*

Αποστολέας Θέμα: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού  (Αναγνώστηκε 2768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« στις: Ιανουάριος 25, 2018, 11:06:51 πμ »
Συνάδελφοι,
Αντιμετωπίζω την άρνηση του εκκαθαριστή να περάσει στο σύστημα τα χαρτιά μου ώστε να μου αποδοθούν τα κλιμάκια!

Είμαι εκπαιδευτικός σε ΚΕΔΔΥ (οργανική θέση) με βασικό πτυχίο στη γενική αγωγή και μεταπτυχιακό στην ειδική. Το διδακτορικό μου είναι στη γενική αγωγή. Το ΠΥΣΠΕ που είναι το αρμόδιο υπηρεσιακό συμβούλιο μου αναγνώρισε συνάφεια "με το αντικείμενο απασχόλησης" μου.
Ναι μεν δουλεύω στην ειδική, αλλά σύμφωνα και με τη γνωμάτευση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (15/2010): "Η ως άνω υπηρεσιακή αρμοδιότητα (δηλ. η χορήγηση συνάφειας) δεν είναι απαραίτητο να ανάγεται στα συγκεκριμένα καθήκοντα τα οποία ασκεί ο υπάλληλος τη δεδομένη . Η τελική κρίση για την ύπαρξη ήμη συνάφειας ανήκει επομένως, ως εκ του νόμου και ως ζήτημα πραγματικό, αποκλειστικώς στην αρμοδιότητα του υπηρεσιακού συμβουλίου -και όχι σε κάποιο άλλο διοικητικό όργανο- το οποίο(υπηρεσιακό συμβούλιο) καλείται να αποφανθεί"
Ο εκκαθαριστής (της περιφερειακής, γιατί από εκεί πληρώνομαι) αρνείται να περάσει το διδακτορικό μου και με παραπέμπει στην προϊσταμένη διοικητικού, η οποία μου λέει ότι δεν είναι δική της δουλειά και με ξαναστέλνει στον εκκαθαριστή που με ξαναστέλνει σε αυτή!!!! Αυτή μου λέει ότι έχει πολλή δουλειά και δεν μπορεί να ασχοληθεί! Μετά από μεγάλη επιμονή μου,μου λέει ότι δεν την ενδιαφέρει το ΝΣΚ γιατί μπορεί αυτό να λέει ό,τι θέλει και ότι πρέπει να σταλεί ερώτηση στο υπουργείο, αλλά η περιφερειακή δεν έχει νομικό εκπρόσωπο για να κάνει την ερώτηση και εγώ (λογικά και φυσικά) δεν μπορώ μόνη μου να στείλω ερώτημα.
Και τώρα εγώ τι πρέπει να κάνω;;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:48:20 »

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 11:47:34 πμ »
Να κάνετε αίτηση να σας αναγνωριστεί στο ΠΥΣΠΕ.. σίγουρα θα σας το αναγνωρίσουν και είναι 6 Μ.Κ. πάνω δηλαδή περίπου 360 euro παραπάνω μεικτά..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 11:50:23 πμ »
Να κάνετε αίτηση να σας αναγνωριστεί στο ΠΥΣΠΕ.. σίγουρα θα σας το αναγνωρίσουν και είναι 6 Μ.Κ. πάνω δηλαδή περίπου 360 euro παραπάνω μεικτά..

Από το ΠΥΣΠΕ έχει αναγνωριστεί! Έχω συνάφεια με αντικέιμενο απασχόλησης μου.
Ο εκκαθαριστής δεν περνάει τα κλιμάκια!!!!

(Είναι +4 κλιμάκια, γιατί έχω ήδη μεταπτυχιακό)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 12:01:29 μμ »
Σε κάθε περίπτωση να κάνετε αίτηση (από την πρώτη στιγμή έπρεπε) η οποία θα πρωτοκολληθεί και να ζητάτε να προσμετρηθεί το Διδακτορικό στο μισθολογικό σας κλιμάκιο . Μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους  .Εάν δεν σας απαντήσουν γραπτά ,σε 50 ημέρες θα επανέλθετε . Μετά (άντε να το φτάσουνε 60) είναι παράβαση καθήκοντος . Ένας δικηγόρος θα ....και λύθηκε το θέμα αφού προφανώς θα γίνει και μια ΕΔΕ για εκκαθαριστή κ.α

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:48:20 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 12:27:15 μμ »
Σε κάθε περίπτωση να κάνετε αίτηση (από την πρώτη στιγμή έπρεπε) η οποία θα πρωτοκολληθεί και να ζητάτε να προσμετρηθεί το Διδακτορικό στο μισθολογικό σας κλιμάκιο . Μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους  .Εάν δεν σας απαντήσουν γραπτά ,σε 50 ημέρες θα επανέλθετε . Μετά (άντε να το φτάσουνε 60) είναι παράβαση καθήκοντος . Ένας δικηγόρος θα ....και λύθηκε το θέμα αφού προφανώς θα γίνει και μια ΕΔΕ για εκκαθαριστή κ.α

Είχε γίνει μπέρδεμα (?) από τη στιγμή που πήρα τη συνάφεια. Το ΠΥΣΠΕ (από το Σεπτέμβρη του 2016) μου είχε πει ότι στέλνεται αυτομάτως στον εκκαθαριστή και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Φέτος τυχαία έμαθα ότι στη μισθοδοσία μου δεν υπάρχει καταχωρημένο το διδακτορικό. Πήγα στον εκκαθαριστή και μου είπε ότι δεν έλαβε κανένα χαρτί και ότι ήθελε το διδακτορικό χωρίς τη συνάφεια μου το τόνισε, γιατί δεν τον ενδιαφέρει αυτό, αλλά μόνο το πτυχίο. Του τα πήγα την επόμενη μέρα, και τότε μου ζήτησε και συνάφεια, γιατί εκείνη τη μέρα την ήθελε!!!! Τυχαία (το τονίζω) αμέσως μετά μπήκα στο γραφείο της Προϊσταμένης διοικητικού, όπου έμαθα ότι δεν χρειάζονται φωτοτυπίες των πτυχίων, αλλά νεο Ατομικό Δελτίο Κατάταξης Υπαλλήλου (ΑΔΚΥ) από την υπηρεσία μου!
Έγινε και αυτό στις 10 Ιανουαρίου και στάλθηκαν υπηρεσιακά τα χαρτιά στην περιφερειακή.

Σήμερα, έγινε όλο αυτό που περιέγραψα νωρίτερα!!!!! Και είχα και μια απάντηση από τον εκκαθαριστή "Πολύ ασχολήθηκα με σένα"!!! (Ακριβώς τα λόγια του)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 06:09:58 μμ »
Αυτο που κανει ειναι εντελως παρανομο.. αν πας στον διευθυντη θα τον σκισει και πρεπει να παρεις την αυξηση αυτη οπωσδηποτε..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 06:36:35 μμ »
Αυριο θα συναντηθω με τον προεδρο του ΠΥΣΠΕ και θα τον βαλω και αυτον στο "παιχνιδι".
Απο Δευτερα βλεπουμε για τα παραπανω
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 08:16:08 μμ »
 "Πολύ ασχολήθηκα με σένα"!!! (Ακριβώς τα λόγια του)

 :o :o :o :o

Όπως σε συμβούλευσαν οι προηγούμενοι συνάδερφοι. Μάζεψε ένα trail εγγράφων και ημερομηνιών, κάντα όλα κατά γράμμα και τυπικά, ζήσησε γραπτά ή μέσω δικηγόρου ενημέρωση για την υπόθεσή σου.

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 10:48:31 πμ »
Επειδή συζήτησα με τους πιο έμπειρους στην υπηρεσία μου να ξέρεις:
1. για τις χρονιές 2016-2017 ΔΕΝ μετρά το διδακτορικό σου αν πήγες να το αναγνωρίσεις τότε αλλά κανονικά απο 1-1-2018
2.κανένας ΔΕΝ μπορεί αφού είναι αναγνωρισμένο απο το ΠΥΣΠΕ να μην το λάβει υπ΄όψιν του
3.θα απαιτήσεις απο τον διευθυντή σου να εξηγήσει γιατί δεν σε βάζει στο ανάλογο Μ.Κ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 12:10:52 μμ »
Το θέμα λύθηκε από το ΠΥΣΠΕ, που έστειλε γραπτώς τη νομοθεσία στον εκκαθαριστή και του τόνισε ότι δεν έχει δικαίωμα να αποφασίζει ποιος θα πάρει και ποιος όχι ΜΚ αλλά απλά δίνει την εντολή για να προστεθούν τα ΜΚ.

Προς ενημέρωση όλων, γιατί όλοι μπορεί να το χρειαστούμε, σημασία δεν έχει ούτε ο τίτλος της διατριβής ούτε ο τομέας της εκπαίδευσης στον οποίο εργάζεται κάποιος, αλλά το γενικό πεδίο στο οποίο αναφέρεται η διατριβή (εκπαίδευση). Εγώ, ας πούμε, που είμαι στην ειδική αγωγή δεν ήταν ανάγκη να είναι το διδακτορικό στην ΕΑ, αλλά γενικά στην εκπαίδευση. Δεν μπορούσα να κάνω π.χ. στην  αστροφυσική, εκτός αν ήταν διδασκαλία της αστροφυσικής (ή κάτι άλλο αναφορικά με την εκπαίδευση).

Ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 02:44:08 μμ »
Αυτό ισχύει, όπως και να είναι συναφές με την ειδικότητά σου: π.χ. η Ιστορία για ΠΕ02.  ;)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μισθολογικά κλιμάκια διδακτορικού
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 05:24:46 μμ »
Αυτό ισχύει, όπως και να είναι συναφές με την ειδικότητά σου: π.χ. η Ιστορία για ΠΕ02.  ;)

Ισχυει, αλλα ο εκκαθαριστης δεν ηθελε να το δεχτει!!!!
Ολη η φασαρια δημιουργηθηκε απο τη δικη του αρνηση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.