*

Αποστολέας Θέμα: Παραίτηση από εκπαιδευτικός, όχι όμως εθελοντικά. Τι μπορώ να κάνω  (Αναγνώστηκε 8006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pedia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η απαξίωση του εκπαιδευτικού και συναφή λόγοι με έχουν φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να συνεχίσω το έργο μου ως εκπαιδευτικός σε σχολική αίθουσα μετά από 14 χρόνια εργασίας (ως μόνιμη).
Ολες οι προσπάθειες για  αποσπάσεις σε οποιδήποτε γραφείο ή μετατάξεις δεν έχουν φέρουν κανένα αποτέλεσμα. Προφανώς λόγω έλλειψης «μέσου». Μέχρι και με το σύστημα κινητοποίησης προσπάθησα αλλά για να πραγματοποιηθεί απαιτείτε αποδέσμευση από την θέση που κατέχω , κάτι που απορρίφθηκε  από την αρμόδια Δ/ΝΣΗ με την δικαιολογία ότι θα δημιουργηθεί οργανικό κενό.
Αποφάσισα λοιπόν να παραιτηθώ με ότι αυτό συνεπάγεται στην προσωπική μου ζωή και μάλιστα σε περίοδο κρίσης. Αυτό που επιδιώκω τώρα είναι να με διώξουν αυτοί αντί να δηλώσω εθελοντικά παραίτηση. Σκέφτηκα να στείλω μια επιστολή στο Υπουργείο που να αναφέρω ότι για συγκεκριμένους λόγους δεν μπορώ να συνεχίσω να διδάσκω σε σχολική αίθουσα και για αυτό ζητάω απόσπαση σε οποιοδήποτε γραφείο αλλιώς δεν προτίθεμαι να ξαναμπώ σε αίθουσα, παρακαλώ για δικές σας ενέργειες.  Μάλιστα θα ήθελα να ανεφέρω όλες τις προσπάθειες που έκανα αλλά τελικά περνάει μόνο το "μέσον", να φανεί ότι ουσιαστικά ότι αυτοί με έχουν οδηγήσει σε αυτή την τελική μου απελπιστική απόφαση.
Λογικά δεν θα δώσουν σημασία, και εγώ δεν πάω σχολείο, τι μπορούν να μου κάνουν? Να με αναγκάσουν εθελοντικά να παραιτηθώ? Τι άλλο μπορώ να κάνω? Να πάω σε κάποιον εργατολόγο να δω τι γίνεται με το νομικό πλαίσιο σε αυτή την περίπτωση? Δεν ξέρω τις κινήσεις μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2018, 09:03:01 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

sapore

  • Επισκέπτης
ΑΝ είσαι αποφασισμένη είτε:

α) Να μην παρευρίσκεσαι στο χώρο εργασίας σου έως ότου {και πια γίνεται αυτό...} για >1 μήνα και παραπάνω έως ότου ενεργοποιηθεί η διαδικασία.
Κοινώς να "μην πατάς".
β) Στείλε επιστολή όπως ο Τζιμάκος και "παίξτο" (ΑΝ έχεις τα guts να το "κάνεις όντως κιόλας") ήρωας: http://news247.gr/eidiseis/koinonia/tzimhs-panoushs-h-thrylikh-epistolh-paraithshs-toy-apo-thn-ethnikh-trapeza.5028762.html
Πού ξέρεις; Μπορεί να "σου βγει" στο απώτερο μέλλον.

"Μέσον" κ πάσης Ελλάδος._
Είμαστε κι εμείς, όμως.........

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με μακροχρονιες αναρρωτικες αδειες δεν θα πετυχει την επιθυμητη αποδεσμευση για μεταταξη;

Αποσυνδεδεμένος prof75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ειμαι μονιμος αλλα θα σας ελεγα να το ξανασκεφτειτε παρα πολυ....Διοτι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα εκει εξω κατι που πολλοι στο Δημοσιο δεν αντιλαμβανονται δυστυχως...εξεταστε ολες τις παραμετρους...εαν τελικα προχωρησετε τουλαχιστον να εξασφαλισετε συνταξιοδοτικο δικαιωμα...

Η απαξίωση του εκπαιδευτικού και συναφή λόγοι με έχουν φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να συνεχίσω το έργο μου ως εκπαιδευτικός σε σχολική αίθουσα μετά από 14 χρόνια εργασίας (ως μόνιμη).
Ολες οι προσπάθειες για  αποσπάσεις σε οποιδήποτε γραφείο ή μετατάξεις δεν έχουν φέρουν κανένα αποτέλεσμα. Προφανώς λόγω έλλειψης «μέσου». Μέχρι και με το σύστημα κινητοποίησης προσπάθησα αλλά για να πραγματοποιηθεί απαιτείτε αποδέσμευση από την θέση που κατέχω , κάτι που απορρίφθηκε  από την αρμόδια Δ/ΝΣΗ με την δικαιολογία ότι θα δημιουργηθεί οργανικό κενό.
Αποφάσισα λοιπόν να παραιτηθώ με ότι αυτό συνεπάγεται στην προσωπική μου ζωή και μάλιστα σε περίοδο κρίσης. Αυτό που επιδιώκω τώρα είναι να με διώξουν αυτοί αντί να δηλώσω εθελοντικά παραίτηση. Σκέφτηκα να στείλω μια επιστολή στο Υπουργείο που να αναφέρω ότι για συγκεκριμένους λόγους δεν μπορώ να συνεχίσω να διδάσκω σε σχολική αίθουσα και για αυτό ζητάω απόσπαση σε οποιοδήποτε γραφείο αλλιώς δεν προτίθεμαι να ξαναμπώ σε αίθουσα, παρακαλώ για δικές σας ενέργειες.  Μάλιστα θα ήθελα να ανεφέρω όλες τις προσπάθειες που έκανα αλλά τελικά περνάει μόνο το "μέσον", να φανεί ότι ουσιαστικά ότι αυτοί με έχουν οδηγήσει σε αυτή την τελική μου απελπιστική απόφαση.
Λογικά δεν θα δώσουν σημασία, και εγώ δεν πάω σχολείο, τι μπορούν να μου κάνουν? Να με αναγκάσουν εθελοντικά να παραιτηθώ? Τι άλλο μπορώ να κάνω? Να πάω σε κάποιον εργατολόγο να δω τι γίνεται με το νομικό πλαίσιο σε αυτή την περίπτωση? Δεν ξέρω τις κινήσεις μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
@pedia,
θέλεις να μας πεις κάτι παραπάνω; πού υπηρετείς, τι ειδικότητα είσαι, τι είναι όλο αυτό που αντιμετωπίζεις και σε οδηγεί σε αυτήν την τόσο δύσκολη απόφαση; μακάρι πάντως ό,τι και να κάνεις να αποδειχθεί ωφέλιμο στην προσωπική κι επαγγελματική σου ζωή....

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Αν απουσιάσεις 22 ημέρες εργάσιμες από το σχολείο αδικαιολόγητα (χωρίς άδειες), αυτομάτως μπαίνεις σε πειθαρχική διαδικασία.
Μέχρι την τελική απόλυση μπορεί να περάσουν και 2 χρόνια.
Θα σου πρότεινα αν δεν την παλεύεις πραγματικά φέτος, να σηκωθείς και να φύγεις, να ζητήσεις άδεια άνευ αποδοχών μέχρι το τέλος της χρονιάς, ή ακόμα καλύτερα για να χάσεις λιγότερα χρήματα να πάρεις κανονικές (αν σου δώσουν), αναρρωτικές (ακόμα κι αν περικοπούν μερικώς στην υγειονομική επιτροπή, θα πάρεις χρήματα για κάποιες μέρες, ενώ μπορείς να προσφύγεις και σε Βθμια Υ.Ε. μετά).
Κουτσά στραβά να βγάλεις λοιπόν τη χρονιά μέχρι 30-6 (παίρνοντας και τον 1 μήνα άνευ αποδοχών).
Στο διάστημα αυτό, στον τόπο σου, να ξεκινήσεις καθημερινώς την αναζήτηση εργασίας.
Και οι 2 πιθανές καταλήξεις θα σε βοηθήσουν.
Αν βρεις κάτι καλό, ζήτα του χρόνου άδεια άνευ αποδοχών 1 έτος (1-9-18 με 31-8-19).
Αν όχι, τότε ίσως συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι και τόσο άσχημα.
Σε κάθε περίπτωση η αλλαγή θα σε ευνοήσει.
ΜΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ. Έχεις δικαίωμα μέχρι και 5 έτη άνευ αποδοχών

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Κατέκτησες με κόπο μια θέση μονίμου στο δημόσιο, σκέψου το διπλά και τριπλά, αν λείψεις από το σχολείο σου συνεχόμενα και αδικαιολόγητα 1 μήνα θα ξεκινήσουν οι διαδικασίες οριστικής παύσης, πάρε μια ιδέα εδώ:
http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/oristiki-paysi-ekpaideytikon
ΑΛΛΑ είσαι σίγουρη/ος ότι αυτό θες;δεν το νομίζω, πιστεύω ότι είσαι πολύ απογοητευμένη/ος από την κατάσταση στα σχολεία και τις προοπτικές μας σε αυτά μέχρι το βαθύ γήρας..όπως όλοι άλλωστε, αλλά η αποπομπή από την εργασία σου - με τον τρόπο που επιδιώκεις - χωρίς εξασφαλισμένη εναλλακτική προοπτική εργασίας στον ιδιωτικό τομέα με το ίδιο ή άλλο είδος απασχόλησης, είναι απλά αυτοκαταστροφική, πλέον του ότι πετάς τα 14 χρόνια σου στον κάλαθο των αχρήστων...εύχομαι να πρυτανεύσει η λογική σου, και μην ξεχνάς ότι όλες τις σωστές αποφάσεις της ζωής μας δεν τις παίρνουμε εν θερμώ, αλλά με ψυχραιμία και λογική..πολύ καλές οι εναλλακτικές λύσεις που σου προτείνει ο συνάδελφος rollo_tomassi..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2018, 09:41:56 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Αποφάσισα λοιπόν να παραιτηθώ με ότι αυτό συνεπάγεται στην προσωπική μου ζωή και μάλιστα σε περίοδο κρίσης. Αυτό που επιδιώκω τώρα είναι να με διώξουν αυτοί αντί να δηλώσω εθελοντικά παραίτηση.
..................................
Τι άλλο μπορώ να κάνω? Να πάω σε κάποιον εργατολόγο να δω τι γίνεται με το νομικό πλαίσιο σε αυτή την περίπτωση? Δεν ξέρω τις κινήσεις μου.


Η πρώτη κίνηση είναι να εκμεταλλευθείς τη δυνατότητα μιας άδειας, για να αποφορτιστείς και να σκεφθείς ψυχραιμότερα αν όντως σε απωθεί τόσο αυτή η δουλειά, ώστε να την εγκαταλείψεις ή αν αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία, δεδομένου ότι ιδανικές δουλειές δεν υπάρχουν.
Αυτό προϋποθέτει ότι θα αναλάβεις την ευθύνη των επαγγελματικών σου επιλογών αντί να τη μεταθέτεις σε τρίτους, πολλώ δε μάλλον στον εργοδότη-κράτος.

Και η δεύτερη κίνηση είναι να ψάξεις να βρεις τη δουλειά που θεωρείς καλύτερη για εσένα, πριν εγκαταλείψεις αυτήν που έχεις, γιατί διαφορετικά κινδυνεύεις να καταλήξεις άνεργη κι αυτό δεν διορθώνεται εύκολα.


......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος pedia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω πάρει αναρρωτική 1 μηνός από δημόσιο νοσοκομείο στο παρελθόν. Όμως δεν είναι εύκολο να σου χορηγηθεί άδεια μακράς διαρκείας, όταν δεν αντιμετωπίζεις σοβαρό πρόβλημα υγείας. Πως να πάρω κι άλλες άδειες.... δεν ξέρω. Η απόφαση να παραιτηθώ μετά από 14 χρόνια εργασίας δεν είναι παρμένη εν θερμώ. Εδώ και χρόνια υποφέρω αφάνταστα. Στα καλλιτεχνικά μαθήματα γελοιοποιείσαι, χάνεις κάθε ίχνος αξιοπρέπειας, σε αντιμετωπίζουν ως σάτυρο. Προσπάθησα να σταθώ όσο πιο επαγγελματικά μπορούσα και να κρατήσω το μάθημα σε ένα επίπεδο. Όμως δεν μπορώ να επιβιώσω άλλο μέσα από αυτό, όταν όλοι μετέχουν σε αυτή την παρωδία και υποδαυλίζουν την κάθε σου έντιμη προσπάθεια να δώσεις υπόσταση και κύρος σε ότι κάνεις. Νοιώθω μια αφόρητη σήψη και μια τεράστια οδύνη για την κατάντια του εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν εσυ έχεις προσπαθήσεις να κρατήσεις το μάθημά σου σε ένα επίπεδο και είσαι εντάξει με τον εαυτό σου και τους άλλους, τότε το πρόβλημα δεν είναι δικό σου και δεν πρέπει να νοιώθεις ενοχές. Γελοίοι και σάτυροι  είναι όσοι  σε αντιμετωπίζουν έτσι  όπως περιγράφεις. Απαξιώνουν τον ίδιο τους τον εαυτό περιφρονώντας το μάθημά σου. Ίσως θα σε βοηθούσε να αλλάξεις σχολείο τον επόμενο χρόνο, υπάρχουν και καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Έχω πάρει αναρρωτική 1 μηνός από δημόσιο νοσοκομείο στο παρελθόν. Όμως δεν είναι εύκολο να σου χορηγηθεί άδεια μακράς διαρκείας, όταν δεν αντιμετωπίζεις σοβαρό πρόβλημα υγείας. Πως να πάρω κι άλλες άδειες.... δεν ξέρω.

Mήπως να προσπαθήσεις να πάρεις μια εκπαιδευτική άδεια τότε; Θα έχεις έτσι χρόνο να ψάξεις και για κάτι καλύτερο. Στο μεταξύ ίσως βελτιωθούν τα πράγματα στο σχολείο σου. 
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος pedia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πως μπορώ να πάρω άνευ αποδοχών ; Τι λόγους μπορώ να επικαλεστώ ; Το ότι είμαι φοιτήτρια στο ΕΑΠ σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα μετράει ;;;;

Αποσυνδεδεμένος pedia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα, ποιος θα δώσει εκπαιδευτική άδεια !!!! ;;; Ξέρετε πολλούς που να έχουν λάβει το τελευταίο διάστημα ;

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Προσωπικα δεν εχω καταλαβει που ριχνετε τα βελη...Μαθητες , Συναδελφους , Γονεις κατι αλλο ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 264
Σύνολο: 279

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.