*

Αποστολέας Θέμα: Δίλημμα  (Αναγνώστηκε 4903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marimagkakou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δίλημμα
« στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 05:38:07 μμ »
Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μου φάνηκε πολύ χρήσιμο να κάνω και εγώ με τη σειρά μου εγγραφή!!
Βρίσκομαι σε ένα μεγάλο δίλημμα σχετικά με τη συνέχεια των σπουδών... Είμαι απόφοιτος Κοινωνιολογίας και θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου σε Μεταπτυχιακό επίπεδο. Το δίλημμα μου είναι το εξής, είμαι ανάμεσα στην Ειδική Εκπαίδευση του Παν/μιου Frederick και στο Επαγγελματικός Προσανατολισμός και Συμβουλευτική του Ευρωπαϊκου Παν/μιου της Κύπρου. Θα ήθελα αν κάποιος έχει περαιτέρω πληροφορίες και γενικά να μου πει τη γνώμη του καθώς έχω με έχει προβληματίσει το γεγονός ότι το πτυχίο μου είναι Κοινωνιολογίας και ειδικά το πρώτο έχω την εντύπωση ότι απευθύνεται κυρίως σε εκπαιδευτικούς.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2017, 02:14:57 μμ από marimagkakou »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δίλημμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:50:12 »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 01, 2018, 02:15:14 μμ »
Στη θέση σου θα έκανα το μεταπτυχιακό της συμβουλευτικής.
Θεωρώ ότι θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες να το αξιοποιήσεις και επίσης μου φαίνεται περισσότερο συναφές με το αντικείμενο των σπουδών σου.

Καλή δύναμη σε ό, τι αποφασίσεις!

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 01, 2018, 03:43:47 μμ »
Κι εγω συμφωνώ με το παραπάνω. Φανταζομαι θέλεις εξ αποστάσεως ή θα πας εκει; Δες πού μπορεί να δουλέψει η κοινωνιολόγος και τι προσόντα έξτρα χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 01, 2018, 06:01:05 μμ »
Η ειδική εκπαίδευση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς. Όσον αφορά το δεύτερο, έχει να κάνει με επαγγελματικό προσανατολισμό. Ταιριάζει περισσότερο με την Κοινωνιολογία, αλλά και πάλι δεν μου φαίνεται απόλυτα συναφές. Στη θέση σου θα το έψαχνα περισσότερο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δίλημμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:50:12 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 09:24:08 μμ »
marimagkakou, καλησπέρα και καλή χρονιά!
Αν θέλεις να δουλέψεις στην εκπαίδευση (κάποια στιγμή στο μέλλον), χρειάζεσαι ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή. Πρόσεξε αυτό που θα κάνεις να αναγνωρίζεται στην Ελλάδα. Για αυτά που προανέφερες δεν ξέρω να σου πω αν αναγνωρίζονται. Πάντως, συνάδελφος με πτυχίο Κοινωνικής Ανθρωπολογίας μπήκε στην ειδική αγωγή και δούλεψε σε ειδικά σχολεία. Μετά με την προϋπηρεσία που απέκτησε στην Ειδική Αγωγή, πέρασε στην Γενική Αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος Vassom1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:20:06 μμ »
Καλησπέρα κ Χρόνια πολλά!  Είμαι Φιλολογος αδιοριστη κ επειδή βλέπω ότι το τελευταίο διάστημα κ μ τις τελευταίες  αναγγελίες  υπάρχει ζήτηση στα Μεταπτυχιακά.. Σκέφτομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό για την αύξηση των μορίων.. Έχω ακούσει για το πανεπιστήμιο Λευκωσίας.. Θα ήθελα τη γνώμη σας ομως για το ποιο μεταπτυχιακό είναι καταλληλοτερο κατά κάποιο τρόπο για κάποιον τελειοφοιτο φιλολογιας.. Πάνω στην ειδική αγωγή.. Στην ηγεσία της εκπαίδευσης.. Στη διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης ξένης γλώσσας.. Υπάρχουν τόσα πολλά.. Αλλά πιο είναι καλύτερο από θέμα επαγγελματικης διέξοδου;  ευχαριστώ  εκ  των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 02:44:38 μμ »
Καλησπέρα, για τους φιλολόγους νομίζω το καταλληλότερο είναι η διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης ξένης γλώσσας.
Το μεταπτυχιακό "ηγεσία της εκπαίδευσης" νομίζω είναι περισσότερο για μόνιμους.
Με την ειδική στον κλάδο των φιλολόγων δεν ξέρω πόση αποκατάσταση προσφέρει, πάντως οι θέσεις έχουν καλυφθεί για το επόμενο εξάμηνο..

Σκέψου και τη διαπολιστισμική....ακούγεται ότι θα  ανοίξουν θέσεις αποκλειστικά για αποφοίτους μεταπτυχιακών  διαπολιτισμικής.

Αποσυνδεδεμένος Vassom1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 08:13:44 μμ »
Jellyfish ευχαριστώ  πολύ!

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 09:14:45 πμ »
Στη θέση σου θα έκανα το μεταπτυχιακό της συμβουλευτικής.
Θεωρώ ότι θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες να το αξιοποιήσεις και επίσης μου φαίνεται περισσότερο συναφές με το αντικείμενο των σπουδών σου.

Καλή δύναμη σε ό, τι αποφασίσεις!
Θα συμφωνήσω! Θα έχεις τη δυνατότητα να εργαστεις κ σε άλλους χώρους, ΜΚΟ, προγράμματα δήμων κτλ.

Αποσυνδεδεμένος fil87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 01:31:07 μμ »
Καλησπέρα! Να ρωτήσω κι εγώ μιας και αναφέρθηκε εδώ το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ ξένης γλώσσας, εάν απευθύνεται μόνο σε φιλολόγους. Είμαι απόφοιτη παιδαγωγικού δημοτικής και θα με ενδιέφερε να το ξεκινήσω μέσω του πανεπιστημίου Λευκωσίας. Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη!!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 03:15:03 μμ »
fil87 Διάβασε το σχετικό άρθρο του alfavita. Δεν είναι μόνο για φιλολόγους το μεταπτυχιακό (απ' ό,τι λέει). Έχει παραπομπές όπως και τηλέφωνο επικοινωνίας στο τέλος.

https://www-alfavita-gr.cdn.ampproject.org/v/s/www.alfavita.gr/epimorfosi/metaptyhiaka/242016_ex-apostaseos-metaptyhiako-sti-didaskalia-tis-ellinikis-os-deyteris?amp=&amp_js_v=a2&amp_gsa=1&usqp=mq331AQECAFYAQ==#referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=%CE%91%CF%80%CF%8C%20%251%24s

Αποσυνδεδεμένος fil87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 03:35:50 μμ »
Σ ευχαριστώ Λεων21! Όντως θα μπορούσα να αιτηθω για το μεταπτυχιακό αφού δεν αφορά μόνο φιλολογους το θέμα μου βέβαια είναι μήπως το επίπεδο σπουδών είναι απαιτητικό και ανταπεξερχονται στην ουσία μόνο φιλόλογοι! Θέλει ψάξιμο! Αν κάποιος παρακολουθεί το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας ας μας δώσει τα φώτα του!

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 12:49:38 πμ »
Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μου φάνηκε πολύ χρήσιμο να κάνω και εγώ με τη σειρά μου εγγραφή!!
Βρίσκομαι σε ένα μεγάλο δίλημμα σχετικά με τη συνέχεια των σπουδών... Είμαι απόφοιτος Κοινωνιολογίας και θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου σε Μεταπτυχιακό επίπεδο. Το δίλημμα μου είναι το εξής, είμαι ανάμεσα στην Ειδική Εκπαίδευση του Παν/μιου Frederick και στο Επαγγελματικός Προσανατολισμός και Συμβουλευτική του Ευρωπαϊκου Παν/μιου της Κύπρου. Θα ήθελα αν κάποιος έχει περαιτέρω πληροφορίες και γενικά να μου πει τη γνώμη του καθώς έχω με έχει προβληματίσει το γεγονός ότι το πτυχίο μου είναι Κοινωνιολογίας και ειδικά το πρώτο έχω την εντύπωση ότι απευθύνεται κυρίως σε εκπαιδευτικούς.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δες στα μηνύματά σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158551
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.