*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733341 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1092 στις: Αύγουστος 14, 2018, 09:05:50 μμ »
Το σωστό είναι να μετρήσουν τα ακαδημαϊκά προσόντα που μέχρι τώρα δεν μετρούν, η διδακτική εμπειρία σε όλες τις βαθμίδες ακόμα και στα ΙΕΚ που επίσης δεν μετράει και η επαγγελματική εμπειρία μαζί με επιμορφώσεις. Αν είναι είναι να γίνει ΑΣΕΠ τότε δεν θα πρέπει να μετρήσει τίποτα εκτός από την επίδοση στο γραπτό διαγωνισμό! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:07 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1093 στις: Αύγουστος 14, 2018, 10:53:00 μμ »
Από τη στιγμή που οι πτυχιούχοι είναι περισσότεροι των θέσεων διορισμού, αναγκαστικά κάποιοι δεν πρόκειται να διοριστούν.
Επειδή υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ εχόντων προϋπηρεσία και μη εχόντων, πιο δίκαιο (από την άποψη ότι δίνει πραγματικά ευκαιρία σε όλους να διεκδικήσουν μόνιμη θέση στην εκπαίδευση, χωρίς να πριμοδοτεί καμία κατηγορία εις βάρος της άλλης) είναι  ο διορισμός να προκύψει αποκλειστικά από γραπτό διαγωνισμό (γνωστικό+παιδαγωγικά-διδακτική).
Οι προϋπηρεσίες και τα κοινωνικά κριτήρια μπορούν να μετρήσουν στις τοποθετήσεις/αποσπάσεις/μεταθέσεις, μετά τον διορισμό. 'Ετσι, ο συνάδελφος αναπληρωτής "που κράτησε το σχολείο ανοιχτό τόσα χρόνια κι έχει 2-3 παιδιά", όπως αναφέρθηκε παραπάνω, θα μπορέσει να διεκδικήσει μια θέση σε σχολείο κοντά στην οικογένειά του, που είναι εντελώς ανθρώπινο και απόλυτα κατανοητό.
Αντίστοιχα, τα μεταπτυχιακά και τα άλλα πτυχία (γιατί δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να σηκώνουν το οικονομικό και οικογενειακό βάρος τέτοιων σπουδών), θα μπορούσαν να προσμετρηθούν μετά τον διορισμό στη μισθολογική κατάταξη κι εξέλιξη.
Φυσικά, τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και μόνο. Μακάρι να γίνουν διορισμοί και με ένα δίκαιο σύστημα.

 Τα μεταπτυχιακά και τα άλλα πτυχία όμως σου δίνουν επιπλέον γνώσεις και σε κάνουν καλύτερο επαγγελματία ενώ τα 2-3 παιδιά όχι... Άρα αν κάτι μετρήσει επιπλέον νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε ποιό είναι περισσότερο συμφέρον για την κοινωνία.,,, Εγω αν πήγαινα να κάνω μια επέμβαση τον καλύτερο επιστήμονα θα έψαχνα να βρω και όχι τον καλύρτερο οικογενειάρχη...Εσείς???

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1094 στις: Αύγουστος 15, 2018, 01:28:49 πμ »
Τα μεταπτυχιακά και τα άλλα πτυχία όμως σου δίνουν επιπλέον γνώσεις και σε κάνουν καλύτερο επαγγελματία ενώ τα 2-3 παιδιά όχι... Άρα αν κάτι μετρήσει επιπλέον νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε ποιό είναι περισσότερο συμφέρον για την κοινωνία.,,, Εγω αν πήγαινα να κάνω μια επέμβαση τον καλύτερο επιστήμονα θα έψαχνα να βρω και όχι τον καλύρτερο οικογενειάρχη...Εσείς???
Εγώ πάντως όσους διορισμένους ξέρω με μεταπτυχιακά και διδακτορικά, αυτό που βλέπω να κυνηγούν, είναι ή καμιά θεσούλα διευθυντή και το ανάλογο επιδοματάκι, και βέβαια καθόλου μάθημα στη τάξη, ή καμιά αποσπασούλα στη διεύθυνση και βέβαια πάλι καθόλου μάθημα... Το μόνο που δε τους νοιάζει είναι το συμφέρον της κοινωνίας!!

Δεν είμαι κατά των μεταπτυχιακών. Κι εγώ θέλω να κάνω κάποιο. Και συμφωνώ ότι δίνει πολύ περισσότερες γνώσεις.
Δε συμφωνώ καθόλου όμως με συναδέλφους που μιλάνε λίγο απαξιωτικά για τα  2 ή 3 παιδιά και το θεσμό της οικογένειας.  Εντάξει, κατανοώ απόλυτα ότι τα εφόδια που έχει ο καθένας, αυτά και θα προβάλλει ως καλύτερα, αλλά αν δε γεννηθούν και παιδάκια, κάποια στιγμή δε θα έχουμε και μαθητές και τα εφόδια θα μας μείνουν στο χέρι.
Το καθετί έχει την αξία του και κάπου συμβάλλει.
Αλλιώς δε θα αποτελούσε κριτήριο.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1095 στις: Αύγουστος 15, 2018, 01:46:21 πμ »
Εγώ πάντως όσους διορισμένους ξέρω με μεταπτυχιακά και διδακτορικά, αυτό που βλέπω να κυνηγούν, είναι ή καμιά θεσούλα διευθυντή και το ανάλογο επιδοματάκι, και βέβαια καθόλου μάθημα στη τάξη, ή καμιά αποσπασούλα στη διεύθυνση και βέβαια πάλι καθόλου μάθημα... Το μόνο που δε τους νοιάζει είναι το συμφέρον της κοινωνίας!!

Δεν είμαι κατά των μεταπτυχιακών. Κι εγώ θέλω να κάνω κάποιο. Και συμφωνώ ότι δίνει πολύ περισσότερες γνώσεις.
Δε συμφωνώ καθόλου όμως με συναδέλφους που μιλάνε λίγο απαξιωτικά για τα  2 ή 3 παιδιά και το θεσμό της οικογένειας.  Εντάξει, κατανοώ απόλυτα ότι τα εφόδια που έχει ο καθένας, αυτά και θα προβάλλει ως καλύτερα, αλλά αν δε γεννηθούν και παιδάκια, κάποια στιγμή δε θα έχουμε και μαθητές και τα εφόδια θα μας μείνουν στο χέρι.
Το καθετί έχει την αξία του και κάπου συμβάλλει.
Αλλιώς δε θα αποτελούσε κριτήριο.

 Δεν απαξιώνω καθόλου τα παιδάκια κανενός  ούτε προβάλλω αυτό που με συμφέρει.. Έκανα μια πολύ σαφή ερώτηση .. Σε θέματα υγείας αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσα σε ένα ν φοβερά εξειδικευμένο γιατρό κι σε έναν λιγότερο εξειδικευμένο που είχε δώσει προτεραιότητα στην προσωπική του ζωή ποιόν θα διαλέγατε. Επίσης δεν προσπαθούν να βολευτούν μόνο οι έχοντες μεταπτυχιακό σε θέσεις. Το να έχεις φιλοδοξίες -εφόσον διαθέτεις και τα προσόντα και δεν πας καθαρά βυσματικά- να  γίνεις διευθυντής  δεν θεωρώ ότι είναι κακό. Να σου πω εγώ πόσοι με 3-4 παιδάκια δεν κάνουν εφημερίες λόγω παιδιών, ή δεν θέλουν να πηγαίνουν εκδρομές ή άλλα που αρνούνται να κάνουν??? Γιατί???? και στην εφημερία ούτως ή άλλως στο σχολείο βρίσκεσαι και οι εκδρομές εντός ωραρίου σου πραγματοποιούνται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:07 »

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1096 στις: Αύγουστος 15, 2018, 02:07:02 πμ »
Δεν απαξιώνω καθόλου τα παιδάκια κανενός  ούτε προβάλλω αυτό που με συμφέρει.. Έκανα μια πολύ σαφή ερώτηση .. Σε θέματα υγείας αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσα σε ένα ν φοβερά εξειδικευμένο γιατρό κι σε έναν λιγότερο εξειδικευμένο που είχε δώσει προτεραιότητα στην προσωπική του ζωή ποιόν θα διαλέγατε. Επίσης δεν προσπαθούν να βολευτούν μόνο οι έχοντες μεταπτυχιακό σε θέσεις. Το να έχεις φιλοδοξίες -εφόσον διαθέτεις και τα προσόντα και δεν πας καθαρά βυσματικά- να  γίνεις διευθυντής  δεν θεωρώ ότι είναι κακό. Να σου πω εγώ πόσοι με 3-4 παιδάκια δεν κάνουν εφημερίες λόγω παιδιών, ή δεν θέλουν να πηγαίνουν εκδρομές ή άλλα που αρνούνται να κάνουν??? Γιατί???? και στην εφημερία ούτως ή άλλως στο σχολείο βρίσκεσαι και οι εκδρομές εντός ωραρίου σου πραγματοποιούνται...
Να σου δώσω λοιπόν μια πολύ σαφή απάντηση.
Θα πήγαινα σ'αυτόν, που κατά κοινή ομολογία θα ήταν ο καλύτερος για την επέμβαση που θα έκανα. Δε θα ρωτούσα ούτε για μεταπτυχιακά, ούτε για παιδιά. Απλά να ήταν ο καλύτερος. Πως??? Δικό του θέμα. Δε θα με αφορούσε.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1097 στις: Αύγουστος 15, 2018, 11:13:24 πμ »

Να σου δώσω λοιπόν μια πολύ σαφή απάντηση.
Θα πήγαινα σ'αυτόν, που κατά κοινή ομολογία θα ήταν ο καλύτερος για την επέμβαση που θα έκανα. Δε θα ρωτούσα ούτε για μεταπτυχιακά, ούτε για παιδιά. Απλά να ήταν ο καλύτερος. Πως??? Δικό του θέμα. Δε θα με αφορούσε.


 Κάπως θα έπρεπε όμως να αποδεικνύετε ... Τέλοσπαντων.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1098 στις: Αύγουστος 15, 2018, 04:20:34 μμ »
Εγώ πάντως όσους διορισμένους ξέρω με μεταπτυχιακά και διδακτορικά, αυτό που βλέπω να κυνηγούν, είναι ή καμιά θεσούλα διευθυντή και το ανάλογο επιδοματάκι, και βέβαια καθόλου μάθημα στη τάξη, ή καμιά αποσπασούλα στη διεύθυνση και βέβαια πάλι καθόλου μάθημα... Το μόνο που δε τους νοιάζει είναι το συμφέρον της κοινωνίας!!

Δεν είμαι κατά των μεταπτυχιακών. Κι εγώ θέλω να κάνω κάποιο. Και συμφωνώ ότι δίνει πολύ περισσότερες γνώσεις.
Δε συμφωνώ καθόλου όμως με συναδέλφους που μιλάνε λίγο απαξιωτικά για τα  2 ή 3 παιδιά και το θεσμό της οικογένειας.  Εντάξει, κατανοώ απόλυτα ότι τα εφόδια που έχει ο καθένας, αυτά και θα προβάλλει ως καλύτερα, αλλά αν δε γεννηθούν και παιδάκια, κάποια στιγμή δε θα έχουμε και μαθητές και τα εφόδια θα μας μείνουν στο χέρι.
Το καθετί έχει την αξία του και κάπου συμβάλλει.
Αλλιώς δε θα αποτελούσε κριτήριο.

Καλά τα λες, να βοηθήσουν τους αναπληρωτες να κάνουν παιδάκια, όχι να προσθέσουν και άλλα παιδάκια όσοι έχουν 2-3 ήδη. Να δώσουν κίνητρο στους ανθρώπους να αποκτήσουν παιδάκια που Δεν έχουν

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1099 στις: Αύγουστος 15, 2018, 05:27:38 μμ »

Καλά τα λες, να βοηθήσουν τους αναπληρωτες να κάνουν παιδάκια, όχι να προσθέσουν και άλλα παιδάκια όσοι έχουν 2-3 ήδη. Να δώσουν κίνητρο στους ανθρώπους να αποκτήσουν παιδάκια που Δεν έχουν

+++++++++++++++++++++.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1100 στις: Αύγουστος 15, 2018, 05:42:56 μμ »
Δεν νομίζω ότι το Υπουργείο έχει πρόθεση να κάνει διορισμούς και ειδικά μαζικούς διορισμούς. Αν ήθελε, θα δεχόταν οι αναπληρωτές να έχουν πενταετή σύμβασή όπως είχαν και οι πυροσβέστες πριν μονιμοποιηθούν. Ξέρει καλά ότι  εάν οι αναπληρωτές ήταν πενταετούς θητείας με προσφυγή στα δικαστήρια θα είχαν πολλές ελπίδες να μονιμοποιούνταν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2018, 05:45:02 μμ από afriendforyou »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1101 στις: Αύγουστος 15, 2018, 05:56:56 μμ »
Τα μεταπτυχιακά και τα άλλα πτυχία όμως σου δίνουν επιπλέον γνώσεις και σε κάνουν καλύτερο επαγγελματία ενώ τα 2-3 παιδιά όχι... Άρα αν κάτι μετρήσει επιπλέον νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε ποιό είναι περισσότερο συμφέρον για την κοινωνία.,,, Εγω αν πήγαινα να κάνω μια επέμβαση τον καλύτερο επιστήμονα θα έψαχνα να βρω και όχι τον καλύρτερο οικογενειάρχη...Εσείς???
νεμι, προφανώς και δεν εξισώνω τα μεταπτυχιακά και τα λοιπά ακαδημαϊκά προσόντα με την ικανότητα/δυνατότητα τεκνοποίησης.
Την άποψή μου εξέφρασα, ως προς τον τρόπο της αντικειμενικής επιλογής διοριστέων. Συμφωνώ ότι τα μεταπτυχιακά και τα λοιπά πτυχία είναι ένδειξη γνώσεων (όταν αποκτώνται με τη νόμιμη οδό και όχι δια τις παραπλεύρου). Ωστόσο, δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα σε καιρό κρίσης να αναλάβουν το κόστος ενός μεταπτυχιακού (πλέον όλα σχεδόν είναι με διδακτρα και για όσα δεν έχουν δίδακτρα, οι διαθέσιμές θέσεις είναι ελάχιστες) και ό,τι αυτό συνεπάγεται (μετακίνηση ή και διαμονή για την παρακολούθηση των μαθημάτων, ελεύθερος χρόνος για διάβασμα κι εργασίες κλπ) που όταν πρέπει να εργαστείς για το ζην, δύσκολα εξασφαλίζονται.
Γνώμη μου είναι ότι μόνο ο γραπτός διαγωνισμός εξασφαλίζει ίση κι αντικειμενική αντιμετώπιση όλων των υποψηφίων. Μετά τον διορισμό, προφανώς θα πρέπει να είναι μετρήσιμα τα κοινωνικά κριτήρια και τα ακαδημαϊκά προσόντα, για να μην αδικείται κανείς. Στους μόνιμους εκπαιδευτικούς, για τις τοποθετήσεις, μεταθέσεις, αποσπάσεις μετράνε τα κοινωνικά κριτήρια και για το ΜΚ τα ακαδημαϊκά.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3984
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1102 στις: Αύγουστος 15, 2018, 06:22:34 μμ »
Έχει πλάκα πάντως που για τα μεταπτυχιακά που τα δίδακτρα είναι συνήθως 2-3 χιλιάρικα σε 2 χρόνια υπάρχει το επιχείρημα ότι δεν πρέπει να μετράνε, γιατί δεν έχουν όλοι τα απαιτούμενα λεφτά να τα αποκτήσουν, αλλά για τα παιδιά δε χρησιμοποιείται το ίδιο επιχείρημα, λες και το να μεγαλώνεις ένα παιδί (ή και περισσότερα) είναι φτηνή υπόθεση και μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε, αρκεί να θέλει.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1103 στις: Αύγουστος 15, 2018, 06:24:55 μμ »
νεμι, προφανώς και δεν εξισώνω τα μεταπτυχιακά και τα λοιπά ακαδημαϊκά προσόντα με την ικανότητα/δυνατότητα τεκνοποίησης.
Την άποψή μου εξέφρασα, ως προς τον τρόπο της αντικειμενικής επιλογής διοριστέων. Συμφωνώ ότι τα μεταπτυχιακά και τα λοιπά πτυχία είναι ένδειξη γνώσεων (όταν αποκτώνται με τη νόμιμη οδό και όχι δια τις παραπλεύρου). Ωστόσο, δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα σε καιρό κρίσης να αναλάβουν το κόστος ενός μεταπτυχιακού (πλέον όλα σχεδόν είναι με διδακτρα και για όσα δεν έχουν δίδακτρα, οι διαθέσιμές θέσεις είναι ελάχιστες) και ό,τι αυτό συνεπάγεται (μετακίνηση ή και διαμονή για την παρακολούθηση των μαθημάτων, ελεύθερος χρόνος για διάβασμα κι εργασίες κλπ) που όταν πρέπει να εργαστείς για το ζην, δύσκολα εξασφαλίζονται.
Γνώμη μου είναι ότι μόνο ο γραπτός διαγωνισμός εξασφαλίζει ίση κι αντικειμενική αντιμετώπιση όλων των υποψηφίων. Μετά τον διορισμό, προφανώς θα πρέπει να είναι μετρήσιμα τα κοινωνικά κριτήρια και τα ακαδημαϊκά προσόντα, για να μην αδικείται κανείς. Στους μόνιμους εκπαιδευτικούς, για τις τοποθετήσεις, μεταθέσεις, αποσπάσεις μετράνε τα κοινωνικά κριτήρια και για το ΜΚ τα ακαδημαϊκά.

 Αυτό το γνωρίζω πολύ καλά γιατί εγώ έκανα μεταπτυχιακό από αυτά των ελαχίστων θέσεων και για τις 2 χρονιές που απαιτούνταν παρακολούθηση , ακριβώς επειδή δούλευα έφαγα όλα τα μηνιάτικα να πηγαινοέρχομαι 12 ώρες κάθε εβδομάδα από εκεί που δούλευα εκεί που έκανα το μεταπτυχιακό μου.. Συν ότι ήμουν απ το πρωί μέχρι το βράδυ στους δρόμους.. Προσπάθησα όμως, εξαντλήθηκα σωματικά, πνευματικά και οικονομικά  και το έβγαλα.. Άρα τις δικαιολογίες κάποιων  του τύπου δεν μπορώ γιατί δουλεύω δεν τις δέχομαι... Όποιος πραγματικά θέλει θα το κάνει .. ΑΝ όχι με την πρώτη φορά , θα ξαναπροσπαθήσει δεύτερη και τρίτη και όσες φορές χρειαστεί.. θα το παλέψει..Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν μάθει πολλοί να παλεύουν και τα θέλουν όλα την ίδια ώρα που θα τα σκεφτούν έτοιμα. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο όργίζομαι και με τα πληρωμένα ψευτομεταπτυχιακά   και δεν μπορώ να ανεχτώ με κανέναν τρόπο την εξίσωσή τους με τα δικά μας όσων κουραστήκαμε πραγματικά.. Όσο για την ισότητα που λένε μερικοί αυτή δεν ισχύει από τη στιγμή της γέννησης μας βρε παιδιά.. Κάποιος μπορεί να πήγε φροντιστήριο για ΑΣΕΠ επειδή είχε λεφτά και κάποιος όχι. Κάποιος μπορεί όταν σπούδαζε μόνο να είχε να ασχοληθεί με τις σπουδές του και κάποιος να δούλευε παράλληλα  και να έχει χαμηλότερο βαθμό πτυχίου. Κάποιος  κάτι άλλο και κάποιος όχι..  Κάποιοι δουλεύουν στο νομό τους γιατί βγάζει κενά και έχει κάνει εκεί την οικογένειά του και τα έχει όλα και κάποιοι ξεσπιτώνονται χιλιόμετρα κάθε χρονιά και δεν μπορεί να φτιάξει την προσωπική του ζωή... ΤΙ να κάνουμε τώρα???Μπορούμε να τα βάλουμε όλα σε κουτάκια???
 Όσο για το δεύτερο το θέμα είναι ποιος έχει τα περισσότερα προσόντα και όχι ποιος δεν θα αδικηθεί. Κάποιος που παλεύει μια ζωή πρέπει να βρίσκεται σε καλύτερη θέση από αυτόν που εφησυχάζει.. Αλλιώς να μείνουμε στην Ελλάδα που  μέχρι πριν λίγα χρόνια-αν όχι και τώρα-  οι προαγωγές γινόντουσαν με κριτήριο τα έτη προϋπηρεσίας και όχι τα προσόντα. Να δούμε λοιπόν τι κίνητρα θα έχει κανείς να γίνεται καλύτερος πέρα από τα εσωτερικά του κίνητρα.. Και επαναλαμβάνω ένα ερώτημα μου παλιότερο προς αυτούς που ισχυρίζονται ότι οι έχοντες παιδιά έχουν περισσότερες ανάγκες από τους άλλους-αυθαίρετο συμπέρασμα γιατί κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τις ανάγκες των άλλων.. Οι έχοντες παιδιά αφού έχουν  ανάγκες  πως έχουν την πολυτέλεια να περιμένουν πότε και ΄αν θα γίνουν ποτέ διορισμοί και δεν βρίσκουν κάτι άλλο προκειμένου να τις καλύψουν??? Όποτε τους συμφέρει έχουν χρόνο να περιμένουν??? Ή μήπως στο όνομα αυτών τους των αναγκών να απολύσουμε όσους ανύπαντρους συναδέλφους και να πάρουν τη θέση τους οι παντρεμένοι αδιόριστοι μια και οι ανάγκες τρέχουν και το καλοκαίρι που δεν δουλεύουν και δεν πληρώνονται???

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1104 στις: Αύγουστος 16, 2018, 09:26:02 πμ »
Πώς θα γίνει να το δει ο πρωθυπουργός;
https://drive.google.com/file/d/1IM8ovpV6so7Xg3A4jjLaUFZts6Jr9DO_/view
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1105 στις: Αύγουστος 16, 2018, 11:11:05 πμ »
Δεν νομίζω ότι το Υπουργείο έχει πρόθεση να κάνει διορισμούς και ειδικά μαζικούς διορισμούς. Αν ήθελε, θα δεχόταν οι αναπληρωτές να έχουν πενταετή σύμβασή όπως είχαν και οι πυροσβέστες πριν μονιμοποιηθούν. Ξέρει καλά ότι  εάν οι αναπληρωτές ήταν πενταετούς θητείας με προσφυγή στα δικαστήρια θα είχαν πολλές ελπίδες να μονιμοποιούνταν.
Ακριβώς, ακριβέστατα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 207
Σύνολο: 216

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.