*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 3218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Konstantina4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« στις: Νοέμβριος 26, 2017, 08:35:48 πμ »
Γεια σας,
Υπάρχει κάποιος η καποια που γνωρίζει τι γίνεται με τα δικαιώματα των ωρομισθίων καθηγητριων που είναι έγκυες και θα δουλέψουν στα ΣΔΕ?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2017, 08:37:32 πμ από Konstantina4 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:12 »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 11:57:48 πμ »
Δεν εχεις κανενα δικαιωμα ως ωρομισθια, τις ώρες που δουλευεις αυτές πληρώνεσαι. Αν σταματησεις να δουλευεις, δεν πληρώνεσαι. Δικαιωματα λοχείας εχουν οι αναπληρωτριες.

Αποσυνδεδεμένος Konstantina4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 02:33:44 μμ »
Ολοι οι ωρομίσθιοι γενικα δικαιούνται κανονικά άδεια κύησης και λοχείας,το λέει στην εγκύκλιο των αδειών πολυ καθαρά.Αλλά προφανώς στα σδε και στα ιεκ επειδή υπάγονται στο Ινεδιβιμ δεν ισχύουν αυτά τα δικαιώματα?Μιλάς απο προσωπική εμπειρία?

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 04:58:05 μμ »
Μπορεί κάποιος να απαντήσει υπεύθυνα για τ θέμα αυτό?
Και εγώ ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι δικαιούμαστε κάποιες μέρες.
Θα πρέπει να απευθυνθούμε στο ΙΚΑ ίσως? Αν κάποια έχει εμπειρία ας μας απαντήσει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:12 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 11:14:46 μμ »
Πέρυσι μου έτυχε ..... ! Δε δικαιουσαι απολύτως τίποτα! Τάδε απεφάνθη το ινεδιβιμ... Η δικαιολογία? Λόγω της συγκεκριμένης σύμβασης που υπογράφουμε. Αφού όμως ασφαλιζομαστε πλέον στο ΙΚΑ! Σε μένα έπαυσαν τη σύμβαση μου με το έτσι θέλω επειδή φυσικά δε μπορούσα να παρουσιαστώ για μάθημα. Περιττό να πω ότι απευθύνθηκα στο συνήγορο του πολίτη, ο οποίος ακόμα κυνηγάει να πάρει απαντήσεις από το ινεδιβιμ γιατί φέρεται έτσι αφού μας ασφαλίζει στο ΙΚΑ... Το μπ#@##@ σε όλο του το μεγαλείο...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 05:34:27 πμ »
Μπορεί κάποιος να απαντήσει υπεύθυνα για τ θέμα αυτό?
Και εγώ ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι δικαιούμαστε κάποιες μέρες.
Θα πρέπει να απευθυνθούμε στο ΙΚΑ ίσως? Αν κάποια έχει εμπειρία ας μας απαντήσει!

Οι ωρομίσθιες δικαιούνται τις άδειες κύησης και λοχείας όπως και οι αναπληρώτριες. Μπορείτε φυσικά να απευθυνθείτε στο ΙΚΑ ή ακόμα και στην επιθεώρηση εργασίας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 06:09:45 πμ »
Πέρυσι μου έτυχε ..... ! Δε δικαιουσαι απολύτως τίποτα! Τάδε απεφάνθη το ινεδιβιμ... Η δικαιολογία? Λόγω της συγκεκριμένης σύμβασης που υπογράφουμε. Αφού όμως ασφαλιζομαστε πλέον στο ΙΚΑ! Σε μένα έπαυσαν τη σύμβαση μου με το έτσι θέλω επειδή φυσικά δε μπορούσα να παρουσιαστώ για μάθημα. Περιττό να πω ότι απευθύνθηκα στο συνήγορο του πολίτη, ο οποίος ακόμα κυνηγάει να πάρει απαντήσεις από το ινεδιβιμ γιατί φέρεται έτσι αφού μας ασφαλίζει στο ΙΚΑ... Το μπ#@##@ σε όλο του το μεγαλείο...

Τι είναι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να αποφασίζει για το εργατικό δίκαιο; Δεν ξέρω τι συμβάσεις υπογράφετε, δεν έχω δει όμως ποτέ συμβάσεις που να αφαιρούν δικαιώματα ασφαλισμένων εγκύων γυναικών. Και το κυριότερο είναι ότι απαγορεύεται δια ροπάλου απόλυση εγκύου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 09:02:45 πμ »
Δυστυχώς αυτό προκύπτει από τη σύμβαση ανάθεσης έργου του ινεδιβιμ..δεν προβλέπει καμία άδεια!Ώρες που δεν πραγματοποιούνται για οποιοδήποτε λόγο δεν πληρώνονται, για να μη ξεχνάμε και το ανυπέρβλητο, πληρωμές βάση της ροής χρηματοδότησης..και υπάρχει ακόμα και σήμερα κόσμος που δε βρίσκει κάτι αρνητικό στις συγκεκριμενες συμβάσεις.Μακάρι να δικαιωθειτε οι συναδέλφισσες εγκυμονούσες, μπας και αλλάξει ολόκληρο το καθεστώς προσλήψης.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 09:28:02 μμ »
Δυστυχώς αυτό προκύπτει από τη σύμβαση ανάθεσης έργου του ινεδιβιμ..δεν προβλέπει καμία άδεια!Ώρες που δεν πραγματοποιούνται για οποιοδήποτε λόγο δεν πληρώνονται, για να μη ξεχνάμε και το ανυπέρβλητο, πληρωμές βάση της ροής χρηματοδότησης..και υπάρχει ακόμα και σήμερα κόσμος που δε βρίσκει κάτι αρνητικό στις συγκεκριμενες συμβάσεις.Μακάρι να δικαιωθειτε οι συναδέλφισσες εγκυμονούσες, μπας και αλλάξει ολόκληρο το καθεστώς προσλήψης.

Έχουν επιλέξει λοιπόν την πιο ανώδυνη γι`αυτούς λύση με τις συμβάσεις έργου, όπου ως...εργολάβος o εκπαιδευτικός αναλαμβάνει την υποχρέωση να εκτελέσει ορισμένο έργο για λογαριασμό άλλου προσώπου ή φορέα. Αυτά ορίζει ο νόμος για τις συμβάσεις έργου. Ωστόσο το μπέρδεμα υπήρξε με την ασφάλιση διότι όπως διάβασα σε προηγούμενο μήνυμα συναδέλφου, υπάρχει ασφάλιση στο ΙΚΑ, κάτι που δεν είναι υποχρεωτικό στις συμβάσεις έργου αλλά μπορεί να γεννά κάποια δικαιώματα για τον εργολάβο/εργαζόμενο. Επιμένω ότι η απόλυση εγκύου απαγορεύεται.
Η ασφάλιση στο ΙΚΑ βέβαια, δεν προκύπτει από το υπερβολικό ενδιαφέρον των εργοδοτών αλλά διότι ο νόμος προβλέπει ότι στην περίπτωση που ο χρόνος κι ο τόπος εργασίας του εργολάβου κάνουν τη σύμβαση να μοιάζει με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, δηλαδή o εργολάβος απασχολείται αποκλειστικά στο χώρο του εργοδότη και με πλήρες ωράριο, ο εργοδότης υποχρεούται να ασφαλίσει τον εργολάβο στο ΙΚΑ καταβάλλοντας τις ανάλογες εισφορές.
Επίσης, σύμφωνα με το νόμο 3846/2010, όλες οι συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή έργου, αορίστου ή ορισμένου χρόνου, τεκμαίρονται ότι υποκρύπτουν σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, εφόσον η εργασία παρέχεται αυτοπροσώπως, αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο στον ίδιο εργοδότη για εννέα συνεχείς μήνες ενώ επιπλέον καταργείται η υποχρέωση γνωστοποίησης των συμβάσεων στην τοπική Επιθεώρηση Εργασίας. Ο εργοδότης καλείται να αποδείξει ότι δεν πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας. Τα στοιχεία που λαμβάνονται υπόψη είναι αν ο απασχολούμενος εργάζεται υπό τον έλεγχο και τις οδηγίες του εργοδότη, που είναι δυνατό να εκδηλώνεται με διαφορετικές μορφές (π.χ. καθορισμός του τόπου, τρόπου και ωραρίου εργασίας κ.λπ.), ενώ ο τρόπος πληρωμής του απασχολούμενου δεν είναι πάντα καθοριστικός.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ema2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 11:07:36 μμ »
Γεια σας,
Υπάρχει κάποιος η καποια που γνωρίζει τι γίνεται με τα δικαιώματα των ωρομισθίων καθηγητριων που είναι έγκυες και θα δουλέψουν στα ΣΔΕ?

Πέρυσι μου έτυχε. Σε ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ ήμουνα. Είχα στείλει και μαιλ στη νομική υπηρεσία του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Η απάντηση της Νομικής Υπηρεσίας αναφέρει ότι “Σύμφωνα με το άρθρο 142 του Ν. 3655/2008 σε συνδυασμό με το άρθρο 36 του Ν. 3996/2011 δικαιούνται να πάρουν άδεια προστασίας μητρότητας (κύησης), όσες εργαζόμενες κατά το χρόνο αυτό έχουν ενεργή εργασιακή σχέση Ορισμένου ή Αορίστου χρόνου Ιδιωτικού δικαίου και είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.
Ως εκ τούτου η εν λόγω ωρομίσθια στα ΔΙΕΚ ως συμβασιούχος με σύμβαση παροχής υπηρεσιών, δεν φαίνεται να δικαιούται τοιαύτης αδείας”.

Παρόλα αυτά μην αγχώνεσαι. Δεν ξέρω αν ξέρεις τα δικαιώματά σου από το ΙΚΑ. Δηλαδή αν έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια δικαιούσαι κανονικά το μισθό σου (στο περίπου) για 4 περίπου μήνες πληρωμένο από το ΙΚΑ. Ωστόσο δεν έχεις δικαίωμα να επιστρέψεις στην εργασία σου μετά το πέρας των 4 μηνών γιατί ουσιαστικά θα έχεις παραιτηθεί.

Για να πάρεις βέβαια τα λεφτά από το ΙΚΑ πρέπει να δώσεις μεγάλο αγώνα. Τα ένσημα που θα πρέπει να βάλει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν θα τα βάλει έγκαιρα (για να συμπληρώσεις τα 200) και θέλει πολύ υπομονή και τρέξιμο.
Πότε γεννάς;
 

Αποσυνδεδεμένος Konstantina4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 09:44:49 πμ »
Γεννάω τέλη Απρίλη,σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες..ναι τα ξέρω τα δικαιώματα μου γενικά,ακόμα περιμένω να μπουν τα περσινά 40 ένσημα μου στο ΙΚΑ για να συμπληρώσω τα 200 αλλά δεν έχουν μπει..μου είπαν θα μπουν μέσα στον Νοέμβρη.μπάζει το θέμα απο παντού γενικά!πήρα στο Ινεδιβιμ τηλ για να ρωτήσω αν δίνουν βεβαίωση εργοδότη για τα ένσημα πριν καταχωρηθούν στο σύστημα και μου είπαν πως όχι..Για τον ίδιο λογο δεν μπορεί να πάρει κάποιος επίδομα ανεργίας κλ.

Αποσυνδεδεμένος ema2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 02:51:41 μμ »
Μην αγχώνεσαι τότε. Αφού είναι τέλη Απρίλη και έχεις τα ένσημα δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αυτό σημαίνει ότι Μάρτιο - Απρίλιο _Μάιο και Ιούνιο θα καθίσεις και θα πληρωθείς από το ΙΚΑ. Έτσι κ αλλιώς μετά σχολείο δεν έχει λόγω καλοκαιριού.
Με τα ένσημα σε περιμένουν στο ΙΚΑ. Βεβαίωση εργοδότη κ να σου δώσουνε, το ΙΚΑ δεν τη δέχεται. Θα κάνεις την αίτηση στο ΙΚΑ κανονικά και αν δεν έχουν μπει παίρνεις τα λεφτά αναδρομικά. Έχεις 6 μήνες από την ώρα που θα γεννήσεις για να φανούνε τα ένσημα. Τόσο περιμένει το ΙΚΑ.

Με το καλό εύχομαι!!

Αποσυνδεδεμένος Konstantina4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κύησης λοχείας-ωρομίσθιες στα ΣΔΕ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 03:45:22 μμ »
Να'σαι καλά,σ'ευχαριστώ πολυ!!😊

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.