*

Αποστολέας Θέμα: πανεπιστήμιο Λευκωσίας μεταπτυχιακό διδασκαλία ελληνικής ως δεύτερης/ξένης  (Αναγνώστηκε 9841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μέλος79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Γεια σας.

Υπάρχει κάποιος από τους φιλολόγους που έχει κάνει το μεταπτυχιακό η ελληνική ως δεύτερη/ξένη στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας??Αναγνωρίστηκε το πτυχίο του από το ΔΟΑΤΑΠ? Αναζητώ έναν τετοιο συνάδελφο για πληροφορίες.

Η Λευκωσία υποστηρίζει ότι αναγνωρίζεται... Αναρωτιέμαι σε ένα κάλεσμα φιλολόγων για τη διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης σε δημόσια σχολεία, θα μπορούν οι απόφοιτοι αυτού του προγράμματος να λάβουν μέρος με το μεταπτυχιακό από τη Λευκωσία?

Έχω και την πιστοποίηση από το κέντρο ελληνικής γλώσσας, που συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Θα μου αναγνωρίσουν ένα μάθημα, με την προυπόθεση ότι θα το περάσω στις εξετάσεις. Δε θα το πληρώσω... Και στην αναλυτική βαθμολογία θα φαίνεται ο βαθμός εξέτασής μου.

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Κι εμένα με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, βέβαια ως απόφοιτο Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας. Αναρωτιέμαι αν είναι το σωστό κριτήριο για πρόσληψη καθηγητων αγγλικής γλώσσας στο νέο πρόγραμμα προσφύγων 15+ που ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας ή χρειάζεται κάποιο άλλο (π.χ. διαπολιτισμική εκπαίδευση)...

Φαίη

  • Επισκέπτης
Γεια σας.

Υπάρχει κάποιος από τους φιλολόγους που έχει κάνει το μεταπτυχιακό η ελληνική ως δεύτερη/ξένη στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας??Αναγνωρίστηκε το πτυχίο του από το ΔΟΑΤΑΠ? Αναζητώ έναν τετοιο συνάδελφο για πληροφορίες.

Η Λευκωσία υποστηρίζει ότι αναγνωρίζεται... Αναρωτιέμαι σε ένα κάλεσμα φιλολόγων για τη διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης σε δημόσια σχολεία, θα μπορούν οι απόφοιτοι αυτού του προγράμματος να λάβουν μέρος με το μεταπτυχιακό από τη Λευκωσία?

Έχω και την πιστοποίηση από το κέντρο ελληνικής γλώσσας, που συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Θα μου αναγνωρίσουν ένα μάθημα, με την προυπόθεση ότι θα το περάσω στις εξετάσεις. Δε θα το πληρώσω... Και στην αναλυτική βαθμολογία θα φαίνεται ο βαθμός εξέτασής μου.

Ευχαριστώ πολύ

Δε νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα με την αναγνώριση, όλα τα αναγνωρίζουν. Το θέμα είναι αν θα ζητήσουν
ποτέ το εν λόγω μεταπτυχιακό ή αν θα βολέψουν την κατάσταση πάλι με αναπληρωτές. Εδώ και χρόνια πολλά
λένε και τίποτα δεν κάνουν, δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος μέλος79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Επλίζω να βρω κάποιον που να το έχει τελείωσει να μας έλεγε σίγουρα τι γίνεται με την αναγνώριση.

Πάντως ο ΔΟΑΤΑΠ δεν το έχει στη λίστα με τα αναγνωρισμένα. Βέβαια σημειώνει ότι μπορεί κάποια να παραλείπονται γιατί η λίστα ενημερώνεται συνέχεια. Άρα πρέπει να μιλήσεις μάλλον με ΔΟΑΤΑΠ για να είσαι καλυμμένος.

Από αυτά που ξέρω από το κεντρο ελληνικής γλώσσας, το κάνουν και οι απόφοιτοι της Αγγλικής. Βέβαια στο υποψήφιο κάλεσμα των τελευταίο ημερών μίλησαν(αν δεν κάνω λάθος) μόνο για απόφοιτους ελληνικής φιλολογίας. Πάντως και το μεταπτυχιακό της διαπολιτισμικής είναι στην ίδια κατηγορία με την ελληνική ως ξένη.

Σίγουρα, το λένε χρόνια και δε γίνεται. Τώρα που έγινε αυτή η κίνηση και ξεκάθαρα είπαν ότι πρέπει να τρέξει ένα πρόγραμμα που αφορά τη διδασκαλία της ελληνικής ως ξένη ίσως είναι μια αρχή για εκείνους που έχουν αντίστοιχο τίτλο.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pk02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Σύμφωνα με όσα λένε αυτό το μεταπτυχιακό θα βοηθήσει σε τυχόν προσλήψεις αναπληρωτών σε ΔΥΕΠ. Ωστόσο το κόστος είναι τεράστιο και αναρωτιέμαι αν σεμινάρια σε αντίστοιχο θέμα φανούν χρήσιμα. Όπως είχε γίνει και τα πρώτα χρόνια με την ειδική που δούλευαν με σεμινάρια. Αυτό ποιος μπορεί να μας το πει ? Καποιος αιρετός ίσως που γνωρίζει κάτι????

Αποσυνδεδεμένος μέλος79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πολύ σωστά το σκέφτηκες, γίνεται μια τέτοια κουβέντα, ότι ίσως γίνει όπως η ειδική.

Επειδή δεν υπάρχει αρκετός κόσμος με μεταπτυχιακά και διδακτορικά σε αυτό το αντικείμενο, καλέσουν και εκείνους με επιμόρφωση.

Βέβαια εξαρταται και πόσους φιλολόγους θα ζητήσουν... γιατί αν δεν είναι αρκετός ο αριθμός, εκείνοι που είναι μόνο με επιμόρφωση ίσως δεν είναι απαραίτητοι.

Εκτός από το κέντρο ελληνικής γλώσσας, ποιος άλλος κάνει αντίστοιχη επιμόρφωση?

Αποσυνδεδεμένος pk02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν γνωριζω! Για το κεντρο Ελληνικής γλώσσας υπάρχουν τρέχοντα σεμινάρια? Αυτά δεν είναι που είναι ετήσια και πανάκριβα?

Αποσυνδεδεμένος μέλος79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το έχω κάνει στο κεντρο ελληνικής γλώσσας. Δεν έχω ακούσει να κάνει άλλος φορέας επιμόρφωση με το  συγκεκριμένο τίτλο η ελληνική ως δεύτερη.

Είναι 500 ωρών, απαιτητικό και κοστίζει 1200 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το είχα δει κι εγώ το συγκεκριμένο σεμινάριο αλλά δεν κατάφερα να το ξεκινήσω για διάφορους λόγους.
Μείνατε ευχαριστημένη από συνολικό πρόγραμμα; πιστεύετε ότι σας βοήθησε να βελτιωθείτε;

Αποσυνδεδεμένος μέλος79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ήταν πολύ καλό πρόγραμμα, με σημειώσεις σε κάθε ενότητα, φόρουμ που αν ήθελες επαιρνες μέρος, αν και οι συντονιστές σε παρακινούσαν.

όσοι επιμορφούμενοι ανέβαζαν απορίες, αφού είχαν μελετήσει τις σημειώσεις, οι συντονιστές απαντούσαν αναλύτικα, έλυναν τις απορίες.

Είχαν και ένα webinar σε κάθε ενότητα αν μπορούσες επαιρνες μέρος, αλλιως το έβλεπες μετα. Τυπικοί και οργανωμένοι πολύ καλά.

Πολύ ωραία ύλη, αλλά για επιμόρφωση απαιτητική. 8 ενότητες- 8 εργασίες, μήνας και εργασία.

Ενότητες με εργασίες απο 1500-2500 λέξεις. Οι 2500 ήταν και ομαδικές.

Σας αναφερω ότι ήταν απαιτητικό για επιμόρφωση, γιατί έχω κάνει αλλα δυο ετήσια προγράμματα και δεν είχε καμια σχέση ο φόρτος εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! πολύ κατατοπιστικές πράγματι...
Είχα μιλήσει με τη διοργανώτρια και είχα καταλάβει ότι ήταν οργανωμένοι.
Πράγματι η έλλειψη χρόνου ήταν σοβαρό αντικίνητρο για μένα τότε, αλλά αν δεν έχει και απαιτήσεις από τον συμμετέχοντα πόσο αποτελεσματική επιμόρφωση θα ήταν;
Εύχομαι καλή συνέχεια σε ό,τι κάνετε.

Αποσυνδεδεμένος ntinaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι αναπληρώτρια και σκέφτομαι να ξεκινήσω σεμινάριο διαπολιτισμικής ή διδασκαλίας της ελληνικής ως ξένης. Βρίσκομαι σε δίλημμα για το ποιο να επιλέξω.. Έχει κάνει κάποιος τα συγκεκριμένα σεμινάρια; Ποιο πιστεύετε ότι μπορεί να θεωρηθεί ποιο αξιόπιστο σε τυχόν προσλήψεις για πρόσφυγες;

Αποσυνδεδεμένος μέλος79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ενδεχόμενες προσλήψεις για πρόσφυγες  θα ζητήσουν διαπολιτισμική εκπαίδευση και διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης.

Το πρόγραμμα η ελληνική ως δεύτερη, νομίζω , αναγνωρίζεται και τώρα αν είσαι μόνιμος.

Αποσυνδεδεμένος honey

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
πρέπει να είσαι φιλόλογος για να μπεις στους νέους πίνακες που θα γίνουν; Αν έχεις άλλη ειδικότητα αξίζει να κάνεις μεταπτυχιακό στην Διαπολιτισμική Εκπαίδευση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158540
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.