*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές 2018 - 2019  (Αναγνώστηκε 173400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 13, 2018, 07:58:40 μμ »
Παιδιά λάθος. Έπρεπε να μπω στα στοιχεία πτυχίου κ να κάνω περιγραφή του σεμιναρίου.

Καλησπέρα και εγώ το έστειλα με μέηλ σήμερα στη ΔΔΕ, μου το καταχώρισαν ήδη και το βλέπω στον OPSYD και δε χρειάστηκε να κάνω κάτι η ίδια προσωπικά, ούτε μεταβολή στοιχείων αιτήθηκα ούτε τίποτα άλλο, το τακτοποιήσαν μόνοι τους. Άντε και γρήγορο και καλό διορισμό όλοι μας!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:55:21 »

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 13, 2018, 08:33:29 μμ »
Καλησπέρα και εγώ το έστειλα με μέηλ σήμερα στη ΔΔΕ, μου το καταχώρισαν ήδη και το βλέπω στον OPSYD και δε χρειάστηκε να κάνω κάτι η ίδια προσωπικά, ούτε μεταβολή στοιχείων αιτήθηκα ούτε τίποτα άλλο, το τακτοποιήσαν μόνοι τους. Άντε και γρήγορο και καλό διορισμό όλοι μας!

Αφου περάστηκε το σεμινάριο σας αφήνει να κάνετε αίτηση για σμεα; γιατί εμένα όχι ακόμα, ενώ φαίνεται περασμένο. Πρέπει να εγκριθεί από υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος apostolos76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 13, 2018, 08:39:30 μμ »
Το γιατί επέλεξα την εκπαίδευση δεν θα κάτσω να στο εξηγήσω από τη στιγμή που θεωρείς εκ των προτέρων ότι εκπαίδευση = αραλίκι, γιατί ότι και να σου πω δεν θα το καταλάβεις. Τι διάλογο περιμένεις να κάνεις με κάποιον όταν από την αρχή τον λες τεμπέλη; Δυστυχώς είσαστε πολλοί αυτοί που έχετε τέτοιες απόψεις, ο μόνος λόγος που σου απάντησα είναι γιατί ΒΑΡΕΘΗΚΑ να μπαίνω στο forum για να ενημερωθώ και να βλέπω συνεχώς τα ΚΟΜΠΛΕΞΙΛΙΚΙΑ του κάθε ανθρωποφάγου / "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα" style νεοέλληνα. Γιατί άραγε με αποκαλείς συνάδελφο; Είσαι εκπαιδευτικός, άρα όσα λες ισχύουν και για σένα ή εσύ είσαι η φωτεινή εξαίρεση στο αραλίκι;

Δεν μου απαντάς γιατί δεν έχεις καμία δικαιολογία. Το έχω ξαναγράψει εδώ ότι αυτό το φαινόμενο με την εκπαίδευση μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει. Μόνο εδώ έχει τόσους εραστές η εκπαίδευση. Σε άλλες χώρες πχ Αγγλία σε παρακαλάνε να πας εκπαιδευτικός Πληροφορική, Μαθηματικά, Φυσικές Επιστήμες, ενώ εδώ και η κουτσή Μαρία. Τυχαίο? Δεν νομίζω. Αυτό συνέβαινε και προ κρίσης.

Και αυτό νευριάζει ορισμένους από εμάς που θέλαμε πραγματικά την εκπαίδευση από την εποχή που δίναμε Πανελλήνιες. Είναι απαίσιο να μην βρίσκεις θέση να διδάξεις επειδή τις πήραν τα κομματόσκυλα και άλλοι άσχετοι. Εγώ ούτε μονιμότητα θέλω, ούτε διορισμό θέλω, εγώ θέλω να διδάξω όχι να βιοποριστώ.

Συνάδελφος είμαι λόγω ΠΕ19 αλλά μάλλον ως διορισμένος εσύ συναδέλφους λες μόνο τους δικούς σου.

Αποσυνδεδεμένος node

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 13, 2018, 08:56:45 μμ »
Ναι αλλα το ξερεις οτι ο δασκαλος στην Αγγλια σηκωνεται στις 4.00 το πρωι για να διορθωσει γραπτα και να επιστρεψει στις 6 το απογευμα...Ποιος ελληνας εκπαιδευτικος θα το δεχοταν αυτο? Εδω αντιδρανε για τις 5 ωρες στα σχολεια...βεβαια οι περισσοτεροι αναθρεμμενοι με το μοτο οτι η εκπαιδευση βγαζει "ανθρωπους" και οχι εργατες...ασχετα βεβαια αν μετα την ληψη του πτυχιου οι "ανθρωποι" ζητανε και ρατσιστικες ποσοστωσεις και θυσιες των γερικων αλογων...Τωρα το πως (φυτο)-ζουν στο ενδιαμεσο μεχρι τον διορισμο ...ρωτηστε τους (συνταξιουχους) γονεις.... 8)


Δεν μου απαντάς γιατί δεν έχεις καμία δικαιολογία. Το έχω ξαναγράψει εδώ ότι αυτό το φαινόμενο με την εκπαίδευση μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει. Μόνο εδώ έχει τόσους εραστές η εκπαίδευση. Σε άλλες χώρες πχ Αγγλία σε παρακαλάνε να πας εκπαιδευτικός Πληροφορική, Μαθηματικά, Φυσικές Επιστήμες, ενώ εδώ και η κουτσή Μαρία. Τυχαίο? Δεν νομίζω. Αυτό συνέβαινε και προ κρίσης.

Και αυτό νευριάζει ορισμένους από εμάς που θέλαμε πραγματικά την εκπαίδευση από την εποχή που δίναμε Πανελλήνιες. Είναι απαίσιο να μην βρίσκεις θέση να διδάξεις επειδή τις πήραν τα κομματόσκυλα και άλλοι άσχετοι. Εγώ ούτε μονιμότητα θέλω, ούτε διορισμό θέλω, εγώ θέλω να διδάξω όχι να βιοποριστώ.

Συνάδελφος είμαι λόγω ΠΕ19 αλλά μάλλον ως διορισμένος εσύ συναδέλφους λες μόνο τους δικούς σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:55:21 »

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 13, 2018, 09:05:04 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω , εκείνο το κουτάκι ειδικής αγωγής που σε περίπτωση εξαντληθεί ο πίνακας της ειδικής, σε αυτήν την αίτηση είναι ή στην άλλη τον Αύγουστο; Γιατί μπερδεύτηκα .
και μία ακόμα ερώτηση... την συστατική επιστολή για την εκκλησιαστική εκπαίδευση τώρα την στέλνουμε ή στην αίτηση του καλοκαιριού;
ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 13, 2018, 09:17:26 μμ »
Αφου περάστηκε το σεμινάριο σας αφήνει να κάνετε αίτηση για σμεα; γιατί εμένα όχι ακόμα, ενώ φαίνεται περασμένο. Πρέπει να εγκριθεί από υπουργείο;

Σύμφωνα με την προκήρυξη για τα ΣΜΕΑΕ αφορά μόνο καθηγητές Ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος swan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 13, 2018, 09:44:13 μμ »
Αφου περάστηκε το σεμινάριο σας αφήνει να κάνετε αίτηση για σμεα; γιατί εμένα όχι ακόμα, ενώ φαίνεται περασμένο. Πρέπει να εγκριθεί από υπουργείο;
Στο δικό μου αίτημα για αλλαγή στοιχείων στο πτυχίο (κ της γυναίκας μου) εμφανίζει  μη διεκπεραιωμένο. Μήπως πρέπει να κάνει κάτι κ η Δευτεροβάθμια;  Εσύ έκανες μόνος σου την αλλαγή ή μέσω της Δευτεροβάθμιας; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 13, 2018, 09:49:48 μμ »
Σύμφωνα με την προκήρυξη για τα ΣΜΕΑΕ αφορά μόνο καθηγητές Ειδικής αγωγής.

Αυτοί με το σεμινάριο ειδικής δεν μπαίνουν στον επικουρικό πίνακα; Δεν έχουν το δικαίωμα να δηλώσουν σμεαε;

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 13, 2018, 09:50:46 μμ »
Στο δικό μου αίτημα για αλλαγή στοιχείων στο πτυχίο (κ της γυναίκας μου) εμφανίζει  μη διεκπεραιωμένο. Μήπως πρέπει να κάνει κάτι κ η Δευτεροβάθμια;  Εσύ έκανες μόνος σου την αλλαγή ή μέσω της Δευτεροβάθμιας; Ευχαριστώ.

Στην διεύθυνση πήγα για να δώσω και το δικαιολογητικό

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 13, 2018, 09:53:16 μμ »
Πάντως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος που μπορεί να βρει μια σοβαρή δουλειά στην αγορά (με 14 μισθούς) να κάτσει να ασχοληθεί με την εκπαίδευση και ειδικά ως αναπληρωτής.

Πολυεθνικές εταιρείες όπως η EY, PWC, Accenture, προσλαμβάνουν πληροφορικούς, μαθηματικούς κλπ με πτυχία, μεταπτυχιακά και διδακτορικά με αρχικό μισθό (14 μισθούς) λίγο πάνω από 1000 ευρώ και με την προοπτική να φθάσει σε εξωπραγματικά επίπεδα όπως 9000~10000 ευρώ το μήνα για έναν partner. Βέβαια θέλει δουλειά και όχι αστεία. Δεν παίζεις με τα παιδάκια εκεί. Πρέπει να κατέχεις το άθλημα και να μην έχεις καθόλου προσωπική ζωή.

Για έναν φιλόλογο να το καταλάβω ότι η μόνη του επιλογή είναι ή εκπαίδευση ή γκαρσόνα σε καφετέρεια αλλά όσοι έχουν πτυχία από θετικές επιστήμες χαραμίζονται στην εκπαίδευση. Πρέπει να είναι πολύ χαλαρουϊτα τυποι ή τα πτυχία τους να τα έχουν πάρει βράδυ.   8)

Άρχοντα,  δύο φραπεδάκια μέτρια στο τρία, μία σουρωτή και μία μπυρίτσα στο τέσσερα...

Αποσυνδεδεμένος swan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 13, 2018, 10:10:12 μμ »
Στην διεύθυνση πήγα για να δώσω και το δικαιολογητικό
Ευχαριστώ. Θα τους πάρω από Δευτέρα. Κρίμα γιατί σήμερα ήταν ευκαιρία που δεν είχαμε σχολείο κ τους είπα να τους πάω τα πιστοποιητικά κ μου είπαν να τα στείλω με mail κ να κάνω εγώ τη μεταβολή.

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 13, 2018, 10:10:31 μμ »
Το κουτάκι δημόσιος υπάλληλος που τσεκάραμε πέρυσι (Απρίλιο) στην αίτηση και ξετσεκάραμε (τον Αύγουστο) στις επιλογές δεν υπάρχει φέτος;
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 13, 2018, 10:14:57 μμ »
το κουτάκι Δημόσιος Υπάλληλος δεν υπάρχει πια! μία συνάδελφος μου είπε ότι αν και δεν έχει κάποιο πτυχίο από ειδικής, το σύστημα την αφήνει να κάνει αίτηση ως αναπληρώτρια εαε... τι λέτε γιαυτο?

Αποσυνδεδεμένος maria123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2018 - 2019
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 13, 2018, 10:21:55 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να καταθέσω το χαρτί της παιδαγωγικής επάρκειας, κάθε χρόνο κάνω άιτηση, πρέπει να πάω στην Δευτεροβάθμια ή να το αποστείλω ηλεκτρονικά?
θεωρείται πρώτη καταχώρηση στοιχείου και πρέπει να το προσκομίσω εγώ ώστε να γίνει η καταχώρηση απο τη διεύθυνση? Σε άλλο σημείο αναφέρεται οτι

  3. Αποδεικτικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας
 Κατατίθεται σε Δ/νση Εκπ/σης
ή
 Αποστέλλεται με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (e-mail) στη (δηλωθείσα στο ΟΠΣΥΔ) Δ/νση
Εκπ/σης   

                                                                                                                                                                        Ευχαριστώ πολύ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.