*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #294 στις: Μάρτιος 25, 2018, 04:27:58 μμ »
Είμαστε το μοναδικό κράτος που δεν μπορούμε να θεσμοθετήσουμε ένα και μοναδικό σύστημα διορισμού, χωρίς παράθυρα. Ο πρώτος διαγωνισμός του 1998, 20 χρόνια πριν δηλαδή, προέβλεψε μια μεταβατική για όσους ήταν πολύ κοντά στο διορισμό με την επετηρίδα που στην ευνομούμενη πολιτεία μας κατάφερε να διαρκέσει μια εικοσαετία! Στο μεταξύ μεικτά, μη μεικτά συστήματα, ΠΔΣ, μόρια που γράφονταν στα χαρτιά, νόμοι όπως εκείνος του Λυκουρέντζου με τα ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, νόμοι για τους ιδιωτικούς έδωσαν παράθυρο σε κόσμο να διοριστεί. Όλοι αυτοί μπορούν να σταθούν στην τάξη;;;;;Σοβαρά; Και δεν μπορεί ο κόσμος που δεν επέλεξε για δικούς του λόγους να τρέχει στις εσχατιές, όπως λέτε; Προσωπικά έχω δύο πτυχία, δύο μεταπτυχιακά και σε λίγο καιρό θα έχω και διδακτορικό. Έχω περάσει εξαιρετικά σε δύο διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Έχω και δύο παιδιά. Τι θέλετε να μου πείτε ότι θα σταθώ χειρότερα στην τάξη απ΄αυτόν που παίρνει τη βαλίτσα; Ας σοβαρευτούμε λίγο. Υπόψη ότι στο εξωτερικό όπου εργάζομαι κατά διαστήματα, αξιολογείσαι ακόμα και για τις 4 εβδομάδες που θα πας να διδάξεις….

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:25:38 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #295 στις: Μάρτιος 25, 2018, 06:39:07 μμ »
Για όλος τους παραπάνω λόγους που αναφέρετε και για πολλούς ακόμη, νομίζω ότι ο τρόπος πρόσληψης πρέπει να αλλάξει.
Οσον αφορά τα διδακτορικά πουθενά  δεν χρειάζονται για να διδάξει κάποιος σωστά στην τάξη την ύλη του σχολείου.
Αλίμονο αν η ικανότητα κάποιου για να διδάξει δεν ήταν επαρκής και  θα έπρεπε να ενισχυθεί  με μεταπτυχιακό.
Η θέση του διδάκτορα είναι στο πανεπιστήμιο και όχι επιδοτούμενο προσόν για να διοριστεί κάποιος στο δημοτικό ή στην ΕΜΥ.
Τα παραπάνω δεν σκοπεύουν να ακυρώσουν τον τιτλο που με κόπο απέκτησε κάποιος αλλά βάλουν εναντίον ενός συστήματος που όχι μόνο δεν είναι ικανό να συστησει ενα καλο και αδιάβλητο σύστημα διορισμών αλλά δεν ξερει που και με ποιον τρόπο να χρησιμοποιήσει αποτελεσματικά τα μεταπτυχιακά  που διαθέτει.
Smarw, επειδή εργάζεσαι στο εξωτερικό όπως λες , θα γνωρίζεις ασφαλώς ότι εισαι overqualified για να διδαξεις σε δημοτικό.
Τη " Ferrari " δεν τη  χρησιμοποιείς για ψώνια από το μανάβικο.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #296 στις: Μάρτιος 25, 2018, 06:40:21 μμ »
Είμαστε το μοναδικό κράτος που δεν μπορούμε να θεσμοθετήσουμε ένα και μοναδικό σύστημα διορισμού, χωρίς παράθυρα. Ο πρώτος διαγωνισμός του 1998, 20 χρόνια πριν δηλαδή, προέβλεψε μια μεταβατική για όσους ήταν πολύ κοντά στο διορισμό με την επετηρίδα που στην ευνομούμενη πολιτεία μας κατάφερε να διαρκέσει μια εικοσαετία! Στο μεταξύ μεικτά, μη μεικτά συστήματα, ΠΔΣ, μόρια που γράφονταν στα χαρτιά, νόμοι όπως εκείνος του Λυκουρέντζου με τα ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, νόμοι για τους ιδιωτικούς έδωσαν παράθυρο σε κόσμο να διοριστεί. Όλοι αυτοί μπορούν να σταθούν στην τάξη;;;;;Σοβαρά; Και δεν μπορεί ο κόσμος που δεν επέλεξε για δικούς του λόγους να τρέχει στις εσχατιές, όπως λέτε; Προσωπικά έχω δύο πτυχία, δύο μεταπτυχιακά και σε λίγο καιρό θα έχω και διδακτορικό. Έχω περάσει εξαιρετικά σε δύο διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Έχω και δύο παιδιά. Τι θέλετε να μου πείτε ότι θα σταθώ χειρότερα στην τάξη απ΄αυτόν που παίρνει τη βαλίτσα; Ας σοβαρευτούμε λίγο. Υπόψη ότι στο εξωτερικό όπου εργάζομαι κατά διαστήματα, αξιολογείσαι ακόμα και για τις 4 εβδομάδες που θα πας να διδάξεις….
Μακάρι να ξεκινήσει κι εδώ επιτέλους η αξιολόγηση και τότε θα φανεί ποιοι και πόσοι είναι ικανοί να σταθούν στις σχολικές αίθουσες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #297 στις: Μάρτιος 25, 2018, 07:02:40 μμ »
Μακάρι να ξεκινήσει κι εδώ επιτέλους η αξιολόγηση και τότε θα φανεί ποιοι και πόσοι είναι ικανοί να σταθούν στις σχολικές αίθουσες!
Oσοι έχουν διοριστεί μέσω ΑΣΕπ θα είναι ικανοι  κατά την αποψη σου ή η μετριότητα περιορίζεται σε αυτούς με την επετηρίδα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:25:38 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #298 στις: Μάρτιος 25, 2018, 07:06:41 μμ »
Oσοι έχουν διοριστεί μέσω ΑΣΕπ θα είναι ικανοι  κατά την αποψη σου ή η μετριότητα περιορίζεται σε αυτούς με την επετηρίδα?
Η επετηρίδα που ίσχυσε μέχρι ένα σημείο είναι το πρόβλημα ή όσοι διορίστηκαν μέχρι και το 2009, με αντισυνταγματικό τρόπο, και δυστυχώς αγνοούν πολλά ακόμη κι από το γνωστικό τους αντικείμενο;
Η αξιολόγηση πρέπει να αφορά σε όλο το υπάρχον διδακτικό προσωπικό, εννοείται!

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #299 στις: Μάρτιος 25, 2018, 07:10:22 μμ »
Η εμπάθεια ανέκαθεν ήταν κακός σύμβουλος. 
Θα συμφωνήσω στο ότι η αξιολόγηση είναι εκ των ων ουκ ανευ.

Αποσυνδεδεμένος vita13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #300 στις: Μάρτιος 25, 2018, 07:14:55 μμ »
Άτομα που δε μπορούν να διδάξουν για λόγους που προαναφέρθηκαν υπάρχουν ανεξαρτήτως του τρόπου με τον οποίο βρέθηκαν στην εκπαίδευση. Η επιτυχία στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ αλλά κι η προϋπηρεσία από μόνη της δεν διασφαλίζουν την καταλληλότητα του υποψηφίου να είναι παιδαγωγός. Είναι απλά ένα κριτήριο κατάταξης κυρίως στον γνωστικό τομέα. Δε μας εξέτασαν στο ΑΣΕΠ ούτε ψυχολόγοι ούτε παιδαγωγοί. Και μια τέτοια εξέταση αν γινόταν δε θα ήταν γραπτή. Δυστυχώς δεν κρινόμαστε για την καταλληλότητά μας σε βασικά θέματα πριν μπούμε σε τάξη κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #301 στις: Μάρτιος 25, 2018, 07:45:59 μμ »
Η επετηρίδα που ίσχυσε μέχρι ένα σημείο είναι το πρόβλημα ή όσοι διορίστηκαν μέχρι και το 2009, με αντισυνταγματικό τρόπο, και δυστυχώς αγνοούν πολλά ακόμη κι από το γνωστικό τους αντικείμενο;
Η αξιολόγηση πρέπει να αφορά σε όλο το υπάρχον διδακτικό προσωπικό, εννοείται!

Από που τεκμαίρεται ότι όσοι διορίστηκαν εκτός ΑΣΕΠ μεχρι το 2009 αγνοούν πολλά ακόμη κι από το γνωστικό τους αντικείμενο;
Αν ισχύσει  αξιολόγηση με αντικειμενικές ασφαλιστικές δικλείδες θα εκπλαγείς δυσάρεστα.

Όσοι διορίστηκαν με το πσοοστό 60-40 δεν έπραξαν αυθαίρετα.....έκαναν ότι όριζε ο νόμος....που εκ των υστέρων κρίθηκε αντισυνταγματικός.
Έχω επισημάνει ότι η παρουσία στις αίθουσες είναι ένας καθημερινός αγώνας ...ανεξαρτήτως τρόπου διορισμου.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #302 στις: Μάρτιος 25, 2018, 09:38:49 μμ »
Oσοι έχουν διοριστεί μέσω ΑΣΕπ θα είναι ικανοι  κατά την αποψη σου ή η μετριότητα περιορίζεται σε αυτούς με την επετηρίδα?

το αντίθετο πως το αποδεικνύεις ? πως μπορείς ν μας πείσεις ότι όσοι θα είναι με επετηρίδα θα είναι καλύτεροι απο αυτούς που θα έχουν περάσει την αξιολόγηση ΑΣΕΠ?

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #303 στις: Μάρτιος 25, 2018, 10:22:52 μμ »
το αντίθετο πως το αποδεικνύεις ? πως μπορείς ν μας πείσεις ότι όσοι θα είναι με επετηρίδα θα είναι καλύτεροι απο αυτούς που θα έχουν περάσει την αξιολόγηση ΑΣΕΠ?
Oυδέποτε είπα ότι οι της επετηρίδας είναι καλύτεροι από αυτούς με ΑΣΕΠ, ούτε το αντίθετο.
Στην πραγματικότητα κανένας δεν το γνωρίζει και η αξιολόγηση μαζί με τη στατιστική είναι εκείνες οι οποίες  θα μπορούσαν να αποφανθούν για κάτι τέτοιο.
Ακόμη, πουθενά δεν έχω διαβάσει ότι είχε προκύψει θέμα μη ικανοποιητικής απόδοσης των εκπαιδευτικών,  ώστε εξ αιτίας αυτού του θέματος να αναγκασθεί ο Πεπονής να φέρει προς ψηφιση το περιβόητο νομοσχέδιο για τον ΑΣΕΠ.
Επομένως φαίνεται ότι κάποιο άλλο προβλημα υπήρχε, του οποίου η επίλυση απαιτούσε τη δημιουργία του ΑΣΕΠ.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο νομοθέτης του ΑΣΕΠ δεν στόχευε στην πρόσληψη για το Δημόσιο καλύτερου/ικανότερου  μόνιμου προσωπικού αλλά στο κλείσιμο των διορισμων από το παράθυρο.


Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #304 στις: Μάρτιος 25, 2018, 10:27:32 μμ »
Αλίμονο αν η ικανότητα κάποιου για να διδάξει δεν ήταν επαρκής και  θα έπρεπε να ενισχυθεί  με μεταπτυχιακό.

Δεν είδα κανέναν συνάδελφο πέρσι που τα βασικά πτυχία της ειδικής αγωγής πήγαν στην άκρη--γιατί υπήρχαν παιδιά με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή που έπρεπε να βολευτούν--- να φωνάξει... Ούτε τους συνδικαλιστές που υποστηρίζουν την παλαιότητα πτυχίου ως προσόν, να φωνάξουν...
Εκείνα τα βασικά πτυχία είναι άνευ αξίας;Γιατί εκεί τα μεταπτυχιακά πρέπει να προηγούνται;

Αποσυνδεδεμένος nimos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #305 στις: Μάρτιος 25, 2018, 10:31:39 μμ »
Εχετε εμπλακει σε μια συζητηση δευτερεουσης σημασιας...για εμενα...Το βασικο ερωτημα για μενα ειναι αν υπαρχουν τα λεφτα η οι συνθηκες για διορισμους...Εγω προσωπικα δεν το βλεπω...Τι βλεπω απο το 2019 περικοπτεται το εισοδημα αρκετων συνταξιουχων γονεων που στηριζουν τα παιδια τους μεχρι τα 35-40 πλεον ...Τα λεφτα που θα φυγουν απο τις περικοπες  των συνταξεων και την μειωση του αφορολογητου για ολους...απο καπου θα λειψουν...και αυτο ειναι και η εκπαιδευση πχ ιδιαιτερα μαθηματα,φροντιστηρια...κτλ...
Τι να συζητησω για ενα μελλοντικο ΑΣΕΠ οταν στο ενδιαμεσο θα εχω προβλημα επιβιωσης... :(

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #306 στις: Μάρτιος 25, 2018, 10:35:55 μμ »
Oυδέποτε είπα ότι οι της επετηρίδας είναι καλύτεροι από αυτούς με ΑΣΕΠ, ούτε το αντίθετο.
Στην πραγματικότητα κανένας δεν το γνωρίζει και η αξιολόγηση μαζί με τη στατιστική είναι εκείνες οι οποίες  θα μπορούσαν να αποφανθούν για κάτι τέτοιο.
Ακόμη, πουθενά δεν έχω διαβάσει ότι είχε προκύψει θέμα μη ικανοποιητικής απόδοσης των εκπαιδευτικών,  ώστε εξ αιτίας αυτού του θέματος να αναγκασθεί ο Πεπονής να φέρει προς ψηφιση το περιβόητο νομοσχέδιο για τον ΑΣΕΠ.
Επομένως φαίνεται ότι κάποιο άλλο προβλημα υπήρχε, του οποίου η επίλυση απαιτούσε τη δημιουργία του ΑΣΕΠ.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο νομοθέτης του ΑΣΕΠ δεν στόχευε στην πρόσληψη για το Δημόσιο καλύτερου/ικανότερου  μόνιμου προσωπικού αλλά στο κλείσιμο των διορισμων από το παράθυρο.

άρα , συμπέρασμα που ίσως να συμφωνήσεις
Ή το έχεις ή δε το έχεις το παιδαγωγικό κομμάτι .Για το γνωστικό κομμάτι ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ο γραπτός ΑΣΕΠ δείχνει αρκετά πράγματα
Η επετηρίδα όπως τη ξέραμε πριν πολλά πολλά χρόνια τροφοδοτεί το σχολείο με μεγάλης ηλικίας εκπαιδευτικούς
Ο γραπτός ΑΣΕΠ θα δώσει ευκαιρία σε ΟΛΟΥΣ να εισαχθούν στην εκπαίδευση και φυσικά και στους νέους που τους έχει ανάγκη το σχολείο
Νικητής ο γραπτός ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος nimos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #307 στις: Μάρτιος 25, 2018, 10:47:20 μμ »
Θα περασουν οι νεοι με τον γραπτο ΑΣΕΠ στην εκπαιδευση ? Και οι 20.000 αναπληρωτες τι θα γινουν? Θα συναγωνιστει ο νεος τον αναπληρωτη με την τεραστια προυπηρεσια την διδακτικη εμπειρια και ισως επιτυχια σε 2-3 ΑΣΕΠ ? Οι νεοι στην πλειοψηφια τους δεν εχουν καμια πιθανοτητα διορισμου σε ενα επικειμενο ΑΣΕΠ... 8)


άρα , συμπέρασμα που ίσως να συμφωνήσεις
Ή το έχεις ή δε το έχεις το παιδαγωγικό κομμάτι .Για το γνωστικό κομμάτι ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ο γραπτός ΑΣΕΠ δείχνει αρκετά πράγματα
Η επετηρίδα όπως τη ξέραμε πριν πολλά πολλά χρόνια τροφοδοτεί το σχολείο με μεγάλης ηλικίας εκπαιδευτικούς
Ο γραπτός ΑΣΕΠ θα δώσει ευκαιρία σε ΟΛΟΥΣ να εισαχθούν στην εκπαίδευση και φυσικά και στους νέους που τους έχει ανάγκη το σχολείο
Νικητής ο γραπτός ΑΣΕΠ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 270
Σύνολο: 285

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.