*

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία  (Αναγνώστηκε 10695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία
« στις: Μάιος 18, 2018, 06:14:36 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Μετά από πολλές προσπάθειες μπήκα σε ιδιωτικό σχολείο. Εργάζομαι σχεδόν ένα χρόνο και η ειδικότητα μου είναι νηπιαγωγός. Στα δοκιμαστικά που είχα κάνει η υπεύθυνη ως νηπιαγωγός που είμαι μου είπε να αναλάβω το προνηπιακο τμήμα. Έρχεται ο Σεπτέμβρης και μόλις πάω στο σχολείο μου ανακοινώνει ότι θα μου δώσει το αμέσως μικρότερο τμήμα τα  3χρονα. Και μάλιστα λιγότερες ώρες και χρήματα απ όσα είχαμε συμφωνησει.Το περίεργο είναι ότι δίνει το τμήμα με τα προνηπια σε βρεφοκομο κοπελα που μαθαίνω στη διάρκεια της χρονιάς ότι είναι συγγενικά πρόσωπα μεταξύ τους.Ειναι νόμιμο όλο αυτό; Ποιος πρέπει να αναλάβει τι;
Πάμε τώρα στο δεύτερο μέρος : Πόσα πρέπει να είναι τα παιδιά σε ένα τμήμα με ένα άτομο μόνο;Αναφορικά σας λέω ότι μου έχει δώσει 22 παιδιά και είμαι μόνη μου χωρίς βοηθό. Η κυρία υπεύθυνη όμως με αναγκάζει να λέω  μετά στους γονείς ότι έχω 17 παιδιά και ότι έχω Κ βοηθό στην ταξη που κάτι τέτοιο ποτε δεν έγινε. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου πει τι θα μπορούσα  να κάνω. .πως να διαχειριστω όλο αυτό.;Του χρόνου θα είμαι πάλι εκεί αλλα από ότι έχω ακούσει με προορίζει πάλι για το ίδιο τμήμα. .Εάν ξέρει κάποιος κάποια κάτι ας πει..Πείτε αν έχετε αντιμετωπισει ανάλογες καταστάσεις ή πως είναι τα πράγματα εκεί Π εργάζεστε; ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2018, 03:58:05 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμπειριες από ιδιωτικά σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:37 »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειριες από ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 19, 2018, 11:24:57 πμ »
Από την εμπειρία μου σε δυο ιδιωτικά σχολεία σε γυμνάσιο διαπιστώνω ότι ευτυχώς δεν είναι όλα τα ιδιωτικά ίδια. Άλλα έχουν καλύτερη οργάνωση και σέβονται τους νόμους και τους κανονισμούς λειτουργίας σύμφωνα με το Υπουργείο και άλλα όχι. Άλλα έχουν καλές εργασιακές συνθήκες (π.χ. πληρωμές, ωράρια) και άλλα όχι (π.χ. καθυστερήσεις πληρωμών, παραπάνω παιδιά στην τάξη από ότι πρέπει). Πως το διαχειρίζεται κανείς; Είναι μεγάλο ερώτημα. Εξαρτάται από την ηθική και τις αξίες του. Από την μία σκέφτεσαι ότι υπάρχουν πάντα χειρότερα ιδιωτικά και έτσι παραμένεις στο λιγότερο χειρότερο και από την άλλη αν ξεπερνάει τα όρια σου για μένα είναι λύση να αποχωρείς ή να βελτιώνεις τις συνθήκες. Ένα κοινό έχουν όλα τα ιδιωτικά. Στηρίζονται στη διαφήμιση. Ότι κανείς έχει σημασία μόνο αν πουλήσει. Οι μαθητές θεωρούνται αποκλειστικά και μόνο πελάτες σε κάποια ιδιωτικά.

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 20, 2018, 10:49:00 πμ »
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου. Στην προκειμένη περίπτωση τα καταπίνεις και απλά κοιτάς να κάνεις τη δουλειά σου. Όποιος άλλος έχει δική του εμπειρία ας την καταθέσει! :)

Αποσυνδεδεμένος kattha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2018, 02:50:05 μμ »

καλησπέρα! θα ήθελα τη συμβουλή και τη γνώμη σας ως πιο έμπειροι του κλάδου νηπιαγωγών. Μου ζητήθηκε από ένα ιδιωτικό νηπιαγωγείο να ετοιμάσω μια δραστηριότητα για προνήπια. Μου είπε να κάνω ό, τι θέμα θέλω και να προσεγγίζει όποια θεματική ενότητα επιθυμώ. Στο internet γνωρίζω ότι υπάρχουν άπειρες ιδέες αλλά θα ήθελα και τις δικές σας. Σίγουρα θέλω η δραστηριότητα να αφορά το καλοκαίρι λόγω εποχής. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ιδιαίτερο; To μόνο θέμα είναι ότι δεν ρώτησα πόσο χρόνο θα έχω για την δραστηριότητα και πόσα παιδιά βρίσκονται στην τάξη(σημαντικές πληροφορίες) θα της τηλεφωνήσω αύριο ώστε να διαχειριστώ τον χρόνο μου. Ως πρώτη επαφή με τα παιδιά πρέπει να κάνω κάποιο παιχνίδι γνωριμίας;
Αλλαγή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:37 »

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 16, 2018, 06:47:52 μμ »
Καλησπέρα Kattha... Απ ότι κατάλαβα θ κάνεις κάποιο δοκιμαστικο.. Πρώτον πρέπει να γνωρίζεις πόσα παιδιά έχει η τάξη ώστε να κάνεις και τη δραστηριότητα που θες. Είναι σημαντικό ο αριθμός των παιδιών. Πιο πολλά μπορε΄΄ις να κάνεις με λίγα παιδιά καθώς τα διαχειρίζεσαι πιο εύκολα και λιγότερα με τα πιο πολλά. Αφού θα μπεις πρώτη φορά κάνε μία δραστηριότητα γνωριμίας ώστε να δεις και τα παιδιά και να γνωριστείτε! Για θέμα θα μπορούσες να κάνεις όπως σωστά είπες κάτι για το καλοκαίρι. Μπορείς να κάνεις για τους κανόνες προστασίας από την ηλιακή ακτινοβολία, τη θάλασσα και το βυθό της ή τα φρούτα και τα  λαχανικά του καλοκαιριού! Σε όποιο και να διαλέξεις καλό είναι να ξεκινήσεςι με ένα σχετικό παραμύθι ή με ένα ανάλογο τραγούδι, να δείξεις εικόνες και να τις συζητήσετε με τα παιδιά, μετά είτε να ζωγραφίσουν κάτι σχετικό με το θέμα ή και κάποιο παιχνίδι δραματοποίησης ή μουσικοκινητικό ώστε να κατανοήσουν πιο καλά το θέμα. Καλή επιτυχία! Ότι χρειαστείς πες μας!

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 12:39:11 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,ποια είναι η εμπειρία σας ως προς τη συμπεριφορά των μαθητών στα "καλά" ιδιωτικά σχολεία; Είναι δυνατόν να τους λες να αλλάξουν θέση,να σε κοιτάνε απαθέστατα και να λένε όχι,δεν αλλάζω θέση; Και να μην ξεκουνάνε;Να μιμούνται τη φωνή σου; Έχουν ξεφύγει τελείως; Σήμερα άλλαξα ένα παιδί θέση έπειτα από συζήτηση με τη μαμά του γιατί ο συμμαθητής και φίλος του τού μιλάει ακατάπαυστα και αντί να πει κάτι το παιδί που άλλαξε θέση,αρχίζει το άλλο να μου λέει αφού πήρατε το φίλο μου από δίπλα μου,φεύγω από το μάθημα,πάω στα Γερμανικά,θα αλλάξω γλώσσα.Λες και μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Αν είναι δυνατόν! Και να έχεις μετά τη διεύθυνση να σου λέει ότι δεν ξέρεις από διαχείρηση τάξης,αντί να παραδεχτούν ότι στο σχολείο τους φοιτούν κακομαθημένα...Εσείς πώς βιώνετε τη διδασκαλία σε αντίστοιχα περιβάλλοντα;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 03:30:14 μμ »
Να πω και εγώ μια δυσάρεστη εμπειρία από το πιο γνωστό Foundation της Αθήνας. Με φώναξαν για παρουσίαση-ανάκριση, όπου προετοίμασα παρουσίαση και υλικό. Ε, έγινε το γνωστό. Αφού με τάραξαν στις ερωτήσεις και είχαν απαιτήσεις (πχ προφορά Άγγλου) μου λέει ο υπεύθυνος ότι ξεκινάμε και όλα ωραία. Μάλιστα η ψεύτρα βοηθός του μου λέει τα μαθήματα αρχίζουν αρχές Νοεμβρίου (το όλο καρναβάλι έγινε αρχές Οκτώβρη). Όσο σας φώναξαν εσάς τόσο φώναξαν και εμένα  :( Άρα επανέρχομαι στην πάγια αρχή μου μην χάνετε χρόνο με παρουσιάσεις, δοκιμαστικά κτλ. Το γράφω για να το θυμάμαι. Ο μόνος λόγος που πήγα είναι ότι με πήραν 2 φορές τηλέφωνο για να κάνουμε την παρουσίαση.

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 20, 2020, 05:28:09 μμ »
Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την εμπειρια σας σε ιδιωτικα σχολεια, οι αντιστοιχιες σε χρηματικα ποσα ειναι παρομοιες με τους αναπληρωτες στο δημοσιο (δεν γνωριζω καθολου, σε δημοσιο ημουν μονο εως τωρα) ακομα αν ενας δουλεψει σε ιδιωτικο μπορει να παρει και ωρες σε δημοσια ιεκ ή σδε (αν αντεχει) ή τον περιοριζουν?ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος st90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2020, 12:28:20 μμ »
Καλημέρα..να σας πω την δική μου εμπειρία με τα ιδιωτικά...είμαι νηπιαγωγός εργάζομαι τα τελευταία 6 χρόνια σε ιδιωτικά..τα πράγματα είναι πολύ χάλια...Δεν σου δίνουν τον μισθό που πρέπει.. υπάρχει τεράστια εκμετάλλευση... οι ώρες εργασίας είναι πάρα πολλές...σου συμπεριφέρονται άσχημα...οι απαιτήσεις αυξάνονται συνεχώς...σου δίνουν όλα τα τμήματα και ας μην είναι η ειδικότητα σου...επίσης σου ζητούν και επιπλέον πράγματα να κάνεις που δεν είναι στην αρμοδιότητα σου...και άλλα πολλά πολλά πολλά..... έχω εργαστεί σε 4 διαφορετικά σχολεία αλλά με τα ίδια ακριβώς προβλήματα... Η κατάσταση είναι τραγική...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.