*

Αποστολέας Θέμα: Ανοιχτο Πανεπιστημιο Αγγλιας  (Αναγνώστηκε 833 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Juana7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανοιχτο Πανεπιστημιο Αγγλιας
« στις: Ιανουάριος 16, 2018, 06:51:43 μμ »
Καλησπερα σας!
Ενδιαφερομαι να σπουδασω στο εξωτερικό αλλά χωρίς να μετακινηθώ σε άλλη χωρά.
Ψαχνοντας στο ίντερνετ βρήκα το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Αγγλίας κάτι σαν το δικό μας ΕΑΠ αλλα πιο  αναβαθμισμένο και με περισσότερες επιλογές κλάδων. Ενδιαφέρομαι κυρίως για σπουδές στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο επί του θέματος.
Π.χ πως γίνεται η εισδοχή.
Πόσο κοστίζει.
και αν είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα ένα τέτοιο πτυχίο με κατοχύρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.
Ευχαριστώ! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτο Πανεπιστημιο Αγγλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:31 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτο Πανεπιστημιο Αγγλιας
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2018, 07:06:32 μμ »
Αν ψαξεις στη σελιδα τους θα βρεις οτι εθναι κατατοπιστικοτατοι σε θεματα τιτλων σπουδων, εισαγωγης, διδακτρων.
Τωρα, για την αναγνωριση στην Ελλαδα υποθετω οτι ακολουθειται η διαδικασια τοτ ΔΟΑΤΑΠ με εξετασεις σε καποθα μαθηματα, αναλογα με το τμημα με το οποιο θελεις να εξισωθει/αναγνωριστει το πτυχιο σου. Μια επικοινωνια με το ΔΟΑΤΑΠ θα σου λυσει αυτες τις αποριες

Απλα σε σχεση με τα διδακτρα εχε υποψη σου οτι με το επικειμενο brecit μπιρει να βρεθεις σε αλλη κατηγορια σπουδαστων που εχπυν τρελα διδακτρα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Juana7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτο Πανεπιστημιο Αγγλιας
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2018, 08:21:56 μμ »
Αρχικα να πω πως ο στοχος μου ειναι η ειδικη αγωγη. Εχω τελειωσει Ιεκ Ειδικης και ασχολουμαι 3 χρονια με το επαγγελμα και απλα θέλω να διευρύνω τις γνωσεις μου. Κυριως με ενδιαφερουν οι παιδαγωγικες σχολες.  Αυτη την στιγμη φοιτω στον ΕΑΠ "Σπουδες στον Ελληνικο Πολιτισμο" οπου απο εκει βγαινεις κατι σαν Ιστορικος. Θα μπορουσα να τελειωσω και να συνεχισω με ειδικη εκπαιδευση αλλα υπαρχει αυτο το τεραστιο προβλημα με το ΕΑΠ και τα επαγγελματικα του δικαιωματα. Οποτε φεξε μου και γλυστρισα. Οι περισσοτεροι εναγκαζονται στην πορεια να δωσουν κατατακτηριες σε συμβατικο ΑΕΙ. Κι αυτος ειναι ενας τροπος διεξόδου αλλα βαλε 4-5 χρονια να τελειωσεις το ΕΑΠ +αλλα 3 για το συμβατικο..Τα λόγια ειναι περιττα νομιζω.
Μετα απο αυτα και αφου εχω σιγουρα αποκλεισει τις πανελληνιες γιατι δεν μπορω να περασω ξανα απο αυτη την τραγικη διαδικασια. Ειπα να εστιασω περισσοτερο στο στοχο μου και να ψαξω εκτος Ελλαδας ωστε να τελειωσω νωριτερα και να γλυτωσω κυριως ολο αυτο το τελετουργικο.  Απο  οτι βλεπω ομως  είναι δυσκολο κι αυτο.
Όντως είναι πανάκριβα τα δίδακτρα του Ανοιχτου Αγγλικου Πανεπιστημιου λογω του brexit. Επικοινώνησα με το γραφείο διασύνδεσης του Πανεπιστημίου και ενημερώθηκα πλήρως για το θέμα.
Το επομενο σταδιο ειναι να ψαξω κατι πιο φθηνο αλλα εξ'αποστασεως πάλι.
Επισης οσο αφορα την Κυπρο επισης τα διδακτρα είναι απλησίαστα. Εκτος κι αν υπαρχει κατι που δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2018, 08:24:45 μμ από Juana7 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159585
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.