*

Αποστολέας Θέμα: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;  (Αναγνώστηκε 22156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jkoulian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 14, 2018, 09:41:03 πμ »
Καλημέρα, Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους.
Παίζει το Παρακάτω mail τον τελευταίο καιρό: "Για τον υπολογισμό της αντιμισθίας δε θα ληφθεί υπόψη εμπειρία η οποία δεν είχε δηλωθεί με την αρχική αίτηση
Με την παρούσα πρώτη ενημέρωση σας αποστέλλουμε συνημμένα και δύο (2) Υπεύθυνες Δηλώσεις οι οποίες αφορούν στην οικογενειακή παροχή που λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό της αντιμισθίας και θα πρέπει να συμπληρώσουν όσοι εκπαιδευτές εμπίπτουν στις διατάξεις του νόμου 4354/2015, άρθρο 15.
Σε επόμενη ενημέρωσή μας θα σας προωθήσουμε τα απαραίτητα έντυπα που θα συμπληρώσετε για τους μη πιστοποιημένους εκπαιδευτές και θα σας ζητήσουμε να μας στείλετε και τις Υπεύθυνες Δηλώσεις για όσους εμπίπτουν στις σχετικές διατάξεις οικογενειακής παροχής." στο οποίο επισυνάπτονται και 2 σχετικές αιτήσεις ως αρχεία ως εξής:
1ον: Όποιος έχει ανήλικο τέκνο/τέκνα συμπληρώνει τη μία Υπεύθυνη Δήλωση
2ον: Όποιος έχει ενήλικο τέκνο/τέκνα  και ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ συμπληρώνει την άλλη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:24 »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 25, 2018, 09:38:37 πμ »
Γεια σας, θα ήθελα να μου πείτε σας παρακαλώ εάν γνωρίζετε το ΚΑΘΑΡΟ ωρομίσθιο απιστοποίητου με 2 προστατευόμενα χωρίς μαστερ με πτυχίο τριτοβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 07, 2018, 09:13:38 πμ »
Παρότι δεν είμαι μέλος κανενός σωματείου, θα ήθελα να πω στα παιδιά που πιστεύουν ότι καπελώνονται από αυτά και ότι θα κάνουν ότι είναι να κάνουν μόνοι τους (δεν απευθύνομαι επί προσωπικού, απλά μιλάω γενικά), θα ήθελα να ρωτήσω (δεν περιμένω βέβαια απάντηση) εμείς που είμαστε από μακριά (Θεσσαλονίκη ο ομιλών), πως θα έχουμε πληροφόρηση και πως θα πιέσουμε καταστάσεις? Προφανώς δεν έχουμε την ευχέρεια των Αθηναίων να κάνουμε προσωπικές επισκέψεις, άρα κάποιος πρέπει να μιλάει και για μας...

Επίσης, όσοι αντιδράτε μεμονωμένα, ακόμα και να καταφέρετε μια λύση για τον εαυτό σας και πληρωθείτε εσείς (που δεν πιστεύω να γίνει κάτι τέτοιο), πιστεύετε ότι λύθηκε το πρόβλημα και δεν θα ξαναγίνει?

Αν δεν ενωθούμε και δεν αντιδράσουμε όλοι μαζί, ενιαία σαν σύνολο, δεν νομίζω να καταφέρουμε κάτι και απόψεις του στυλ εγώ και ο εαυτούλης μου και δεν με εκπροσωπεί κανείς χωρίς έγγραφη αποδοχή μου κλπ (χωρίς παρεξήγηση) δεν μας οδηγούν πουθενά... Ίσα ίσα, αυτό θέλουν κι εκεί ποντάρουν...

Να θυμίσω δύο πράγματα:
- Η ισχύς εν τη ενώσει.
- Διαίρει και βασίλευε.

Ελπίζω να συμφωνούμε στο πρώτο για να μην πάθουμε το δεύτερο....

Αποσυνδεδεμένος panagsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 07, 2018, 10:49:48 πμ »
Παρότι δεν είμαι μέλος κανενός σωματείου, θα ήθελα να πω στα παιδιά που πιστεύουν ότι καπελώνονται από αυτά και ότι θα κάνουν ότι είναι να κάνουν μόνοι τους (δεν απευθύνομαι επί προσωπικού, απλά μιλάω γενικά), θα ήθελα να ρωτήσω (δεν περιμένω βέβαια απάντηση) εμείς που είμαστε από μακριά (Θεσσαλονίκη ο ομιλών), πως θα έχουμε πληροφόρηση και πως θα πιέσουμε καταστάσεις? Προφανώς δεν έχουμε την ευχέρεια των Αθηναίων να κάνουμε προσωπικές επισκέψεις, άρα κάποιος πρέπει να μιλάει και για μας...

Επίσης, όσοι αντιδράτε μεμονωμένα, ακόμα και να καταφέρετε μια λύση για τον εαυτό σας και πληρωθείτε εσείς (που δεν πιστεύω να γίνει κάτι τέτοιο), πιστεύετε ότι λύθηκε το πρόβλημα και δεν θα ξαναγίνει?

Αν δεν ενωθούμε και δεν αντιδράσουμε όλοι μαζί, ενιαία σαν σύνολο, δεν νομίζω να καταφέρουμε κάτι και απόψεις του στυλ εγώ και ο εαυτούλης μου και δεν με εκπροσωπεί κανείς χωρίς έγγραφη αποδοχή μου κλπ (χωρίς παρεξήγηση) δεν μας οδηγούν πουθενά... Ίσα ίσα, αυτό θέλουν κι εκεί ποντάρουν...

Να θυμίσω δύο πράγματα:
- Η ισχύς εν τη ενώσει.
- Διαίρει και βασίλευε.

Ελπίζω να συμφωνούμε στο πρώτο για να μην πάθουμε το δεύτερο....
Συναδελφε εχεις δικιο οσον αφορα την αποσταση. Προσωπικα (και εγω μενω εκτος Αθηνων) αυτο που εκανα και προτρεπω και τους υπολοιπους ειναι εγγραφη καταγγελια (εκανα στο συνηγορο του πολιτη και εχει επιληφθει των θεματων που εθεσα).
Το καθε σωματειο για να πει καποιος πως τον εκπροσωπει, πρεπει πρωτιστως να εχει διατυπωσει σαφεις-ξεκαθαρες θεσεις σε ολα τα ζητηματα για να δουμε κατα ποσο ειναι αντικειμενικες ή  εξυπηρετουν συμφεροντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:24 »

Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 07, 2018, 11:28:05 πμ »
Παρότι δεν είμαι μέλος κανενός σωματείου, θα ήθελα να πω στα παιδιά που πιστεύουν ότι καπελώνονται από αυτά και ότι θα κάνουν ότι είναι να κάνουν μόνοι τους (δεν απευθύνομαι επί προσωπικού, απλά μιλάω γενικά), θα ήθελα να ρωτήσω (δεν περιμένω βέβαια απάντηση) εμείς που είμαστε από μακριά (Θεσσαλονίκη ο ομιλών), πως θα έχουμε πληροφόρηση και πως θα πιέσουμε καταστάσεις? Προφανώς δεν έχουμε την ευχέρεια των Αθηναίων να κάνουμε προσωπικές επισκέψεις, άρα κάποιος πρέπει να μιλάει και για μας...

Επίσης, όσοι αντιδράτε μεμονωμένα, ακόμα και να καταφέρετε μια λύση για τον εαυτό σας και πληρωθείτε εσείς (που δεν πιστεύω να γίνει κάτι τέτοιο), πιστεύετε ότι λύθηκε το πρόβλημα και δεν θα ξαναγίνει?

Αν δεν ενωθούμε και δεν αντιδράσουμε όλοι μαζί, ενιαία σαν σύνολο, δεν νομίζω να καταφέρουμε κάτι και απόψεις του στυλ εγώ και ο εαυτούλης μου και δεν με εκπροσωπεί κανείς χωρίς έγγραφη αποδοχή μου κλπ (χωρίς παρεξήγηση) δεν μας οδηγούν πουθενά... Ίσα ίσα, αυτό θέλουν κι εκεί ποντάρουν...

Να θυμίσω δύο πράγματα:
- Η ισχύς εν τη ενώσει.
- Διαίρει και βασίλευε.

Ελπίζω να συμφωνούμε στο πρώτο για να μην πάθουμε το δεύτερο....

Μα ούτως ή άλλως, τα διάφορα σωματεία, που δεν ξέρουμε από που κρατάει η σκούφια τους ή ποιος τα ψήφισε ή τι εκπροσωπούν, έχουν κανονίσει με το Ινεδιβιμ και τους Μπαξεμπαναίους, πληρωμή μόνον μόνον μόνον των πιστοποιημένων...Επομένως, για ποιες θεωρίες για ενότητες και ισχύς μιλάμε...

Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 07, 2018, 12:44:44 μμ »
Η δική μου εκτίμηση για την κατάσταση είναι η εξής:

1. Ο Εκπαιδευτικός χώρος των ΙΕΚ είναι πολυδιεσπασμένος, δίχως ενιαία γραμμή.

2. Ο διαχωρισμός μεταξύ πιστοποιημένων και μη-πιστοποιημένων είναι απλά Τ-Ρ-Α-Γ-Ι-Κ-Ο-Σ...Μια μοριοδότηση της πιστοποίησης θα ήταν το πιο σωστό μέτρο. :-X

3. Ο διαχωρισμός αυτός γίνεται αποδεκτός από τους πιστοποιημένους για λόγους καθαρής κάλυψης της απόστασης που εμφανίζουν σε διδακτικές ώρες και στα τυπικά προσόντα...Γι αυτό έχουν αναγάγει την πιστοποίηση ώς το υπέρτατο αγαθό, ενώ στην πράξη είναι μια απλή διαδικασία σενμιναριακόυ επιπέδου με ποσοστά επιτυχίας 99 και βάλε % (!!!!!!!!!!). :P

4. Γι΄αυτό και επιτίθενται σε βαθμό bullying σε όποιον αμφισβητεί την βαρύτητα της διαδικασίας....Εάν, δε, μιλήσουμε και για αξιολόγηση των εκπαιδευτών από τους σπουδαστές (που είναι το πιο σωστό μέτρο), οι λάτρεις της "Ευρωπαικής πιστοποίησης ενηλίκων" θα γίνουν οι μεγαλύτερη πολέμιοι της εξίσου Ευρωπαικής αξιολόγησης από τους σπουδαστές"...Τα συμπεράσματα είναι δικά σας.. :-[

5. Εφόσον δεν υπάρχουν ταυτόσημα συμφέροντα ΔΕΝ υπάρχει ενιαία γραμμή...Αυτός είναι ο λόγος που τα διάφορα σωματεία-φαντάσματα συμφώνησαν  να πληρωθούν κάποιοι σε βάρος των άλλων...Το αντιδεοντολογικό  το άδικο και το παράνομο της συγκεκριμένης απόφασης, που διαρρέεται πως ανήκει στο Ινεδιβίμ, δεν τους απασχολεί...Βέβαια θα είχαν την ακριβώς αντίθετη στάση εάν ήταν ακριβώς αντίθετη η απόφαση.. :'( :-X

6. Τέλος, τα ΙΕΚ είναι μια "καμμένη περίπτωση"...Έχουν αποτύχει παταγωδώς σε όλους τους τομείς...Και στην προσέλκυση αξιόλογων Εκπαιδευτών και στην αποφοίτηση καταρτισμένων σπουδαστών...
Ήρθε και το εφετινό φιάσκο με τους διαχωρισμούς και τις πληρωμές, που οφείλεται στην ανεπάρκεια και ανικανότητα των ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ και των κομμισαρίων του Ινεδιβιμ, και πλεόν τινάχτηκε το σύστημα στον αέρα...Τέτοιο μπάχαλο δεν πρέπει να συναντάται ούτε στα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Γης του Πυρός ή στους Ινουίτ Εσκιμώους της Γροιλανδίας ή στους Παπούα της Νέα Γουινέας... :o :o

Επομένως, οι μεμονωμένες αντιδράσεις είναι η μόνη λύση καθώς δεν υπάρχει ούτε ομοιογένεια συμφερόντων ούτε εμπιστοσύνη, αλλά απλά "σκάβει ο ένας το λάκκο του άλλου"...Οπότε καλά ξεμπερδέματα... ;)

Συνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 383
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 07, 2018, 03:58:26 μμ »
Συγνώμη αλλά όλους εσάς που διαμαρτύρεστε για την γρηγορότερη πληρωμή των πιστοποιημένων κ βρίζετε κόμματα, κυβερνήσεις και σωματεία και επικαλείσθε βαρύτατες συνταγματικές παραβάσεις περί άνισης μεταχείρισης, γιατί δε σας είδα τόσα χρόνια να διαμαρτύρεστε στο ινεδιβιμ και να ζητάτε να πάνε πισω οι πληρωμές των ικατζίδων ώστε να γίνουν ταυτόχρονα με των μπλοκάκηδων;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 07, 2018, 04:25:32 μμ »
Συγνώμη αλλά όλους εσάς που διαμαρτύρεστε για την γρηγορότερη πληρωμή των πιστοποιημένων κ βρίζετε κόμματα, κυβερνήσεις και σωματεία και επικαλείσθε βαρύτατες συνταγματικές παραβάσεις περί άνισης μεταχείρισης, γιατί δε σας είδα τόσα χρόνια να διαμαρτύρεστε στο ινεδιβιμ και να ζητάτε να πάνε πισω οι πληρωμές των ικατζίδων ώστε να γίνουν ταυτόχρονα με των μπλοκάκηδων;
:D ;D  ;)
Τον εστειλες...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2018, 06:56:02 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 07, 2018, 04:32:04 μμ »
Ο σκοπός επετεύχθη.. το να τρωγομαστε μεταξύ μας είναι βούτυρο στο ψωμί των υπευθύνων για αυτή τη κατάσταση..

Αποσυνδεδεμένος g_kaps

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Try to become a man of value
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 07, 2018, 06:32:33 μμ »
Συγνώμη αλλά όλους εσάς που διαμαρτύρεστε για την γρηγορότερη πληρωμή των πιστοποιημένων κ βρίζετε κόμματα, κυβερνήσεις και σωματεία και επικαλείσθε βαρύτατες συνταγματικές παραβάσεις περί άνισης μεταχείρισης, γιατί δε σας είδα τόσα χρόνια να διαμαρτύρεστε στο ινεδιβιμ και να ζητάτε να πάνε πισω οι πληρωμές των ικατζίδων ώστε να γίνουν ταυτόχρονα με των μπλοκάκηδων;
Τι είπες τώρα....
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι!
GK

Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 07, 2018, 08:41:07 μμ »
Τι είπες τώρα....
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι!

Καμμία σχέση το ένα με το άλλο...Μα καμμία...Δεν πρόκειται να καθίσω να εξηγώ χίλιες φορές τα αυτονόητα σε άτομα ,πιστοποιημένους βέβαια, που το μόνο που θέλουν ειναι να πληρωθούν κατά προτεραιότητα είς βάρος των συναδέλφων τους...τις σοφιστείες σας αλλού...

Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 07, 2018, 09:26:18 μμ »
Καμμία σχέση το ένα με το άλλο...Μα καμμία...Δεν πρόκειται να καθίσω να εξηγώ χίλιες φορές τα αυτονόητα σε άτομα ,πιστοποιημένους βέβαια, που το μόνο που θέλουν ειναι να πληρωθούν κατά προτεραιότητα είς βάρος των συναδέλφων τους...τις σοφιστείες σας αλλού...

Απλά να ξέρεις πως η εκταμίευση του κονδυλίου και η έγκριση πληρωμών των ασφαλισμένων στο ΙΚΑ και με μπλοκάκι γινόταν την ίδια περίοδο και από τον ίδιο  κωδικό δαπάνης. Καθαρά διαδικαστικό θέμα ήταν η μικρή χρονική καθυστέρηση πληρωμής των δυο ομάδων. Ενώ αυτό που επιδιώκετε οι "εξυπνάκηδες" τώρα είναι να πληρωθειτε εσείς τη στιγμή που δεν έχει ΚΑΝ όχι εγκριθεί αλλά ουτε υπολογιστεί το ωρομίσθιο των συναφελφων σας...

Αποσυνδεδεμένος kosrous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 07, 2018, 11:43:07 μμ »
Εγώ δηλαδή που πήγα έριξα το "πακέτο" για την πιστοποίηση και τα σεμινάρια είμαι μωρός???!!! Αφού είναι τόσο εύκολη αυτή η ρημάδα η πιστοποίηση γιατί δεν πήγαν να την πάρουν και οι τωρινοί <<άπιστοι>> που εντάξει είναι τραγικό ότι γίνεται εις βάρος τους?! Και πως αυτοί οι του σωματίου κανονίζουν/διαπραγματευονται τις πληρωμές μόνο για τους <<πιστούς>> ? Λες και είναι στο χέρι τους δηλαδή το ποιος θα πληρωθεί...
Νομίζω έχουμε νοοτροπία "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα"

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 11, 2018, 12:15:51 μμ »
Επισκέφθηκα το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και όλοι οι υπάλληλοι που συνομίλησα, σε όποιο σχετικό γραφείο απευθύνθηκα, ήταν άκρως ευγενικοί και σύμφωνοι πως το θέμα πλέον είναι τεράστιο. Επίσης μου τόνισαν ότι όλη την ημέρα απαντάνε σε τηλέφωνα γι αυτό το ζήτημα και πως αν για τους πιστοποιημένους αργεί τόσο πολύ ή διαδικασία και γίνονται συζητήσεις επί συζητήσεων, για τους υπόλοιπους μη πιστοποιημένους δεν υπάρχουν καν οι συμβάσεις στο λογιστήριο και τα πράγματα είναι πολύ δυσοίωνα!!! Στο ΙΕΚ  που διδάσκω μετά από συνεννόηση με τους υπόλοιπους συναδέλφους του Τμήματος μας αποφασίσαμε απο τη Δευτέρα να απέχουμε από τα μαθήματα έως ότου υπάρξει εξέλιξη με τη διαδικασία των πληρωμών. Η διεύθυνση του ΙΕΚ θα ενημερωθεί σήμερα το μεσημέρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2018, 12:49:41 μμ από Panoszzzzz »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.