*

Αποστολέας Θέμα: Κατ'οίκον διδασκαλία σε παιδι που δεν μπορεί να παρακολουθεί μαθήματα στο σχολει  (Αναγνώστηκε 2225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iliana_Sm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους! Πριν λίγες μέρες μου ζητήθηκε να αναλάβω την κατ' οίκον διδασκαλία παιδιού Ε' δημοτικου, το οποίο, λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας, δεν μπορεί να παρακολουθεί μαθήματα στο σχολείο. Αρχικά, ζήτησαν από την πρωτοβάθμια της περιοχής δάσκαλο, αλλά, δε βρέθηκε διαθέσιμος και κατέφυγαν στη λύση του δασκάλου που θα πληρώνουν οι γονείς. Πολλές οι απορίες μου σχετικά με το πως θα οργανώσω την ύλη, αν θα διδάξω στο παιδί όλα τα σχολικά μαθήματα και κυρίως πόσες ώρες εβδομαδιαία χρειάζονται.Παρακαλώ όποιος έχει κάποια σχετική εμπειρία να με βοηθήσει. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Αυτό που λες δεν ισχύει νομικά.
Ο ειδικός βοηθός (ιδιωτική παράλληλη στήριξη) δεν είναι για μαθήματα στο σπίτι αλλά για το σχολείο. Ο εκπαιδευτικός για τη διδασκαλία κατ' οίκον υποχρεωτικά πρέπει να διατεθεί από τη διεύθυνση.

Πρόσεξε και εσύ και οι γονείς!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Iliana_Sm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την ενημέρωση γιατί κι εγώ δεν έχω την απαραίτητη πληροφόρηση σχετικά με το θέμα . Εφόσον όμως είναι μέση της σχολικής χρόνιας και δάσκαλος δεν υπάρχει απο την πρωτοβάθμια είναι παράνομο να στραφούν οι γονείς σε ιδιωτική λυση;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Ισως να μην "μετρησει" η χρονια στην εκπαιδευση του παιδιου...

Το home schooling με τον τροπο που εφαρμοζεται στο εξωτερικο, δηλαδη ο γονιος ειτε καινει ο ιδιος μαθημα στο παιδι του ειτε προσλαμβανει κσποιον που κανει μαθημα σε χωρο αλλο του σχολειου, στη χωρα μας απαγορευεται.

Υποθετω οτι αν δεν βρεθειεκπαιδευτικος να κανει υπερωριες θα πρεπει να περιμενουν απο τις επομενες προσληψεις αναπληρωτων
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Για σοβαρές παθήσεις υγείας, οι οποίες ορίζονται από τη νομοθεσία, υπάρχει η κατηγορία των "κατ' ιδίαν διδαχθέντων". Το έχω συναντήσει δύο φορές, στη δευτεροβάθμια, για παιδιά με σοβαρά προβλήματα υγείας τα οποία απαιτούσαν μακρόχρονη νοσηλεία. Τα παιδιά αυτά δίνουν κατατακτήριες εξετάσεις στο τέλος της χρονιάς σε όλα τα μαθήματα της ανάλογης τάξης (συμπεριλαμβάνονται και γυμναστική, καλλιτεχνικά, μουσική, οικιακή οικονομία, κλπ), προφορικά και γραπτά. (Μη ρωτήσετε πώς εξετάστηκε η γυμναστική, δεν έχω ιδέα! :P )

Για καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν είχαν διατεθεί καθηγητές από τη δευτεροβάθμια. Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο διαδίκτυο, βλέπω ότι κάτι αντίστοιχο προβλέπεται και στο δημοτικό, βλ. https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/pd-79-2017/arthro-9-proedriko-diatagma-79-2017-katataktiries

Ζήτα από τους γονείς να ζητήσουν από το σχολείο επίσημη ενημέρωση για το πώς θα περάσει το παιδί την τάξη. Όταν διευκρινιστεί αυτό, τότε θα ξέρεις και περισσότερα πράγματα για το πώς θα πρέπει να κινηθείς.

Αποσυνδεδεμένος Iliana_Sm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρκετά κατατοπιστικό το λινκ. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159753
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.