*

Αποστολέας Θέμα: Απουσία από σχολική εκδρομή  (Αναγνώστηκε 3359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απουσία από σχολική εκδρομή
« στις: Μάιος 16, 2018, 04:37:13 μμ »
Γεια σας,αντιμετωπιζω ενα τεραστιο προβλημα με την διευθύντρια μου γενικοτερα,ειμαι δυστυχως αναπληρωτρια διευθυντρια σε ενα 5/θεσιο και επειδη δεν την αφηνω να κανει ο.τι θελει και διαφωνω μαζι της σε θεματα αντιμετωπιζω τα χιλια μυρια.....
Ενα απο τα μεγαλυτερα ειναι το εξης.....αποφασισε να παμε μονοερη εκδρομη χωρις να εχει κανονισει καμια επισκεψη σε κανενα αρχαιολογικο χωρο η μουσειο με συνοδεια οσων γονεων θελουν να ερθουν και φυσικα με την αποκλειστική ευθυνη του συλλόγου διδασκοντων.
Οταν της εξεφρασα την διαφωνια μου εγινε Τουρκος (της χαλασα την εκδρομη) ειπα πως θα πρεπει να κλεισουμε καπου και να εχουμε τον απολυτο ελεγχο των παιδιων....
Καναμε μια συζητηση σε ενα διαλείμμα με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικους και το θεμα δεν κατεληξε πουθενα.
Σημερα πληροφορηθηκα απο τους συναδελφους πως θα κανει συλλογο την Παρασκευη για το θεμα αυτο. Φυσικα εμενα δεν με ενημερωσε και συνεχως απουσιαζει απο το σχολειο χωρις καν να με ενημερωσει και φυσικα μενω εγω πισω να προσπαθω να ελενχω το σχολειο μιας και ειμαι αναπληρώτρια διευθύντρια.
Το θεμα ειναι πως εγω εχασα τον πατερα μου και ακριβως την Κυριακη εκεινης της εβδομαδας εχω τα 40 και θελω να παρω αδεια Παρασκευη και Δευτερα γιατι ειμαι απο μακρια.......την Παρασκευη που θελω να παρω την αδεια ειναι και η ημερα της εκδρομης.
Οταν της ανεφερα το θεμα μου ειπε ναι θα δουμε τη θα κανουμε να φυγεις οκ.....της ειπα πως θελω κανονικη αδεια γιατι πεφτει πανω στη μερα της εκδρομης και ειπε αφου εσυ δε θα υπογραψεις το πρακτικο ουτως η αλλως.
Δυστυχώς δε ξερω τι εχει στο νου της .....Σας παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας....τι μπορω να κανω;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2018, 03:59:12 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:08:32 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2018, 04:52:03 μμ »
Πάρε κανονική άδεια για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους. Τι θα κάνουν εκείνη τη μέρα δεν σε αφορά αφού θα λείπεις. Αυτή ειναι διευθύντρια και ειναι υπεύθυνη για ότι συμβει

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2018, 05:04:31 μμ »
Στο πρακτικο της εκδρομης υπογραφω κανονικα; και για την κανονικη αδεια πρεπει να περιμενω την εγκριση απο το γραφειο για να ειμαι σιγουρη; δεν την εμπιστεύομαι ουτε για το οτι θα την καταθεσει την αδεια γιατι εχει κανει πολλα απο την αρχη της χρονιας .Σε ευχαριστώ τοοοοσο πολυ για την απαντηση σου....

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2018, 05:18:45 μμ »
Στο πρακτικο της εκδρομης υπογραφω κανονικα; και για την κανονικη αδεια πρεπει να περιμενω την εγκριση απο το γραφειο για να ειμαι σιγουρη; δεν την εμπιστεύομαι ουτε για το οτι θα την καταθεσει την αδεια γιατι εχει κανει πολλα απο την αρχη της χρονιας .Σε ευχαριστώ τοοοοσο πολυ για την απαντηση σου....
Το πρακτικό δε σχετίζεται με την άδειά σου.
Εάν υπάρχουν κάποιοι που διαφωνούν με την εκδρομή ή με οποιοδήποτε θέμα/απόφαση αναγράφεται στο πρακτικό, πρέπει να αναφέρονται στο πρακτικό (συμπληρωματικά κάτω από τους συμφωνούντες/υπογράφοντες) και οι διαφωνούντες.
Στο πρακτικό δεν υπογράφεις όταν την ημερομηνία που έγινε η συνεδρίαση του συλλόγου (και υποτίθεται γράφτηκε και το πρακτικό- γιατί δεν ταυτίζονται πάντα, για ευνόητους λόγους) εσύ απουσίαζες (άρα δεν είχες παρουσία την ώρα της συνέλευσης).
Για να πάρεις άδεια πρέπει να κάνεις αίτηση, η οποία υποχρεωτικά γράφεται στο πρωτόκολλο, όπως και η έγκριση της άδειάς σου. Στη δευτεροβάθμια (φαντάζομαι και στην πρωτοβάθμια ισχύει το ίδιο) η έγκριση των αδειών των εκπαιδευτικών του συλλόγου (πλην του διευθυντή) εγκρίνονται από τον ίδιο τον διευθυντή του σχολείου. Οπότε, η έγκριση γίνεται άμεσα (την ίδια μέρα ή την επόμενη, ανάλογα με τον φόρτο εργασίας του διευθυντή.) Εφ' όσον έχεις κάνει κανονικά την αίτησή σου, δε γίνεται να μη λάβεις απάντηση.
Για να είσαι και τυπικά οκ κάνε την αίτηση για άδεια καμιά εβδομάδα νωρίτερα. Όσο νωρίτερα, τόσο το καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2018, 05:38:25 μμ από tiel »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:08:32 »

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2018, 05:31:45 μμ »
Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου ειναι κατατοπιστικότατη και με ξεανχωσε φοβερα.....και παλι σας ευχαριστώ.....

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2018, 05:37:12 μμ »
Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου ειναι κατατοπιστικότατη και με ξεανχωσε φοβερα.....και παλι σας ευχαριστώ.....

Αλληλεγγύη  και ενημερωση μεταξυ συναδελφων για να μη μας ψαρωνει κανεις και αγχωνομαστε χωρις λογο!
p.s. ξεαγχωσε (σορυ, δεν κρατηθηκε η φιλολογος  ;)  )

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2018, 05:41:15 μμ »
Χαχα,καλα εκανες....Αλληλεγγύη οπως ειπες μονο αυτο μας απέμεινε.....

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2018, 06:03:57 μμ »
Την αδεια κηδειας την εγραψε στο πρωτόκολλο αλλα δε μου εδωσε εγκριση απλα περασε την αιτηση στο αρχειο.......τωρα δε θα πρεπει να μου δωσει καποιο εγγραφο εγκρισης για την κανονικη;

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2018, 07:01:56 μμ »
Την αδεια κηδειας την εγραψε στο πρωτόκολλο αλλα δε μου εδωσε εγκριση απλα περασε την αιτηση στο αρχειο.......τωρα δε θα πρεπει να μου δωσει καποιο εγγραφο εγκρισης για την κανονικη;

Για κάθε άδεια που εγκρίνεται, περνάει στο πρωτόκολλο η έγκριση και κατόπιν δίνεται ένα έγγραφο στον εκπαιδευτικό κι ένα αντίγραφο τοποθετείται στον φάκελό του που υπάρχει στο σχολείο που υπηρετεί (ή στέλνεται στο σχολείο οργανικής έαν είναι σε απόσπαση). Κατ' αρχην θα πρέπει να σ' ενημερώσει οτι την εγκρίνει την άδεια (που δεν έχει λόγο να μην το κάνει) κι έπειτα, θα πρέπει να σου δώσει το έγγραφο.
Νομίζω ότι αγχώνεσαι παραπάνω απ' όσο χρειάζεται. Θα την πάρεις την άδεια. Το πολύ πολύ να καθυστερήσει λίγο -και καλά φόρτος εργασίας- την έγκριση. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να μη σου δώσει.
Κάτι τελευταίο επειδή αναφέρθηκε: Στο πρακτικό, εφ' όσον θα λείπεις κιόλας τη μέρα της εκδρομής με άδεια, δεν έχεις λόγο να διαφωνήσεις.

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2018, 07:55:20 μμ »
Ναι ετσι οπως εγινε στο πρακτικο θα υπογραψω απλα και θα περιμενω την εγκριση.... :) :)

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2018, 09:46:52 μμ »
Εάν μια σχολική εκδρομή διαρκεί παραπάνω από το εργασιακό ωράριο (λήγει το απόγευμα)  τότε οι συμμετέχοντες καθηγητές δικαιούνται επίδομα;

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσια απο σχολικη εκδρομη
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 19, 2018, 12:13:48 μμ »
Εάν μια σχολική εκδρομή διαρκεί παραπάνω από το εργασιακό ωράριο (λήγει το απόγευμα)  τότε οι συμμετέχοντες καθηγητές δικαιούνται επίδομα;
Έχουν καταργηθεί τα επιδόματα αυτά προ πολλού (λόγω οικονομικής κρίσης).

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απουσία από σχολική εκδρομή
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 20, 2018, 07:48:56 μμ »
Νομίζω ότι όλες οι άδειες πλέον εγκρίνονται (τυπικά) από τον διευθυντή βθμιας, με εισήγηση του διευθυντή του σχολείου. Κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Απουσία από σχολική εκδρομή
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 20, 2018, 08:09:33 μμ »
Δίνονται από το διευθυντή της μονάδας και μετά για τους τύπους ενημερώνεται η διευθυνση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 31
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.