*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για εισαγωγή στo ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ 2018-2019  (Αναγνώστηκε 12489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στo ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ 2018-2019
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 28, 2018, 05:45:11 μμ »
ELENA_TS καλώς ήρθες στο Pde.

Θεωρώ ότι ο καλύτερος δρόμος για να μπει κάποιος στην εκπαίδευση είναι να αποκτήσει παιδαγωγική επάρκεια. Αξίζει να παρακολουθήσεις το πρόγραμμα ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ. Το πτυχίο του παιδαγωγικού θα σε οδηγήσει πιο κοντά στο στόχο σου, από το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής που πιθανώς δεν βοηθά πολύ στην ειδικότητά σου. Αν πάρεις πτυχίο από το παιδαγωγικό τμήμα πιστεύω ότι θα έχεις περισσότερες πιθανότητες πρόσληψης, αν και πάντα υπάρχουν ανάγκες και για πτυχιούχους νομικής στην εκπαίδευση.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις. Καλή φοίτηση στο πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στo ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ 2018-2019
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 28, 2018, 06:04:46 μμ »
Καλησπέρα ELena_TS!

Πολύ δύσκολο να σου πω κάτι που θα σε βοηθήσει γιατί είναι τόσο απρόβλεπτες οι καταστασεις.
Θα προσπαθήσω όμως γιατί καταλαβαίνω και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει "θέλω να αλλάξω επάγγελμα".

Το ΕΠΠΑΙΚ η άποψη μου είναι να το κάνεις. Για κάποιον που δεν έχει διδάξει είναι πολύ καλό. Θα σε βάλει στο κλίμα.
Να ξέρεις ότι για το ΕΠΠΑΙΚ χρειάζεται κάποιες ΠΑΔ (σχέδια μαθήματος δηλαδή) σε μάθημα της ειδικότητάς σου. Πρέπει να μάθεις αρχικά την ειδικότητα σου. Είναι πρώην ΠΕ13 και τώρα εννοποιήθηκε με κοινωνιολόγους και πλέον είσαι ΠΕ78.

Από το ΦΕΚ των αναθέσεων θα βρεις τα μαθήματα που είναι α' ανάθεση για ΠΕ78 στο γυμνάσιο και το λύκειο. http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/fek-anath.pdf

 Πρέπει να βρεις για τα ΕΠΑΛ σε ποια ειδικότητα θα μπορούσες να κάνεις και ποια μαθήματα.
Αυτά που σου γραφω θα χρειαστούν σίγουρα για το ΕΠΠΑΙΚ προκειμένου να ετοιμάσεις μάθημα.

Με το ΕΠΠΑΙΚ θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις μια πτυχιακή διδασκαλία (45 λεπτά) μάθημα σε κανονικό σχολείο για να πάρεις μια ιδέα από τις συνθήκες της δουλειάς μας.

Τώρα για το αν θα διοριστείς, δεν ξέρω τι να πω γιατί δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για τον κλάδο σου. Είναι πραγματικότητα όμως ότι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για όλους δυστυχώς.

Είμαι της άποψης όμως ότι αν θες να μπεις στο χώρο της εκπαίδευσης και να ζήσεις αυτό που αγαπάς, υπάρχουν δρόμοι (ΙΕΚ, ΚΔΒΜ κλπ.).

Οι δρόμοι αυτοί είναι δύσκολοι με εντελώς αβέβαιο μέλλον με πολλές απογοητεύσεις αλλά αυτή τη δουλειά την αγαπάμε.

Δεν σου προτείνω να δώσεις κατατακτήριες για παιδαγωγικό ή ειδική αγωγή. Νομίζω ότι είναι καλύτερο για σένα αυτή τη στιγμή να κάνεις το ΕΠΠΑΙΚ. Αν έχεις χρόνο να διαβάσεις για κατατακτήριες να το κάνεις αλλά νομίζω ότι και με το πτυχίο της Νομικής αν θες να διδάξεις, θα την βρεις και την αίθουσα και τους μαθητές (δηλαδή το "δρόμο" σου).


Αποσυνδεδεμένος ELENA_TS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στo ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ 2018-2019
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 29, 2018, 01:59:29 μμ »
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ!
ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΡΟΜΟ!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στo ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ 2018-2019
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 29, 2018, 03:34:15 μμ »
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  ΚΛΗΡΩΣΗΣ ΕΠΠΑΙΚ 2018-2019

http://files.aspete.gr/eppaikpesyp/eppaikpesyp2018_2019/apotelesmataeppaik2018.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στo ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ 2018-2019
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 29, 2018, 04:31:58 μμ »
Από τα αποτελέσματα φαίνεται και η λιγότερη ζήτηση και οι περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις στην κλήρωση. Για παράδειγμα στην Αθήνα από τους μεταπτυχιακους 1 στους 2 μπήκε. Αν λάβουμε υπόψη ότι τελικά κάποιοι από τους επιτυχόντες δεν θα δεχτούν, πλέονν όταν μπαίνεις στην κλήρωση έχει πολλές πιθανότητες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.