕΑΠ. Και εγώ στόχευα σε άλλο μεταπτυχιακό, αλλά δεν μου έβγαινε από άποψη χρόνου και χρήματος. Είναι αρκετοί αυτοί που δεν τους αρέσουν τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ, αλλά τα κάνουν από ανάγκη. Εγώ το είδα σαν ενδιάμεσο βήμα για το διδακτορικό που κάνω τώρα (όχι στο ΕΑΠ). Επίσης, βάσει του τρέχοντος μισθολογίου, το μεταπτυχιακό σου δίνει δύο επιπλέον μισθολογικά κλιμάκια (στο Δημόσιο).  ;)


Ευχαριστώ πολύ! Νομίζω ότι τελικά δεν μου ταιριάζει αυτό το στυλ σπουδών. Προτιμώ να μαζέψω χρήματα να παρακολουθήσω full time  καποιο μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει περισσότερο αργότερα. Πραγματικά αυτή την στιγμή ούτως η άλλως το δημόσιο είναι ανέφικτο για μένα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στη Διδακτική της Αγγλικής ΕΑΠ. Αξίζει;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 07:02:23 μμ »
Μ'ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leonidasT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στη Διδακτική της Αγγλικής ΕΑΠ. Αξίζει;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 07:46:55 μμ »
είχα αρχίσει να πιστεύω ότι μόνο εγώ πήγα στο μεταπτυχιακό της αγγλικής στο εαπ και είδα ένα χάλι (σκέτο)
κρατάω μόνο το ότι ενώ πολύς κόσμος ξέρει κανείς δεν μιλάει 

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στη Διδακτική της Αγγλικής ΕΑΠ. Αξίζει;
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 12:28:10 μμ »
Χάλι ως προς το τι ακριβώς; Μπορείτε να μας κατατοπισετε;

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στη Διδακτική της Αγγλικής ΕΑΠ. Αξίζει;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 10:21:58 μμ »
είχα αρχίσει να πιστεύω ότι μόνο εγώ πήγα στο μεταπτυχιακό της αγγλικής στο εαπ και είδα ένα χάλι (σκέτο)
κρατάω μόνο το ότι ενώ πολύς κόσμος ξέρει κανείς δεν μιλάει


Δεν ξέρω ποιές είναι οι εμπειρίες σας, θα με ενδιέφερε να μάθω, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη γιατί πήγα μόνο στην πρώτη συνάντηση, αλλά θεωρώ ότι χρειάζομαι περισσότερη καθοδήγηση και με αυτό τον τρόπο είναι ανέφικτό. Ουσιαστικά, διαβάζεις μόνος και πρέπει να κάνεις ερευνητικές εργασίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.