*

Αποστολέας Θέμα: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς  (Αναγνώστηκε 5326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« στις: Μάρτιος 04, 2018, 08:02:14 μμ »
Το νήμα της κινητοποίησης της 2/3 κλείδωσε, δικαιολογημένα μεν αφού πραγματοποιήθηκε, αλλά εξαιτίας και της  προσφιλής τακτικής των γνωστών-αγνώστων του foroum να γράφουν άσχετα μηνύματα με το θέμα για να το "οδηγούν" σε κλείσιμο. Είναι  φανερό ότι κάποιοι κάνουν τα πάντα γιατί ενοχλούνται από τέτοιες συζητήσεις και δράσεις. Δε πειράζει όμως, αρκεί οι διαχειριστές -συντονιστές να μη πέφτουν στην παγίδα τους.
Οι κινητοποιήσεις κατέδειξαν ότι πλέον διαμορφώνεται ένα ισχυρό κύμα διεκδίκησης .Μου κάνει πάντως έντυπωση πάντως πως ούτε ένας,μπορεί να κάνω λάθος, από αυτούς που περιμένουν διορισμό μέσω δικηγορικού γραφείου δε καταδίκασε την βίαιη στάση της αστυνομίας και την απουσία του υπουργού.....
https://xenesglosses.eu/2018/03/kladiko-kinima-ton-anapliroton-apedeikse-oti-mporei/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2018, 08:08:25 μμ από Bigbrother »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:59 »

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2018, 08:11:47 μμ »
Το νήμα της κινητοποίησης της 2/3 κλείδωσε, δικαιολογημένα μεν αφού πραγματοποιήθηκε, αλλά εξαιτίας και της  προσφιλής τακτικής των γνωστών-αγνώστων του foroum να γράφουν άσχετα μηνύματα με το θέμα για να το "οδηγούν" σε κλείσιμο. Είναι  φανερό ότι κάποιοι κάνουν τα πάντα γιατί ενοχλούνται από τέτοιες συζητήσεις και δράσεις. Δε πειράζει όμως, αρκεί οι διαχειριστές -συντονιστές να μη πέφτουν στην παγίδα τους.
Οι κινητοποιήσεις κατέδειξαν ότι πλέον διαμορφώνεται ένα ισχυρό κύμα διεκδίκησης .Μου κάνει πάντως έντυπωση πάντως πως ούτε ένας,μπορεί να κάνω λάθος, από αυτούς που περιμένουν διορισμό μέσω δικηγορικού γραφείου δε καταδίκασε την βίαιη στάση της αστυνομίας και την απουσία του υπουργού.....
https://xenesglosses.eu/2018/03/kladiko-kinima-ton-anapliroton-apedeikse-oti-mporei/

Προσωπικά μιλώντας πάντως, δεν πιστεύω πως ουδείς εκπαιδευτικός, ότι διαφωνίες και να έχει με κάποιο συνάδελφο, επικροτεί την χρήση βίας εναντίον αυτού!

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2018, 08:22:53 μμ »
Προσωπικά μιλώντας πάντως, δεν πιστεύω πως ουδείς εκπαιδευτικός, ότι διαφωνίες και να έχει με κάποιο συνάδελφο, επικροτεί την χρήση βίας εναντίον αυτού!
Το προφανές λυπάμαι δεν είναι και τόσο προφανές....Εδώ κάποιοι καμάρωναν για την πιστοποίηση του πτυχίου του από τον ασεπ. Κατά τα άλλα σαν να μη συνέβη τίποτα αυτή τη Παρασκευή.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2018, 07:23:39 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:59 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2018, 08:02:47 μμ »
Η συνέχεια των κινητοποιήσεων....
https://xenesglosses.eu/2018/03/stis-16-3-nea-kinitopoiisi-tis-doe-gia-tous-monimous-diorismous-apofasistike/

Εγώ αυτό γιατί το βλέπω σαν έμμεσο μήνυμα της ΔΟΕ προς το "κίνημα"; Ήταν γνωστή και διατυπωμένη η απόφαση του "κινήματος" την προηγούμενη Παρασκευή, για νέες κινητοποιήσεις αυτή την Παρασκευή, 9/3. Η ΔΟΕ ναι μεν βγάζει απόφαση για νέα διευκολυντική στάση εργασίας, ναι μεν αποφασίζει να μην πάει στη συνάντηση με τον υπουργό, αλλά αποφασίζει για τις 16/3. Δε ξέρω, αλλά εγώ το βλέπω λίγο σαν "οκ, διαμαρτύρεστε, αλλά με τους δικούς μας όρους. Μιλάτε για ακηδεμόνευτες κινήσεις κλπ, αλλά εμείς σας βγάζουμε κάλυψη όχι για τη μέρα που θέλατε, αλλά 1 βδομάδα μετά. Για να σας δούμε τώρα".

Μπορεί βέβαια και να κάνω λάθος...

Υ.Γ. Το να λες ότι όσοι δεν καταδίκασαν το ξύλο στο υπουργείο παιδείας δε διαφωνούν με αυτό, είναι σα να λες ότι όσοι δεν είπαν ρητά να διοριστούν όσοι έχουν δικαστικές αποφάσεις, είναι κατά της εφαρμογής των δικαστικών αποφάσεων ή ακόμα χειρότερα, πήγαν την Παρασκευή να ζητήσουν από το υπουργείο να μη διορίσει τους δικαιωθέντες.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2018, 09:30:17 μμ »
Εγώ αυτό γιατί το βλέπω σαν έμμεσο μήνυμα της ΔΟΕ προς το "κίνημα"; Ήταν γνωστή και διατυπωμένη η απόφαση του "κινήματος" την προηγούμενη Παρασκευή, για νέες κινητοποιήσεις αυτή την Παρασκευή, 9/3. Η ΔΟΕ ναι μεν βγάζει απόφαση για νέα διευκολυντική στάση εργασίας, ναι μεν αποφασίζει να μην πάει στη συνάντηση με τον υπουργό, αλλά αποφασίζει για τις 16/3. Δε ξέρω, αλλά εγώ το βλέπω λίγο σαν "οκ, διαμαρτύρεστε, αλλά με τους δικούς μας όρους. Μιλάτε για ακηδεμόνευτες κινήσεις κλπ, αλλά εμείς σας βγάζουμε κάλυψη όχι για τη μέρα που θέλατε, αλλά 1 βδομάδα μετά. Για να σας δούμε τώρα".

Μπορεί βέβαια και να κάνω λάθος...

Υ.Γ. Το να λες ότι όσοι δεν καταδίκασαν το ξύλο στο υπουργείο παιδείας δε διαφωνούν με αυτό, είναι σα να λες ότι όσοι δεν είπαν ρητά να διοριστούν όσοι έχουν δικαστικές αποφάσεις, είναι κατά της εφαρμογής των δικαστικών αποφάσεων ή ακόμα χειρότερα, πήγαν την Παρασκευή να ζητήσουν από το υπουργείο να μη διορίσει τους δικαιωθέντες.
Υπήρχε πουθενά το αίτημα να μη διορισθούν όσοι έχουν κερδίσει προσφυγή; Μπορούμε να υποθέτουμε αβασανιστα ότι θέλουμε για να δικαιολογησουμε ότι θέλουμε. Το σωστό είναι να μιλάμε όμως με στοιχεία. Και το μόνο που είδα εγώ ήταν ότι διαφορετικοί σύλλογοι με αντικροουομενα συμφέροντα μπήκαν κάτω από την ίδια ομπρέλα.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2018, 09:47:51 πμ »
Aυτοί που θέτουν ζήτημα οι διαδηλωτές της περασμένης Παρασκευής να πιέσουν το υπουργείο για διορισμό των δικαστικώς προσφυγέντων και δικαιωθέντων λειτουργούν διασπαστικά

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2018, 05:52:22 μμ »
Υπήρχε πουθενά το αίτημα να μη διορισθούν όσοι έχουν κερδίσει προσφυγή; Μπορούμε να υποθέτουμε αβασανιστα ότι θέλουμε για να δικαιολογησουμε ότι θέλουμε. Το σωστό είναι να μιλάμε όμως με στοιχεία. Και το μόνο που είδα εγώ ήταν ότι διαφορετικοί σύλλογοι με αντικροουομενα συμφέροντα μπήκαν κάτω από την ίδια ομπρέλα.

Ξαναδιάβασε καλά το υστερόγραφο, γιατί έχεις χάσει πλήρως το νόημα...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 07, 2018, 06:54:56 μμ »
Θα πρέπει να καταλάβουμε σε αυτή τη χώρα ότι οι διεκδικήσεις δεν μπορούν να γίνονται κάνοντας τους νόμους κουρελόχαρτα στο όνομα των "λαϊκών αγώνων" και της υψωμένης γροθιάς. Δεν μπορεί, δηλαδή, οι εκπαιδευτικοί, ή οι όποιοι άλλοι, να καταλαμβάνουν με το έτσι θέλω δημόσια κτήρια και χώρους -πράξη που είναι εκ του νόμου ΠΑΡΑΝΟΜΗ- απαιτώντας όχι μόνο ανοχή στην παρανομία τους, αλλά και ηθική επιβράβευση. Όταν ο νόμος παραβιάζεται, παρεμβαίνει η Αστυνομία. Παντού σε αυτόν τον πλανήτη.

Λυπάμαι, αλλά βλέπω ότι ο σύλλογος των αναπληρωτών (ποιούς και πόσους αλήθεια εκπροσωπεί?) πολύ γρήγορα υιοθέτησε όχι μόνο την παλαιακή δήθεν δικαιωματική ρητορική συγκεκριμένων πολιτικών χώρων, λες και βρισκόμαστε στο 1954, αλλά και τις πρακτικές τους που έχουν αναγάγει τη βία και την καταπάτηση του νόμου σε θεμιτό μέσο διεκδίκησης του -κατά τη δική τους αντίληψη- δικαίου.

Αυτών των πολιτικών χώρων που ο ίδιος ο σύλλογος, κατά τα άλλα, κατήγγειλε ότι κατά την πάγια τακτική του προκάλεσε στο προαύλιο του Υπουργείου τα ΜΑΤ για να δημιουργηθεί τεχνηέντως η αναταραχή που ακολούθησε.


Υ.Γ. Το αίτημα οι εκπαιδευτικοί να διορίζονται στο λειτούργημά τους χωρίς απολύτως καμία αξιολόγηση των προσόντων και των ικανοτήτων τους, όχι μόνο αποτελεί μοναδική παγκόσμια πρωτοτυπία, αλλά και προσβάλει πρωτίστως τον ίδιο τον κλάδο.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 07, 2018, 11:38:24 μμ »
Ξαναδιάβασε καλά το υστερόγραφο, γιατί έχεις χάσει πλήρως το νόημα...
Δεν έχω χάσει κανένα νόημα. Δε τσιμπάω , μην επιμένεις. Πας και συγκρίνεις σκοπίμως διαφορετικά πράγματα και με καλείς να πάρω θέση. Και για να μη συνεχίσουμε την ατέρμονη κουβέντα με αδιέξοδους παραλληλισμούς, εγώ σέβομαι τις αποφάσεις της δικαιοσύνης που πρέπει να είναι και εκτελεστέες. Εσύ( δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα) καταδικάζεις τη βία  των ΜΑΤ και την απουσία του υπουργού; Αυτό είναι το ζητούμενο. Και ξαναλέω από την Παρασκευή και μετά, με εξαίρεση τον linkprovider ο οποίος το θεώρησε αυτονόητη την αποδοκιμασία, κανείς΄από τους γνωστούς του foroum που έχει κάνει προσφυγή, και καλά έχει κάνει, δεν κατέκρινε το ξύλο που έπεσε και την απουσία του υπουργού, παρά μόνο την ΟΛΜΕ γιατί δεν πιέζει για τους δικαστικούς διορισμούς Εδώ: https://www.esos.gr/arthra/55845/n-papahristos-proedros-olme-ti-eipothike-sti-synantisi-me-ton-ypoyrgo-paideias-k  δίνεται  απάντηση για το συγκεκριμένο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2018, 06:47:00 πμ »
Δεν έχω χάσει κανένα νόημα. Δε τσιμπάω , μην επιμένεις. Πας και συγκρίνεις σκοπίμως διαφορετικά πράγματα και με καλείς να πάρω θέση. Και για να μη συνεχίσουμε την ατέρμονη κουβέντα με αδιέξοδους παραλληλισμούς, εγώ σέβομαι τις αποφάσεις της δικαιοσύνης που πρέπει να είναι και εκτελεστέες. Εσύ( δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα) καταδικάζεις τη βία  των ΜΑΤ και την απουσία του υπουργού; Αυτό είναι το ζητούμενο. Και ξαναλέω από την Παρασκευή και μετά, με εξαίρεση τον linkprovider ο οποίος το θεώρησε αυτονόητη την αποδοκιμασία, κανείς΄από τους γνωστούς του foroum που έχει κάνει προσφυγή, και καλά έχει κάνει, δεν κατέκρινε το ξύλο που έπεσε και την απουσία του υπουργού, παρά μόνο την ΟΛΜΕ γιατί δεν πιέζει για τους δικαστικούς διορισμούς Εδώ: https://www.esos.gr/arthra/55845/n-papahristos-proedros-olme-ti-eipothike-sti-synantisi-me-ton-ypoyrgo-paideias-k  δίνεται  απάντηση για το συγκεκριμένο θέμα.

Και ο Green που ήταν μπροστά, τον διαψεύδει. Δε ξέρω, ανάμεσα σε έναν επαγγελματία συνδικαλιστή και σε έναν απλό εκπαιδευτικό, λέω να πιστέψω τον 2ο...

Εξακολουθείς λοιπόν και λες το ίδιο πράγμα. Εγώ που έχω προσφύγει, καταδικάζω τη βία των ΜΑΤ. Από τότε που βγήκαν οι αποφάσεις και μετά, κανείς από τους γνωστούς του foroum που δεν έχει κάνει προσφυγή γιατί δεν έχει επιτυχία στον ΑΣΕΠ και καλά έχει κάνει, δεν κατέκρινε το υπουργείο για τη μη ως τώρα εφαρμογή των αποφάσεων, παρά μόνο για τον εμπαιγμό σε σχέση με τους μαζικούς διορισμούς. Ελπίζω τώρα να κατάλαβες, ότι το νόμισμα έχει 2 όψεις... Αυτό προσπαθούσα να πω από την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 08, 2018, 10:28:45 πμ »
Και ο Green που ήταν μπροστά, τον διαψεύδει. Δε ξέρω, ανάμεσα σε έναν επαγγελματία συνδικαλιστή και σε έναν απλό εκπαιδευτικό, λέω να πιστέψω τον 2ο...

Εξακολουθείς λοιπόν και λες το ίδιο πράγμα. Εγώ που έχω προσφύγει, καταδικάζω τη βία των ΜΑΤ. Από τότε που βγήκαν οι αποφάσεις και μετά, κανείς από τους γνωστούς του foroum που δεν έχει κάνει προσφυγή γιατί δεν έχει επιτυχία στον ΑΣΕΠ και καλά έχει κάνει, δεν κατέκρινε το υπουργείο για τη μη ως τώρα εφαρμογή των αποφάσεων, παρά μόνο για τον εμπαιγμό σε σχέση με τους μαζικούς διορισμούς. Ελπίζω τώρα να κατάλαβες, ότι το νόμισμα έχει 2 όψεις... Αυτό προσπαθούσα να πω από την αρχή...
Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ο,τι θέλει, ίσως γιατί τον εξυπηρετεί.
Φυσικά και το νόμισμα έχει δύο όψεις. Η διεκδίκηση όμως είναι μια. Διορισμοι χθες. Όσο δεν το αντιλαμβάνομαστε και χάσμα μεγαλώνει ανάμεσα μας αντί να μικραινει, η διεκδίκηση θα γίνεται δυσκολότερη για όλους. Κάποιοι θεωρούν λόγω δικαστικών αποφάσεων ότι έχουν δεμένο τον γαιδαρό τους και ότι όλοι τους χρωστούν. Οκ έτσι είναι, αν έτσι νομίζουν.
Δεν υπάρχουν στεγανά. Δε σημαίνει ή ότι δεν έχεις ΑΣΕΠ άρα συμμετέχεις στις κινητοποίηση, ή έχεις και άρα έχεις κάνει προσφυγή.
Επειδή μάλλον θες να έχεις το τελευταίο λόγο στη κουβέντα για λόγους εντυπώσεων προκαταβολικά λέω ότι σταματώ μαζί σου αυτή την αντιπαράθεση.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 08, 2018, 04:32:12 μμ »
Λίγο μακροσκελες... αλλά αξίζει:
https://selidodeiktis.edu.gr/2018/03/07/η-εκπαίδευση-αυθαδίασε/

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέες κινητοποιήσεις για μόνιμους διορισμούς
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 08, 2018, 05:27:15 μμ »
Λίγο μακροσκελες... αλλά αξίζει:
https://selidodeiktis.edu.gr/2018/03/07/η-εκπαίδευση-αυθαδίασε/
Από μια βιαστική ανάγνωση παρατηρώ:
1. αναφορά στον παγιωμένο ανταγωνισμό και την ήδη υπάρχουσα διάσπαση των εκπαιδευτικών, ως μελλοντική ("δεν θα μας διασπάσετε σε χίλα κομμάτια, για να διεκδικούμε ο ένας τη θέση του άλλου"). Γιατί, άραγε;
2. αμφισβήτηση των ατομικών προσόντων "ως αφύσικη" κατάσταση/ρύθμιση και απαίτηση του πτυχίου ως μοναδικού προσόντος διορισμού (δηλ. ημερομηνία κτήσης του;). Γιατί, άραγε;
3. προβολή της 2ης του Μάρτη "ως μέρα-τομή", καθώς αποτέλεσε έκφραση ενός "κινήματος που θέλει να διεκδικεί και να νικά ... που θέλει να συσπειρώνεται και να ανεπιτίθεται ..." ). Γιατί, άραγε;
4. απαξίωση της αξιολόγησης ("θέλετε διορισμούς, κάντε αξιολόγηση και απολύστε τους άχρηστους"). Γιατί, άραγε;
5. έμφαση "στον τσαμπουκά" , "στη διαδήλωση", "στην εργατική αυθάδεια", στην υπερπήδηση "κάγκελων και συρματοπλεγμάτων". Γιατί, άραγε;
Τα ερωτήματα είναι εύκολο να απαντηθούν, ειδικά από μορφωμένους και σκεπτόμενους ανθρώπους!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.182 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.