*

Αποστολέας Θέμα: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;  (Αναγνώστηκε 22140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρία9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 11, 2018, 02:36:07 μμ »
Επισκέφθηκα το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και όλοι οι υπάλληλοι που συνομίλησα, σε όποιο σχετικό γραφείο απευθύνθηκα, ήταν άκρως ευγενικοί και σύμφωνοι πως το θέμα πλέον είναι τεράστιο. Επίσης μου τόνισαν ότι όλη την ημέρα απαντάνε σε τηλέφωνα γι αυτό το ζήτημα και πως αν για τους πιστοποιημένους αργεί τόσο πολύ ή διαδικασία και γίνονται συζητήσεις επί συζητήσεων, για τους υπόλοιπους μη πιστοποιημένους δεν υπάρχουν καν οι συμβάσεις στο λογιστήριο και τα πράγματα είναι πολύ δυσοίωνα!!! Στο ΙΕΚ  που διδάσκω μετά από συνεννόηση με τους υπόλοιπους συναδέλφους του Τμήματος μας αποφασίσαμε απο τη Δευτέρα να απέχουμε από τα μαθήματα έως ότου υπάρξει εξέλιξη με τη διαδικασία των πληρωμών. Η διεύθυνση του ΙΕΚ θα ενημερωθεί σήμερα το μεσημέρι.

Μάλιστα! Τόσο καλά!   >:( >:( >:(
Πολύ καλώς θα πράξετε συνάδελφε, μακάρι να ακολουθήσουν την πρωτοβουλία σας και οι συνάδελφοι των υπλοιπων ΔΙΕΚ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:04:03 »

Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 11, 2018, 07:06:09 μμ »
Επισκέφθηκα το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και όλοι οι υπάλληλοι που συνομίλησα, σε όποιο σχετικό γραφείο απευθύνθηκα, ήταν άκρως ευγενικοί και σύμφωνοι πως το θέμα πλέον είναι τεράστιο. Επίσης μου τόνισαν ότι όλη την ημέρα απαντάνε σε τηλέφωνα γι αυτό το ζήτημα και πως αν για τους πιστοποιημένους αργεί τόσο πολύ ή διαδικασία και γίνονται συζητήσεις επί συζητήσεων, για τους υπόλοιπους μη πιστοποιημένους δεν υπάρχουν καν οι συμβάσεις στο λογιστήριο και τα πράγματα είναι πολύ δυσοίωνα!!! Στο ΙΕΚ  που διδάσκω μετά από συνεννόηση με τους υπόλοιπους συναδέλφους του Τμήματος μας αποφασίσαμε απο τη Δευτέρα να απέχουμε από τα μαθήματα έως ότου υπάρξει εξέλιξη με τη διαδικασία των πληρωμών. Η διεύθυνση του ΙΕΚ θα ενημερωθεί σήμερα το μεσημέρι.

Η πληροφόρηση που έχω είναι ακριβώς η ίδια...Τα συμπεράσματα που έχω βγάλει είναι τα εξής:
1. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχει διαλυθεί. Η σημερινή ηγεσία του είναι εντελώς, μα εντελώς, ανίκανη και ανεπαρκής. Δεν μπορούν να χωρίσουν δύο γαϊδαρων άχυρο...
2. Τα διάφορα "Σωματεία" που εξυπηρετούν τους εαυτούς τους και τα συγκεκριμένα συμφέροντα των πιστοποιημένων, ήξεραν την κατάσταση, και πιθανόν να προσπάθησαν να γίνουν κατά προτεραιότητα επιλεγμένες πληρωμές της κατηγορίας τους, ρίχνοντας τους άλλους στα λιοντάρια...
3. Η κατάσταση δεν πρόκειται να ομαλοποιηθει, μέχρι να φύγουν οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ κομισαριοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ που αδιαφορούν για τις πληρωμές των ιδιωτών...
4.Ακόμα και η αποχή δεν θα αλλάξει τα πράγματα καθώς το μόνο που θα επιτευχθεί είναι να πληρωθούν μόνο οι πιστοποιημένοι, γιατί αυτοί έχουν, μέσω των "διαφόρων κύκλων" προνομοιακή επικοινωνία με τους Ζερβαιους και τους Βαξεβαναιους...Ε, ας μην στρώσουμε και βούτυρο στο ψωμί των "αυτοδιορισμενων σωτήρων".
5. Αυτό που θα πρότεινα είναι η συλλογή υπογραφών μέσω ενός εντύπου που θα αναφέρει αναλυτικά την κατάσταση - εργασία δίχως συμβάσεις, δίχως ωρομίσθιο, απλήρωτοι εργαζόμενοι κλπ- και την απαίτηση να παραιτηθεί ο Ζέρβας και ο Βαξεβανακης, λόγω της διάλυσης που επέφεραν καθώς και των εμφανέστατων παραβιάσεων της Εργατικής και Διοικητικής νομοθεσίας 

Αποσυνδεδεμένος Joseph

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 14, 2018, 08:29:54 μμ »
Παραβάσεις, παραβιάσεις νομοθεσίας, εργατικής, διοικητικής, ηθικής.
Ποιος θα την πληρώσει...από όσο ξέρω κανείς.......Ποιος θα πληρωθεί.....από όσο ξέρω κανείς

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 15, 2018, 02:43:10 μμ »
Για να κάνω και λίγο τον συνήγορο του διαβόλου, από όσο θυμάμαι παλιότερα, το πρώτο εξάμηνο το πληρωνόμασταν κοντά στον 15αυγουστο και το δεύτερο εξάμηνο την τελευταία μέρα του χρόνου...

Δεν λέω ότι καλομάθαμε, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να χαλιόμαστε τόσο πολύ.

Κι εγώ έχω ανάγκη αυτά τα λεφτά, και θα ήθελα να είχα πληρωθεί από τον Μάρτιο, αλλά να είμαστε και λίγο προσεκτικοί σε αυτά που λέμε και θυμώνουμε...

Όσο για τον διαφορετικό τρόπο πληρωμής των πιστοποιημένων από τους μη, είναι όπως παλιά που οι δημόσιοι υπάλληλοι έπαιρναν λιγότερα από τους ελεύθερους επαγγελματίες ή τους ιδιωτικούς... Είναι σίγουρα άδικο, και σίγουρα έπρεπε να το ξέρουμε πριν την υποβολή της αίτησης στην αρχή της χρονιάς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.